Nejnavštěvovanější kulturní a historické památky Evropy

Historie Evropy je dlouhá, komplikovaná, často krutá, divoká, krvavá nebo temná. Evropa je však taky kolébkou západní kultury a civilizace. Místem, kde se zrodilo mnoho nejúchvatnějších myšlenek i hmotných výtvorů dějin lidského druhu. Mezi ty, které se stále tyčí do výše a připomínají nám touhu člověka po dokonalosti, patří bezesporu architektonické památky. Evropa jich skrývá bezpočet.

Jen v každém starším či významnějším městem jich mohou být desítky či stovky. Není tedy vůbec snadné vybrat jen pár (či o malinko víc než pár) takových, které by se daly považovat za „nejdůležitější“. Přesto jsme se o to v našem žebříčku pokusili. A jako bernou minci, aby to bylo spravedlivé, jsme zvolili především návštěvnost. Výsledkem je žebříček 16 nejnavštěvovanějších památek Evropy. Tak kterou navštívíte jako první? A které už jste viděli?

Nejoblíbenější a nejkrásnější památky Evropy

1. Chrám Sagrada Familia v Barceloně

📌 Kde se nachází: C/ de Mallorca, 401, 08013 Barcelona, Španělsko

Sagrada Familia v Barceloně

Bazilika či chrám Sagrada Familia patří rozhodně mezi nejvýznamnější architektonické klenoty nejen Španělska, ale celé Evropy. Alespoň pokud jde o stavby z relativně nedávné doby. Sagrada Familia není žádná středověká katedrála. Stavba byla zahájena roku 1882 a poprvé vysvěcena dokonce až roku 2010.

Náš tip: Co vidět v Barceloně

Ostatně i zvláštní „biomimetická“ architektura tomu napovídá. Chrám působí jako gigantické termitiště. Za tuto dominantu vděčí Barcelona katalánskému architektovi A. Gaudímu, který se však nedožil jejího dokončení. Vlastně jsme se ho ještě nedočkali ani my. Poslední věž, ta nejvyšší, stále není hotová. Jednoho dne má mít 170 m, což ze Sagrada Familia učiní nejvyšší chrám světa.

Otevírací doba: denně 9:00 až 18:00


2. Eiffelova věž v Paříži

📌 Kde se nachází: Champ de Mars, 5 Av. Anatole France, 75007 Paris, Francie

Eiffelova věž v Paříži

Stará dobrá „Eiffelovka“. Pro většinu lidí největší symbol Paříže a společně s vínem, bagetami a barety (potažmo si doplňte další asociace) i celé Francie. Tato ocelová konstrukce vysoká 324 m (s anténou) se stavěla pouhých 26 měsíců a stála svého času – tedy v 80. letech předminulého století – cca 1,5 milionu Franků. Pařížané z ní však nejdřív rozhodně nebyli nadšení.

Časem ji však vzali na milost, dost jim ostatně přispívá na živobytí. Funguje jako obrovský maják turistického ruchu. Původní životnost byla plánována na cca 20 let. Dnes Pařížané udělají cokoli, aby ji udrželi naživu i víc než 110 let po „spotřební lhůtě“.

Otevírací doba: denně 9:30 až 22:45


3. Bazilika sv. Petra ve Vatikánu

📌 Kde se nachází: Piazza San Pietro, 00120 Città del Vaticano, Vatikán

Bazilika Sv. Petra, Vatikán
Bazilika Sv. Petra, Vatikán

Monumentální bazilika sv. Petra s ikonickou kopulí představuje dominantu Vatikánu, městského státu v nitru města Říma. Stavěla se v 16. a 17. století a stojí na místě mnohem staršího chrámu, dosahuje výšky 137 metrů a patří mezi největší kostely či chrámy v Evropě i na světě. Prohlédnout si ji dokonce můžete zdarma. I tak si postojíte v pořádné frontě.


4. Amfiteátr Koloseum v Římě

📌 Kde se nachází: Piazza del Colosseo, 1, 00184 Roma RM, Itálie

Colloseum, Řím
Colloseum, Řím

Zřejmě nejvýznamnější památka připomínající slávu římské říše. Římané jsou proslulí svými stavitelskými schopnostmi a gigantické koloseum jejich um stvrzuje dodnes. Koloseum se stavělo mezi lety 70-82 n. l. Za císařů Vespasiana, Tita a Domitiana. Konaly se zde gigantické gladiátorské hry včetně tzv. naumachii – inscenací námořních bitev s reálnými loděmi, kdy se podium kolosea skutečně zatopilo vodou. Tyto neuvěřitelné podívané mohlo sledovat až 50 000 diváků.

Otevírací doba: denně 9:00 až 17:30


5. Milánský dóm

📌 Kde se nachází: P.za del Duomo, 20122 Milano MI, Itálie

Co navštívit v Miláně

Katedrála Narození Panny Marie neboli „Milánský dóm“ (Duomo di Milano) je úchvatná katedrála, která patří mezi největší v Evropě i na světě. Stavba začala roku 1386. A ještě v minulém století se ladily některé detaily. U takových katedrál však mnohasetletý průběh výstavby není nic zvláštního. Výsledek je ovšem mimořádně zvláštní a úchvatný.

