11 nejkrásnějších měst v České republice

Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet nebo dovolenou a nechce se vám opouštět hranice naší země? No proč ne. V České republice je nespočet krásných míst, ať už přírodních, nebo vytvořených člověkem. V dnešním článku se zaměříme na druhou možnost. Máme pro vás žebříček 11 nejkrásnějších měst u nás. Některá z nich jste už určitě navštívili a znáte je dobře, věříme ale, že některá si naopak připíšete do svého seznamu míst, která chcete co nejdříve vidět.

Abychom vás patřičně nalákaly, každé město vám představíme – a to zejména z hlediska nejzajímavějších atrakcí a pamětihodností k vidění anebo i aktivit, které zde lze provozovat. Je jasné, že každý takový žebříček podléhá neúprosné subjektivitě. Přesto si myslíme, že ve většině bodů s námi budete souhlasit.

Tady je 11 nejkrásnějších měst v České republice.

1. Praha

Praha

Naše hlavní město Praha pochopitelně nemůže v žádném podobném výběru chybět a jistě si zaslouží přední pozici. Tato milionová metropole, která se rozkládá na ploše 496 km2, nabízí největší možnosti a taky rozmanitost ze všech měst v ČR. Proto lze očekávat, že si zde přijde na své snad úplně každý. Ostatně i obrovské záplavy turistů ze všech zemí světa svědčí o tom, že Praha má skutečně co nabídnout.

Nejvíc budou ve svém živlu milovníci historických památek, kterých je v Praze opravdu neuvěřitelné množství a mnohá jiná hlavní města Evropy i světa nám závidí nejen počet pamětihodností, ale oceňují i příkladnou péči, kterou věnujeme jejich zachování. Mezi nejvýznamnější památky zajisté patří Karlův most, Staroměstské náměstí s orlojem a Pražský hrad s katedrálou sv. Víta. Výhodou je, že všechna tato místa se nacházejí na poměrně malé ploše a lze je tedy navštívit, i pokud nemáte na obhlídku Prahy příliš mnoho času.

Mezi další důležitá místa patří Václavské náměstí s ikonickou sochou sv. Václava a Národním muzeem nad ním. Za prohlídku stojí i celá Malá strana a Petřín s rozhlednou, kde si můžete město vychutnat jako na dlani. Hrdlo pak můžete svlažit třeba v legendární restauraci U Fleků. A pokud se odhodláte vypravit kus mimo historické jádro Prahy, čeká na vás Zoo v Troji, Vyšehrad, krásná příroda v okolí Divoké Šárky a mnoho a mnoho dalších úchvatných záležitostí.

Zobrazit nabídku ubytování v Praze

2. Mikulov

Mikulov

Z Prahy se přesuneme na jižní Moravu, do malebného městečka Mikulov. Ačkoli jde o obec s pouhými 7500 obyvateli, najdete zde spoustu vyžití a krásných scenérií. Mikulov vznikl již v průběhu 12. století a za dobu jeho existence se v něm nashromáždilo velké množství historických památek. Zřejmě nejvíce ikonickou je Svatý kopeček, který snoubí přírodní krásy s nádhernou architekturou. Při cestě na kopeček si nejenom pořádně protáhnete nohy, ale otevře se vám taky celé panorama města.

Mikulov se také pyšní barokním zámkem, velice kouzelným centrem anebo třeba i jeskyní Na Turoldu či zříceninou známou jako Kozí hrádek. Ale ještě více úžasných možností než samotný Mikulov skýtá okolí tohoto města. Na sever od něj se totiž nachází známá chráněná krajinná oblast Pálava, která je rájem cyklistů a výletníků a samozřejmě milovníků vína. Dominantu tvoří kopec Děvín, jehož severní úpatí se svažuje k přehradě Nové Mlýny, kde se můžete okoupat nebo projet na loďce.

Zobrazit nabídku ubytování v Mikulově

3. Český Krumlov

Český Krumlov

Poblíž krajského města České Budějovice se nachází historická perla. Český Krumlov je mnohými považován za naše vůbec nejkrásnější město ČR a jde taky o vděčný cíl zahraničních turistů i domácích výletníků. Krumlov má jen 13 tisíc obyvatel, ale koncentrace pamětihodností je zde obdivuhodná – a to dokonce natolik, že se celé centrum města dostalo na seznam světové organizace UNESCO.

