Nejlepší a nejlevnější first minute zájezdy pro rok 2024 – srovnání nabídek CK

Mezi nejen českými turisty si v posledních dekádách získaly mimořádnou oblíbu zájezdy a dovolené typu last minute – tedy volně přeloženo „na poslední chvíli“. S nabídkami last minute se typicky pojí určitá sleva, někdy může být i velmi výrazná. Vydat se tak můžete na dovolenou se značnou úsporou nákladů. Pokud jste dostatečně flexibilní a ochotni vyrazit v horizontu často jen jednoho či několika dní. Pravým opakem last minute zájezdů jsou dovolené first minute.

Tento pojem sice není obecně tak tradiční a notoricky známý, ale ve skutečnosti je zájem o first minute zájezdy takřka srovnatelný se zájmem o last minute dovolené. V ČR tato rovnováha platí již více než cca 15 let.

Se zájezdy a dovolenými first minute se opět pojí značné slevy, které dosahují třeba 20 % i více z běžné ceny. First minute dovolené se však sjednávají s velkým předstihem, který může činit i mnoho měsíců.

Proč je cestovní kanceláře vůbec nabízejí? De facto jde o promo akce, které mají přilákat k dovolené co nejvíce lidí a hned zpočátku zajistit určité naplnění kapacity, aby měla CK větší jistotu, že se jim akce vyplatí.

Oblíbené české cestovky a jejich first minute nabídky

1. CK Čedok first minute

Čedok logo

Tato tradiční cestovní kancelář, která funguje již od roku 1920, patří mezi stabilní a osvědčené CK s širokou, pestrou nabídkou zájezdů i dovolených. Čedok nabízí skvělé rodinné dovolené vhodné pro děti, ale naopak i dovolené čistě pro dospělé. V nabídce jsou klasické pobytovky, ale třeba i poznávací zájezdy, lyžovačky, okružní a výletní plavby, dokonce zájezdy vlakem či „road-tripy“ autem.

Čedok se může pochlubit obrovským sortimentem destinací, mezi nimiž najdete i spoustu exotiky. Od Mauriciu, Malediv a Seychel, které bychom mohli považovat za svatou trojici exotiky, přes Karibik či střední Ameriku, africké země až po stále populárnější jihovýchodní Asii (např. Thajsko).

Čedok samozřejmě nabízí i dovolené s velkým předstihem, tedy first minute, s krásnými slevami. Vypravit se můžete na Kanáry, do Egypta, na Madeiru, do Turecka, Albánie, na Mallorku i do Řecka a na další místa. Nechybí zájezdy typu all inclusive či rovnou ultra all inclusive pro nejnáročnější zájemce. Obecně se ve first minute nabídce této CK objevují především exkluzivnější pobyty vhodné pro milovníky luxusní dovolené.

Dětské návštěvníky jistě zaujme nabídka hotelů s animačními programy a dětskými kluby ČEDOG.

Podmínky a bonusy First minute zájezdů

 • Do 31. 1. 2024 se můžete těšit na vyjímečné ceny.
 • Záloha jen 990 Kč za osobu (při rezervaci s předstihem).
 • Pobyty až pro tři děti zdarma.
 • Výhodnější výběr sedadla v letadle.

2. CK Fischer first minute

CK Fischer logo

Tato velmi známá a obrovská cestovní kancelář nabízí každoročně úchvatný objem především exkluzivních a luxusních dovolených v destinacích po celém světě. Od nejznámějších až po turisticky opomíjené či teprve objevované, jako je Albánie, Jordánsko, Senegal, Tanzanie a další.

Fischer patří obecně mezi dražší cestovky, ale s first minute nabídkami můžete značně ušetřit. U těchto zájezdů nabízí navíc tato CK bonusy, jako je pobyt pro dítě zdarma, další dítě za cenu letenky či nejnižší zálohu pouze 990 Kč. Letět můžete nejen z Prahy, ale i Brna, Ostravy, či dokonce Pardubic, Karlových Varů nebo Českých Budějovic.

A kam se můžete podívat? Třeba do Turecka, Řecka, Egypta, Španělska, Portugalska, Emirátů, Bulharska, Tuniska, Maroka, Albánie či na Kapverdy nebo třeba na Kypr.

Podmínky a bonusy First minute zájezdů

 • First minute dovolenou 2024 můžete zrušit (30 až 45 dní před odletem) nebo změnit zdarma (do 10 dní před pobytem, pouze se sjednaným cestovním pojištěním, neplatí na exotickou dovolenou) bez udání důvodu.
 • Při rezervaci můžete zaplatit zálohu jen 990 Kč na osobu a zbytek doplatit až v březnu.
 • Největší slevy získáte při rezervaci zájezdu do 15. ledna 2024.

