Chorvatsko se psem: tipy na nejlepší psí pláže i ubytování

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska a svého čtyřnohého nejlepšího přítele rozhodně nechcete nechávat doma samotného? Není třeba. Cestování se psem není vůbec nic neproveditelného a v Chorvatsku můžete najít i spoustu možností ubytování, míst nebo třeba pláží, kde vás pes nebude na překážku, naopak bude vítaný. Pokud si chcete dovolenou se psem dobře naplánovat, vědět, kam vyrazit a na co si dát pozor, náš dnešní článek vám pomůže. Poradíme vám v něm, jak si dokonale užít Chorvatsko se psem.

Na co myslet přes cestou?

Češi patří mezi nejzapálenější milovníky psů nejen v Evropě, ale i na celém světě. Psi přitom potřebují prakticky soustavnou péči a dohled, a tak musejí jejich chovatelé řešit, jak je zaopatřit, pokud se chtějí na nějakou dobu vzdálit.

Největším úskalím pak bývají delší dovolené, protože sehnat hlídání může být poměrně náročné. Dnes už sice existují dokonce i psí hotely, a dokonce nejsou až tak ojedinělé. Najdou se v každém větším městě. Ale ani toto řešení nemusí každému vyhovovat. Ať už kvůli finančním nákladům nebo z jiného důvodu. A leckterý chovatel chce mít svého pejska zkrátka stále u sebe a dovolenou s ním si užít.

Vyřiďte si potřebné náležitosti

Pokud se rozhodnete vzít s sebou psa právě do Chorvatska, prvním úskalím, je trocha toho papírování. Cestování se zvířaty totiž legislativa upravuje podobně jako cestování s dětmi a není ideální myslet si, že můžete se psem vyrazit kamkoli za hranice „jen tak“. Co tedy potřebujete?

Především má zvíře mít vlastní cestovní doklad, který zároveň funguje jako očkovací průkaz. Zvíře musí být před cestou odčervené a očkované či přeočkované proti vzteklině (očkování nesmí být starší než rok). Tento doklad vám nevystaví na úřadě, ale vydá vám ho schválený veterinář. Od něj zároveň získáte další potřebnou náležitost, totiž mikročip (alternativou je speciální tetování).

Ale pozor! V rámci EU je běžně možné cestovat maximálně s pěti zvířaty. Pokud jste velmi zapálení milovníci psů a máte jich víc, můžete s nimi cestovat jen za specifických podmínek. Buď musíte prokázat, že míříte na soutěž či jinou podobnou událost a že zvířata jsou starší 6 měsíců, anebo se již musíte řídit pravidly a předpisy pro komerční dovoz domácích zvířat.

Kam se psem do Chorvatska
Kam se psem do Chorvatska

Chraňte svého pejska

Zatím se vše točilo především kolem ochrany zájmu obyvatel země, do níž jedete. Avšak i v takovém Chorvatsku mohou různá rizika číhat naopak i na vašeho psa. Například jsou zde specifické parazitární nákazy, které se u nás běžně nevyskytují.

Typickým příkladem je hlístice známá jako srdeční červ způsobující poměrně těžko léčitelné onemocnění. Prevence je ale naopak snadná, ideální je použít vhodný antiparazitní spot-on. 

Dalším rizikem mohou být například divocí a toulaví psi. Země jihovýchodní Evropy jsou přítomností toulavých psů poměrně specifické, a i když v Chorvatsku oproti mnoha sousedním a blízkým zemím není tato situace tak výrazná (zvláště ne v turistických lokalitách), k nějakému setkání a potenciálnímu konfliktu dojít může – je vhodné mít tento fakt na paměti.

Kam psi můžou – a kam nesmí?

