Kam jet do Afriky na dovolenou či safari?

Přemýšlíte, kam jet do Afriky na dovolenou? Objevte kouzlo divoké tváře Afriky! Čekají na vás nezapomenutelné zážitky. Setkáte se tváří v tvář s divokými zvířaty na safari. Nebo dáváte přednost relaxaci na bílých plážích Indického oceánu?

TOP 10: Nejlepší a nejkrásnější destinace v Africe

Podívejte se, jaká místa můžete v Africe navštívit a jaké aktivity a zajímavosti tam na vás čekají. Snadno se pak rozhodnete, kam vyrazíte do Afriky na safari nebo k moři. Pro ty nerozhodné je zde dobrá zpráva. Existují zájezdy, které myslí na oboje, takže si užijete pozorování zvířat v divočině, a zároveň okusíte teplotu vody v moři na vlastní kůži.

1. Zanzibar

Zanzibar

Zanzibar je ostrov nacházející se v Indickém oceánu na východě Afriky. Vyrazit na dovolenou sem můžete kdykoli. Pokud si chcete ale vychutnat dokonalé počasí, sluníčko a koupání v moři, vyplatí se naplánovat si dovolenou od srpna do března.

Náš tip: Nejlepší hotely a resorty na Zanzibaru

Na co se tu můžete těšit?

 • Stone Town – dechberoucí hlavní město, proslulé svou historií a architekturou. Jeho historické centrum patří mezi památky UNESCO.
 • Nádherné pláže Zanzibaru patří dokonce mezi nejkrásnější pláže na světě. Nejpopulárnější místa jsou Kendwa, Paje a Nungwi. Pokud si chcete dopřát relax u moře, jistě budete se zdejšími jemnými pískovými plážemi spokojeni.
 • Moře je zde křišťálově čisté. Je jako stvořené pro potápění, šnorchlování a pozorování podvodního života. Kromě korálů zde narazíte na mnoho barevných ryb, delfíny a velryby.
 • Chcete-li si z dovolené odnést jedinečné zážitky, určitě nezapomeňte na safari. V Zanzibaru se sice nachází jediný národní park Jozani Forest, ale bohatě to stačí. Škála druhů divokých zvířat je zde široká. Můžete ve své domovině sledovat slony, lvy, gepardy, nosorožce, různé exotické ptáky a opice.

2. Seychely

Seychely

Seychelské ostrovy se nacházejí v Indickém oceánu a lákají ke své návštěvě všechny, kteří si chtějí na své dovolené skutečně odpočinout.

 • Bílé písčité pláže lákají k odpočinku a plážovým aktivitám. Tyrkysově modré moře vás bude svádět ke koupání, potápění nebo pro pozorování mořských živočichů žijících pod hladinou.
 • Místní folklór na vás udělá dojem. Ať už se zastavíte v místních barech nebo restauracích, budete mít možnost ochutnat místní jídla a pití, poznat zdejší obyvatele a poslechnout si folklórní hudbu.
 • Safari není na Seychelách tak rozšířená, jako v jiných částech Afriky. Ale pokud zatoužíte po dobrodružství se zvířátky, určitě navštivte největší seychelský ostrov Mahé, kde je národní park Morne Seychellois. Zde můžete pozorovat opice, papoušky a jeleny.

3. Mauritius

Nejkrásnější pláže Mauricius

Čisté pláže a luxusní resorty, tak může vypadat poklidně strávená dovolená na ostrově Mauritius. Pokud chcete zařadit také nějaké aktivity nebo navštívit zajímavá místa, určitě nepřehlédněte následující místa.

 • Botanická zahrada skýtá pohled na mnoho exotických rostlin. Úžasnou podívanou jsou lekníny, jejichž průměr dosahuje až dva a půl metru. Schválně zda mezi rostlinami poznáte, která je muškátový oříšek.
 • Přírodní rezervace a park La Vanille leží na jihu ostrova Mauricius. Setkáte se zde s obřími stoletými želvami, které tu ve volné přírodě jinak nepotkáte. Park se zaměřuje také na chov krokodýlů, které zde můžete pozorovat až z nebezpečné blízkosti. Součástí parku je restaurace, kde ochutnáte místní speciality, a obchod se suvenýry.
 • Port Louis je hlavní město, kde se nalézá pevnost Fort Adelaide. Prohlédněte si centrální trhy nebo navštivte zajímavá muzea. Zajímavé je například muzeum fotografie a muzeum Blue Penny věnované historii a umění.

