Kam jet lyžovat do Švýcarska (TOP 10 nejlepších lyžařských středisek)

Kam jet lyžovat do Švýcarska? V dnešním článku pro vás máme inspirativní žebříček desítky nejlepších lyžařských středisek v této překrásné alpské zemi. Vybrali jsme pro vás areály a letoviska menší i větší, živější i klidnější. Všechny však mají něco společného. Nádhernou horskou přírodu a úžasné podmínky pro lyžování i jiné sporty.


Nejlepší lyžování ve Švýcarsku

1. Zermatt

Zermatt, Švýcarsko
Zermatt, Švýcarsko

Zermatt je světově velmi známý pojem. Jde o slavné letovisko a městečko ležící přímo pod ikonickým vrcholem Matterhorn. Ten je sice až sedmým nejvyšším vrcholkem Alp, zato svou impozantní špičkou možná nejpohlednějším. Zermatt leží ve značné nadmořské výšce přes 1600 metrů. Místo je osídleno už 6000 let, dnes zde žije kolem 5000 obyvatel, ale město je živé a rušné díky turistům.

V rámci Alp jde o jedno z nejpopulárnějších a nejkrásnějších lyžařských letovisek, které nabízí čirou esenci alpského ducha. Jak ve výhledech, tak v architektuře. Připravte se však i na to, že Zermatt je dost drahé místo a pojem „vysokohorská přirážka“ zde opravdu dostává pravý význam.

Zdejším ski areálem je Matterhorn Ski Paradise. Obrovská lyžařská oblast s fascinujícím převýšením přes 2300 m a nejvyšším bodem ve výšce skoro 3900 m. n. m. Je zde na 322 km sjezdovek a sezona trvá po celý rok. Zermatt je zkrátka ikonická destinace pro náročné.


2. Grindelwald a Wengen

Grindelwald, Švýcarsko
Grindelwald, Švýcarsko

Tyto dvě švýcarské horské obce a letoviska leží jižně od jezer Thunersee a Brienzersee. Vzdáleny jsou od sebe cca 9 km, ale spojuje je obrovský lyžařský areál, který je mezi nimi rozprostřený. Obě městečka jsou krásná a prakticky ryze zaměřená na turistický ruch, takže zde najdete veškeré možné vyžití (nejen lyžařské). Lyžařské prostory okupují především svahy hor Männlichen, Tschuggen a Laubenhorn, které mají do 2500 m. n. m. Jižněji se však již rýsují vrcholky čtyřtisícovek.

Ve ski oblasti najdete cca 100 km sjezdovek, celkové převýšení je přes 1300 m a nejvyšší nadmořská výška 2320 m. n. m. Jde o opravdu velmi pěkný a rozmanitý ski areál, kde si na své přijdou méně zdatní a stejně tak i velmi zkušení lyžaři.


3. Gstaad

Gstaad, Švýcarsko
Gstaad, Švýcarsko

Další krásné letovisko, v němž se mezi majestátními alpskými vrcholky tísní les „chaletů“ neboli typických švýcarských horských chat. Gstaad leží v obklíčení až dva a půl tisíce metrů vysokými vrcholy a rozkládá se u něj významný ski areál. Zajisté vás překvapí rozlehlostí a množstvím sjezdovek, jichž je zde dohromady více než 220 km. Obrovské je i celkové převýšení přes 2000 m s nejvyšším bodem ve výšce více než 3000 m. n. m.

Známé letovisko a ski areál Gstaad osloví i méně zkušené zájemce, převažují zde právě spíše lehčí a velmi dlouhé sjezdovky. Pokud máte rádi dlouhou a poklidnější jízdu, jistě budete nadšení. Ale v menší míře nechybí ani náročnější výzvy. Sezóna zde probíhá od konce října do začátku května – tak neváhejte a vyrazte!


4. Crans-Montana

Crans-Montana, Švýcarsko
Crans-Montana, Švýcarsko

Toto město a letovisko s velkým lyžařským areálem leží cca 30 km severozápadně od Zermattu, ve francouzsky mluvícím kantonu Valais.  Z dříve samostatných vesnic vzniklo takřka jednolité lyžařské letovisko, na které ze severu dohlíží třítisícové vrcholky se známým ledovcem Plaine Morte. Středisko Crans-Montana je vyhlášené nádhernými výhledy na mnohé z nejvyšších alpských vrcholků a svým dokonale čistým vzduchem a skvělým, slunným počasím.

Lyžařské středisko nabízí kolem 140 km sjezdovek, které končí až ve výšce těsně pod 3 tisíci metry právě u zmíněného ledovce. Ski areál byl a je místem konání mnoha významných soutěží v zimních sportech. V létě ožívá turistikou či golfem.


5. Moritz (Svatý Mořic)

St Moritz, Švýcarsko
St Moritz, Švýcarsko

St. Moritz známý našincům taky jako Svatý Mořic je velmi známé horské městečko a letovisko na východním konci Švýcarska v kantonu Graubünden. Jde o město ve výšce úžasných 1800 m. n. m., které se tři sta dní v roce koupe ve slunečním svitu. Tohle ideální klima v kombinaci se známými minerálními prameny a samozřejmě především rozlehlým lyžařským areálem činí z tohoto místa turistický a sportovní ráj. Ostatně toto místo bylo již dvakrát v historii dějištěm zimních olympijských her. Jde tedy o velmi prominentní letovisko.

