Kam na nejkrásnější vánoční trhy do Polska v roce 2023?

Polsko se stává stále oblíbenější destinací pro české turisty, výletníky, cestovatele všeho druhu. Mnozí sem pravidelně vyrážejí za levnými nákupy. Jisté renesance (nebo spíše rehabilitace) se dočkala dovolená u baltského moře. Oblíbené jsou polské wellness hotely na polské straně Krkonoš či Tater i na dalších místech. A v neposlední řadě do této země mnoho lidí míří za vánočními trhy.

V mnoha městech je jejich krása a velkolepost srovnatelná s rakouskými trhy ve Vídni či Salzburku nebo německými třeba v Mnichově. Která města však nabízejí tu nejkrásnější atmosféru? Připravili jsme si pro vás žebříček desítky nejkrásnějších vánočních trhů v Polsku ve větších i menších, bližších i vzdálenějších městech. Tak kam letos vyrazíte?

1. Krakov

Krakov trhy

Krakov je druhé největší a historicky velmi významné polské město, které navíc leží poměrně blízko českých hranic. Může tak být ideální volbou pro návštěvu za účelem nasávání vánoční atmosféry (a punče). Zejména pro obyvatele severní Moravy či Slezska je Krakov velmi dobře dostupný. Krakov byl kdysi sídelním městem králů a dnes je jeho historický střed (Stare Miasto) zapsán na seznam UNESCO. A vězte, že se máte na co těšit. Staré centrum je opravdu úchvatné – srdce tvoří Krakovský rynek s několika kostely, radniční věží či unikátní tržnicí Sukiennice.

Právě rynek je i středem vánočních trhů. Rozsvícený mnoha barvami, načančaný a množstvím stánků (80 až 100 stánků) působí opravdu neskutečně krásně a svátečně. Všude jsou k dostání dobroty jako bigos, sýry, perníčky, preclíky, svařené víno či pivo a punč, medovina a mnoho dalších lahůdek. Nakoupit můžete i krásné dárečky anebo se třeba jen kochat vší tou parádou okolo.

📅 Kdy se letos trhy konají? Od 24. 11. 2023 do 1. 1. 2024

🌎 Zájezd: Jednodenní adventní zájezd do Krakova autobusem / od 799 Kč za osobu

🛏️ Nejlevnější ubytování v Krakově najdete na Booking.com.


2. Katowice (Katovice)

Katovice leží cca 50 km západně od Krakova a pro řadu obyvatel ČR (např. pro Ostraváky) jsou ještě bližší než Krakov. Katovice jsou sice o něco menší (stále však mají ke 300 000 obyvatel), ale zdejší vánoční trhy bývají rovněž velmi pěkné.

Ve městě se díky specifickým dějinám zajímavě snoubí industriální, moderní a historický charakter. Vánoční trhy se opět konají na hlavním náměstí (Rynek) a o zdobnost a vánoční atmosféru nebude nouze ani v okolních ulicích a celém středu města. Můžete zde nakupovat za příjemné ceny a samozřejmě ochutnávat místní vánoční speciality.

Další možnosti nasává vánoční atmosféry najdete v ulici 3. května (Ul. 3 Maja) a poblíž nákupního centra Silesia City Center.

I když trhy nejsou tak impozantní jako třeba v Krakově nebo některých jiných městech, už díky poloze mohou být pro leckoho dobrou volbou.

📅 Kdy se letos trhy konají? Od 17. 11. 2023 do 7. 1. 2024

🌎 Zájezd: Jednodenní adventní zájezd do Krakova autobusem / od 649 Kč za osobu

🛏️ Nejlevnější ubytování v Katovicích najdete na Booking.com.


3. Wroclaw (Vratislav)

Wroclaw
Wroclaw

Wroclaw je polské město s mimořádně významnou historií spojenou i s českými zeměmi. Žije zde na 700 000 obyvatel a město leží poměrně blízko ČR. Oproti Katovicím či Krakovu může být z hlediska dostupnosti výrazně zajímavější pro obyvatele severních či západních Čech.

Wroclaw je úchvatné město i samo o sobě, ale o Vánocích dostane zejména jeho historické jádro slavnostní a okouzlující punc. Zdejší hlavní náměstí (Rynek) je velmi rozlehlé a obklopené neuvěřitelně krásnými historickými budovami. Mezi nejvýznamnější patří budova staré radnice.