Přečtěte si také: Co vidět v Miláně

Otevírací doba: denně 9:00 až 19:00


6. Trafalgar Square v Londýně

📌 Kde se nachází: Trafalgar Sq, London WC2N 5DS, Spojené království

Trafalgar square, Londýn
Trafalgar square, Londýn

Společně s Big Benem, Towerem, London Bridge nebo katedrálou sv. Pavla patří Trafalgarské náměstí rozhodně k nejvýznamnějším lokalitám této evropské megapole, která je se skoro 9 miliony obyvatel druhým největším městem Evropy. Trafalgarské náměstí vzniklo na počest bitvy u Trafalgaru v roce 1805 a zdobí ho symbol vítězství v podobě víc než 50 m vysokého Nelsonova sloupu. Najdete zde však i fontány a řadu dalších soch nebo třeba Národní galerii. Ta skrývá i díla velikánů, jako byl Leonardo da Vinci a stovek dalších.


7. Katedrála Notre Dame v Paříži

📌 Kde se nachází: 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris, Francie

Notre Dame, Paříž
Notre Dame, Paříž

Paříž rozhodně není jen o Eiffelovce. Tato historická metropole je nadupaná památkami a architektonickými skvosty. Mezi nejvýznamnější rozhodně patří katedrála Notre Dame z 12. až 14. století. Známá je po celém světě i z děl klasických autorů, jako byl Victor Hugo. V roce 2019 čelila katedrála požáru a její osud byl nejistý. Podle některých zdrojů se však znovuotevření možná dočkáme už v roce 2024. Zatím si ji můžete prohlédnout alespoň zvenčí.

Otevírací doba: dočasně uzavřeno z důvodu rekonstrukce po požáru


8. Bazilika Sacré Coeur v Paříži

📌 Kde se nachází: 35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paris, Francie

Bazilika Sacré Coeur v Paříži
Bazilika Sacré Coeur v Paříži

Další slavná pařížská bazilika, svou výškou 84 metrů a pozicí na kopečku Montmartre možná monumentálním dojmem překonává i předchozí Notre Dame. Je však taky mnohem a mnohem mladší. Vznikala teprve na přelomu 19. a 20. století. Samotný Montmartre, kde leží, patří mezi nejoblíbenější lokality Paříže, pro unikátní spleť historických uliček a budov.


9. Díla Antonia Gaudího v Barceloně

📌 Kde se nachází: na různých místech Barcelony ve Španělsku

Antoni Gaudí patří mezi nejvýznamnější osobnosti architektury v celé historii. Žil mezi lety 1852 a 1926 a už jsme vám ho představili jeho nejslavnějším dílem, chrámem Sagrada Familia. V Barceloně však najdete mnohem více jeho výtvorů. Například takřka fantaskní Parc Güell, vlnitý dům Casa Mila, zdobnou budovu Casa Vicens, studentskou kolej El Colegio Teresiano, několik paláců a honosných vil a pokračovat bychom mohli ještě dlouho. Za vidění však rozhodně stojí všechna díla tohoto umělce architektury.


10. Karlův most v Praze

📌 Kde se nachází: Karlův most, 110 00 Praha 1

Karlův most, Praha
Karlův most, Praha

Jistě, ani Prahu přece nelze z našeho žebříčku vynechat. Vždyť patří mezi historické perly a nejkrásnější města Evropy a sjíždí se do ní miliony turistů z celého světa. K vidění je tu toho přitom víc než dost. Pražský hrad, Staroměstské náměstí s orlojem, katedrála sv. Víta, Národní divadlo… ale možná největším symbolem Prahy je slavný Karlův most. Stavěl se mezi lety 1357 až 1402 a časem ho ozdobilo na tři desítky soch a sousoší v převážně barokním stylu. Dlouhý je 515 metrů, široký 9,5 metru. Ale co vám budeme povídat, nejspíš už jste se po něm sami někdy prošli. A pokud ne… je nejvyšší čas to napravit.

Otevírací doba: nonstop


11. Muzeum Louvre v Paříži

📌 Kde se nachází: Rue de Rivoli, 75001 Paris, Francie

Muzeum Louvre, Paříž
Muzeum Louvre, Paříž

Opět Paříž. Tentokrát ve znamení umění. Muzeum Louvre je známé nejen jako úchvatné dílo architektury v podobě Palais du Louvre – tedy někdejšího královského paláce, v němž sídlí, ale především jako místo, kde je shromážděno na půl milionu uměleckých děl (včetně nevystavených) ze všech epoch historie lidstva. Jde o nejznámější a nejvýznamnější uměleckou sbírku na světě. Od roku 1989 „zdobí“ nádvoří Paláce kontroverzní skleněná pyramida, která slouží jako hlavní vstup do muzea.