St. Moritz je centrem regionu a údolí Engadin, kde najdete na 400 km sjezdovek, desítky a desítky lanovek a vleků a vynikající nejen lyžařské vyžití. Sjezdovky jsou zde nejčastěji středně náročné a bývají i velmi dlouhé. Lyžování ve Svatém Mořici je rozhodně nezapomenutelný zážitek.


6. Verbier

Verbier, Švýcarsko
Verbier, Švýcarsko

Lyžařské letovisko a městečko Verbier ležící v kantonu Valais na západě Švýcarska je součástí gigantické lyžařské oblasti známé jako 4 Vallées neboli Čtyři údolí. U Verbier najdete přes 200 km sjezdovek ve výškách mezi 1500 a 3330 m. V celé oblasti 4 Vallées se pak vine přes 400 km sjezdovek. Je zde opravdu velké množství těžkých sjezdů – a naopak i snadných.

Verbier a okolí je rájem freeriderů a vyznavačů backcountry. V tomto lyžařském centru si však na své rozhodně přijdou vyznavači všech (nejen zimních) sportů a disciplín. Další vynikající místo pro lyžařskou dovolenou par excellence.


7. Laax

Laax, Švýcarsko
Laax, Švýcarsko

Laax ležící ve švýcarském kantonu Graubünden je centrem vynikajícího, moderního ski areálu Flims Laax Falera, které nabídne na 235 km sjezdovek a třeba taky jeden z nejlepších světových snowparků. Skvělou výhodou je i opravdu značné převýšení. Laax samotný leží v nadmořské výšce jen cca 1000 m. n. m., takže jde na poměry našeho žebříčku o takřka „nížinné“ město. Hned nad ním se však zvedají i více než třítisícové vrcholky. Těch lze v rámci lyžařských aktivit rovněž dosáhnout.

Tento obří masiv táhnoucí se severně od Laax nabízí prostor pro nejrůznější zimní sporty. Je zde spousta volných terénů pro freeride a připravte se na velké vzdálenosti mezi jednotlivými lokacemi. Laax je velmi živé a příjemné letovisko, které si jistě zamilujete.


8. Davos-Klosters a Parsenn

DAVOS KLOSTERS, Švýcarsko, foto credit: koen van der veken / Flickr.com
DAVOS KLOSTERS, Švýcarsko, foto credit: koen van der veken / Flickr.com

Klosters je městským centrem rozlehlé lyžařské oblasti, které se táhne po okolních vrcholcích. V této oblasti se můžete těšit na skoro 240 km sjezdovek roztahaných po nadmořských výškách od osmi set do bezmála tří tisíc metrů. Pokud milujete dlouhé a spíše vlídné, mírnější tratě – můžete najít zalíbení v rozlehlé lokaci Parsenn. Jakobshorn zase nabízí ucelenější areál skvělý mimo jiné pro carving. Celkově je zde na pět středisek.

Parsenn samotný je největší areál a nabídne přes sto km sjezdovek. Jde o velmi tradiční středisko, které je i pro samotné Švýcary jakousi lyžařskou Mekkou. Nejdelší zdejší sjezd má 12 km. Najdete zde však i ostřejší svahy vhodné pro zkušenější lyžaře, i když v menší míře. Převažuje střední obtížnost.


9. Saas-Fee

Saas-Fee, Švýcarsko
Saas-Fee, Švýcarsko

Opět se nacházíme v kantonu Valais, tentokrát však ve vpravdě vysokohorské obci a letovisku Saas-Fee. Toto městečko, které má pouze 1600 stálých obyvatel a leží v nadmořské výšce 1800 metrů, je rovněž centrem lyžařského areálu, jehož skvělé sjezdovky dosahují výšky až přes 3500 m. n. m. Ostatně bylo kde „stavět“. Okolí vrcholky mají i 4500 m. n. m.

Saas-Fee je skutečně špičkový ski areál, jehož si velmi váží i samotní Švýcaři. Samotná obec pak dostala pro svou unikátní polohu a nádherné výhledy přezdívku „Perla Alp“. Nejde přitom o kdovíjak giganticky areál. Nicméně nabízí vše, co si srdce náročného lyžaře může přát. Je zde na 100 km sjezdovek s celkovým převýšením přes 1700 m. Vynikající výhodou je bezkonkurenční sněhová jistota. Ostatně sezóna zde s výjimkou května a začátku června probíhá prakticky po celý rok.


10. Andermatt

Andermatt, Švýcarsko
Andermatt, Švýcarsko

Andermatt je příjemné letovisko ležící na horské plošině ve výšce cca 1500 m. n. m. V samotném Andermattu žije jen na 1500 obyvatel, ale turistický ruch je zde čilý. Zdejší lyžařské středisko pak nabízí skvělé příležitosti pro freeride a podobné disciplíny, jsou zde taky vesměs velmi moderní lanovky (snad s výjimkou hory Gemsstocku) a zázemí a vynikající sněhové podmínky.

Ski areál nabídne přes 70 km sjezdovek, které začínají až ve výškách nad 2600 m. n. m. Toto spíše menší, ale opravdu pěkné středisko může být další skvělou destinací v rámci Švýcarska. Na své si přijdou zejména středně zkušení lyžaři, ale i pro začátečníky či naopak zkušené borce je tu dostatek vyžití.


Podívejte se také na nejlepší lyžařská střediska v Evropě, kde jsou zařazeny i některá švýcarská střediska, jako Zermatt, Crans-Montana, Gstaad či Svatý Mořic. Zajímá vás lyžování v Evropě, pak vás možná budou bavit i naše další články a tipy pro inspiraci.

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

fifteen − six =