Wroclawské vánoční trhy patří k vůbec nejkrásnějším a nejvíce naparáděným v celém Polsku a můžete si být jistě, že vám (i dětem) budou oči přecházet. Kromě stánků zde bývají i četné atrakce, vše hraje nejpestřejšími barvami. Trhy se přitom neomezují jen na rynek, ale zabíhají i do vedlejších ulic – zejména Olawské či Swidnické. Které ostatně bývají obsypány stánky i mimo vánoční čas.

Menší trhy najdete také na náměstí Plac Solny.

📅 Kdy se letos trhy konají? Od 24. 11. 2023 do 7. 1. 2024

🌎 Zájezd: Jednodenní adventní zájezd do Wroclawi autobusem / od 750 Kč za osobu

🛏️ Nejlevnější ubytování ve Wroclawi najdete na Booking.com.


4. Gdaňsk

Gdaňsk je krásné, historické přístavní město na pobřeží Baltského moře – je součástí souměstí s městy Gdyně a Sopoty a častým cílem turistů po celý rok. Ulice půlmilionového Gdaňsku jsou překrásné, lemované impozantními historickými domy a stavbami. Okouzlí vás kdykoli v roce. Na Vánoce je to však přece jen ještě něco jiného.

Hlavním dějištěm trhů je Targ Węglowy a přilehlé ulice (Tkacka a Boguslawskiego). Trhy v tomto městě patří k nejvyhlášenějším v celém Polsku a pravděpodobně jsou největší a nejpěknější minimálně v severní části země. Jedinou nevýhodou je, že Gdaňsk je přece jen poměrně značně vzdálený. Ale výlet do této části Polska rozhodně stojí za to.

📅 Kdy se letos trhy konají? Od 17. 11. 2023 do 23. 12. 2023

🛏️ Nejlevnější ubytování v Gdaňsku najdete na Booking.com.


5. Lodž

Mezi Vratislaví a Varšavou leží velké polské město Lodž, které je se skoro 700 000 obyvateli třetím největším městem země. Asi proto nemůže nikoho překvapit, že je i místem konání pěkných vánočních trhů. Ulice historického centra jsou lemovány spíše nižšími domy a Lodž tak může navzdory své velikosti působit trochu méně „metropolitním“ a domáčtějším dojmem.

Nutno říct, že Lodž nepatří mezi zcela nejznámější nebo nejoblíbenější vánoční (ani obecně turistické) destinace a většina výletníků se zde spíše jen zastaví cestou například do Varšavy. I vám můžeme doporučit podobné řešení, protože sám o sobě Lodž přece jen nenabízí tolik, aby stálo za to vážit sem samostatnou cestu.

📅 Kdy se letos trhy konají? Od 6. 12. 2023 do 23. 12. 2023

🛏️ Nejlevnější ubytování v Lodži najdete na Booking.com.


6. Poznaň

Poznaň
Poznaň

Metropole Poznaň patří mezi velmi stará a krásná historická města. Žije zde skoro 600 000 obyvatel a staré historické centrum je známé pro své úžasné barevné budovy a skvělou atmosféru. Tu ve vánočním období ještě umocňují skvostné trhy. V Poznani se typicky konají na dvou místech. Na Starém Rynku – tedy hlavním náměstí historického centra. A taky na Placu Wolnosci, což je takový poklidný poznaňský Václavák.

Obě náměstí jsou vzdálené jen pár set metrů, takže si jistě budete chtít projít obě centra trhů. Tím spíše, že v uličkách mezi nimi bude taky dost živo a o vánoční atmosféru nebude nouze. Poznaň je od ČR poněkud více vzdálená, ale za zájezd či výlet tohle prastaré a významné město rozhodně stojí. Vánoce pak mohou být ideální čas, kdy tento „úkol“ splnit.

📅 Kdy se letos trhy konají? Od 18. 11. 2023 do 22. 12. 2023

🛏️ Nejlevnější ubytování v Poznani najdete na Booking.com.


