Nejkrásnější jezera v Itálii, vhodná ke koupání i cykloturistice

Itálie patří mezi českými turisty a výletníky k nejnavštěvovanějším státům. Zejména pokud jde o tradiční „přímořskou“ dovolenou na pláži, ale třeba i zimní sportovní dovolenou s lyžováním a dalšími podobnými sporty. Bota Evropy však nabízí víc. Úchvatnou historii spojenou především se slavnou římskou říší, skvostnou architekturu, krásnou přírodu. A taky jezera. I ta lákají každoročně tisíce a tisíce návštěvníků. Svou krásou dokážou okouzlit úplně stejně (někdy možná i více) jako mořská pobřeží. V dnešním článku se proto podíváme na nejhezčí italská jezera a prozradíme vás, co vás u nich čeká.

Nejkrásnější italská jezera podle naší redakce

1. Jezero Como (Komské jezero)

Jezero Como, Itálie

Nejkrásnější italské jezero

Lago di Como čili Komské jezero sice není největším, ale je možná nejkrásnějším italským jezerem. Ostatně se zde v krásných pobřežních vilkách usídlila celá řada významných celebrit. Třeba herec George Clooney, návrhář Giovanni Versaci, Madonna nebo fotbalista Lionel Messi. A ti by se jistě nespokojili s něčím druhořadým. Lago di Como tedy můžeme bezesporu označit za destinaci par excellence.

Jezero je poměrně dlouhé (přes 50 km) a na rozlohu má 146 km2. To je o 11 km2 víc, než činí katastrální výměra celé Plzně. Nejde tedy o žádné „plivnutí“, ale pořádnou vodní plochu, kolem které je toho spousta k poznávání. Velmi zajímavý je charakter jezera. Leží v Lombardii na samotném úpatí Alp, má tvar písmene Y a často je popisováno jako „fjordové“ jezero. Fjordy si většina lidí spojí spíše se Skandinávií, ale tady se na ně můžete podívat ve středomořském provedení. Krásou si s těmi severskými rozhodně v ničem nezadají.

Lago di Como nabízí nádherná historická městečka a vísky se spletitými, malebnými uličkami. Vše září pestrými barvami, především slunečnou žlutí či okrem, které jsou zde velmi oblíbené. Najdete zde i lázně a krásné parky a promenády. To vše je však ohraničeno krásnou, nespoutanou, zelenou horskou přírodou. Panoráma jezera pak střeží zasněžené alpské vrcholky. U Lago di Como můžete lenošit, rybařit, plavat a potápět se (mimochodem jde s hloubkou až přes 400 m o jedno z nejhlubších evropských jezer). Taky však můžete vyrazit na četné výlety, túry a výpravy do okolí. Lehké i značně náročné. Vybere si skutečně každý.


2. Jezero Lago di Garda (Gardské jezero)

Lago di Garda, Itálie

Největší italské jezero

Na rozhraní krajů Lombardie a Veneto (Benátsko) se rozléhá největší italské jezero – Lago di Garda. Toto slavné jezero má působivou rozlohu 369 km2. Je to méně než má třeba Balaton, ale stále by se do Lago di Garda vešlo zhruba osmnáct a půl lipenských přehrad. Vody je tu tedy dost. Ke koupání, rybaření, vodním sportům i dalším kratochvílím a aktivitám. Stejně tak rozsáhlé možnosti nabízí i 158 km dlouhé pobřeží.

Lago di Garda leží v předhůří Alp, takže nabízí nádhernou horskou přírodu. Je ohraničeno vysokými skalisky a útesy, nad nimi se vypínají až 2 tisíce metrů vysoké, bílé štíty velehor. V severní části je chladná a dokonale čirá voda připomínající ledovcový původ jezera s divokou přírodou okolo. Jižní část je hřejivější, více připomíná mořské pobřeží a typickou středomořskou idylu. Jezero je typické větrností – dokonalé místo pro windsurfing či paragliding. Pokud radši chodíte po svých, můžete si vyšlápnout jednu z cca dvou tisíc turistických tras, které jezero obklopují. Místo je však rájem i pro cyklisty. Kolo tudíž doma nezapomeňte.