Otevírací doba: PO, ST, ČT, SO, NE od 9:00 až 18:00 | pátek od 9:00 do 21:45 | úterý je zavřeno


12. Akropolis v Athénách

📌 Kde se nachází: Athens 105 58, Řecko

Akropolis, Athény
Akropolis, Athény

Za nejstarší památkou v našem žebříčku se vypravíme do Řecka. Ostatně tato země je považována za kolébku kultury a památek nabízí neuvěřitelnou koncentraci. Od prastarých „kyklopských“ zdí mykénské citadely ze stejnojmenné epochy řecké civilizace přes rozvaliny mnoha chrámů a sloupoví v Olympii až po památku pro většinu turistů nejvíce ikonickou – athénskou akropoli.

Akropole se tyčí na skalnatém ostrohu nad městem, které dodnes leží ve stínu její slávy. Celý komplex nabízí bezpočet památek. Nejvýznamnější je chrám Parthenón s typickým sloupovým průčelím, ale je zde třeba i chrám Vítězné Athény (Athéna Niké), svatyně Artemidy, rozlehlý chrám Erechtheion, Dionýsovo divadlo či náměstí agora a mnoho dalších pozůstatků jedné z nejúžasnějších kultur historie.

Otevírací doba: denně 8:00 až 20:00


13. Mont Saint Michel ve Francii

📌 Kde se nachází: v departementu Manche, v regionu Dolní Normandie

Mont Saint Michel
Mont Saint Michel

Mont Saint Michel bychom mohli bez skrupulí označit za jedno z nejvíce fotogenických míst Evropy a možná i světa. Tento 80 metrů vysoký kopec čnící z naprosté roviny na pobřeží moře je ozdoben celou řadou architektonických památek. Nachází se zde gotický klášter a kostel i části středověkého opevnění. Celek (zapsaný v UNESCO) působí naprosto uhrančivě. Zvláště doporučujeme vyčkat zde do soumraku, až se rozsvítí. Fascinující podívaná.


14. Zámek Neuschwanstein v Německu

📌 Kde se nachází: Neuschwansteinstraße 20, 87645 Schwangau, Německo

zámek Neuschwanstein, Německo
zámek Neuschwanstein, Německo

Zámek Neuschwanstein, který jako by vypadl z velkorozpočtové hollywoodské pohádky, najdete v Bavorsku u obce Schwangau. A vskutku… tímto palácem se nechal inspirovat i sám Walt Disney a jeho napodobeninu najdete i v kalifornském Disneylandu jako jednu z hlavních atrakcí. Samotný zámek pochází až z druhé poloviny 19. století a nechal si ho postavit bavorský král Ludvík II. ve snaze oživit slavné časy králů, rytířů a princezen.

Nakonec se z impozantního paláce stalo poměrně samotářské sídlo, kde tento podivínský panovník dožíval jen sám s minimem služebnictva, než byl zatčen a jako nesvéprávný uvězněn na zámku Berg, kde skonal. Zámek až do 50. let minulého století chátral. Stavba, která vypadá slavnostně a úchvatně, má tedy paradoxně spíše chmurnou a žalostnou historii.

Otevírací doba: denně 9:00 až 18:00


15. Westminsterský palác v Londýně

📌 Kde se nachází: London SW1A 0AA, Spojené království

Westminsterský palác v Londýně
Westminsterský palác v Londýně

Přímo nad břehem Temže strmí Westminsterský palác. Jeho historie sahá až do roku 1097 a původně sloužil jako sídlo králů. V dnešní podobě má na tisícovku místností a jeho nejznámější součástí je Big Ben, hodinová věž se zvonicí vysoká 96 metrů, která vznikla v letech 1858-59. Jen tak mimochodem, Westminster je v současnosti sídlem britského parlamentu. Kousek vedle se tyčí monumentální věže Westminsterského opatství. Naproti přes řeku se pak točí slavné London Eye – obří ruské kolo skýtající výhled na panorama Londýna.


Extra tip: Chrám Hagia Sofia v Istanbulu

📌 Kde se nachází: Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:1, 34122 Fatih/İstanbul, Turecko

Chrám Hagia Sofia
Chrám Hagia Sofia

Hagia Sofia se nachází na samotném nejzazším okraji Evropy. Jde o byzantský chrám z 6. století n. l. téměř na břehu evropské strany Istanbulu. Za vodou už je Asie. Nicméně Hagia Sofia si svou rozlehlostí i starobylostí místo v našem žebříčku jistě zaslouží. Stojí za zmínku, že původně šlo o křesťanský chrám, který byl během 15. století přeměněn na mešitu a opatřen dnes již ikonickými minarety. Během staletí po svém postavení patřila dokonce mezi vůbec největší budovy na světě. Během 20. a 21. století pak dlouho sloužila jako muzeum. Od roku 2020 je opět využívána k náboženským účelům.

Otevírací doba: 24 hodin


Přidat komentář

3 × 2 =