Mezi meandry Vltavy najdete například dechberoucí Plášťový most, který je součástí stejně úžasného zámeckého komplexu, který je dokonce druhým největším v ČR. Další podívanou nabízí Vnitřní město, kde najdete například radnici a slavnou kašnu s morovým sloupem, kostel sv. Víta nebo třeba Jezuitskou kolej. Milovníci tekutého chleba jistě neminou městský pivovar a zájemci o historii průmyslu a techniky by si zase neměli nechat ujít návštěvu grafitového dolu.

Zobrazit nabídku ubytování v Českém Krumlově

4. Kutná Hora

Kutná Hora

Kutná Hora – kdysi jedno z nejvýznamnějších center těžby především stříbrné rudy. Prastaré město s nesmírně bohatou historií, která na sebe upozorňuje na každém kroku nejen historickým centrem, jehož značná část je opět na seznamu UNESCO, stejně jako třeba úchvatný kostel Nanebevzetí Panny Marie či chrám svaté Barbory.

Opravdovou specialitou Kutné Hory je potom Kostnice – tedy kostel vyzdobený skutečnými lidskými kostrami a lebkami. Jde o poněkud morbidní, ale neuvěřitelnou podívanou, kterou by si neměl nechat ujít nikdo, kdo má alespoň trochu pevnější nervy.

Zobrazit nabídku ubytování v Kutné Hoře

5. Znojmo

Znojmo

Vracíme se na jižní Moravu a tentokrát se podíváme do města Znojmo, které leží v krásném přírodním prostředí na řece Dyji. Znojmo bychom mohli v mnoha ohledech označit za moravský Krumlov (tím bychom se ale dopustili křivdy vůči skutečnému městu Moravský Krumlov, které leží dokonce přímo ve znojemském okrese). Faktem každopádně je, že Znojmo má co nabídnout jak z hlediska historických památek, tak i z hlediska přírodních krás.

Procházka historickým centrem okolo Masarykova a Horního náměstí a kostela sv. Mikuláše vás jistě dříve nebo později zavede k dominantě města v podobě Znojemského hradu. Ten se tyčí na útesech nad zákrutou Dyje a čekají vás odsud opravdu úžasné pohledy do národního parku Podyjí. I sem byste se rozhodně měli vypravit. Stezka podél řeky vás zavede až k fascinující vyhlídce od Sealsfieldova kamene nebo mnoha dalším.

Zobrazit nabídku ubytování ve Znojmě

6. Litomyšl

Další velmi krásné, ale mezi jinými perlami poněkud opomíjené město. I proto si zaslouží pozici v našem žebříčku, ve kterém nechceme jen propírat ty nejznámější ikony, ale inspirovat i k výletům do méně turisticky frekventovaných míst.

Není bez zajímavosti, že Litomyšl je zmíněna již v Kosmově kronice – a to navíc v souvislosti s rokem 981. Jde tedy o historické město par excellence. Mezi nejvýznamnější památky patří zejména nádherný renesanční zámek, který je také zapsán v seznamu UNESCO. Dalším symbolem města je kostel Povýšení svatého Kříže anebo Smetanovo náměstí s domem U Rytířů. Odpočinkovou procházku pak nabízí okolí jezer Velký a Malý Košíř.

Zobrazit nabídku ubytování v Litomyšli

7. Telč

Telč

Další historicky významné město (které bylo prý založeno už v roce 1099) se nachází v okrese Jihlava a má jen něco přes 5 tisíc obyvatel. Telč je rovněž městem, jehož historické jádro si vysloužilo místo na seznamu UNESCO. Je tedy jasné, že centrum Telče stojí za to velmi důkladně prozkoumat. Centrem, kolem kterého se vše točí, je velmi rozlehlé náměstí Zachariáše z Hradce, které lemují nádherně barevné historické domy.

