20+ tipů, co vidět a dělat v Římě, jaké navštívit památky

Hlavní město Itálie, Řím, patří k nejnavštěvovanějším městům v Evropě. Místo nabízí historické, architektonické i umělecké památky, které lákají miliony turistů ročně. V jejich množství se ale snadno stane, že se návštěvníci Věčného města ptají: Co dělat v Římě?“

Při návštěvě Říma nepočítejte s tím, že navštívíte všechny památky. Vzhledem k jejich vytíženosti je leckdy zdobí nechvalně proslulé několikahodinové fronty. Svůj výlet proto plánujte pečlivě a s rozvahou. Co navštívit v Římě a jaké nejkrásnější památky se skrývají v hlavním italském městě?

Kde se ubytovat v Římě?

Náš tip: Kde se ubytovat v Římě? Tipy na nejlepší hotely

Co vidět a dělat v Římě?

1. Koloseum

Koloseum, Řím
Koloseum, Řím

Nejznámější symbol Věčného města připomíná gladiátorské boje, které se na tomto místě odehrávaly. Oválný amfiteátr v centru města stavitelé dokončili v roce 80 n. l. za vlády císaře Tita. Dnes patří k nejdůležitějším místům, co vidět v Římě.

Prohlídka v Koloseu má několik okruhů. Některé zahrnují prohlídku ochozů, jiné návštěvníky vezmou do katakomb. Pokud se rozhodnete k návštěvě, přivstaňte si. Na vstupenky do Kolosea se čeká fronta od brzkých ranních hodin.

📅 Otevřeno denně od 8:30, zavírací doba se liší dle ročního období (typicky je v zimě kratší než v létě)

🌎 Přednostní vstupenka Koloseum a Forum Romanum s přeskočením fronty – koupíte na Tiqets.com nebo Getyourguide.com

2. Forum Romanum

Forum Romanum, Řím
Forum Romanum, Řím

Mezi delší památky, co navštívit v Římě, patří Forum Romanum. Antické centrum veřejného dění sloužilo jako podélné náměstí mezi pahorky Kapitol a Palatin. Konaly se zde slavnosti, triumfální průvody, soudy a další společenské příležitosti.

Procházka přes Forum Romanum zabere zhruba jedno dopoledne. Vstupenky kupte v rámci balíčku společně s Koloseem. Dejte si pozor na překupníky a všudypřítomné podvodníky se vstupenkami, které se v okolí obou pamětihodností pohybují.

📅 Otevřeno denně od 9:00, zavírací doba se liší dle ročního období (typicky je v zimě kratší než v létě)

🌎 Přednostní vstupenka Koloseum a Forum Romanum s přeskočením fronty – koupíte na Tiqets.com nebo Getyourguide.com

3. Pantheon

Pantheon, Řím
Pantheon, Řím

Z pobytu pod širým nebem se přesuneme pod střechu. Tedy alespoň částečně. Starověký kruhový chrám patří k nejvýznamnějším antickým stavbám vůbec a jeho kupoli zdobí otvor (okulus) s výhledem na římské nebe.

V 16. století se stal Pantheon čestným pohřebištěm mnoha italských osobností. Místo svého posledního odpočinku zde našli Raffael Santi se snoubenkou a první italští králové. V podkroví nad portikem se také skrývá muzeum soch, obrazů a kreseb.

📅 Otevřeno denně od 9:00, zavírací doba se liší dle ročního období (typicky je v zimě kratší než v létě)

🌎 Přednostní vstupenka s přeskočením fronty nebo vstupenky s rychlejším vstupem do Pantheonu – koupíte na Tiqets.com nebo Getyourguide.com

4. Fontána di Trevi

Fontána di Trevi, Řím
Fontána di Trevi, Řím

Nejkrásnější památky v Římě turistům město velmi často zpřístupní zdarma jako tomu je u známé fontány vystavěné v pozdně barokním stylu. Fontána di Trevi patří mezi nejnavštěvovanější místa v Římě a turisté do její vody hází mince pro štěstí.

Fontánu navrhl Giano Lorenzo Bernini a zdobí ji symboly antického božstva. Ve středu fontány stojí bůh Neptun se dvěma tritony na koních. Ve výklencích fontány se nacházejí sochy symbolizující Hojnost a Zdraví. Dechberoucí panorama zdobí také vodopády a vodotrysky.

