Kam jet lyžovat do Polska – TOP nejlepší lyžařské střediska v Polsku

Polsko nepatří mezi nejtradičnější nebo nejvíce exkluzivní destinace pro lyžařskou dovolenou (vlastně ani pro jakoukoli jinou dovolenou). Přesto si ski-areály v této zemi každým rokem vyhlédne víc a víc českých lyžařů. Popularita polských středisek začala strmě růst během minulé dekády a zdá se, že tento trend bude ještě nějakou dobu pokračovat. V dnešním článku se proto podíváme na nejlepší lyžařská střediska v Polsku. Nejdříve si však povíme něco o tom, co mohou naši sousedi lyžařům nabídnout a jaké pohnutky vás mohou vést k návštěvě polských ski-areálů.

Polská pohoří a přírodní krásy

Ve srovnání s Českem nebo Slovenskem je Polsko země převážně rovinatá. Jediné zvlněné se odehrává na jižní hranici s námi a našimi slovenskými bratry. Bylo by však sebestředné tvrdit, že v Polsku naše skvostná pohoří už jen doznívají. K nebi se na polské straně tyčí velehory, o kterých se minimálně nám, obyvatelům české kotliny, nesnilo.

Nejvyšší hora Polska má 2 501 metrů. Náleží nikoli překvapivě do polských Tater. Polská část Beskyd (Beskid Żywiecki) se pyšní vrcholem Diablak o výšce 1725 metrů. Jde tedy o vůbec největší beskydskou horu. V rámci Krkonoš se s námi pak Poláci dělí o samotnou naši chloubu, Sněžku. Hranice národů vede blízko jejího vrcholu. Podobně bratrským způsobem sdílíme i Kralický Snežník s 1423 metrů vysokým vrcholem.

Polsko má tedy hor dost. Na jeho obrovském území sice tvoří jen relativně malou část, ale pro našince skýtají prostoru víc než dost. Polsko nabízí i jiné krásy. Je zemi tisíců jezer, které jsou často lemovány písečnými dunami, které někdy přerůstají takřka do podoby malých pouští. Možná největším přírodním klenotem Polska je však Bělověžský prales. Unikátní kousek panenské přírody, který však vinou nenechavých polských těžařů rychle mizí. S návštěvou tedy dlouho neotálejte. Ale vraťme se k lyžování…

Polské hory

Proč jet lyžovat do Polska?

Polská lyžařská střediska mají svá specifika. Obecně se dá říct, že oproti Českým areálům zde najdete spíše kratší sjezdovky, ale často o to strmější. Mohou tudíž zaujmout i zkušenější lyžaře. Jelikož Polsko není nijak extrémně lukrativní destinace a Poláci ani nejsou až tak vášniví lyžaři (aspoň ve srovnání s námi), můžete se těšit i na to, že střediska nebudou pukat ve švech.

Nechceme slibovat, že budete mít sjezdovky pro sebe. Pokud však nebudete mít zvláštní smůlu, možná budete mile překvapeni plynulým chodem a „nepřecpaností“ areálů. Rovněž ceny lze považovat spíše za bod k dobru. Jsou srovnatelné s českými, někdy dokonce o něco nižší. Další nespornou výhodou je poloha, Polsko je zahraničí – a přitom je doslova za humny. Zmínit bychom chtěli i překvapivě solidní úroveň vybavení polských středisek. Většina se v posledních letech dočkala renovace a modernizace. Ani náročnější lyžaři nejspíš nebudou mít ve většině areálů moc prostoru pro stížnosti.

Jistou nevýhodou je přivrácení většiny areálů na návětrnou stranu a poměrně nízká sněhová spolehlivost. Taky chování Poláků na sjezdovkách není vždy úplně kulantní.

Nicméně, celkově vzato… Pokud chcete změnu od českých lyžařských středisek, ale zároveň nemáte možnost či chuť vyrážet někam dál, dejte šanci Polsku. Možná nezažijete rovnou lyžařskou extázi, ale věříme, že zklamání taky nehrozí. Zvlášť pokud si vyberete jedno z opravdu pěkných středisek z našeho žebříčku.

Nejlepší polská lyžařská střediska podle naší redakce


1. Zakopane

Zakopane. Svérázný, ale malebný polský „Aspen“, který vždy vábil zástupy turistů, především z naší a slovenské strany. Byly zde krásné hory, kouzelné historické uličky poseté trhy, spousta možností pro lyžování. V okolí je opravdu hodně areálů. Mezi nejznámější patří Kasprowy Wierch, který nabízí nejvyšší nadmořské výšky v Polsku. Nachází se ve výškách 1014 až 1987 metrů, i sněhová jistota je zde tudíž trochu výše než je polský průměr. Sezóna probíhá od poloviny prosince do začátku května.

Nejde o kdovíjak rozlehlé nebo bohatě vybavené středisko. Najdete zde lanovku s visutými kabinami s kapacitou kolem 350 osob za hodinu, která vás dopraví do vysokých poloh. Sjezdy jsou poměrně ostré, ale není jich mnoho. Celková délka sjezdovek je kolem 15 km. To je docela málo i na české poměry. Na druhou stranu zde převažují černé a červené sjezdovky, takže pro zkušenější jezdce může jít o zajímavou destinaci.

V bezprostřední blízkosti města se nachází rodinné středisko Polana Szymoszkowa. Jde sice o opravdu malý, ale dobře hodnocený a pěkný areál. Vybavení tvoří dvě lanovky. Sjezdovky mají dohromady jen něco kolem 2 km, ale jsou zde červené tratě, které osloví i poněkud náročnější lyžaře. Pro děti je tu naopak „Kids Park“.

