Kam na dovolenou do Francie k moři?

Pokud jde o české turisty, Francie u nich coby přímořská destinace rozhodně zaostává za zeměmi jako Chorvatsko, Řecko, ale zřejmě i například Turecko či Egypt. Proč? Možná je to dané určitou „tradicí“, ale jistě i tím, že Francie je přece jen poněkud dražší a má punc jisté exkluzivity. Pokud je to pro vás spíš plus, pak však rozhodně neváhejte a Francii navštivte.

Nejvíce skvělých lokalit se koncentruje na Francouzské riviéře u Středozemního moře. Řadu pěkných ale najdete i v jiných regionech. Kam tedy vyrazit? A která města se vyplatí navštívit, pokud vás zajímá především moře a krásné pláže? V našem dnešním článku pro vás máme 9 tipů, kam na dovolenou do Francie k moři.

Nejkrásnější města u moře ve Francii

1. Nice – nejkrásnější město Francouzské riviéry

Nice, Francie
Nice, Francie

I když se název tohoto známého města na jihu Francie nečte „najs“ ale „nis“, rozhodně je mimořádně krásné a patří k nejpopulárnějším turistickým cílům. Leží na pobřeží regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur téměř u hranic s Itálií. V blízkosti jsou další významná přímořská města – Cannes a taky samostatné Monako. K oběma se ještě dostaneme. Nice leží v srdci Francouzské riviéry, která sahá na západě až k Marseille. Na východě prakticky navazuje na Italskou riviéru s městy jako Janov a San Remo.

Mnohými je Nice považováno za „hlavní město“ a jádro Francouzské riviéry či tzv. Azurového pobřeží. Žije zde na 350 000 obyvatel, ale rozvětvená aglomerace je víc než milionová. Celé městské pobřeží, navazující de facto na centrum, lemují úžasné a rozlehlé promenády s pergolami, ale taky pláže. Respektive spíše jedna velmi dlouhá pláž, která je místy i krásně široká. Z pláže je výhled na širé moře a za zády na zářící město a zelené kopce kolem něj. Přestože je oblázková, jde jistě o jednu z nejkrásnějších a nejmalebnějších městských pláží v jižní Evropě.

Je zde bezpočet luxusních hotelů či restaurací, ale (zejména v méně turistických částech města) i dostupnější možnosti ubytování a stravování. Centrum města je úchvatné, dýchá z něj bohatá historie a má i kus italského půvabu. Zkrátka dokonalé místo pro dovolenou.


2. Saint-Tropez – místo s fantastickou atmosférou

Saint-Tropez, Francie
Saint-Tropez, Francie

Je vůbec třeba představovat toto slavné přímořské sídlo na Francouzské riviéře? Inu, raději ano. I když jeho název každý zná z legendárních filmů o četnících, ne každý o tomto městě ví i něco víc, než že v něm řádil Louis De Funés. Saint-Tropez leží cca 70 km vzdušnou čarou na západ od Nice a asi 43 km od Cannes, 100 km na východ od Marseille. Ještě na počátku 20. století šlo o celkem bezvýznamnou rybářskou vísku. Teprve po polovině téhož století se začalo měnit ve věhlasnou přímořskou destinaci, navíc výrazně spojenou (a díky ní i proslavenou) právě s francouzskou filmografií.

Saint-Tropez nabízí nádherné prostředí a spoustu pláží s neuvěřitelnými výhledy na pobřeží francouzské riviéry. Město a zejména jeho okolí je velmi bohaté na zeleň a působí mimořádně přívětivým dojmem. Mezi nejznámější pláže patří pláž Bouillabaisse či luxusní a věhlasná Pampelonne. Dominantou města je vojenská pevnost obklopená oleandrovými háji. Staré město je rájem módy a nákupů obecně. Saint-Tropez má prostě fantastickou atmosféru.


