Kam za delfíny: nejlepší delfinária a plavání s delfíny ve volné přírodě

Kam se vypravit, pokud se chcete podívat na delfíní show, vyfotit se s těmito krásnými zvířaty nebo si s nimi třeba i zaplavat? Připravili jsme pro vás 8+5 tipů na nejlepší místa, kam za delfíny – ať už jde o delfinária či zábavní parky a vodní světy, anebo o možnost užít si delfíní přítomnost ve volné přírodě.


Nejlepší delfinária

1. ZOO a delfinárium Norimberk – nejbližší delfinárium z ČR

zoo a delfinárium v Norimberku
zoo a delfinárium v Norimberku

Většina velkých, stálých delfinárií se nachází spíše v přímořských státech než v těch vnitrozemských. Jednou z nejbližších výjimek však může být velmi známé a výborně hodnocené, prestižní delfinárium v norimberské zoo. Jde pravděpodobně o největší (a možná de facto i jediný) projekt svého druhu ve střední Evropě.

Norimberské delfinárium je poměrně nové – otevřeno bylo teprve v roce 2011 a jde o skutečně velkolepou záležitost. Tento vodní svět nabídne šest velkých lagun se slanou, mořskou vodou (celkem skoro 6 milionů litrů). Exteriéry se mohou pochlubit krásným prostředím z čistě přírodních materiálů i dostatečnými prostory pro publikum. Jsou zde však i podzemní interiérové expozice, kde se můžete na hlubiny lagun dívat přes prosklené plochy.

Delfíní show zde jako největší místní atrakce probíhá až čtyřikrát denně (v závislosti na období a návštěvnosti zoo) a trvá kolem 20 minut. Těchto přehlídek se účastní i šikovní lachtani. Zejména pro děti bude delfíní show zajisté nezapomenutelný zážitek, ale nadšení budou jistě i dospělí.

Úchvatná je ovšem i celá norimberská zoo. Cesta z Prahy sem trvá i méně než 3 hodiny – tedy podstatně méně než k jakémukoli přímořskému delfináriu. Rozhodně se zde zastavte, pokud budete cestovat Německem poblíž Norimberku, anebo si udělejte samostatný výlet. Stojí to za to.

Můj tip: Na Slevomat.cz najdete aktuálně autobusový zájezd od norimberské ZOO a delfinária do 1000 Kč za osobu.

2. Marineland, Mallorca, Španělsko – vyhlášené delfinárium

Marineland, Mallorca, Španělsko

Více fotografií na GetYourGuide

Marineland na Mallorce patří mezi známá a oblíbená delfinária ve Středozemním moři. Ostatně Mallorka samotná je rušnou turistickou destinací, a tak se není čemu divit, že právě zde najdete i parádní delfinárium. Leží v příměstské čtvrti Portals Nous cca 10 km od centra hlavního města Palma de Mallorca.

V oblasti jsou krásné pláže, bezpočet restaurací i sportovišť, takže jde o velmi atraktivní cíl pro výlet nebo i samotnou dovolenou. Samotné delfinárium není zvlášť velké, ale rozhodně velmi pěkné. Kromě delfínů zde najdete lachtany či exotické ptactvo. Delfinárium chová sedm delfínů, kteří se účastní pravidelné show. Z tribun u rozlehlé laguny se naskýtá výhled na širé moře, což přidává zážitku na atraktivitě a autentičnosti. Představení s lachtany je pak rozhodně srovnatelně zábavné a nezapomenutelné.

Součástí parku je například i zábavný dětský bazén s menšími atrakcemi, který je ideální pro osvěžení během návštěvy za horkého dne.

3. Dolphinarium Varna – nejlepší pro plavání s delfíny

Dolphinarium Varna
Dolphinarium Varna

Varna je největším přístavním městem Bulharska. Severně od centra města se pak rozkládá i velmi známá turistická destinace a letovisko Zlaté písky. Pokud budete na dovolené třeba právě zde, rozhodně si udělejte výlet do delfinária, které leží při mořském pobřeží kousek za městem v prostorách zdejší městské zoo, která skrývá na 300 zvířat 60 různých druhů.

Samotné delfinárium bylo otevřeno již v roce 1984 a má kapacitu cca 1200 diváků. Chováno je zde 6 delfínů, kteří předvádějí svou show v 15metrovém bazénu. Toto delfinárium je výhradně kryté, což není až tak obvyklé. Nicméně je taky skvěle hodnocené a má velmi dlouhou tradici. Další výhodou je, že sem můžete zavítat, pokud vám třeba na dovolené některý den nebude přát počasí. A rozhodně nepůjde o promarněný den. Delfíní vystoupení se zde koná od června do září 4krát denně. V ostatních měsících jednou až třikrát denně.

V tomto delfináriu je možné si s delfíny také zaplavat.

