TOP 9: Nejdelší sjezdovky v ČR

Máte rádi dlouhé, nebo i hodně dlouhé sjezdovky? Takové, které nabídnou příjemnou projížďku krajinou a kromě sportovního zážitku vás obohatí i o nádherné výhledy? I v naší malé zemi je dlouhých sjezdovek, které mají i před dva nebo tři kilometry poměrně dost. Které jsou však ty vůbec nejdelší sjezdovky v ČR? To se dozvíte v našem žebříčku.

1. Rondo, 5 200 m – Skiareál Klínovec

Skiareál Klínovec

Skiareál Klínovec, zdroj: booking.com

Ski areál rozkládající se kolem vrcholku Klínovce (1244 m. n. m.) v Krušných horách patří mezi nejlepší lyžařská střediska na severozápadním konci Čech. Skvělou výhodou je, že jde o velmi moderní a stále se rozvíjející areál. Celkově dnes Klínovec nabízí na 32 km sjezdovek, čímž se řadí na české poměry mezi velká střediska. Je zde v provozu 11 vleků, 5 lanovek a 5 dětských pásů. Taky zde najdete několik hodně velkých sjezdovek, z nichž jedna je nejdelší českou sjezdovkou vůbec – a to navíc s docela slušným náskokem.

Na mysli teď máme sjezdovku známou pod názvem Rondo. Ve své nynější propojené podobě jde o poměrně mladou trasu otevřenou v roce 2018. S délkou 5,2 km jde o bezkonkurenční projížďku. Celkové převýšení 500 m však dává znát, že nelze očekávat nějaký adrenalinový sešup ani příliš sportovní jízdu. Rondo je opravdu spíše vyhlídková trasa značená modře. Přesto si ji lyžaři oblíbili, protože nabízí krásné a poklidné výhledy. Opravdu zážitkový sjezd, který si navzdory jednodušší povaze užijí i zkušenější lyžaři. Třeba, pokud si budou chtít trochu oddychnout.

Kde se ubytovat? Zkuste Penzion Königův mlýn | Ski Chalet Klínovec | Aparthotel Klínovec Views


2. Vyhlídková, 3 700 m – Dolní Morava

Skiareál Dolní Morava
Skiareál Dolní Morava, zdroj: booking.com

Moderní a velmi pěkně vybavený Horský resort na Dolní Moravě pod Kralickým Sněžníkem nabízí skvělé příležitosti pro lyžaře i jiné zimní sportovce. Součástí jsou i známé atrakce jako stezka v oblacích nebo nejdelší visutý most Sky Bridge, který se táhne skoro sto metrů vysoko v délce přes 700 metrů.

Pokud vás na výškové zážitky neužije a radši si projedete hodně dlouhou sjezdovku, která vám krajinu představí z jiné perspektivy, jasnou volbou je zdejší trasa, která dostala víc než přiléhavý název „Vyhlídková“.

Sjezdovka je rozdělená na tři úseky, přičemž celková délka činí cca 3 700 metrů. A to je skutečně pořádně dlouhá jízda – nejen na české poměry. Značená je modře a opět jde spíše o poklidnou trasu, což je ovšem u velmi dlouhých sjezdovek poměrně obvyklý jev. Rozhodně ji doporučujeme vyzkoušet.

Kde se ubytovat? Zkuste Wellness Hotel Vista | Slonovy CHaty | Hotel Jirinka přímo u vleku


3. Lázeňská, 3 400 m – Skiareál Klínovec

Vracíme se do Krušných hor, do areálu kolem Klínovce, který má hodně co nabídnout, včetně extrémně (a není to přehnaný výraz) dlouhých sjezdovek. Kromě víc než pětikilometrového Ronda je zde totiž ještě jedna rekordní sjezdovka, známá je pod jménem Lázeňská a na délku má celých 3 400 m, což ji pravděpodobně činí třetí nejdelší sjezdovkou v ČR.