7. Warszawa (Varšava)

Vánoční trhy Varšava
Vánoční trhy Varšava, zdroj: slevomat.cz

Je jasné, že hlavní město Varšava rovněž nemůže v našem žebříčku chybět. Tato skoro dvoumilionová metropole každý rok pořádá fascinující trhy – ty se koncentrují hned na několika místech. Trhy najdete ve Starém městě, na Zámeckém náměstí u varšavského zámku, bývají taky na Wilsonově náměstí i jinde. Rozhodně tedy budete mít co prozkoumávat.

Ve vánočním období jsou ulice Varšavy ještě krásnější a více okouzlující než jindy. Pravidelně sem taky míří mnoho českých cestovek, které nabízejí výlety na vánoční trhy za příjemné ceny. I když tedy Varšava není jedno z nejbližších polských měst, dostanete se sem snadno.

📅 Kdy se letos trhy konají? Od 26. 11. 2023 do 6. 1. 2023

🌎 Zájezd: Prodloužený poznávací víkend ve Varšavě s návštěvou vánočních trhů: vlak a 2 noci v hotelu se snídaní

🛏️ Nejlevnější ubytování ve Varšavě najdete na Booking.com.


8. Jelenia Góra (Jelení hora)

Z velkých metropolí se nyní přemístíme do menšího, ale o to malebnějšího (a taky bližšího) města. Jelenia Góra je jakýmsi centrem polských Krkonoš a o zájem českých turistů zde není nouze v žádném ročním období. Toto cca 80tisícové město leží jen asi 10 km od českých hranic. Je to město spojené s lázeňstvím, má bohatou historii a představuje skvělé zázemí pro výlety do okolí.

Jelenia Gora je taky známá svými trhy – a rozhodně ne jen vánočními. Ty adventní však stojí o to více za to. Ne, nejsou tak majestátní a rozlehlé jako trhy například ve Vratislavi, Krakově, Gdaňsku nebo Varšavě, ale jsou moc pěkné a v příjemném prostředí podhorského města. Navíc to máte z Čech opravdu jen kousíček.

📅 Kdy se letos trhy konají? Od – 2023 do – 2023

🛏️ Nejlevnější ubytování v Jelení Hoře najdete na Booking.com.


9. Szczecin (Štětín)

Město Štětín leží blízko německo-polských hranic při ústí řeky Odry do moře. Město má zajímavou historii, která sahá až do dob slovanského osídlování v 7. století. Dnes zde žije na 400 000 obyvatel a tak jde o jedno z velmi velkých i významných polských měst.

Trhy ve Štětíně bývají opravdu krásné. Rozprostřené po centru města na několika místech. Obvykle je to Aleja Kwiatowa a náměstí plac Adamowicza a plac Lotników. Protože je Štětín již de facto přímořské a přístavní město, může v kombinaci s adventní výzdobou nabídnout opravdu jedinečnou a velmi příjemnou atmosféru. Jedinou nevýhodou je větší vzdálenost tohoto města.

📅 Kdy se letos trhy konají? Od 1. 12. 2023 do 23. 12. 2023

🛏️ Nejlevnější ubytování v Szczecin najdete na Booking.com.


10. Bielsko-Biala (Bílsko-Bělá)

Bielsko Biala
Bielsko Biala

Zejména pro obyvatele Slezska a severní Moravy mohou být lákavé trhy ve městě Bielsko-Biala, které leží jen cca 10 km od českého Těšína. Jde o velmi pěkné, cca dvousettisícové město, které leží v úchvatné horské krajině polských Beskyd.

Trhy v tomto městě bývají skutečně kouzelné a protkané pravou vánoční atmosférou. Koncentrují se opět především na malebném hlavním náměstí (Rynek), ale menší najdete i na náměstí Wolnosci. Trhy v tomto městě můžeme taky velmi doporučit.

📅 Kdy se letos trhy konají?

🛏️ Nejlevnější ubytování v Bielsko-Biala najdete na Booking.com.


Zdroj: http://sciezki-trasy-szlaki.com/blog/jarmarki-bo%C5%BConarodzeniowe-2023-wykaz-wg-woj-najpi%C4%99kniejsze-kiermasze-%C5%9Bwi%C4%85teczne-gdzie-najlepiej-kiedy | oficiální stránky měst

Přidat komentář

3 × four =