Posledním střediskem, o kterém se zmíníme, je Harenda. Nachází se ve stejnojmenné městské části. Je zde šest sjezdovek o celkové délce přes tři km. Nejzajímavější je hlavní černá sjezdovka o délce 900 m (převýšení 210 m). Najdete zde čtyři vleky a jednu 4sedačkovou lanovku.

Stojí za zmínku, že ve městě Zakopane se nachází taky moderní aquapark s termálními lázněmi a saunovým světem. Po zdařilé lyžovačce se sem tudíž můžete zajít pořádně prohřát a uvolnit svalstvo.


2. Szczyrk Mountain Resort

Szczyrk, Polsko

Szczyrk je na polské poměry poměrně rozlehlé středisko, které se nachází v blízkosti města Bielsko-Biała, v polské části Beskyd. Najdete zde dva areály. Velký areál Szczyrkowski neboli Szczyrk Mountain Resort a menší Beskid Sport Arena. Szczyrk nabízí dostatečné kapacity ubytování v moderních hotelích, je zde řada restaurací, obchodů a celkově velmi dobré zázemí. Místo samotné není zrovna nijak nádherné a jistě se najdou malebnější střediska, ale chybět by vám zde nic nemělo. Velkou výhodou je, že vybavení obou hlavních areálů je velmi moderní, na výborné úrovni.

Areál Szczyrkowski nabízí na 36 km sjezdovek, což už je docela slušné. Vesměs jde o sjezdovky spíše lehčího rázu, ale najde se zde i několik říznějších. Na své si tedy přijdou začínající, ale i pokročilejší lyžaři. Jezdí zde pět vleků a pět krytých sedačkových lanovek i jedna kabinová a dva pojízdné koberce. I když je kapacita slušná, o víkendech zde můžete narazit na docela dost lidí. Trochu horší je to zde i s parkováním.

Beskid Sport Arena je druhý – mnohem menší – areál. Má jen něco přes 3 km sjezdovek, ale jsou zde modré, červené i černé tratě. Areál potěší velmi pěkným, moderním vybavením a třeba i bobovou dráhou. Vzhledem k nízké nadmořské výšce (do 800 m) je zde nižší sněhová jistota, ale pilně se zde zasněžuje.


3. Karpacz

Karpacz, Polsko

Karpacz je příjemné lázeňské město s pouhými 5 tisíci obyvateli. Přesto představuje důležitý turistický bod a jednu z nejvýznamnějších destinací polské části Krkonoš. V okolí najdete hned několik areálů. Většina je spíše menších, ale obvykle mohou nabídnout velmi solidní, moderní vybavení a dobré sjezdovky.

Největším areálem je Kopa rozléhající se na svazích stejnojmenné hory s 1377 metrů vysokým vrcholem. Vybavení tvoří dvě sedačkové lanovky a šest vleků. Jsou zde dvě černé, jedna červená a čtyři modré tratě. Nejdelší sjezdovka má solidních 2,23 km, celková délka sjezdovek se pohybuje kolem 7 km. Většina tras se zasněžuje.

O něco menším areálem je Bialy Jar. Ten nabízí především červené sjezdovky (ale i po jedné modré a zelené). Celková délka tratí je něco pod 3 km. O transport se stará sedačková lanovka a pojízdný chodník.

Za zmínku stojí i velmi malinký, rodinný areál Pod Wangiem. Název odkazuje ke slavnému dřevěnému chrámu, který je dominantou města. Areál nabízí jeden 400metrový svah s upravenou sjezdovkou a dobře vybavené zázemí.


4. Białka Tatrzańska – Kotelnica

Białka Tatrzańska patří k populárním střediskům v rámci tatranské oblasti Polska. Nachází se však na samotném úpatí těchto velehor, ve výšce jen do cca 900 metrů nad mořem. Areál nabízí cca 17 kilometrů sjezdovek, takže bychom asi řekli, že je malý. Na polské poměry však až tak ne. Každopádně Białka Tatrzańska zaujme především nebo prakticky výhradně začínající nebo velmi rekreační lyžaře. Drtivou převahou zde vítězí lehké modré sjezdovky. To areál předurčuje především pro klidnější rodinnou dovolenou spojenou s příjemným sportováním bez zvláštního adrenalinu.

Areál je dobře a moderně vybavený. Najdete zde osm vleků a devět lanovek různých druhů. Přepravní kapacita je slušných 30 000 osob za hodinu. Přesto zde tu a tam bývá trochu frmol, především v obdobích školních prázdnin.


5. Szklarska Poręba (Sklářská Poruba)

V polských Krkonoších se nachází středisko Szklarska Poręba, které dokáže zaujmout atraktivními sjezdovkami různých obtížností. Převažují červené sjezdovky, vyrovnaný je zde pak podíl černých a modrých. Areál tedy uspokojí i zkušenější lyžaře, kteří se chtějí provětrat na svižnějších tratích s větším převýšením.

Nejdelší sjezd Lolobrygida má délku skoro 4 km – a to je dost nejen na polské poměry. Velmi dlouhých sjezdovek je zde však víc. Celková délka sjezdovek se pohybuje kolem 15 km. Najdete zde dostatek moderních a kvalitních vleků i lanovek. Celková kapacita přesahuje 10 tisíc osob za hodinu. Ve vypjatější dny na nějaké ty fronty nejspíš narazíte, ale situace nebývá tak tristní. I toto středisko lze doporučit k návštěvě.


Kam dál?

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

17 − seven =