Kam na dovolenou k moři do Černé Hory? Top destinace a pláže

Černá Hora nepatří mezi zrovna nejtradičnější a nejoblíbenější přímořské turistické destinace. V tomto ohledu zaostává za známějším Chorvatskem, na které z jihu navazuje. Je to přitom s podivem. Černá Hora totiž nabízí bezpočet opravdu překrásných míst. Jsou zde rozlehlé pláže, které patří k nejlepším ve středomoří. Najdete zde zajímavá města. A většinou se můžete těšit i na překrásnou přírodu především v podobě všudypřítomných horských hřebenů, skalnatých štítů a rozeklaných vrcholků i úbočí pokrytá nekonečnými zelenými hávy.

Černá Hora je úžasná země, která nabízí víc než dost míst pro krásnou přímořskou dovolenou, ale třeba i pro turistiku a další kratochvíle. Tato země je navíc cenově dostupná a přitom se můžete těšit na často vysokou i velmi vysokou úroveň hotelů. Představuje jakousi střední cestu mezi Chorvatskem a chudší Albánií. V dnešním článku se proto podíváme na to, kam do Černé Hory k moři. Vybrali jsme pro vás devět letovisek a jako bonus ještě devět konkrétních pláží, které stojí za prozkoumání. Rozhodování, kam vyrazit rozhodně nebude snadné. Všechna místa totiž vypadají naprosto úchvatně.

Dovolená u moře v Černé Hoře – nejlepší letoviska a destinace?

1. letovisko Bečići

letovisko Bečiči, Černá Hora
letovisko Bečiči, Černá Hora

Srdce milovníků nádherné hornaté a lesnaté přírody i dlouhých písčitých pláží zajisté zaplesá při pohledech na Bečići. Toto malé, ale poměrně známé letovisko proslulo úžasnou, víc než 2 km dlouhou a desítky metrů širokou pláží. V minulosti patřila mezi nejlépe hodnocené pláže celého středomoří! A stále je úchvatná. Tím spíše, že ji dekoruje dech beroucí panorama šedozelených horských hřebenů a vrcholků.

Lokalita je vskutku okouzlující. Kolem pláže jsou rozesety četné hotely a resorty (jejich nabídku najdete zde). Na černohorské poměry nezřídka na velmi slušné úrovni. Místní lázeňský hotel a resort Splendid je pak doslova legendou – nejen v Černé Hoře, ale i jižní Evropě vůbec. Osloví i mimořádně náročné hosty. Bečići je spojeno s malebným autentickým městečkem Budva, o kterém ještě bude řeč.


2. letovisko Ulcinj

Městečko a letovisko Ulcinj patří mezi poslední významnější letoviska na samotném jižním okraji Černé Hory. K hranici s Albánií je to odtud cca 10 km po pobřeží – a teď se podržte. Celou tuto trasu zabírá prakticky nepřerušovaná písčitá pláž. Ta však začíná kus jižně od samotného Ulcinju. Samotné město má jen malou městskou pláž, ale velmi příjemnou, obklopenou útesy se zbytky hradeb a starými budovami.

I samotné cca 10tisícové město Ulcinj je velmi pěkné. Tvoří ho labyrint bezpočtu malebných uliček a nabízí typicky středomořský kolorit. Rozhodně vysloveně láká k prozkoumávání. Mezi městem a zmíněnou pláží leží kus skalnatého pobřeží ukrývajícího soukromé resorty v borových hájích a minipláže mezi útesy. Opravdu krásné místo.


3. letovisko Budva

Budva, Černá Hora

Město Budva jsme již zmínili. Jde o většího bratříčka přilehlého letoviska Bečići. I zde je velmi pěkná a dlouhá pláž. Jde ovšem o pláž oblázkovou. Město Budva nabízí spoustu hotelů a jiných druhů ubytování. Má i pozoruhodné historické centrum, krčí se na mysu na západním konci pláže a tvoří ho spleť snad nejužších uliček v celém středomoří. Díky tomu připomíná jakési městské bludiště. Rozhodně návštěvu tohoto místa nesmíte vynechat.