4. Sealanya, Turecko – včetně plavání s delfíny

Sealanya, Turecko

Více fotografií na GetYourGuide

Turecko je v posledních letech velmi populární destinací pro přímořskou dovolenou. Týká se to především tzv. Turecké riviéry na jižním pobřeží země s jádrem mezi městy Antalya a Alanya. Právě poblíž druhého zmíněného leží i fantastický mořský svět s delfináriem Sealanya. Sealanya patří jistě mezi nejvyhlášenější a největší zábavní parky svého druhu v Turecku, a pokud budete na dovolené na Turecké riviéře, udělejte si sem určitě výlet!

Prostředí zde je opravdu krásné. Park není koncipován jako zoo, ale jako aquapark s delfináriem. Je zde tedy množství bazénů, umělá řeka a různé atrakce – to vše ve velmi příjemném prostředí evokujícím přírodní prostředí s palmami, skálami a podobně. Jde o docela rozlehlý park vhodný pro rodiny s dětmi. Užít si zde pak můžete nejen delfíní show, ale dokonce i plavání s delfíny, což je dost možná ještě větší zážitek. Stejně tak si však můžete zaplavat třeba i s tuleni.

5. Aqualand Costa Adeje, Španělsko – aquapark a delfinárium

Aqualand Costa Adeje, Španělsko

Více fotografií na GetYourGuide

Toto delfinárium najdete na Kanárských ostrovech, konkrétně na ostrově Tenerife mezi městy Adeje a Los Cristianos. Leží necelý 1 km od moře ve čtvrti San Eugenio Alto a je součástí zábavního vodního parku Aqualand. Jde o velmi krásně zpracovaný a velký aquapark s úžasnými tobogány a stylizovaným prostředím plným atraktivních kulis ve stylu tropického pralesa s pohádkovými hrady. Vynikající zábavu si zde užijí jak děti, tak i dospělí.

A delfinárium s delfíní show může být zlatým hřebem celého zážitku. Chováno je zde hned deset delfínů skákavých, které v rozlehlém venkovním bazénu předvádějí své kousky. Pozorovat je můžete i pod vodou skrze prosklené plochy. Pokud budete na Tenerife – třeba právě poblíž Adeje – tento park byste si neměli nechat ujít. Delfíní show je součástí vstupného do vodního parku.

6. Loro Parque, Tenerife, Španělsko – show delfínů, kosatek či lachtanů

Loro Parque, Tenerife, Španělsko

Více fotografií na GetYourGuide

Další vynikající delfinárium na Tenerife můžete navštívit v zoologické zahradě Loro Parque, kterou najdete v Porto de la Cruz – konkrétněji v městské části Punta Brava. Zoo leží co by kamenem dohodil od moře a je mimořádně krásná a skvěle hodnocená. Ocenit je nutné především fantastické prostředí plné skal, útesů, vodopádů, palem a pralesů, které skutečně evokuje tropickou divokou přírodu. Je zde spousta nádherných šelem včetně bílých tygrů, goril, zajímavého ptactva a mimořádná pozornost je věnována mořskému a vodnímu životu.

Najdete zde podzemní prosklené tunely, kde můžete obdivovat krásy světa pod hladinou zdejších mnoha lagun. A pak je zde samozřejmě delfíní laguna s parádní delfíní show. Další skvělou show vám ve své laguně předvedou i tuleni. A pozor! Loro Parque dokonce nabízí i představení kosatek, což je opravdu fenomenální zážitek. Tuto zoo můžeme doporučit všema deseti, protože jen málokterá zoologická zahrada se jí vyrovná, pokud jde o dokonale zpracované, stylizované prostředí.

7. Dolphin World, Hurghada, Egypt

Dolphin World, Hurghada, Egypt

Více fotografií na GetYourGuide

I na dovolené u Rudého moře v egyptské Hurghadě si můžete užít parádní delfíní show. A to ve zdejším delfináriu. Najdete ho v turisticky velmi populární Makadi Bay, která se nachází asi 30 km od centra Hurghady. Parádní kousky zde předvádějí nejenom delfíni, ale taky mroži a show je opravdu pěkná.

Toto delfinárium má však už i částečně nádech turistické vábničky, ne-li takzvané turistické pasti. Při návštěvě budete soustavně vystavováni mnoha pokušením utratit své těžce vydělané peníze za různé suvenýry či občerstvení. Ceny (včetně vstupného či fotografování s delfíny) taky nejsou zrovna lidové. Pokud však tyto nevýhody přijmete, můžete si odnést pěkný zážitek.

8. Sea World Abu Dhabi, SAE

Sea World Abu Dhabi, SAE

Více fotografií na GetYourGuide

SeaWorld je poměrně megalomanský a unikátní projekt vskutku rozlehlé vnitřní zoologické zahrady s vodním světem. Tuto úžasnou atrakci najdete v Abu Dhabi tedy hlavním a hned po Dubaji druhém největším městě Spojených arabských emirátů. To je poměrně velmi příznačná lokalita pro tak rozmáchlý a neobvykle bombastický výtvor.

