Tipy na nejlepší ubytování ve vinařství či vinném sklípku

Ubytování přímo ve vinařství je skvělá příležitost, jak nakouknout pod ruce zkušených vinařů. Vinařská tradice na jižní Moravě sahá až do dob antického Říma. Současní vinaři v ní s pomocí moderních technologií poskytují a kromě degustací nabízejí i ubytování ve vinném sklípku.

1. Vinařství u Kapličky, Zaječí

📌 Kde ho najdete: Vinařská 484, 691 05 Zaječí

 Vinařství u Kapličky, Zaječí

Více fotografií na Booking.com

Jedno z největších vinařských center na jižní Moravě se rozléhá v malé obci Zaječí. Vinařství u Kapličky známe z populárního seriálu Vinaři se sympatickým Václavem Postráneckým v hlavní roli. Ve skutečnosti toho ale nabízí mnohem více, než ukázaly televizní obrazovky.

Součástí obřího komplexu je vinařství, ubytování, restaurace, a dokonce Retro Music Club. Rodinnou firmu založil Rostislav Žďárský v roce 2005 a jeho rukopis nese celý objekt včetně dveřních kování nebo lahví. Dnes firma vyrobí přes půl milionu lahví ročně a vlastní sto hektarů vlastních vinohradů.

 Vinařství u Kapličky, Zaječí

Součástí vinařství je také vinařský sklípek s wellness a ubytováním. Přímo uprostřed vinohradu si odpočinete ve whirlpool vířivce, privátní hydromasážní vaně nebo finské a bio sauně. Přímo z ochlazovacího bazénku se vám nakonec otevře dechberoucí výhled na jednu z pěti viničních tratí.

Součástí resort je gurmánská restaurace Retro Gril. Tým kuchařů pod vedením Tomáše Jakeše čerpá z jeho zkušeností z Rakouska, Německa a Francie. Tomu odpovídá i složení jídelního lístku, které dokonale snoubí světovou kuchyni s lokálním dotykem plodů místních vinic.


2. Vinařství Obelisk, Valtice

📌 Kde ho najdete: Celňák 1212, 691 42 Valtice

Vinařství Obelisk, Valtice

Více fotografií na Booking.com

Hlavním mottem Vinařství Obelisk je úcta k moudrosti předků. Antická moudrost v duchu hesla philein sophia odkazuje na období kulturního rozkvětu v řecké a římské civilizaci. Vinařství Obelisk ideově navazuje také na tradici Lichtenštejnů, jejichž rod je s místním zámkem a Lednicko-valtickým areálem neodmyslitelně spojen.

Majitel vinařství Obelisk se dlouhodobě podílí na obnově krajiny v meandrech řeky Dyje v jeho vlastní Oboře Obelisk. Právě odtud pocházejí některé z místních pochutin, které ochutnáte během jedné z řízených degustací, které vinařství Obelisk svým hostům nabízí.

Vinařství Obelisk, Valtice

Ubytování přímo ve vinařství se odehrává v elegantních reprezentačních prostorách, které jsou vyzdobené od česko-ghanské umělkyně Natalie Perkof. Vinařství nabízí ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích, což zaručuje dostatek soukromí a intimní večery s výhledem na zdejší vinice.

Výroba vín v Obelisku staví na vinařské postmoderně. Sklepmistr do vín zasahuje minimálně a nechává prostor pro specifický vývoj. Mezi čtyři hlavní odrůdy vinařství patří Ryzlink rýnský, Pálava, Ryzlink vlašský a opomíjené Sylvánské zelené.


3. THAYA vinařství, Havraníky

📌 Kde ho najdete: Havraníky 145, 669 02 Havraníky

THAYA vinařství, Havraníky

Více fotografií na Booking.com

Nedaleko Znojma přímo na březích Dyje se nachází vinařství Thaya, jehož název na tuto moravskou řeku přímo odkazuje – německy se Dyje řekne právě Thaya. Stylový hotel a ubytování ve sklípku slouží jako brána do jediného národního parku na Moravě – Podyjí.