3. CK Blue Style first minute

blue style logo

Blue Style je další velká a stabilní česká cestovka, která může nabídnout i skvělé first minute zájezdy a dovolené. Těšit se můžete na vynikající bonusy, přičemž mezi největší výhody jistě patří dovolená pro děti zdarma či nízká záloha. Slevy na first minute pak dosahují až 50 % na dospělou osobu. Destinací jsou zde přitom přes dvě desítky, nabídky zahrnují na 850 hotelů. Mezi nejoblíbenější patří cesty do Egypta, Tuniska, Bulharska, Řecka či na Kypr.

Podmínky a bonusy First minute zájezdů

 • Slevy first minute dosahují až 50%.
 • Největší slevy získáte do 15. 1. 2024.
 • Děti zdarma nebo s výraznou slevou.
 • Záloha již od 1 500 Kč/os platí na odlety od 1. 5. 2024 do 31. 10. 2024.
 • Zvýhodněné parkování pro klienty Blue Style na letišti v Praze, Brně a Ostravě.

4. CK Exim Tours first minute

Logo Exim Tours

CK Exim Tours je cestovka, která je součástí stejné skupiny jako Fischer. Tyto dvě kanceláře se v posledních letech už liší spíše kosmeticky a i nabídka first minute zájezdů je velmi podobná. Stejná odletová letiště, stejné výhody, prakticky stejné destinace.

Podmínky a bonusy First minute zájezdů

 • First minute dovolenou 2024 můžete zrušit (30 až 45 dní před odletem) nebo změnit zdarma (do 10 dní před pobytem, pouze se sjednaným cestovním pojištěním, neplatí na exotickou dovolenou) bez udání důvodu.
 • Při rezervaci můžete zaplatit zálohu jen 990 Kč na osobu a zbytek doplatit až v březnu.
 • Největší slevy získáte při rezervaci zájezdu do 15. ledna 2024.

5. CA Invia first minute

Logo_Invia

Invii jsme již zmiňovali výše. Nejde o CK, ale o cestovní agenturu a agregátor – Invia zprostředkovává nabídky stovek CK a je největší platformou svého druhu u nás. Logicky tak na Invia.cz najdete i největší a nejrozmanitější nabídku first minute dovolených. Pomocí šikovného vyhledávače můžete snadno upravit a specifikovat své preference (destinace, stravování, doprava, další služby, parametry a možnosti) anebo výběr seřadit např. podle ceny či oblíbenosti.

Jen v rámci first minutovek najdete výběr dovolených ve skoro 15 000 hotelích s odletem z českých i blízkých zahraničních (Vídeň, Krakov,…) letišť.

Podmínky a bonusy First minute zájezdů

 • Vybrané zájezdy s až 3 dětmi zdarma
 • Možnost změnit termín a parametry
 • Nízká záloha aneb zbytek ceny můžete zaplatit později
 • Nejširší nabídka zájezdů prakticky v celém světě

Nejlevnější first minute zájezdy

Pro koho jsou first minute zájezdy ideální?

S podstaty věci vyplývá, že first minute zájezdy jsou ideální volbou pro cestovatele, kteří rádi dovolenou velmi pečlivě plánují třeba i dlouho dopředu. Pokud máte přesně stanovený termín dovolené v práci, neradi děláte cokoli na poslední chvíli a dáváte přednost jistotě, pak pro vás může být first minute dovolená mnohem atraktivnější volbou než uspěchaný last minute. Za zvážení však stojí i celá řada dalších výhod…

Last minute vs. first minute

V čem je first minute výhodnější oproti last minute a v čem naopak ne?

Cenová úspora

Pokud jde o míru úspory, tedy o to, který typ zájezdů je levnější, nelze nabídnout jednoznačnou odpověď. Variabilita je opravdu značná.

Některé last minute mohou být však přece jen výhodnější a sleva je třeba i opravdu velká. Zejména, pokud je termín velmi blízko – např. pokud zbývá méně než týden. Tak rychle se však na dovolenou zdaleka nedokáže připravit každý.

Pakliže bychom tedy měli na některou stranu připsat bod a označit jeden typ dovolených za levnější, pak by to byly v průměru spíše last minute zájezdy.

1:0 pro last minute

Výběr a možnosti

Předchozí bod nebyl úplně jednoznačný. Ale zde je vítěz naprosto jasný. Jsou jím first minute dovolené, které v otázce rozsáhlosti a variability výběru last minutovky naprosto válcují. Jde přímo o jednu z největších výhod first minute dovolených.