3. Cannes – místo nejznámějšího filmového festivalu na světě

Cannes, Francie
Cannes, Francie

Dalším slavným městem Francouzské riviéry je již nejednou zmíněné Cannes, které zažilo podobný přerod z rybářské osady v umělecké a turistické centrum jako Saint-Tropez. Cannes je ale mnohem větší, má 70 000 obyvatel a pravidelně hostí jeden z nejvýznamnějších filmových festivalů na světě. Cannes jsou zkrátka takové přímořské, francouzské Karlovy Vary se vším, co k tomu patří.

Jsou zde lázně a luxusní hotely, restaurace, obchody. Vždy je zde dost turistů. Cannes má taky přímo božské městské pláže. Ty jsou místy nejen velmi široké, ale navíc písčité. Zmínku si zaslouží jistě pláže Macé či Croisette nebo předlouhá Du Midi. Podobně jako v Nice jsou pláže lemovány širokými a půvabnými promenádami ve stínu palem. Cannes je skvělé místo pro přímořskou a městskou dovolenou nejen pro milovníky kinematografie.


4. Menton – nejbližší francouzské město u moře

Menton, Francie
Menton, Francie

Město Menton je výrazně méně známé než předchozí destinace v našem žebříčku. Je však nesmírně půvabné a leckoho může nalákat víc než příliš slavná a větší města jako Nice či Cannes. Menton leží skoro na italské hranici, ještě za Monakem. Mluví se zde specifickým nářečím mentonesc. Město má na 30 000 obyvatel a známé je svými kouzelnými barevnými domy lemujícími pobřeží, bohatými paláci, ale taky skalnatými útesy a panoramatem hor v povzdáli.

Město má přístav a opět i několik velmi pěkných městských pláží. Známá je pláž Sablettes, Borrigo či Casino. Menton dokonale spojuje krásu historického přímořského jihoevropského města s krásami přírody. Jednoduše nádherné místo.


5. Biarritz – do Francie k moři k Atlantiku

Biarritz, Francie
Biarritz, Francie

Přesuňme se teď na chvíli na zcela opačné pobřeží Francie. Tedy na to západní, které již omývají vody mocného Atlantiku. Nacházíme se na jihu pobřeží, jen asi 15 km od hranic Španělska v regionu Nová Akvitánie. V této oblasti leží městečko Biarritz, které je zde poměrně důležitou a vyhlášenou turistickou, přímořskou destinací. Navíc platí za relativně luxusnější cíl, takže si zde na své přijdou i náročnější návštěvníci.

Biarritz má velmi pěkné písčité pláže – a rájem je hlavně pro surfaře. Vlny zde bývají opravdu masivní. Mezi nejznámější pláže, kde vždy najdete spoustu lidí s prkny, patří Miramar, Marbella a samozřejmě Plage de la Côte des Basques. Zejména na severním okraji města se rozkládají i extrémně široké pláže – například Marinella, která má místy až ke 200 metrům. Samotné město je menší (cca 25 000 obyvatel), ale velmi pěkné a malebné. Turistům zde nic nebude chybět.


6. Fréjus – město, kam do Francie za písčitými plážemi

Vracíme se na Francouzskou riviéru. Mezi městy Cannes a Saint-Tropez leží i další město, které stojí za pozornost. Pro české cestovatele nepříliš známý Fréjus má na 60 000 obyvatel a patří mezi důležitá centra riviéry. Historie města sahá hluboko do starověku a je zde řada památek i z antické epochy. Například aréna či akvadukt.

Fréjus má poměrně malé a mimořádně útulné a autenticky působící staré centrum protkané okouzlujícími uličkami. Poblíž moře pak město připomíná velkorysé, moderní letovisko. Zdejší pláže, jako Des Sablettes a De Frejús, jsou obzvlášť široké, krásné a písčité. Frejús je malebný a má silnou atmosféru. Během sezóny přitom není tak turisticky vytížený jako některá známější města, např. Saint-Tropez apod.