Vinařství zachovává tradiční postupy kombinované s technologiemi 21. století. Zdejší sklepmistr se zaměřuje na exkluzivní víno z dubových sudů, které se pravidelně účastní soutěže Vinařství roku. Sklepmistr Jakub Smrčka dominuje především víny Chardonnay a Pinot Noir.

THAYA vinařství, Havraníky

Stylové pokoje s výhledem do zeleně se nacházejí přímo na prahu Národního parku Podyjí. Hotel návštěvníkům zprostředkovává jedinečný zážitek z vinného sklepa spojený s luxusní gastronomií. Na jídelním lístku najdete například lákavou mufloní kýtu. Na své si přijdou ale také vegetariáni.

Restaurace Apri se soustředí na kombinaci jídel vyrobených z lokálních surovin s místními víny. Romantická večeře s pokrmy vytvořenými pod taktovkou mladého šéfkuchaře Ondřeje Laciny dokonale zakončí každý den vašeho pobytu.


4. Vinařství Herůfek, Zaječí

📌 Kde ho najdete: Dolní, 691 05 Zaječí

Vinařství Herůfek, Zaječí

Více fotografií na Booking.com

Dokonalé výhledy na vodní nádrž Nové Mlýny na jedné straně a na Hustopeče na straně druhé poskytne ubytování přímo ve vinařství Zaječí. Samotná obec si nese vinařskou tradici od 13. století.

Láska k vínu se v rodině Herůfků dědí z generace na generaci. Současnou podobu vtiskl vinařství majitel v roce 2006. Zdejší viniční tratě náleží do velkopavlovického vinařského katastru a poskytuje to nejlepší, co terroir v okolí Velkých Pavlic může milovníkům vína nabídnout.

Vinařství Herůfek, Zaječí

Nově postavený moderní penzion poskytuje ubytování od roku 2019. Sedm dvoulůžkových pokojů a pět apartmánů pojme přibližně 40 hostů. Součástí pokojů je plně vybavená kuchyňka a vnitřní a vnější posezení. Ubytování mají v ceně bohatou snídani formou švédských stolů, která je nastartuje na celý den.

Ve vinném sklípku Vinařství Herůfek se pravidelně konají řízené degustace. Prostor je vhodný pro teambuilding, školení a rodinné akce. Prostor pojme až 80 lidí a personál vinařství na žádost hostů zajistí i živou kapelu.


5. Hotel Vinice Hnanice, Hnanice

📌 Kde ho najdete: Hnanice 132, areál Devět mlýnů, 669 02 Hnanice

Hotel Vinice Hnanice, Hnanice

Více fotografií na Booking.com

Pod malebným Znojmem na hranicích s Rakouskem se nachází hotel Vinice. Zdejší majitel se o objekt stará již od roku 2001 a od doby svého založení ušel obrovský kus cesty. K vinařství si zřídil například na Moravu čím dál tím typičtější minipivovar.

Hotel Vinice obnovil vinařskou tradici v obci Hnanice. K hotelu patří 320 hektarů vlastních vinic, na kterých se vyrábějí vína s certifikátem VOC a vína oceněná v řadě soutěží. Dnes se ve vinařství vyrobí přes 400 tisíc lahví ročně s maximální kapacitou výroby 500 tisíc lahví.

Hotel Vinice Hnanice, Hnanice

Vinařství se zaměřuje na bílé a červené odrůdy. Do jeho portfolia patří svěží aromatická vína i lahodné nápoje francouzského typu. Hosté si chválí také přírodně sladká vína odrážející svěžest místní krajiny.

Součástí ubytování přímo ve vinařství je rodinný minipivovar. V něm sládek vaří nejen poctivý ležák plzeňského typu, ale také stále populárnější styly IPA a ALE. Moderní pokoje v čele s luxusním dvouložnicovým apartmá jsou pak už jenom třešničkou na dortu po příjemně stráveném dni.