Lázeňská sjezdovka nabídne převýšení 490 metrů – je tedy přece jen o krapet rychlejší než velmi pozvolné Rondo, ale stále jde o pohodovou, vyhlídkovou – inu, zkrátka lázeňskou – jízdu. Sjezdovka je proto značená modře a mohou si ji vyzkoušet i méně zdatní lyžaři a začátečníci.

Za zmínku ještě stojí další zdejší sjezdovka. Nese název Jáchymovská a s 2 950 metry se rovněž řadí mezi TOP české sjezdovky, pokud jde o délku. Klínovec je tedy rájem milovníků dlouhých, pozvolných tras, ale najde se tu samozřejmě i leccos jiného.

Kde se ubytovat? Zkuste Penzion Königův mlýn | Ski Chalet Klínovec | Aparthotel Klínovec Views


4. Šerák, 3 260 m – Skiareál Ramzová

Ski areál Ramzová patří mezi největší a nejznámější moravské lyžařské areály. Rozkládá se na severním okraji Hrubého Jeseníku, cca 10 km od města Jeseník a nabízí poměrně slušnou nadmořskou výšku až 1351 m. n. m. a celkové převýšení cca 1500 metrů. Jsou zde modré, červené, ba i černé sjezdovky o celkové délce skoro 10 km. Cca třetinu této celkové délky pak připadá na jedinou ultra dlouhou sjezdovku – Šerák.

Šerák se táhne v délce 3 260 metrů, přičemž překonáte převýšení 550 metrů. Tato sjezdovka je navíc značená červeně, takže mezi velmi dlouhými trasami patří k těm poněkud řízenějším a dokáže zaujmout i pokročilejší a náročnější lyžaře. Nečekejte však přesto žádnou ultimátní divočinu. Na to jsou v Ramzové jiné sjezdovky.

Kde se ubytovat? Zkuste Penzion Neubauer přímo u vleku | Penzion Ostruznik


5. Pohodová, 3 050 m – Skiareál Kouty nad Desnou

Skiareál Kouty nad Desnou
Skiareál Kouty nad Desnou, zdroj: kouty.cz

Další dlouhá moravská sjezdovka se nachází ve ski areálu Kouty nad Desnou, opět v pohoří Hrubý Jeseník. Jde o poměrně velké středisko s víc než slušnou náloží sjezdovek, z nichž některé vynikají nejen délkou, ale i šířkou (i přes 50 m), takže nabízejí opravdu příjemnou jízdu.

Ski areál nabízí převážně modré sjezdovky, ale jsou zde i tři červené a jedna černá trasa. Nejdelší zdejší sjezdovka nazývaná jako „Pohodová“ však – jak ostatně i název napovídá – patří mezi ty modré. Povozíte se po ní v délce 3 050 metrů s převýšením 520 metrů. V tomto areálu najdete i sjezdovku Hřebenovka, která má 2 450 m, či Medvědí sjezdovku s délkou 2 150 m. Tyto dvě jsou navíc již značeny červeně.

Kde se ubytovat? Zkuste S4 Resort Kouty přímo u vleku


6. Turistická, 2 920 m – Skiareál Rokytnice nad Jizerou

Skiareál Rokytnice nad Jizerou
Skiareál Rokytnice nad Jizerou, zdroj: skiareal-rokytnice.cz

Nyní se pro změnu vypravíme rovnou do našeho nejvyššího pohoří, Krkonoš, kde samozřejmě rovněž najdete parádní, dlouhé sjezdovky. Mezi ty nejdelší nepochybně patří sjezdovka známá jako „Turistická“, která se vine ski areálem Rokytnice nad Jizerou.

Tato sjezdovka má 2 920 metrů a nabídne převýšení plných 650 metrů. Už to samo o sobě značí, že sklon je poněkud svižnější než u mnoha předchozích dlouhých sjezdovek. Přesto je tato trasa značena modře a díky své jednoduché povaze je vhodná i pro málo zkušené a začínající lyžaře.