V bezprostřední blízkosti náměstí se nachází i zámek Telč, Vyhlídková věž kostela sv. Jakuba, kostel Jména Ježíš a mnoho dalších pamětihodností. Toto městské jádro je z obou stran obklopeno dvěma rybníky, Štěpnickým a Ulickým. Jde tedy o místo jako stvořené pro romantickou procházku. A to i proto, že se nemusíte příliš obávat záplav turistů. Ačkoli je Telč krásné a historicky významné sídlo, čeká vás spíše poklidný výlet.

Zobrazit nabídku ubytování v Telči

8. Třeboň

Třeboň

Když se řekne Třeboň, každý si vybaví především rybníky. A to hlavně rybníky jako Svět a Rožmberk, které se nacházejí v těsné blízkosti samotného města. Rybník Rožmberk je dokonce největší v Česku – a už jen proto jistě stojí za to se na něj vyrazit podívat. Kromě rybníků jsou velmi zajímavé také vodní kanály jako Zlatá stoka nebo Nová řeka.

Kromě přírodních památek však Třeboň nabízí taky krásný barokní zámek s kašnou a zámeckým parkem anebo velmi pěknou ukázku městského opevnění a další historické architektury. Třeboň je proto dalším městem, které příjemně spojuje přírodu s kulturou a může být proto ideální destinací pro odpočinkovou dovolenou.

Zobrazit nabídku ubytování v Třeboni

9. Kroměříž

Vypravíme se teď na skok do zlínského kraje, konkrétně do města Kroměříž, které leží přímo na řece Moravě. Hlavním a nejznámějším lákadlem tohoto města jsou zřejmě Květné zahrady a Podzámecké zahrady Arcibiskupského zámku – to vše se nachází i na seznamu UNESCO. Rozhodně si ale projděte také historické jádro soustředěné okolo Velkého náměstí.

Jihovýchodní část města je pak ve znamení přírodních krás a scenérií. Od Dolních zahrad se můžete vypravit až ke Svárovskému rybníku cestou lemovanou nádhernými lužními lesy podél řeky Moravy.

Zobrazit nabídku ubytování v Kroměříži

10. Karlovy Vary

Karlovy Vary

Nejzápadnější krajské město a taky dozajista nejznámější a nejvýznamnější české lázeňské město. Nádherné místo ponořené mezi zalesněnými kopci se však proslavilo nejen lázněmi, ale například taky prestižním filmovým festivalem, který snese srovnání se světoznámými festivaly v Benátkách či Cannes.

Při návštěvě Karlových Varů samozřejmě nemůžete prošvihnout návštěvu alespoň některých z pěti kolonád – zejména si nenechte ujít kolonádu Mlýnskou. Velkou zajímavostí je pak kupříkladu ruský pravoslavný chrám apoštolů Petra a Pavla – podobných staveb u nás mnoho nespatříte. Z výšky se pak můžete na město podívat z rozhledny Diana.

Karlovy Vary jsou nádherné místo, které nabízí bohatý kulturní život, odpočinek a relaxaci, krásnou přírodu i něco z historie.

Zobrazit nabídku ubytování v Karlových Varech

11. Olomouc

Olomouc

Posledním městem v našem žebříčku je moravská metropole Olomouc proslulá po celé zemi především vynikajícím (a pro někoho svérázným) gastronomickým počinem známým jako olomouckými tvarůžky. Olomouc však nabízí mnohem víc. Jde o živoucí město, ve kterém se snoubí historie s bohatým kulturním životem. Je to město univerzitní, pulzující a překrásné.

Z nejvýznamnějších památek jistě nelze opomenout Horní náměstí se sloupem Nejsvětější trojice a taky druhým nejznámějším českým orlojem, který je součástí olomoucké radnice. Dalším symbolem města je katedrála sv. Václava a navštívit byste určitě měli i místní ZOO Svatý Kopeček. Za pozornost dál stojí taky několik zajímavých pevností, zejména pevnost Olomouc, Korunní pevnůstka anebo Pevnost poznání, která je zároveň zcela jedinečným muzeem vědy.

Zobrazit nabídku ubytování v Olomouci

3 komentářů

fifteen + 6 =