Nejkrásnější místa Slovinska – co navštívit a jaká zajímavá místa ve Slovinsku najdete?

Slovinská republika dlouho sloužila jako tranzitní země při cestě do Chorvatska. Dnes je tento dvoumilionový stát čím dál tím více vyhledávanou turistickou destinací. Zapomeňte ale na koupání v moři – nejkrásnější místa Slovinska se nacházejí vysoko nad mořem.

Slovinská republika těží z přírodních krás a bohaté historie. Julské Alpy nebo jedno z menších pohoří vybízejí k toulkám přírodou. Během procházek narazíte na místní obyvatele, které si pro jejich pohostinnost jednoduše zamilujete. Co vidět ve Slovinsku a jaká zajímavá místa Slovinsko skrývá?


1. Hlavní město Lublaň

Lublaň, Slovinsko
Lublaň, Slovinsko

V největším městě ve Slovinsku žije přibližně 300 tisíc obyvatel. Oblast středního Slovinska osídlili už starověcí Římané, kteří zde zřídili tábor Emona. Od 13. století město náleželo Habsburské monarchii, následně patřilo do Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. V roce 1991 zde vyhlásili nezávislé Slovinsko.

V Lublani se setkávají tři architektonické styly. Zbytky architektury z římského období doplňuje středověké centrum. Rok 1895 se ale nesl ve stylu přestavby do stylu Vídeňské secese – část města totiž zničilo zemětřesení.

V hlavním městě objevíte především slovinské státotvorné památky. Stejně jako v našem hlavním městě zde najdeme instituce vztahující se k historii státu:

 • Národní muzeum Slovinska,
 • Slovinské etnografické muzeum,
 • Slovinská národní galerie,
 • Muzeum moderního umění ve Slovinsku.

2. Lublaňská katedrála sv. Mikuláše

Katedrála svatého Mikuláše (Lublaň)
Katedrála svatého Mikuláše (Lublaň)

Kromě uvedených muzeí se v hlavním městě nachází původně gotická katedrála sv. Mikuláše. Na začátku 18. století nahradila gotický sloh barokní stavba, která díky zelené kopuli a dvojice věží vyčnívá ze secesní architektury Lublaně.

Fasádu katedrály zdobí sluneční hodiny zvenčí a v interiéru uchvátí stropní malby a fresky od Giulia Quaglia. O sochařskou výzdobu se postaral umělec Francesco Robbo.

Zajímavostí je, že kvůli nedostatku financí se rekonstrukce stavby pozastavila. Na místě současné kupole čněla jen provizorní střecha. Kupole v současné podobě vznikla až během 19. století.


3. Lublaňský hrad

Lublaňský hrad, Slovinsko
Lublaňský hrad, Slovinsko

Finanční komplikace provázely i největší atrakci hlavního města a jeden z vrcholů toho, co vidět ve Slovinsku. Středověký hrad se nachází na Hradním kopci osídleném nepřetržitě od roku 1200 před naším letopočtem.

Samotný hrad kvůli absenci významného vladaře či vévody nikdy nenabyl velkého významu. To a vysoké náklady na údržbu se podepsaly na jeho zchátralém stavu. Ten napravila až lublaňská městská správa na počátku 20. století, která realizovala rekonstrukci.

Dnes se zde pořádají kulturní a společenské akce. V areálu se nachází virtuální muzeum s 3D technologií mapující historii města a jeho architekturu. V roce 2007 město uvedlo do provozu lanovku, která vede až na vrchol Hradního kopce.

Vstupné: Vstup na Lublaňský hrad s volitelnou jízdenkou na lanovku (od 289 Kč koupíte zde)


4. Jezero Bled

jezero Bled, Slovinsko
jezero Bled, Slovinsko

Bledské jezero vzniklo roztáním Bohinjského ledovce. Rozkládá se na ploše 1,45 km2 asi 70 km od Lublaně. Vodu čerpá převážně z podzemních zřídel, díky čemuž má příjemných 26 °C a řadí se mezi jedno z nejteplejších alpských jezer.

Scenérie kolem Bledu patří mezi nejkrásnější místa Slovinska. V okolí se nacházejí pohoří Pokljuka a Jelovica, za kterými ční Karavanky a Julské Alpy. Významnou dominantu tvoří i hrad na břehu jezera rozdělený na restaurační a muzejní část.