Ideální doba pro cestování na Mauritius je od září do prosince. V letních měsících (červen až srpen) na Mauriciu silně fouká. Měsíce od ledna do března proprší.


4. Egypt

Sahl Hasheesh, Egypt

Egyptská arabská republika se nachází v severovýchodní Africe a patří k jedněm z nejoblíbenějších a nejčastěji navštěvovaným destinacím v Africe. Není divu. Dovolenou v Egyptě si totiž může každý přizpůsobit podle toho, co je mu milé. Stačí vám odpočinek v all-inclusive hotelu s bazénem a mořem co by kamenem dohodil? Není problém. Hledáte aktivní dovolenou s dobrodružstvím a poznáváním místní kultury a památek? Vydejte se obdivovat pyramidy nebo ochutnávat typická egyptská jídla.

 • Moře si v Egyptě určitě zamilujete. Má azurově modrou barvu a nabízí možnost pozorovat pod hladinou mořské živočichy.
 • Egyptské památky patří k světově známým a starobylým památkám lidské civilizace. Jestli patříte k obdivovatelům památek, určitě si zamluvte poznávací zájezd k pyramidám, do Údolí Králů nebo k údolí řeky Nil.
 • Možnosti safari najdete také v Egyptě. Za zdůraznění stojí pouštní safari, kterou můžete procestovat na hřbetě koně, velblouda nebo v bugyně. Čekají na vás také mnohé oázy, aby vás pohostily svou krásnou náručí mezi písečnými pláněmi.

5. Keňa

Keňa, Afrika

Jestli toužíte po pořádném safari, tak určitě vyražte na dovolenou do Keni. Nachází se zde množství národních parků, které můžete procestovat. Keňa se nachází na východě Afriky a leží přímo na rovníku. Můžete zde opěvovat krásu savan, průzračně modré moře a nádherné písčité pláže.

Jaká místa zde můžete navštívit?

 • Pláž Diani má na délku dohromady 17 kilometrů. Tato písčitá pláž patří mezi nejhezčí africké pláže vůbec.
 • Massai Mara, národní rezervace, která svou rozlohou zasahuje až do Tanzánie a národního parku Serengeti, patří k největším a nejlepším safari na světě. Zažijete divočinu na vlastní kůži a uvidíte neuvěřitelně velké množství divokých zvířat ve své domovině. Rezervace Masai Mara čítá téměř sto různých druhů savců a necelých šest stovek druhů zaznamenaných ptáků.
 • Národní park Amboseli na vás udělá dojem skvostným pohledem na savanu se slony s Kilimandžárem v pozadí. Další národní parky, které v Keni můžete navštívit, jsou park Nairobi a park Tsavo. Národní park Tsavo patří k největším národním parkům světa, dokonce se dělí na východní a západní. Kvůli velké rozloze obsahují tyto dvě části národního parku další menší parky a rezervace.

Už se vidíte mezi slony a lvi na savaně v Keni? Připravte se na to, že hlavně duben, květen, listopad a prosinec jsou v Keni období dešťů. Ideální pro dovolenou v Keni budou měsíce leden, únor a březen. Teploty jsou zde vyšší a hrozí vám jen minimum srážek.


6. Jihoafrická Republika

Kapské město, Jihoafrická republika
Kapské město, Jihoafrická republika

Jihoafrickou Republiku najdete v jižní části afrického kontinentu. Stejně jako ostatní africké destinace tu na vás čekají nádherné pláže, divoká příroda, historické zajímavosti a památky a další skvělá místa, která stojí za to vidět. A také ochutnat, protože Jihoafrická Republika je domovem mnoha skvělých vinic.

Dovolená v Jihoafrické republice toho slibuje skutečně hodně.

 • Na dovolené nesmí chybět dokonalé pláže a moře s možností surfování, potápění a plážových sportů. Někomu stačí jen relaxace na vyhřátém písku za uklidňujícího šumění mořských vln.
 • Jedete-li za zážitky, vstupte do divočiny. Světově nejproslulejší safari objevíte v Krugerově národním parku. Těšte se na divoká zvířata charakteristická pro Afriku. Tato safari je rozhodně nejvyhledávanější turistickou atrakcí. Méně známý ja Kgalagadi Transfrontier Park, kde nepanuje tak čilý turistický ruch, o to lepší zážitky si z něj odnesete.
 • Turistika po horách může být skvělý druh aktivního odpočinku. Nejvhodnější místa pro turistiku jsou Dračí hory a Kapské město. Nad ním se nachází Stolová hora s plochým vrcholem.