6. Hotel Lahofer, Znojmo

📌 Kde ho najdete: Veselá 149/13, 669 02 Znojmo

Hotel Lahofer, Znojmo

Více fotografií na Booking.com

Prostor situovaný do původního sklepení domu se nachází přímo ve znojemské podzemí. Malý sklep Hotelu Lahofer poskytuje posezení až pro 12 osob spojené s ochutnávkou zdejších vín a nabídkou lákavého občerstvení k zakousnutí.

K hotelu patří také vinný hrádek Lampelberg schovaný ve vinohradech nedaleko obce Vrbovec. Nově zrekonstruovaná vyhlídková terasa s panoramaty viničních tratí je jako dělaná ke strávení dlouhého letního večera ve dvou nebo ve skupině přátel.

Hotel Lahofer, Znojmo

Přímo pod chrámem sv. Mikuláše se nachází Altán v Rajské vinici, který je taktéž součástí hotelu. Z vyhlídkové terasy se otevře pohled na řeku Dyji, Rajskou vinici a panorama města Znojmo.

Samotný hotel poskytuje ubytování v 15 pokojích o dvou až čtyřech lůžkách, kterému vévodí apartmán se dvěma ložnicemi. V hotelu se nachází restaurace poskytují pouze snídaně pro ubytované a o atmosféru se postará hotelová pavlač s posezením.


7. Apartmány Vinařství Václav, Hustopeče

📌 Kde ho najdete: Na Hradbách 78, 693 01 Hustopeče

Apartmány Vinařství Václav, Hustopeče

Více fotografií na Booking.com

Vlastní vinice v obci Kurdějov produkuje pouze limitované šarže vín. Součástí vinařství je sklep svatého Václava, který odkazuje na vřelý vztah českého panovníka k tomuto moku. Do areálu sklepa patří i technologické zázemí, prezentační sklep a ubytování přímo ve vinařství.

Terroir oblasti kolem Kurdějova se skládá z dlouhých slunných strání a poskytuje přístřeší pro velké množství druhů fauny. Ždánická vrchovina má svým půdním složením zcela jiný ráz než zbytek jižní Moravy, což se podepisuje i na charakteristice vína ze zdejších vinic.

Apartmány Vinařství Václav, Hustopeče

Vinice produkují čtyři kategorie vína. Vinearum se řadí mezi svěží a lehká vína, Magister je typicky odrůdové, středně plné, až plné víno, Supremus jsou komplexní vína zrající v barrique sudech a poslední Princeps je limitovaná řada vín vyráběná pouze ve vybraných příznivých ročnících.

Na pokojích apartmánů Vinařství Václav vás přivítá příjemná levandulová vůně. Pouhé čtyři apartmány zajišťují dostatek soukromí a komfortu. Součástí hotelu je privátní terasa s vlastním grilem a plně vybavená kuchyňka. Moderní design pokojů pak už jen podtrhuje současný ráz celého vinařství.


8. Vinařský pension André, Velké Pavlovice

📌 Kde ho najdete: Pod břehy 565, 691 06 Velké Pavlovice

Vinařský pension André, Velké Pavlovice

Více fotografií na Booking.com

Penzion přímo v srdci vinohradů funguje od roku 2018. Dnes poskytuje 55 lůžek a samostatných apartmánů. Jeho součástí je vinný sklípek s wellness a ubytováním. Mezi hlavní domény hotelu patří především široký výběr – vinařský pension vás ubytuje v pokojích, samostatných apartmánech i luxusní mezonetové chatce.

Místní restaurace představuje to nejlepší ze současné moderní gastronomie. Prostorný a otevřený prostor restaurace skvěle odprezentuje pravidelně volené víno týdne a celý koncept vychází z principu enogastronomie – tedy spojováním klasické gastronomie a vína.

Vinařský pension André, Velké Pavlovice

Samotné vinařství se rozkládá na 50 hektarech vinic, na kterých se pěstuje 9 odrůd vinné révy. Bobule se sklízejí výhradně ručně a k jejich zrání se využívají dřevěné sudy z francouzského dubu Seguin Moreau.