7. Deauville a Trouville – místo, kam do Francie k moři na sever do Normandie

Deauville a Trouville, Francie
Deauville a Trouville, Francie

I na severu Francie v „ledové“ Normandii můžete prožít krásnou přímořskou dovolenou. Byť sezóna zde není tak dlouhá jako na Francouzské riviéře a slunce a teplé vody je zde přece jen o dost méně. Jsou zde však fantastická přímořská městečka, přístavy a vesnice, které nabídnou neskutečnou atmosféru. Naprosto odlišnou od té, kterou zažijete na jihu. Takřka nic nenasvědčuje tomu, že jste stále ve stejné zemi. Normandská města, jako je právě dvojměstí Deauville a Trouville, se zcela liší architekturou i životním stylem.

Zmíněná města se však mohou pochlubit nejen báječným prostředím v samotných ulicích, ale i obrovskými plážemi. Ty mají místy šířku i přes 200 metrů. Tato destinace má punc jistého luxusu a vábí i velmi náročné návštěvníky. Jde o lázeňská města, která jsou však zasvěcena i kasinům, golfu, dostihům, filmu a dalším kratochvílím. V Deauville je i slavná dřevěná „filmová“ promenáda Planches. Navíc jde o lokalitu relativně blízko Paříže. Stojí za to sem vyrazit… ani ne tak vyloženě za koupáním či opalováním jako spíš za atmosférou.


8. Saint-Jean-Cap-Ferrat – nejluxusnější destinace u moře ve Francii

Saint-Jean-Cap-Ferrat, Francie
Saint-Jean-Cap-Ferrat, Francie

Saint-Jean-Cap-Ferrat leží u města Nice a dalo by se klidně říct, že je to něco jako francouzské Beverly Hills. Tento nepříliš velký poloostrov či mys je skutečně jednou z nejexkluzivnějších a nejluxusnějších lokalit nejen ve Francii, ale zřejmě i v celé Evropě a možná na světě. Mys má cca 300 hektarů, pokrývají ho borové háje a zahrady a v nich jsou rozptýleny fantastické vily těch nejzámožnějších boháčů. Vzhledem k cenám je život zde skutečně jen pro vyvolené.

Nacházejí se zde taky nejlepší a nejluxusnější možnosti ubytování. Řada vilek slouží k pronajmutí. Pobřeží je skalnaté a zdejší pláže bývají jen dočista malinké, skryté a soukromé. Toto místo osloví jen ty nejnáročnější návštěvníky. Podél pobřeží ale vede nad útesy fantastická stezka. Pokud budete v Nice či Monaku delší dobu a máte rádi turistiku v podobném duchu, rozhodně stojí za to si ji projít.


9. Monako – ráj boháčů na Azurovém pobřeží

Monako, Francie
Monako, Francie

A nakonec tu máme zlatý hřeb v podobě zářného Monaka – včetně jeho nejslavnější lokality Monte Carlo. Monako je knížectví a druhý nejmenší stát na světě hned po Vatikánu. Na miniaturní ploše 2 km čtvereční však žije na 40 000 obyvatel, což činí z Monaka jedno z nejhustěji osídlených míst světa.

Monako je proslaveným rájem boháčů. Je slavné svými kasiny, paláci a vilami. Vysokými cenami, a naopak takřka žádnými daněmi. Monako je pro mnohé ztělesněním ráje. Je to evropská obdoba Las Vegas a Dubaje dohromady. Získat monacké občanství není nijak snadné, ale nic moc nebrání tomu vyrazit se sem alespoň podívat coby turista.

Můžete se zde přitom oddávat nejen hazardu a nákupům, ale třeba i koupání a opalování na některé z krásných pláží. Mno, není jich zde zas tolik. Asi největší veřejně přístupnou pláží je kamínková pláž Larvotto. I z té čiší nebývalý luxus. Připravte se proto na to, že výlet do Monaka vás nevyjde zrovna levně. Zvlášť když se tu budete chtít na nějakou dobu ubytovat, něco sníst a něco si třeba i koupit na památku.


Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

fourteen + five =