4. letovisko Petrovac

Někdejší rybářská osada Petrovac leží v hornatém, členitém terénu porostlém olivovými a borovými háji. Severozápadní konec města tvoří dlouhý mys vystupující do moře, z nějž ční zdejší dominanta – stará benátská pevnůstka Lastva. Městská pláž sice není kdovíjak gigantická, ale přesto pěkná. S typicky narudlým pískem, který je pro Petrovac příznačný.

Město je plné hotelů a je velmi dobře vybavené. Platí za populární turistickou destinaci. Přesto se nedá říct, že by šlo o klasické přecpané letovisko. Petrovac si zachovává okouzlující autentičnost. Z povzdáli na město dohlíží temně zelené horské štíty. Zajisté se vám zde bude líbit a najdete zde spoustu úžasných zákoutí a věcí k vidění.


5. letovisko Sveti Stefan

Sveti Stefan, Černá Hora
Sveti Stefan, Černá Hora

Toto letovisko se nachází na pobřeží takřka v půli cesty mezi již zmíněnými městy Budva a Petrovac. Naprosto ikonická je pro toto místo historická část města s hradbami ležící na skalnatém výběžku do moře, který s pevninou dělí jen úzký písečný pás. Dá se říct, že jde o jeden ze symbolů Černé Hory. Sveti Stefan kromě toho nabízí i příjemné, ač vesměs oblázkové, pláže a nádherná horská panoramata v pozadí.

Jsou zde četné hotely i jiné formy ubytování. Aktivnější výletníci se mohou odhodlat i k turistice po okolí, které je opravdu krásné. Sveti Stefan rozhodně patří mezi nejpěknější turistické destinace Černé Hory.


6. Kotor

Kotor, Černá Hora
Kotor, Černá Hora

Kotor leží hluboko v Kotorském zálivu, na severu země. Kotor je město s mimořádně silným historickým charakterem a kouzlem – a dalo by se říct, že je to i město horské. Všude okolo něj se tyčí vysoké rozeklané štíty a z města vede horská stezka do národního parku Lovćen, největšího parku Černé Hory.

Místo je tedy i rájem turistů. Dá se zde však i příjemně koupat. Nicméně budete mít možná dojem, že jste spíše u některého italského horského jezera než na pobřeží Jadranu. Což ovšem rozhodně není výčitka. Kotorské „fjordy“ jsou totiž fascinující.


7. Herceg Novi

Herceg Novi, Černá Hora
Herceg Novi, Černá Hora

Herceg Novi leží nedaleko Kotoru, vlastně při ústí stejného zálivu. Ale toto letovisko už má typičtější přímořský charakter. Jsou zde krásné prosluněné pláže, byť nijak zvlášť velké, s palmovými alejemi, spousta velkých a dobře vybavených hotelů – a nechybí onen oblíbený dohled horských štítů v pozadí, které dotvářejí úchvatné panorama.

Herceg Novi má i historické jádro, ačkoli ne tak jedinečné jako Kotor. Toto letovisko je poměrně rozlehlé, bohaté na parky, zahrady a zeleň. Je zde i několik zajímavých památek. Španělská pevnost či několik kostelů a klášterů. Navíc je i odtud možné vyrazit taky na horskou túru. Herceg Novi tedy láká na obojí. Velmi odpočinkové přímořské lokace působící až tropicky – ale i na drsné pohoří pro zdatné horaly.


8. Sutomore

Chloubou moderního letoviska Sutomore je široká a dlouhá pláž i nádherné přírodní okolí. Toho si ostatně užijete dost ve většině známých letovisek Černé Hory. I Sutomore je hornaté, zelené a nabízí i krásné moře s nerušeným, otevřeným výhledem do dálav.