V této kryté zoo a zábavním parku se skrývá na 100 000 zvířat a vyzkoušet můžete skoro osmdesát různých interaktivních atrakcí. Komplex je rozdělen na osm zón a zaměřený především na mořský život. Proto zde najdete zóny jako Tropical Ocean, Polar Ocean či vskutku fantastický Endless Ocean – největší akvárium světa s více než 60 000 živočichy, které můžete zkoumat z různých perspektiv.

SeaWorld je záležitost, která svou rozmanitostí a rozlehlostí okouzlí i velmi náročné návštěvníky. Z mořského života zde pravděpodobně uvidíte více než v jakémkoli jiném podobném zařízení na světě. Vstupné sice není zrovna nízké (pro dospělého v přepočtu skoro 2 500 Kč na den), ale získáte za něj zážitek na celý život.


Kam za plaváním s delfíny ve volné přírodě?

Marsa Alam: Sataya Reefs

Marsa Alam: Sataya Reefs

Více fotografií na GetYourGuide

Egyptská letoviska při pobřeží Rudého moře jsou rájem potápěčů a milovníků šnorchlování – zkušených i amatérských. Zdejší podmořský svět je úžasně bohatý a těšit se můžete i na rozmanitou faunu, která zahrnuje i delfíny. Pokud si však s nimi budete chtít na dovolené zaplavat anebo třeba šnorchlovat po jejich boku, musíte vědět, kam vyrazit.

Využít přitom můžete nejrůznější nabídky výletů. Ty si lze rezervovat například v hotelu, ale třeba i předem online. Vyrazit tak můžete například do slavné laguny Sataya Reefs, která se nazývá taky „Doplhin’s house“ – tedy delfíní domov. Tento název je víc než příznačný, protože v této chráněné krajinné oblasti je setkání s hejny delfínů naprosto jisté.

Adelaide / Perth v Austrálii

Adelaide / Perth v Austrálii

Více fotografií na GetYourGuide

Perfektní plavání s opravdu obrovskými hejny delfínů si můžete užít i na dovolené u protinožců, v australském městě Perth anebo v Adelaide. Jde rozhodně o jedny z nejúžasnějších zážitků s delfíny ve volné přírodě, které lze na světě vůbec běžně zažít. V obou městech se za delfíny pořádají organizované výlety, takže dostupnost je velmi snadná a nemusíte nic řešit na vlastní pěst.Zážitkem jistě bude už samotné nalodění na 58 stop dlouhý katamarán.

Účast na výletě si přitom můžete zajistit třeba už z ČR online s dostatečným předstihem, abyste měli jistotu, že na vás v potřebném termínu zbude místo.

São Miguel v Portugalsku

São Miguel v Portugalsku

Více fotografií na GetYourGuide

Poněkud geograficky bližší zážitek (ve srovnání s předchozí Austrálii) plavání s delfíny si můžete užít i na portugalském souostroví Azory, které patří mezi populární turistické destinace. Konkrétně se můžete vypravit na volný oceán u ostrova São Miguel. Jde o vyhlášenou delfíní lokalitu a opět se lze zúčastnit organizovaných výletů, díky kterým máte jistotu setkání s delfíny.

Oahu na Havaji

Oahu na Havaji

Více fotografií na GetYourGuide

Havaj je dokonalým ztělesněním exotiky. Českých turistů sem míří spíše relativně málo, ale pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří si sem výlet mohou udělat, můžete si být jistí, že o delfíny v okolních tichomořských vodách není nouze.

Opět je však nejlepším řešením (alespoň pro většinu běžných smrtelníků a turistů) zúčastnit se organizovaného výletu. Opravdu krásné výlety se pořádají z ostrova Oahu na oceán u Waianae. Kromě plavání s delfíny si můžete vyzkoušet třeba i šnorchlování se želvami a pestrobarevnými rybami. V zimních měsících se navíc můžete těšit na pozorování keporkaků.

Plavání s delfíny na Mauriciu

Plavání s delfíny na Mauriciu

Více fotografií na GetYourGuide

Mauricius ležící v Indickém oceánu je další slavnou ostrovní turistickou perlou. A to by bylo, aby se na takovém rajském, tropickém místě nenašla i možnost vidět delfíny nebo si s nimi taky zaplavat. Jeden z velmi pěkných výletů si můžete zajistit na západním pobřeží ostrova v oblasti Black River a zahrnuje jak plavání s delfíny skákavými, tak i poznávání úžasného podvodního světa s korálovými útesy a další oceánskou faunou.

Přidat komentář

four + twelve =