16 tipů: co navštívit, vidět za památky a dělat v Barceloně

Úchvatná architektura, nádherné počasí, památky UNESCO, skvělé jídlo a spousta atrakcí. To je jen několik věcí, které charakterizují Barcelonu, třetí největší španělské město, které stojí za vaši návštěvu. Do Barcelony se snadno dopravíte z Prahy, případně lze využít některé z okolních letišť (například ve Vídni). Přečtěte si, co navštívit v Barceloně, abyste odjížděli plni dojmů.

Do našeho seznamu jsme zařadili hned několik Gaudího staveb, kterými je protkána celá Barcelona. Kromě toho se dozvíte, kam se vydat za nákupy, kde se najíst a kde si užít ten pravý noční život. Dáme vám také tipy na nejlepší pláže v Barceloně a mnoho dalšího.

KDE SE UBYTOVAT V BARCELONĚ?
Nevíte, kde se ubytovat v Barceloně? Prošli jsme nabídky butikových hotelů a vybrali ty nejlepší v poměru cena / výkon. Tady je náš výběr:

  1. H10 Madison 4* Sup – jeden z nejoblíbenějších hotelů s výhledem na věže Sagrada Familia, střešním bazénem a v blízkosti řady turistických zajímavostí. Hotel vás navíc nezruinuje.
  2. Seventy Barcelona – skvěle hodnocený a oblíbený hotel. Má venkovní bazén a v jeho okolí najdete budovy jako La Pedrera a Casa Batlló a také spoustu stanic MHD jak se dostat do přímého centra města.
  3. Yurbban Ramblas Boutique Hotel – butikový hotel přímo v centru Barcelony a ještě na rušné třídě Ramblas? Není problém. Hotel najdete až na samém konci, téměř u náměstí Katalánska.
  4. Hotel Soho Barcelona – stylový hotel v centru Barcelony s dobrým poměrem cena / výkon. Bazén, sluneční terasa a 10 minut na náměstí Catalunya a bulvár Passeig de Gracia, jen 5 minut k letištnímu autobusu a 130 m k metru. Dobrá volba.
  5. Hotel Pulitzer Barcelona – čtyřhvězdičkový hotel nedaleko Plaza Catalunya leží v centru a má sluneční terasu a sídlí v budově z 19. století. Na terase se pak koná 100 hudebních vystoupení každý rok. Ideální volba pro mladé.
  6. Hotel Bagués – pokud chcete něco ještě luxusnějšího, zkuste sáhnout po tomto hotelu přímo na bulváru La Ramblas se střešním bazénem a výhledem na město. Ideální poloha a ještě luxusní ubytování k tomu.
  7. Motel One Barcelona-Ciutadella – jeden z nejprodávanější hotelů v Barceloně, pokud chcete kvalitně bydlet ale nezruinovat rozpočet výletu. 3* hotel, nachází se ve čtvrti Born v Barceloně, hned vedle parku Ciutadella, tedy asi 30 minut od Sagrada Familia. Nic, co by se v krásné Barceloně nedalo pěšky zdolat.

Náš tip: Nejkrásnější města Evropy

1. Sagrada Família

Když se řekne Barcelona, spousta lidí si bezpochyby jako první vybaví monumentální stavbu Sagrada Família, která je právem považována za dominantu celého města. Zároveň se jedná o vůbec nejslavnější dílo známého architekta Gaudího, který na jeho stavbě strávil více než 40 let.

Chrám přitom nebyl dokončen v momentě, kdy Gaudí zemřel. Proto se na jeho stavbě pomalu pokračuje a předpokládá se, že by měl být dokončen v roce 2026. Nicméně navštívit jej můžete. Uvnitř na vás čekají neobvyklé tvary stropů, bohatě zdobené vitráže, jedinečné sloupy a mnoho dalšího. I když se jinak o architekturu nezajímáte, z této stavby budete pravděpodobně opravdu nadšení. Řadí se totiž mezi nejkrásnější památky v Barceloně.

Koupit vstupenku online

2. Casa Batlló

Další ikonická stavba architekta Gaudího nese označení Casa Batlló. Na první pohled ji poznáte podle mírně zvlněné fasády, na níž se nachází malé balkony ve tvaru lebek. Zároveň je její fasáda pokryta třpytivými mozaikovými kamínky, které jí opět dodávají na nevšednosti. Casa Batlló je také od roku 2005 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Stavbu si můžete prohlédnout buď pouze zvenku, nebo se vydat i dovnitř. V takovém případě je ale třeba počítat s tím, že zaplatíte poměrně vysoké vstupné. Tato památka se totiž řadí k těm úplně nejdražším, na které můžete v Barceloně narazit.

Koupit vstupenku online

3. Casa Milá

U Gaudího ještě chvíli zůstaneme. Další honosnou budovou v Barceloně je Casa Milá, která bývá místními označována také jako La Pedrera. Pro stavbu jsou typické těžké vlnité tvary, zakřivení a vyhloubení. Navštívit zde můžete několik obytných místností, kde si prohlédnete jedinečné tvary i špičkově vyvedené detaily v podobě židlí či krbových říms.