Navnadila vás Jihoafrická Republika? Ideální čas pro návštěvu této destinace je v období, kdy u nás probíhá zima. Od listopadu do února tu chytnete dobré počasí a příjemné vyšší teploty. Není divu, že je tato doba hlavní turistická sezóna. Méně turistů se zde vyskytuje od května do září, protože počasí je chladnější a celkově zde více prší. Na druhou stranu méně lidí může odpočinku na dovolené prospět, také budou ceny zájezdů v tomto období nižší.


7. Tunisko

Tunisko, velbloud na pláži
Tunisko, velbloud na pláži

Na severu Afriky se nachází Tunisko, které otevírá svou náruč turistům a dovolenkářům, kteří tu hledají relaxaci, poznávání zdejší přírody, kultury a památek nebo jistou dávku adrenalinu. Jisté je, že ať už zde hledáte kteroukoli ze zmíněných kratochvil, jisté je, že najdete.

Náš tip: Nejlepší hotely s aquaparkem v Tunisku

 • Milovníci moře jistě ocení písečné, skalnaté i skalnato-písečné pláže kolem Středozemního moře. Zde si odpočinete i se vykoupete.
 • Safari si můžete vychutnat při návštěvách parků a rezervací.
  • Národní park Ichkeul je skvělé místo pro odpočinek a pro pozorování nejrůznějších druhů ptáků. Nachází se na severu země a od ostatních parků se odlišuje jezerem a rozlehlými mokřady a bažinami.
  • Nejsou-li bažiny nic pro vás, co takhle kaktusy? Vydejte se na jihozápad, kde najdete národní park Jbil. Obdivovat můžete kaktusové plantáže a písečné duny.
  • Pokud máte s sebou na dovolené děti, dopřejte jim skvělé zážitky v rezervaci Tassili N’Ajjer. Toto místo je jako stvořené pro pěší turistiku. Teď si asi říkáte, že procházky obyčejně děti nudí. Ano, ale ne tady. Na každém kroku tu narazíte na zajímavé skalní útvary a písečné duny, což dělá z nudné pěší turistiky procházku plnou přírodních atrakcí.
 • Místo povalování na pláži můžete vyrazit za památkami. Nejznámější z nich je Dougga. Jsou to ruiny římského města a patří mezi památky UNESCO. Najdete tu ale také řadu muzeí. Nejvýznamnějším z nich je Bardo National Museum v Tunisku. Nezapomeňte se také dívat kolem sebe. Tuniská architektura za to stojí.

8. Maroko

Maroko, Marrakech
Maroko, Marrakech

Maroko je třetí nejnavštěvovanější země Afriky. Nachází se na severu a slibuje zážitky jako jsou horská turistika, výpravy do pouště i odpočinek na pláži u moře.

Co na dovolené v Maroku můžete podniknout?

 • Můžete obdivovat zdejší pláže, které se nacházejí podél Atlantského oceánu a Středozemního moře. Mohou být písčité, štěrkové nebo skalnaté. Nejkrásnější písčitou pláží v Maroku je jistě pláž Agadir. Zde můžete v klidu relaxovat, opalovat se na slunci, věnovat se plážovým sportům nebo se koupat v moři a vyzkoušet vodní sporty. Pokud by na vás byla příliš rušná, jak již bylo zmíněno, Maroko oplývá více plážemi, takže jistě se vám podaří najít takovou, která bude klidná a tichá, přívětivá pro rozjímání.
 • Hledáte-li netradiční zážitky ze safari, pak pro vás bude jistě ideální výlet do pouště na mezi hrby velblouda. Dokonce můžete posvačit společně s beduíny na Sahaře.
 • Navštívit zde můžete také botanickou zahradu.
 • Na náměstí v Marrákeši můžete na místních trzích nakoupit tradiční suvenýry.
 • Návštěva Maroka láká také k horské turistice. Vyšlápněte si na nejvyšší marockou horu Džabal Tubkal. Nachází se v národním parku Toubkal. Necítíte-li se na výšlap 4 167 metrů vysokou horu, zvolte si méně náročný okruh. Horu budete mít stále na očích, jak se budete pohybovat kolem ní.

Návštěvu Maroka si můžete naplánovat kdykoliv. Chcete-li mít pěkné a teplé počasí na dovolenou a koupání v moři, plánujte zájezd na jaro nebo podzim. V létě zde dosahují teploty až 50° C, takže milujete-li horko, určitě přijeďte v létě. Více informací v článku Kdy jet do Maroka.