7. Vyhlídková, 2 800 m – Skiareál Herlíkovice

Další krkonošský ski areál, který se může pochlubit velmi dlouhou sjezdovkou, se zvedá nad obcí Herlíkovice k 1 019 m. n. m. vysokému vrcholku hory Přední Žalý. Zdejší nejdelší trať se táhne v délce 2 800 metrů, což je rozhodně víc než dost na příjemnou projížďku. Díky lehké povaze této modře značené sjezdovky budete mít dost času, abyste se mohli kochat panoramaty krkonošské přírody. Je zde ale i pár trochu rychlejších úseků s poněkud prudším sklonem.

Pokud byste chtěli zkusit trať, která bude dlouhá, ale přece jen rychlejší, možná vás více zaujme červeně značená sjezdovka známá jako Závodní, která má přes 1500 metrů a nabízí trochu atraktivnější terén i pro poněkud pokročilejší lyžaře.

Kde se ubytovat? Zkuste Apartmány Chlupáč Herlíkovice


8. Turistická, 2 700 m – Skiareál Špindlerův mlýn

Skiareál Špindlerův mlýn
Skiareál Špindlerův mlýn, zdroj: skiareal.cz

Starý dobrý „Špindl“ by v našem žebříčku zajisté neměl chybět – a svou pozici zde si ostatně zaslouží. I ve zdejším notoricky známém ski areálu, který patří k největším a nejvytíženějším v ČR, se totiž táhne velmi dlouhá sjezdovka. Říká se jí „Turistická“ a nabízí vyjížďku o délce cca 2 700 metrů.

Opět jde o pozvolnou, modře značenou, sjezdovku, na které překonáte převýšení kolem 450 m a dojedete z Pláně až do stanice Sv. Petr přímo ve Špindlerově Mlýně. Za zmínku stojí, že na její začátek do výšky 1 185 m. n. m. se svezete parádní, rychlou 6sedačkovou lanovkou. Kromě Turistické nabízí Špindlerův Mlýn i 21 dalších sjezdovek. Celková délka všech tratí činí přes 27 km a jsou zde i tři náročné, černé trasy.

Kde se ubytovat? Zkuste Hotel Soyka | Hotel Bedriska Wellness Resort & Spa | Amenity Hotel & Resort Špindlerův Mlýn


Náš tip: TOP 11: Nejlepší hotely a ubytování ve Špindlerově Mlýně

9. Pod kabinou, 2 600 m – skiareál Černá hora

Tento ski areál se táhne mezi Jánskými Lázněmi a Pecí pod Sněžkou a nabízí celkově úžasných 50 km sjezdovek. Jde ostatně o středisko spojující hned šest menších areálů a i díky tomu se můžete těšit taky na skvělou rozmanitost a nejrůznější možnosti pro lyžaře i jiné sportovce.

Dlouhých sjezdovek je zde celá řada, ale pravděpodobně nejdelší se nachází v „pod-areálu“ Černá Hora, nese název Pod Kabinou a nabízí trasu dlouhou 2 600 metrů. Ještě zajímavější než samotná délka je však dost možná její obtížnost. V rámci velmi dlouhých sjezdovek je totiž trať Pod Kabinou poněkud ostřejší. Značená je červeně, ale i s černými úseky. Nepochybně tak může být docela zajímavá i pro zkušenější lyžaře.

Pokud se však řadíte mezi začátečníky nebo lyžujete s dětmi, možná vás více osloví sjezdovka SkiTour, která s délkou 2 500 m trati Pod Kabinou víc než dobře konkuruje. Na rozdíl od ní je však značená modře.

Kde se ubytovat? Zkuste Residence Ruth | Hotel Vyhlídka | Hotel U Kabinky


Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

four × 5 =