5. Španělské schody

Španělské schody, Řím
Španělské schody, Řím

Přibližně 10 minut pěší cesty od Fontány di Trevi se nachází další místo, co vidět v Římě. Španělské schody vedou ke kostelu Trinità dei Monti, přesto se ale staly mnohem významnější a turisticky známější než přilehlá církevní památka.

Před výstavbou schodiště stál na místě travnatý svah. Až politické zájmy spojené se vstupem francouzského krále Ludvíka XII. zapříčinily, že zde vzniklo monumentální schodiště. Dnes se místo nad i pod schody stalo centrem pouličních umělců a jedním ze signifikantních míst v Římě.

6. Piazza Navona

Piazza Navona, Řím
Piazza Navona, Řím

Podlouhlé římské náměstí se nachází jen pár minut chůze od Pantheonu. Na jeho místě stál původně stadion, který připomíná i současný půdorys náměstí a tři fontány pravidelně rozmístěné v ose náměstí.

Piazza Navona je jedno z nejrušnějších náměstí v Římě. V jeho jižní části se nachází Palazzo Pamphilj – bohatě zdobený barokní palác. Přímo přes ulici je další místo co navštívit v Římě – renovovaný palác z 18. století Palazzo Braschi.

7. Galerie Borghese

Galerie Borghese, Řím
Galerie Borghese, Řím

Cesta z Piazza Navona do Galerie Borghese vám zabere přibližně 40 minut. Na konci vás ale čeká  soukromá galerie umění s díly Leonarda da Vinciho, Gian Lorenza Berniniho, Caravaggia a dalších velikánů.

Galerie je součástí rozsáhlého prostoru Villa Borghese. Dechberoucí římské zahrady s řadou budov a muzeí tvoří třetí největší veřejný park v Římě. Zahrady postavil architekt Flaminio Ponzio podle návrhů tehdejšího majitele, který je využíval jako společenské sídlo na okraji Říma.

📅 Otevřeno denně od 9:00, zavírací doba se liší dle ročního období (typicky je v zimě kratší než v létě)

🌎 Vstup do galerie Borghese se vstupenkami na přeskočení fronty – koupíte na Tiqets.com nebo Getyourguide.com

8. Aventinský kopec

Jeden ze sedmi pahorků, na nichž stál starověký Řím, leží nad řekou Tiberou v jihozápadním cípu města. Oranžová zahrada na Aventinském kopci skýtá výhledy na Věčné město i s monumentální Bazilikou svatého Petra.

Zajímavá atrakce se nachází u místa rytířského řádu na Aventinském kopci. Klíčová dírka (Buco della serratura) nabízí jedinečný výhled. Podle pověsti pohled tímto malým otvorem připomíná obraz s panoramatem, na kterém uvidíte nejkrásnější památky v Římě.

9. Trastevere

Trastevere, Řím
Trastevere, Řím

Pokud nevíte, co dělat v Římě, navštivte čtvrť Trastevere. Místo, kde se zastavil čas, má zcela jedinečnou atmosféru a ukáže vám zcela jinou tvář Itálie. Lidé v místě, které se stalo ve starověku i středověku nejdůležitějším přístavem ve městě, se považují za původní obyvatele Říma.

V místě vládne výjimečná nálada, která v minulosti přilákala spoustu známých osobností. Nepřeberné množství tradičních hospůdek, stylových restaurací i ubytování vás jednoduše vtáhne a už nepustí.

10. Vatikán a Bazilika sv. Petra

Vatikán a Bazilika sv. Petra
Vatikán a Bazilika sv. Petra

Když se řekne, co vidět v Římě, vybaví se Koloseum. Městský stát Vatikán s Bazilikou svatého Petra ale bezpochyby patří k dalším místům, která musíte navštívit. Do nejmenšího státu na světě se pohodlně dostanete pěšky podél řeky Tibery a po průchodu branou Vatikánu se vám otevře impozantní výhled na svatopetrské náměstí.