Vinařský pension André je součástí Šlechtitelské stanice Velké Pavlovice. Do jeho držení tak patří i unikátní přehlídková vinice určená ke šlechtění nových odrůd a ukázkám bobulí obchodním partnerům. Na této vinici se nachází neuvěřitelných 180 odrůd vinné révy.


9. Penzion Šarlota & Vinařství Vítek Josef, Mutěnice

📌 Kde ho najdete: Vlnitá, 696 11 Mutěnice

Penzion Šarlota & Vinařství Vítek Josef, Mutěnice

Více fotografií na Booking.com

Nedaleko Hodonína se nachází malebná víska Mutěnice. Tento tradiční moravský kraj poskytl domov rodině Josefů, která se zde již po několik generací věnuje vinařskému řemeslu. Jestliže lze o nějakém vinařství mluvit jako o skutečně rodinném, je to právě Vinařství Vítek Josef.

Součástí vinařství je Penzion Šarlota pojmenovaný po vnučce majitele Vítka Josefa. Láska k rodině se podepsala na celém vzhledu a stylu vinařství. Na chodu vinařství se podílí nejen pak Josef, ale také jeho manželka a další příbuzní.

Penzion Šarlota & Vinařství Vítek Josef, Mutěnice

Penzion Šarlota poskytuje jedno z nejlevnějších ubytování přímo ve sklípku nebo v jeho bezprostřední blízkost. Jestliže se vzdáte jistého komfortu a spokojíte se například se sdílenou koupelnou, zaplatíte za ubytování pouze 600 Kč za pokoj na noc.

Sklípek a penzion se nachází v oblasti zvané Búdy. V této lokalitě se nachází přes 500 vinných sklepů. I v takto silné konkurenci ale penzion Šarlota a vinařství Vítek Josef vynikají svojí nadprůměrností a vstřícným přístupem k hostům.


10. Penzion Vinařství Konitz, Znojmo

📌 Kde ho najdete: Konice 4, 669 02 Znojmo

Penzion Vinařství Konitz, Znojmo

Více fotografií na Booking.com

Poslední ubytování přímo ve vinařství se nachází v turisticky oblíbeném Znojmě a v našich tipech patří k jedněm z nejmladších. Nově zrekonstruovaný degustační pískovcový sklep získal architektonickou cenu Brick Award a nadchne vás svým designem i obsahem.

Vinařství Konitz je mladá a dynamicky se rozvíjející společnost, což se pozitivně propisuje na jejím přístupu. Ačkoliv sklep vytesaný v pískovci je přes 300 let starý, interiér degustační místnosti je moderní a po pár minutách zapomenete, že se nacházíte osm metrů pod zemí.

Penzion Vinařství Konitz, Znojmo

Moderní pokoje s kamennými obklady a plným vybavením podtrhují nadčasový design penzionu. Až vás omrzí lelkování na pokoji nebo popíjení vína na terase, dopřejte si jedno z degustačních menu z čerstvých surovin od místních dodavatelů.

Vinařství a penzion Konitz neprodává pouze svoje produkty. V portfoliu restaurace a vlastního obchodu najdete odrůdy z vlastní produkce, ale také vína ostatních vinařství celé znojemské podoblasti.


Vinné sklípky s wellness a ubytováním si zamilujete

Láká vás dovolená na jižní Moravě, ale nechce se vám pod stan? Ubytování přímo ve vinařství vám zprostředkuje jedinečnou atmosféru jižní Moravy. Okuste pohostinnost obyvatel a plody místních vinic na vlastní kůži a načerpejte energii do dalších dní.

Pozvolné kopečky Pálavských vrchů nebo v okolí Velkých Pavlovic jsou jako stvořené na cykloturistiku. V jedné stopě tak za den pohodlně objedete i několik vinařství. Vybrané ubytování ve sklípku vás po celodenní aktivitě přivítá s otevřenou náručí a příjemně pohostí.

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

thirteen − 8 =