Sutomore v podstatě nemá centrum nebo historické jádro. Je to rozlehlá a rozptýlená zástavba z velké části tvořená hotely a jinými ubytovacími zařízeními. Najdete zde i široké „bulváry“ s trhy a restauračními zahrádkami. Zkrátka, velmi pěkné letovisko i pro rodinnou dovolenou. Opět odtud však vedou i vysokohorské stezky, jež mohou naopak nalákat aktivnější cestovatele, kteří se do Sutomore přijdou jen svlažit po náročné túře.


9. letovisko Bar

Letovisko Bar patří k největším přístavům a důležitým letoviskům turistického ruchu. Najdete zde na dvě desítky krásných pláží, kolem kterých se rozkládá jedno z černohorských „velkoměst“. Nečekejte však, že na vás kdovíjak dýchne historie prostřednictvím spletitých starobylých uliček. Bar je město rozlehlé a otevřené. Plné širokých ulic a prostranství.

Rozhodně byste si však neměli nechat ujít návštěvu části Stari Bar, která leží dále od moře v horách. Čekají vás fascinující výhledy, např. z ruin staré pevnosti a hradeb tyčících se nad hlubokými horskými roklemi. Mimořádně fotogenické místo.


Nejhezčí pláže v Černé Hoře

1. pláž Bečići

Jedna z nejhezčích a nejrozlehlejších pláží na Jadranu. Navíc je písečná, což je zajisté taky bod k dobru. Tuto pláž jsme již zmiňovali v minulé části žebříčku. Leží u stejnojmenného letoviska a patří mezi velmi známé a vyhlášené. Nabízí krásné výhledy na moře i hory.

2. pláž Kopakabana

Ne nespletli jsme se a nevzali vás omylem do Ria de Janeira, na slavnou pláž Copacabana. Tato pláž je jen takovou její – přece jen poněkud skromnější – jihoevropskou variantou. Milovníci rozlehlých pláží však budou dozajista nadšeni. Je opravdu velká a je součástí souvislého pásu pláží jižně od Ulcinj, o kterém jsme se taky zmiňovali výše.

3. pláž Mogren

Pláž Mogren leží na městem Budva. Není nijak velká, ale je opravdu krásná. Nachází se totiž pod skalnatými a zelení pokrytými útesy. Přístup k pláži je po skalnatém ochozu nad mořem, což je sám o sobě skvělý zážitek. Návštěvu rozhodně doporučujeme.

4. pláž Lučice

Jedna z nejkrásnějších skrytých a malých pláží na jih od města Petrovac. Pláž je k dispozici hotelovým hostům z blízkých resortů, ale je i volně přístupná. Nevýhodou je, že může být o sezoně poměrně přeplněná, ale to je neduh většiny známých a oblíbených pláží nejen v Černé Hoře.

5. pláž Kamenovo

Tato krásná, široká pláž leží asi 2 km jižně od města Budva. Pokud zde budete ubytováni, rozhodně ji navštivte, patří k nejopěvovanějším v Černé Hoře.

6. pláž Ploce (Ploče)

Jde o poměrně malou, ale unikátní pláž na skalnatých terasách asi 9 km od města Budva. Jsou odsud nádherné výhledy nejen na širé moře, ale taky na hory, které budete mít v celé kráse jako na dlani. Velmi okouzlující místo.

7. Velika plaza / Ada Bojana

Na samotné jižní hranici Černé Hory se na ostrůvku v říční deltě řeky Buna nachází pás velmi dlouhých a širokých písčitých pláží, které přitom nejsou příliš vytížené. Navazují na komplex pláží pod městem Ulcinj, ale leží až na jeho nejodlehlejším konci. Pokud máte rádi obrovské pláže a klid – ideální volba.

8. Sveti Stefan

Sveti Stefan nabízí velmi příjemné kamenité městské pláže. Pokud máte rádi oblázky a krásná panoramata, jistě budete spokojeni.

9. Jaz Beach

Další pláž blízko města Budva. Velmi rozlehlá a na krásném místě. Najdete u ní sice několik hotelů a resortů, taky dost barů a restaurací, ale nejbližším větším městem je právě Budva, které leží pár km na východ.

Přidat komentář

seven − 4 =