V jeho čele stojí monumentální Bazilika sv. Petra. Na její stavbě se podepsali největší umělci světa včetně Santiho, Michelangela a Berniniho. Křesťanům místo přináší ještě jeden rozměr – duchovní. Na náměstí svatého Petra se pravidelně konají papežské mše a proslovy.

🌎 Vatikán: Vstupenka do muzeí a Sixtinské kaple od 31 eur za osobu – koupíte na Getyourguide.com

11. Andělský hrad (Castel Sant’Angelo)

Andělský hrad, Řím
Andělský hrad, Řím

Cestou z Vatikánu zpět do centra Říma nemůžete minout Andělský hrad. Stavbu zbudoval římský císař Hadrián jako rodinné mauzoleum. S postupem času se z ní stala papežská pevnost s tunely, které jí spojují s hradbami ve Vatikáně.

Andělský hrad si užijete zevnitř i zvenku. Nachází se na břehu řeky Tibery, kterou zdobí množství stánků a občerstvení. Pohled na monumentální stavbu se sklenkou italského vína a drobného zákusku vám jednoduše vezme dech.

📅 Otevřeno denně od 9:00, zavírací doba se liší dle ročního období (typicky je v zimě kratší než v létě)

🌎 Andělský hrad Vstupenka na přeskočení fronty (od 12 eur / osoba) – koupíte na Tiqets.com nebo Getyourguide.com

12. Palatin

Palatin, Řím
Palatin, Řím

Palatin je pahorek, na kterém byl podle pověsti založen Řím. Pro Italy se tak jedná o jedno z nejdůležitějších míst v celé zemi. Dnes leží na pomyslné spojnici mezi Koloseem, Forum Romanum a Circus Maximus.

Podle pověsti se jen kousek odsud nacházela vlčí jeskyně, ve které vlčice vychovala dva bratry Romula a Rema. Ty nalezl pastýř Faustulus, který bydlel přímo na Palatinu. V jeskyni, ve které pastýř našel bratry, se konal pravidelný kult nazvaný Luperkálie.

13. Kapitolské muzeum

Musei Capitolini, Řím
Musei Capitolini, Řím

Soustava uměleckých galerií na náměstí Piazza del Campidoglio stojí na jednom z dalších římských pahorků. Pokud nevíte, co dělat v Římě, a jste fanoušky umění, toto místo si rozhodně nenechte ujít.

Muzeum tvoří čtyři budovy, v jejichž útrobách se nachází umělecká díla. Za významné kulturní pamětihodnosti lze ale považovat i samotné budovy, které stojí na náměstí navrženém samotným Michelangelem. V jednom z paláců se nachází proslulý obraz Kapitolská vlčice.

📅 Otevřeno denně od 9:30, zavírací doba se liší dle ročního období (typicky je v zimě kratší než v létě)

🌎 Vstupenka s multimediálním videem (od 32 eur / osoba) – koupíte na Getyourguide.com

14. Ghetto di Roma

Řím si lidé nejčastěji spojují s křesťanským náboženstvím. Přesto zde ale žije početná komunita Židů, jejichž centrum se nachází ve čtvrti Ghetto di Roma – místa, které vypráví krvavé dějiny tohoto národa.

Komunita v židovské čtvrti funguje již celá staletí. Uličky s množstvím restaurací, krámů a jedinečnou atmosférou patří k častým turistickým cílům. Jelikož se čtvrť nachází přímo v centru města, je to jedinečná příležitost k tomu, co navštívit v Římě.

15. Circus Maximus

Circus Maximus, Řím
Circus Maximus, Řím

Někteří cestovatelé říkají, že existují tři nejkrásnější památky v ŘíměKoloseum, Forum Romanum a Circus Maximus. Antické sportoviště tvoří historickou dominantu města a je bezpochyby důležitou antickou památkou.

Areál s 600 metrů dlouhý a 400 metrů široký v minulosti pojmul až 150 000 diváků. Ti zde sledovali adrenalinovou podívanou v podobě závodů vozatajů. V průběhu středověku stavba ovšem chátrala a cihly z ní se využívaly na výstavbu jiných budov v Římě.

16. Campo de Fiori

Další náměstí v centru Říma se pro lokální obyvatele stalo místem nákupu čerstvých potravin a trhů. Díky tomu se jedná o čilé místo pro setkávání a pokud toužíte po tom nasát autentickou atmosféru Říma, rozhodně návštěvu Campo de Fiori nevynechejte.