Pokud dáte přednost relaxaci a odpočinku, můžete kromě četných pláží navštívit třeba i vinice a dopřát si pár sklenek lahodného vína. Nachází se zde vesnice Bardolino, u níž se vcelku očekávaně vyrábí známé víno stejného názvu. Budete tedy na dobré adrese. V historických městečkách a vesnicích si pak můžete užít nádhernou architekturu – okolo jezera se nachází i řada středověkých hradů. K těm je však obvykle třeba si vyšlápnout. Lago di Garda i jeho okolí je tedy doslova nadupané krásami, příležitostmi a možnostmi. Stačí si vybrat.


3. Jezero Trasimeno (Trasimenské jezero)

Trasimento, Itálie

Trochu se nyní vzdálíme od alpského podhůří a podíváme se hlouběji na apeninský poloostrov. Takřka přímo v jeho středu leží velmi krásné Lago Trasimeno čili Trasimenské jezero. Rozléhá se v kraji Umbrie, na půl cesty mezi San Marinem a Římem, a při 128 m2 jde o čtvrté největší italské jezero. Hloubka kolem 4 metrů ho však činí oproti Lago di Como či Garda přívětivějším pro ty, kteří se trochu bojí temných hlubin.

Toto jezero má za sebou zajímavou historii. V roce 217 před naším letopočtem se zde odehrála významná bitva mezi římskou armádou a kartaginským dobyvatelem Hannibalem. Utkalo se zde více než 80 tisíc vojáků a Hannibal si odnesl vítězství. Jezero je tedy důležitou součástí dějin Itálie i celé Evropy. Bojiště můžete navštívit jižně od vísky Sanguineto. Historii připomíná i zachovalá, majestátní pevnost Rocca del Leone. Založena byla roku 1200 a leží u historického města Castiglione del Lago, jehož návštěvu byste rozhodně taky neměli vynechat.

Jezero láká několika příjemnými, prosluněnými plážemi. Okolí jezera je oproti divokým horám u severních italských jezer spíše mírné, přívětivé a klidné. Láká k lehčím procházkám a výletům nebo vyjížďkám na kole. Jezero křižují trajekty, takže se snadno dostanete kamkoli. Velmi příjemné, jedinečné a autentické prostředí nabízí i ostrůvky Isola Maggiore (žije zde 35 obyvatel) a Isola Polvese. Ten má navzdory malé rozloze velmi bohatou historii a taky nádhernou přírodu v čele s úchvatným dubovým lesem.


4. Jezero Lugano (Luganské jezero)

Jezero Lugano, Itálie

Dalším alpským jezerem je Lago di Lugano – nebo taky Luganersee. Toto jezero leží velkou částí své plochy na území Švýcarska, konkrétně v kantonu Ticino, zbytek je v italské Lombardii. Celková rozloha jezera je 49 km2. Na italské poměry jde tedy spíše o menší jezero. Na ty naše je to pořád pozoruhodný „flák“ vody. Jezero má velmi členité, divoké a hornaté břehy. Lemuje je několik vysokých hor. Nejvyšší hřeben je Monte Generoso s 1700 metry nad mořem. Zajímavý je i vrchol Monte San Giorno (1097 metrů), který tvoří jeden z jižních výběžků do jezera. Je zde unikátní přírodní rezervace zapsaná na seznam UNESCO s nalezišti pravěkých zkamenělin.

Okolí jezera s poměrně velkým městem Lugano má skutečně co nabídnout. Města spojují italský a švýcarský charakter a jsou zajímavou destinací pro gastronomické kratochvíle. Pobřeží nabízí spoustu možností k výletům. Vyrazit můžete i na některý z horských vrcholů. Pokud se na výšlap necítíte, například na Monte Bré můžete vyjet i lanovkou. Výhled ze skoro tisíci metrů nad mořem na jezero pod vámi rozhodně stojí za to. Jezero má stále spíše středomořskou atmosféru a nemusíte se bát, že se zde v létě neohřejete. Je zde taky několik velice příjemných lázní.