Kromě dvou bytů si můžete prohlédnout také střešní terasu, na níž vás na první pohled zaujme nejen výhled na celé město, ale i bizarní provedení jednotlivých komínů.

Koupit vstupenku online

4. Casa Vicens

Casa Vicens je právem zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a jedná se o jeden z nejoblíbenějších turistických cílů v Barceloně. Jedná se totiž o jedno z prvních Gaudího děl. Fasádu na první pohled rozpoznáte podle toho, že hraje všemi barvami a má barevné keramické obklady. Kromě toho zaujme také nejrůznějšími použitými architektonickými prvky.

Budova se nachází v západní části Barcelony. Pokud si chcete prohlédnout také jedinečné interiéry, je třeba zaplatit vstupné.

Koupit vstupenku online

5. Park Güell

Co vidět v Barceloně dále? Třeba Park Güell, který je dalším významným dílem architekta Gaudího a disponuje spoustou architektonických prvků. V podstatě bývá přirovnáván k takovému pohádkovému parku, ve kterém na vás čeká spousta originálních barevných soch, zídek a struktur. Jelikož se navíc celý park rozprostírá v poměrně strmém svahu, můžete si z něj vychutnat nádherné výhledy na celé město.

Nutno zdůraznit, že park se skládá ze dvou částí. Ta severní je přístupná zdarma, nicméně se zde nenachází žádné Gaudího prvky. Jižní část (turisticky zajímavější) je přístupná pouze s platnou vstupenkou. A pozor. Na místě si bohužel vstupenky nekoupíte, je třeba si je opatřit předem prostřednictvím oficiálních webových stránek.

Koupit vstupenku online

6. Ulice La Rambla

Každé město má svou nejznámější ulici. A v Barceloně to je La Rambla. Jedná se o rušnou třídu, která začíná v přístavu a končí na náměstí Plaça de Catalunya. Užít si zde můžete nakupování v malých obchodech, odpočinout si v některé z místních kaváren, zajít si do restaurace nebo se jen tak procházet. Doporučujeme si do některé z restaurací zajít na vynikající tapas, ochutnat paellu a typickou sangriu.

Po setmění poté na této ulici začíná ten pravý noční život a i v tuto dobu je ulice plná nejrůznějších prodejců, umělců a rozmanitých pouličních představení. Součástí této ulice je přitom i největší a nejstarší tržnice v Barceloně Mercat de la Boqueria, kde si můžete zakoupit vynikající čerstvé ovoce, zeleninu, mořské plody, kvalitní sýry a typické španělské sušené šunky.

7. Pláž Barceloneta

A co dělat v Barceloně v horkých letních dnech? Barcelona je přístavní město, proto by byla škoda nezavítat na její pláž. Podél celého pobřeží se táhne pěší promenáda, kde můžete vybírat z velkého množství restaurací, obchodů, kaváren a barů.

Pláž je dostatečně široká a prostorná, proto na ní zpravidla není problém najít volné místo. Těšit se můžete na jemný světlý písek a pozvolný vstup do moře. Obávat se nemusíte ani velkých vln. Zajímavostí je, že se pláž nachází pouhých 500 metrů od historického centra města a oproti mnoha jiným městům zde proto pohodlně dojdete pěšky.

8. Pláž Bogatell

Pokud chcete vyzkoušet i jinou pláž v Barceloně, můžete zavítat na Bogatell. Ta je dlouhá přes 700 metrů a nabízí dostatek místa k odpočinku. Navíc je udržovaná a pokrývá ji jemný zlatavý písek.

Oproti předchozí variantě se jedná o spíše klidnější pláž, která je od centra města trochu vzdálenější. I zde však najdete množství obchodů, restaurací a kaváren, díky čemuž získáte skvělé zázemí k celodennímu relaxu na pláži.

9. Gotická čtvrť Barri Gotic

Atmosféru středověku si plnými doušky vychutnáte v malebné gotické čtvrti Barri Gotic, jejíž půdorys se od středověku prakticky nezměnil. Pokud se v této čtvrti budete procházet, rozhodně se nezapomeňte podívat ke kostelu Santa Maria del Mar, gotickému mostu Carrer del Bisbe Irurita a na náměstí Plaça Reial. Za zmínku stojí také úchvatný masivní kamenný kostel z 15. století Santa Maria del Pi.

V této čtvrti narazíte na úzké uličky a malá náměstíčka, kde se mnohdy můžete vyskytovat úplně sami. I proto se jedná o oblíbenou lokalitu pro tvorbu skvělých fotek s nádechem historické architektury.