Náměstí dominuje socha Giordana Bruna, italského filozofa a vědce, kterého upálili pro jeho na tu dobu nepřijatelné názory. Na tuto událost už zdejší ale zapomněli. V noci se totiž stává náměstí oblíbeným místem pro společenský život.

17. Bocca della Verita (Ústa pravdy)

„Ruku vlož jen ty, kdo máš čisté svědomí,“ zní podle pověsti motto jedné z římských atrakcí. Historie více než tunu vážící masky zahaluje rouška tajemství. Pravděpodobně představuje jednoho z antických římských bohů, o jejím původu toho ale víme žalostně málo.

Podle pověsti slouží socha jako detektor lží. Turisté sem míří za tím, aby do úst sochy vložili svou ruku. Pokud to bude ruka lháře, ústa mu ji ukousnou. Ústa pravdy jsou mimo jiné častým terčem filmařů, objevila se například ve filmu Prázdniny v Římě s Audrey Hepburn.

18. EUR – Esposizione Universale di Roma

Jedno z nejmodernějších míst, co vidět v Římě, vzniklo až ve 30. letech 20. století. Jeho výstavbu inicioval Benito Mussolini v rámci příprav na Světovou výstavu v Římě. Tu mělo Věčné město pořádat v roce 1942.

Dnes se na místě nachází jezero s parkem a slouží jako oáza klidu. Přesto se ale v minulosti stalo jakýmsi nechtěným památníkem a monumentem černé kaňky v italských dějinách. Kromě toho se zde pořádají pravidelné výstavy moderního umění a sídlí zde významné orgány státní správy.

19. MAXXI – Národní muzeum umění 21. století

MAXXI, Řím
MAXXI, Řím

Z antiky se postupně dostáváme do moderních dějin. MAXXI slouží jako muzeum moderního umění a architektury v Římě. Budovu navrhla irácka architektka Zaha Hadid a prostory fungují jako víceúčelové kulturní centrum designové v duchu nejmodernějších trendů.

Muzeum shromažďuje sbírky současných umělců. Jelikož ho spravuje nadace vytvořená Italským ministerstvem turismu a kulturního dědictví, pořádají se zde také pravidelné soutěže pro mladé umělce s jejich dočasným vystavením.

📅 Otevřeno denně od 11:00, zavírací doba se liší dle ročního období (typicky je v zimě kratší než v létě)

20. Osteria del Pegno

Ani dnes nezapomeneme na gastronomická místa v Římě. Itálie je známá svou lahodnou lehkou kuchyní, která má mnoho podob. Řím je v tomto ohledu cíl všech mlsných jazýčků a gurmetů, kteří sem míří za kulinářským zážitkem.

Jako jeden příklad za všechny uvádíme oblíbené místo Osteria del Pegno. Na místě vás přivítá ochotná obsluha, která splní všechna přání. Pokud nevíte, co si z menu vybrat, vyzkoušejte jednu z římských specialit – například tradiční saltimbocca alla romana.

Nejkrásnější památky v Římě

Ani dvakrát tolik delší seznam by nestačil na popis všech míst, co vidět v Římě. I proto sem miliony turistů míří opakovaně. Pokud máte v plánu víkendový výlet, zaměřte se na památky v centru Říma a vyhněte se turisticky exponovaným místům s dlouhými frontami.

Věčné město se ale mnohem více otevře v momentě, kdy si na jeho návštěvu vyčleníte více dní. Pokud totiž nevíte, co dělat v Římě, něco je špatně. Nejkrásnější památky v Římě se totiž nacházejí na každém rohu.

Toto jsou nejkrásnější historické památky v Římě:

  1. Koloseum
  2. Forum Romanum
  3. Pantheon
  4. Vatikánská muzea
  5. Bazilika svatého Petra
  6. Castel Sant’Angelo (Andělský hrad)
  7. Fontána di Trevi
  8. Sixtinská kaple
  9. Villa Borghese
  10. Caracallovy Lázně

Jak ušetřit v Římě?

Turistické karty a slevy v Římě

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

twenty + three =