Česko je velmi benevolentní, pokud jde o volný pohyb psů bez vodítek, náhubků a obecně zde platí jen minimální omezení. V Chorvatsku je však vhodné dávat si větší pozor, kam psa berete a doporučujeme dodržovat případné zákazy vstupu psů, nebo naopak nařízení týkající se náhubku a vodítka. Alespoň pokud si nechcete kazit dovolenou případnými konflikty s místními, turisty z jiných zemí nebo i pokutou.

Jak cestovat se psem?

Dalším dilematem při cestování se psem je samotná doprava. Největší pohodlí samozřejmě můžete zvířeti zajistit při přepravě vlastním vozem. Pro převoz psa v autě však platí u nás i v Chorvatsku (a tranzitních zemích) obdobná pravidla. Je třeba psa bezpečně zajistit tak, aby neohrožoval sebe či posádku vozu nebo jiné účastníky silničního provozu.

Použijte tedy adekvátní vybavení v podobě postrojů, pásů, sedaček či boxů apod. Zároveň nezapomínejte na pravidelné přestávky na venčení a protažení nohou, a pokud váš pes cestování špatně snáší, pomozte mu od stresu kapkami nebo tabletkami proti nevolnosti.

Do Chorvatska můžete jet i vlakem či autobusem. Většina vlakových dopravců cestování se psy umožňuje, ale vždy existují specifická bezpečnostní pravidla, požadavky či příplatky. Konkrétní podmínky si zjistěte předem, podle toho, s kým pojedete.

Cestování autobusem je méně vhodné. Spousta dopravců umožňuje pouze cestování v malými zvířaty a psy, kteří se vejdou do tašky či malého boxu, jenž je možné položit si na klín. U mezinárodních cest často není ani tato možnost a přítomnost zvířat zkrátka není povolena.

A jak je to v letadle? Přeprava je možná buď v zavazadlovém prostoru (větší zvířata) anebo přímo na palubě (malá zvířata, často do cca 8 kg) podobným způsobem jako v autobuse. Zde však počítejte i s výraznými příplatky za zvíře.

Nejlepší psí pláže v Chorvatsku
Nejlepší psí pláže v Chorvatsku

Kde se ubytovat se psem v Chorvatsku?

Kde se ubytovat v Chorvatsku se psem? Rozhodně je na místě hledat tzv. „dog-friendly“ ubytovací zařízení. Tedy taková, kde vás se zvířetem nevykáží a váš přítel zde bude vítán. Tyto informace si v každém případě pečlivě zjistěte předem.

V Chorvatsku se můžete ubytovat v hotelu či penzionu, oblíbené jsou kempy, ale i pronájem soukromého ubytování. Ve všech případech lze najít i ubytování vhodné pro návštěvníky se psy.

Pokud hledáte kemp či hotel, zajímejte se o označení dog či pet friendly, které informuje o tom, že jsou na místě zvířata vítaná. Těchto míst dnes už není nijak málo. V případě, že si sjednáváte nájem v soukromém ubytování (byt, vila, apartmán,…), opět se zajímejte, zda jsou povolena zvířata a pro jistotu se s dotazem obraťte přímo na majitele/poskytovatele. Ne vždy lze plně a bezezbytku věřit informacím na různých zprostředkovacích portálech typu Booking.com, AirBnB.com apod.

Nejlepší psí pláže v Chorvatsku

Jak bylo řečeno výše, Chorvatsko má pro pohyb psů přísnější pravidla než ČR. Běžně psi nesmějí na vstupovat na veřejné pláže ani se zde koupat v moři. Existuje však mnoho „dog-friendly“ pláží a zátok, které můžete bez obav navštěvovat i se svými čtyřnohými mazlíčky. Připravili jsme pro vás několik tipů na opravdu vyhlášená místa v různých koutech Chorvatska.

Istrie

Populární poloostrovní Istrie na severu Chorvatska oplývá celkem velkým množstvím psích zátok a pláží. Mezi populární patří malebná zátoka Saccorgiana u Puly. Nedaleko ní se u obce Verudela nachází pobřeží Zlatne Stijene poseté skalnatými, ale překrásnými dog-friendly plážičkami a místy.