5. Jezero Molveno

https://www.instagram.com/p/CQEh-fQj2y7/?utm_source=ig_web_copy_link

Lago di Molveno je malé, velmi vysoko položené (822 metrů nad mořem) horské jezero. Leží v provincii Trentino, v divokém, vápencovém pohoří Brenta typickým svými rozeklanými, skalnatými štíty. Okolí jezera je tedy skutečně úchvatné a nabízí nespočet možností především pro milovníky horské turistiky. Ale i „línější“ poutníci zde mohou najít zalíbení. Výhledy od jezera jsou opravdu fascinující, i pokud si je dopřáváte třeba s nohama na podnožce a šálkem vynikající italské kávy v ruce.

Lago di Molveno je ověnčeno celou řadou ocenění. Často se o něm mluví jako o „nejlepším italském jezeru“. Není to jen fráze. Molveno skutečně získalo ocenění tohoto znění od jisté významné italské asociace – a to nejenom jedenkrát. Jezero a jeho okolí získávají pozornost především díky dokonalé ochraně přírody, udržitelnému cestovnímu ruchu a péči o jezero. Místo je tedy skutečně jako křišťálový a nedotčený horský klenot. Malebné okolní vesnice spíše dotvářejí toto kouzlo, než aby ho narušovaly. Samotné městečko Molveno má něco přes 1000 obyvatel a působí spíše vysokohorským a „švýcarským“ než typicky středomořským dojmem. Jezero Molveno můžeme rozhodně doporučit k návštěvě.


6. Jezero Caldonazzo

https://www.instagram.com/p/CZYl1pKsAAU/?utm_source=ig_web_copy_link

Lago di Caldonazzo je dalším z menších italských horských jezer. Leží v nadmořské výšce 449 metrů a rozlohu má 5,38 km2. Nachází se v kraji Trentino. Toto jezero vábí každoročně spousty turistů – a to především na sportovně zaměřenou dovolenou. Místo je rájem vodních lyžařů, ale můžete se zde věnovat i windsurfingu, plachtění, kanoistice anebo třeba rybařit.

Oblíbené je samozřejmě i plavání a potápění. Krásné hornaté okolí je taky skvělou příležitostí pro výlety, túry i cyklistiku. Vyjít si můžete třeba do blízké vísky Magnifica Corte Trapp s malebným hradem. Okolní příroda však nabízí ještě mnohem víc zajímavostí a krás. Pokud dorazíte k jezeru ve správný čas, můžete si vychutnat i populární soutěž Palio dei draghi. Jde o závody speciálních dračích člunů, které patří mezi nejdůležitější události, které se na jezeře konají.


7. Jezero Maggiore

Lago Maggiore, Itálie

Teď zase zpátky k větším jezerům. Lago Maggiore leží na hranici Itálie a Švýcarska. Konkrétně mezi regiony Piemont, Lombardie a kantonem Ticino. Jezero má rozlohu 212 km2. Tahle rozlehlá vodní plocha se skrývá mezi štíty velehor, z nichž Monte Limidario či Pizzo Vogorno značně překračují výšku 2000 metrů nad mořem. To ale nijak nebrání tomu, aby byla většina jezera obklopena subtropickou středomořskou vegetací a kouzelnými vesničkami, v nichž se budete cítit jako u moře.

Lago Maggiore má i spoustu krásných ostrůvků, které jsou jako perly na vodní hladině. Často nesou unikátní vesničky, které stojí za návštěvu. Lago Maggiore je skvělým místem pro vodní sporty, plavání, turistiku, cyklistiku i relaxaci či poznávání místní kultury a historie. Všeho vám nabídne vrchovatými doušky a právem patří mezi nejkrásnější jezera i místa Itálie.


8. Jezero Orta

https://www.instagram.com/p/CQ9MS30MWe1/?utm_source=ig_web_copy_link

Relativně menší, ale překvapivě hluboké jezero Lago Orta leží v kraji Piemont, můžete si k němu odskočit při návštěvě Lago Maggiore, není to daleko. Jezero má přes 18 km2 – tedy srovnatelně jako naše Lipno. Obklopují ho vysoké hory a nádherná příroda, ale i okouzlující vesnice prostoupené dávnou historií. Dominantou jezera je pak ostrůvek Isola San Giulio s úchvatnými historickými stavbami. Orta je další z krásných italských jezer, které vás přivítá náručí plnou křišťálové vody, panenské středomořské i horské přírody a místní kultury.


Články na téma jezera:

Přidat komentář

19 + one =