9. Tanzanie

Tanzánie, safari
Tanzánie, safari

Tanzánie se nalézá na východě Afriky. Stává se čím dál oblíbenější pro svou divokou přírodu a množství zvířat, které můžete zastihnout v přirozeném prostředí. Ať už se vypravíte na zájezd přes agenturu nebo po vlastní ose, čekají tu na vás nezapomenutelné zážitky!

 • Divočina, rozlehlé savany, tropické lesy, polopouště a močály, to vše jsou oblasti, ve kterých je zde provozována safari. Pozorování divokých zvířat se v Tanzánii vyplatí, protože jich tu žije skutečně mnoho různých druhů. Když budete mít štěstí, narazíte i na gepardy a levharty.
  • Národních parků se zde nalézá skutečně dostatek, že je za jedinou dovolenou ani nestihnete všechny prozkoumat. Nejznámější a nejoblíbenější safari je v národním parku Serengeti.
 • Bělostné pláže indického oceánu vás budou svádět k odpočinku, čisté moře ke koupání a šnorchlování.
 • Nezapomeňte ochutnat místní ovoce, abyste si odnesli také nějaké chuťové zážitky z dovolené.

Zájezdy do Tanzanie se zaměřují převážně na safari. Není divu, zvířat je zde hodně a jejich pozorování z bezprostřední blízkosti patří k silným a jedinečným zážitkům. Hledáte-li ideální dobu, kdy vyrazit, nejlepší počasí zastihnete mezi listopadem a únorem. To je v Tanzanii nejtepleji. Období našeho jara a podzimu zde panují obodbí dešťů.


10. Kapverdské ostrovy

Kapverské ostrovy
Kapverské ostrovy

Kapverdy jsou africké ostrovy sopečného původu. Kapverdských ostrovů je celkem deset. Na Kapverdách je teplo celoročně, takže jsou vyhledávané pro odpočinek na plážích a koupání v moři. Kromě pláží stojí za to vidět také přírodní krásy.

Náš tip: Nejlepší hotely a resorty na Kapverdách

 • Prozkoumejte přírodu. Zátoka Buracona vás očaruje svou majestátností. Nachází se na ostrově Sal, kde se nalézají vulkány. Lávové proudy z nich stékají do vody a vytvářejí nádherná sopečná jezírka. Na návštěvě Kapverd nezapomeňte také okouknout poušť na ostrově Boa Vista a Stratovulkán na ostrově Fogo. Zkrátka každý ostrov je jiný a vyplatí se je prozkoumat všechny.
 • Toužíte po nevšedním safari zážitku? Pak vyražte na ostrov Sal do žraločí zátoky. Objevíte tu žraloky citrónové, kteří se pohybují zhruba 50 metrů od pobřeží. Můžete se vydat po mělčině blíž, abyste je měli skutečně na dosah.
 • Kapverdské pláže vás okouzlí jemným pískem, moře nádhernou modrou vodou. Nejkrásnější pláže jsou Santa Maria na ostrově Sal nebo Cacela Velha na ostrově Boa Vista. Máte-li rádi opalování, plavání a vodní sporty, tyto pláže pro vás budou to pravé.
 • Křišťálově čisté moře je ideální pro potápění a šnorchlování. Potápěči si zde přijdou na své. Různorodost podvodních živočichů je dána tím, že se zde setkávají vody Atlantického oceánu a Tichomoří.
 • Máte raději aktivní dovolenou? Kapverdy jsou skvělé pro pěší turistiku, cyklistiku, windsurfing nebo jízdu na kajaku.
 • Nezapomeňte ochutnat kapverdskou kuchyni v místních restauracích. Odnesete si jedinečný zážitek a vaše chuťové buňky budou skákat radostí.

Jak už bylo zmíněno výše, na Kapverdách je teplo po celý rok. Uvádí se dokonce, že tři sta dní v roce zde panuje slunečné počasí. To vám dost ulehčí plánování dovolené, protože na Kapverdách vám bude nádherně kdykoli.


Závěr

Tak už víte, kam se pojedete podívat do Afriky? Toužíte po klidu u moře nebo po dobrodružství mezi divokými zvířaty? Nebo od každého kousek? Pak pro vás bude ideální zájezd do některé z těchto afrických destinací. Všechny jsou krásné a odnesete si odsud mnoho zážitků, odpočinete se a na několik dní zapomenete na starosti všedního života. Nyní víte, co která destinace nabízí. Je čas najít si ten správný zájezd, sbalit kufry a vyrazit. Šťastnou cestu!

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat komentář

eighteen − 13 =