10. L’Aquàrium

Pokud vás zajímá podmořský svět, doporučujeme zavítat do akvária L’Aquàrium, které se řadí mezi ty největší v celé Evropě. Populární atrakcí je především tunel, kterým lze procházet a přitom pozorovat žraloky, rejnoky a další ryby, které proplouvají kolem vás.

Pravidelně se také můžete přijít podívat na komentované krmení žraloků. A pokud toužíte po opravdu adrenalinovém zážitku, můžete si na oficiálním webu zarezervovat potápění se žraloky. Akvárium najdete ve starém přístavu Port Vell, který se nachází přibližně 200 metrů od výše zmíněné gotické čtvrti.

Koupit vstupenku online

11. Montjuïc

Dominantou Barcelony je kromě jiného také kopec Montjuïc, který se tyčí v bezprostřední blízkosti přístavu. V podstatě se přitom jedná o park rozprostírající se právě na kopci, díky čemuž nabízí dostatek místa pro pozorování města. Jeho součástí je rovněž hned několik kulturních památek, botanických zahrad a míst, která doslova vybízí k odpočinku nedaleko rušného města.

Pokud už zde zavítáte, neměla by vaší pozornosti uniknout takzvaná Magická fontána, která každý večer zprostředkovává světelnou a hudební show. Na samotném vrcholu kopce se poté tyčí bývalá vojenská pevnost Castillo de Montjuïc, kde lze navštívit muzeum vojenské historie. Na západní straně kopce poté stojí za pozornost olympijský stadion, který vznikl pro letní olympijské hry konané v roce 1992. Na horu se můžete vydat pěšky, pohodlnějším způsobem dopravy je poté lanovka.

12. Tibidabo

Máte rádi lunaparky a zábavu spojenou s kolotoči? V tom případě si v Barceloně nenechte ujít zábavní park Tibidabo, který se nachází na stejnojmenné hoře. Užít si můžete spoustu adrenalinu na rozmanitých horských drahách, kolotočích nebo třeba vzdušných houpačkách. Neodmyslitelnou součástí areálu jsou i atrakce, které jsou přes 100 let staré (například ruské kolo a červené letadlo). Ale není třeba se ničeho obávat. Jejich funkčnost pochopitelně pravidelně prochází kontrolou.

Na vrcholu kopce se dále nachází dominanta v podobě novogotického kostela Sagrat Cor. Návštěvu zábavního parku tak můžete spojit i s touto kulturní zajímavostí.

13. Museu Picasso

Milovníky umění rozhodně potěší návštěva muzea Picasso. V něm najdete úchvatnou sbírku více než 4 500 děl tohoto uznávaného umělce a i z toho důvodu se jedná o vyhledávaný cíl turistů.

Muzeum je situováno do nádherného středověkého komplexu paláců ve čtvrti La Ribera, která je součástí historického centra Barcelony. V muzeu můžete obdivovat nejrůznější malby, litografie a rytiny, které pochází z různých historických období.

Koupit vstupenku online

14. Nemocnice Sant Pau

Že by vás ani nenapadlo vydávat se na dovolené do nemocnice? V tomto případě byste prohloupili. Jedná se totiž o jednu z nejcennějších staveb v Barceloně, v současné době se přitom již jako nemocnice nepoužívá.

Celý areál tvoří komplex 26 budov, které jsou skvělým znázorněním katalánského modernismu. V současné době slouží jako muzeum a kulturní centrum. Pokud je vám architektura aspoň trochu blízká, rozhodně byste si tuto stavbu neměli nechat ujít.

Koupit vstupenku online

15. Camp Nou

Patříte mezi fanoušky fotbalu? V tom případě si svou dovolenou můžete ozvláštnit tím, že si koupíte lístky na fotbal a vyrazíte na stadion Camp Nou. Zajímavé na něm je, že se jedná o největší fotbalový stadion v Evropě a dokonce druhý největší stadion na celém světě.

Případně můžete zavítat také do muzea FC Barcelona, které se nachází v bezprostřední blízkosti stadionu. Jedná se o ideální zastávku pro všechny, kteří se chtějí více dozvědět o historii tohoto klubu a prohlédnout si veškeré vyhrané trofeje.

Koupit vstupenku online

16. Kam vyrazit v Barceloně za nočním životem?

Jakmile se setmí, Barcelona začne pomalu ale jistě ožívat nočním životem. Nenechte si jej proto ujít. Ty nejznámější kluby se nacházejí v bývalé průmyslové čtvrti Poble Neu, pro níž je charakteristický vysoký mrakodrap La Torre Agbar. Vůbec nejznámějším klubem je přitom Razzmatazz, kam se vejde až neuvěřitelných pět tisíc lidí.

Mezi další populární kluby v Barceloně se řadí například Super Glüh, Glaciar nebo Sidecar. Doporučujeme však zavítat také do rozmanitých plážových klubů, kde si vychutnáte tu pravou atmosféru.

Chystáte se do Barcelony? Tohle by vás mohlo zajímat:

Přidat komentář

seven + 4 =