Jelikož vybíráte hned „začerstva“, nemusíte se omezovat na destinace a hotely, které zbyly, ale můžete si vybrat dovolenou podle svých představ. Čím dříve si first minute zarezervujete, tím z širší nabídky můžete čerpat a obvykle získáte i lepší slevu. Pokud můžete, sledujte nabídku na příští léto třeba již v záři nebo říjnu.

First minute jsou výhodnější i pro turisty, kteří mají specifické nebo vyšší nároky a hledají spíše luxusnější dovolené. U first minut dovolených můžete za příznivější cenu získat i prémiové pobyty v exkluzivních resortech. Můžete si mnohem snáze „nakonfigurovat“ počet lůžek, druh pokoje a další parametry zájezdu. Výsledek je tedy jednoznačný:

1:1

Rodinná dovolená

Cestujete s dětmi? I když to neplatí univerzálně, dá se říct, že flexibilita (v jakémkoli ohledu) není zrovna doménou rodin s dětmi. First minute zájezdy proto mohou být obecně pro rodinnou dovolenou výhodnější volbou, i když to samozřejmě neplatí vždy. Je zde jistá míra nejistoty. Rodiče zase musejí mít dlouho dopředu naplánovanou dovolenou, děti mohou zrovna onemocnět a tak dále.

Na druhou stranu si mnohem lépe vyberete vyhovující dovolenou, hotel vhodný pro děti, pokoje, lůžka, služby a další parametry. U first minute se lze setkat i s různými velmi výhodnými bonusy, např. dítě či děti mohou mít pobyt zdarma nebo s ještě větší slevou, jsou zde možnosti změn zdarma apod. Zálohy na first minute dovolené přitom nebývají příliš vysoké, takže nejde o extrémní hazard v případě, že by vám něco znemožnilo odcestovat.

1:2 pro first minute

Jistota

Last minute zájezdy mají trochu podobu loterie a jsou proto vhodnější pro cestovatele s více „hazardní“ povahou. Může se stát, že na poslední chvíli vůbec neseženete zájezd, o který byste stáli. Buď se spokojíte s něčím, na co byste jinak vůbec nepřistoupili, anebo se s dovolenou rozloučíte. Last minutovky vyžadují obecně trochu pevnější nervy.

Na druhou stranu do first minute zájezdů vnáší značnou míru nejistoty dlouhá doba mezi sjednáním a termínem cesty. Známé pořekadlo tvrdí, že o zítřku nikdo nic neví… a tady mluvíme o měsících. Stát se může opravdu leccos.

Nejistota či rizika mají tudíž u obou typů zájezdů odlišnou povahu, ale pokud jde o jejich míru, jen těžko lze vyhodnotit jasného vítěze. Bod tedy mohou dostat oba (nebo nikdo).

2:3 pro first minute

Verdikt

V našem porovnání zvítězily first minute zájezdy, které rozhodně mají co nabídnout a představují víc než důstojnou konkurenci tradičnějším last minutovkám. Ale jistě by se dalo na věc nahlížet z různých aspektů a vždy záleží na osobních preferencích. Last minutovky budou sedět více dobrodružnějším povahám, cestovatelům, kteří se snadno přizpůsobí a přistoupí na různé změny a jsou schopní rychle chytit příležitost.

First minute jsou výhodnější pro pečlivější turisty, kteří vyžadují určitou míru jistoty, komfortu nebo i luxusu a trvají na tom, že si všechno vyberou podle svých představ – ať už jde o samotnou destinaci, hotel, pokoj nebo i další dílčí služby apod.

Jak vyhledávat first minute zájezdy?

Kde hledat zajímavé first minute nabídky? Na podobných místech jako last minute nebo jakoukoli běžnou dovolenou či zájezd. Pokud máte oblíbenou a osvědčenou cestovku, můžete vybírat přímo na jejím webu. Pro spoustu lidí jsou však zajímavější různé agregátory, na kterých lze vyhledávat nabídky celé škály cestovek.

Nejznámější variantou je Invia.cz, ale vyzkoušet můžete třeba i portál Dovolena.cz, který zaštiťuje společnost Student Agency, ale jsou zde nabídky stovek CK – včetně populárních zahraničních a německých cestovek, jako je TUI Deutschland či DER Touristik atd. A podobných platforem pochopitelně existuje i více, takže možností, kde hledat first minute nabídky je dostatek.


Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

three × five =