Za zmínku stojí taky pláž Kamenjak na stejnojmenném poloostrově, která patří mezi nejstarší psí pláže v Chorvatsku. U Umagu najdete v letovisku Sol Stella Maris psí pláž Laguna. Zajímavá je i pláž Savudrija blízko stejnojmenné vesnice severně od Umagu. Pláž navíc zdobí maják.

Kvarner

V tomto přímořském regionu mezi Istrií a Dalmácií najdete pěkné psí pláže například u města Crikvenica, jde o pláž Podvorska, kterou mnozí považují za nejhezčí psí pláž v Chorvatsku. Další pěkná pláž v této oblasti leží u kempu Selce (u stejnojmenné vísky pod Crikvenicí). Pěkná je i pláž Slatina u města Opatija kousek od Rijeky. Velké množství psích pláží najdete na ostrově Krk (pláže jako Veliká, Šilo, Koralj,…) či Lošinj.

Severní Dalmácie

Mezi nejoblíbenější destinace v tomto regionu patří zejména ostrovy jako Rab či Pag a oblast kolem měst Zadar, Biograd na Moru nebo Šibenik. Mezi velmi známé a vyhlášené pláže patří pláž Stara škola ve městě Vodice kousek od Šibeniku. Jde o vysloveně psí městskou pláž. Dalším zajímavým místem je zase pláž Šimuni na Pagu nebo dokonce písečná pláž Privlaka u Zadaru. U Zadaru je ještě příjemná psí pláž Foša.

Střední Dalmácie

Zatímco v severních částech Chorvatska, zejména v Istrii a Kvarneru není o parádní psí pláže žádná nouze, s tím, jak pojedete jižněji, může být trochu náročnější hledat vhodná místa.

Střední Dalmácii z turistického hlediska dominují lokality kolem Splitu a na ostrovech jako Brač či Hvar. Ve Splitu je vyhlášená pláž u městské části Duilovo. Další pláží ve Splitu, kam můžete i s pejskem je Kašjuni. Skvělou psí pláží je dále pláž Vartalac na ostrově Vis. Velmi známá a oblíbená.

Jižní Dalmácie

Pokud jde o jižnější části Chorvatska s turistickými destinacemi jako Makarská, Baška Voda či Dubrovník, i zde můžete sem tam najít pěkné psí pláže. Je to třeba i oblíbená nuda pláž Cvitačka na Makarské riviéře. V Dubrovníku je to zase pláž Mandrač a psí zemí zaslíbenou je v této oblasti lokalita kolem přístavního městečka Slano, kde je psích pláží více.

Jak chránit psa před horkem?

Pokud už si užíváte příjemné chvíle na dovolené a na pláži se psem, měli byste si dávat taky pozor na to, jak váš pejsek zvládá horko. Zvířata mohou horkým počasím trpět stejně nebo i více než lidé.

Sledujte varovné příznaky přehřátí, jako je zrychlené dýchání, slintání, rudnutí dásní nebo apatické až letargické chování. Příznakem může být i zvracení či průjem, což jsou jevy, které si člověk automaticky nemusí spojit s horkem, spíše s otravou. Velmi vážný stav už může vést k třasu, křečím až ztrátě vědomí.

Dbejte na to, aby měl pes vždy dost vody k pití a v případě varovných příznaků s ním vyhledejte stín a chladnější prostory. Vhodnou prevencí přehřátí může být například chladicí podložka či vesta. Osvěžit ho můžete třeba mokrými ručníky. Rychlé zchlazení ve studené vodě však není v pokročilejším stádiu přehřátí vhodné.

Nezapomeňte taky, že mořská voda může psí pokožku dráždit a vysušovat, proto se snažte psa po koupání v moři opláchnout čistou vodou a vymýt z kůže a srsti sůl.

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

thirteen − 5 =