5. Triglav

hora Triglav, Slovinsko
hora Triglav, Slovinsko

Nejvyšší hora Slovinska ční do výšky 2 864 metrů nad mořem a Slovinci ho považují za tak význačný, že ho zvěčnili na státní vlajce a znaku. Tři výstupové trasy jsou schůdné od června do října – obyčejně jako dvoudenní výšlap s přespáním v Triglavském domu.

Severní stěnu vápencové hory si oblíbili horolezci. Výška 1500 metrů a šířka 3000 metrů ji řadí k největším alpským stěnám.

Během výstupu potkáte několik turistických chat a možností občerstvení. Konec trasy je poměrně náročný a tvoří ho ferrata. I proto se při výstupu doporučuje vhodná výbava – zejména horolezecká helma, ferratový úvazek a dostatek vody.


6. Národní park Triglav

Národní park Triglav, Slovinsko
Národní park Triglav, Slovinsko

Když už jsme na nejvyšší hoře Slovinska, sestupme o trochu níže a užijme si členitý horský krasový terén. Jediný národní park ve Slovinsku bezpochyby patří mezi nejkrásnější místa Slovinska.

Na 838 km2 rozsáhlém území objevíte množství tracků a turistických tras. Mezi zajímavá místa ve Slovinsku se řadí výstup dolinou sedmi triglavských jezer. Dlouhá, ale pozvolná cesta se chodí jako několikadenní track plný fotogenických míst slovinské přírody v její panenské kráse.

Můj tip: Máte rádi adrenalin? Vyzkoušejte největší ZIP line v Evropě. Deset drah dlouhých 250 až 600 metrů a ve výšce až 200 metrů nad kaňonem řeky Učja. Oblíbenou aktivitu si můžete rezervovat zde od 1662 Kč.

Tím ale výčet adrenalinových aktivit nekončí. Můžete sjet řeku Sávu na raftu, zažít neobyčejné 3,5 hodinové kaňoningové dobrodružství plné adrenalinu nebo se vydat po řece Sávě na kajaku.


7. Postojenské jeskyně

Postojenské jeskyně, Slovinsko
Postojenské jeskyně, Slovinsko

Z Triglavu zamiřte na jih k dalšímu místu patřícímu k tomu nejlepšímu, co vidět ve Slovinsku. Slovinci Postojenské jeskyně označují jako nejúchvatnější jeskyně světa. A my se nedivíme – velkolepé jeskyní útvary a rozmanitá fauna v jeskyních vám vezme dech.

Dominantu podzemního světa tvoří dechberoucí drahokam. Pětimetrový zářivě bílý stalagmit ční od podlahy jeskyně a tvoří symbol slovinského krasu. Cena 700 Kč za tento zážitek bezpochyby stojí. Vstup se ale více vyplatí v kombinaci s dalšími přidruženými atrakcemi:


8. Kráter Velika Planina

Velika Planina, Slovinsko
Velika Planina, Slovinsko

Krajina pastvin a salaší se nachází na severu Slovinska. Náhorní plošinu využívají pastevci již několik staletí jako potravu pro dobytek. Tradiční prostředí je zatím skryté masovému turismu, civilizace se do těch míst ale postupně dostává.

Na Velkou Planinu se dostanete lanovkou nebo pěšky. Při toulkách potkáte 202 salaší, kde se můžete najíst, ubytovat a koupit mléčné produkty. Během procházek nezapomeňte na návštěvu dalších turistických míst na Velké Planině:

 • Kaple Marie Sněžné
 • Preskarjevo pastýřské muzeum
 • navazující Malou Planinu s pastýřskou osadou
 • Jeskyně Veternica

Na náhorní plošině Velká Planina objevíte i jeden z gastronomických skvostů Slovinska. Sýr Trnič, přezdívaný jako sýr lásky, považují místní za tradiční velkoplaninský výrobek.


9. Údolí Soči

Soča, Slovinsko
Soča, Slovinsko

Malebné údolí podél nejdelší slovinské řeky Soča pojmenovali místní díky barvě vody jako „smaragdová kráska“. V minulosti překypovalo místo bohatou historií, dnes se jedná o oblíbenou destinaci milovníků vodních a adrenalinových sportů a turistiky.

Kolem údolí se hrdě pyšní vápencové skály. Během procházek navštivte město Kobarid s italskou kostnicí a horskou vesnici Trenta. Sídlo Bovec skýtá bohatou nabídku outdoorových sportů s nejvýše položeným horským střediskem Kanin.

V Kobaridu se navíc nachází jedna za třiceti nejlepších restaurací na světě. V podniku Hišo Franko podávají tradiční slovinské speciality v moderním pojetí doplněné víny ze zdejších vinic.


10. Kostanjevica na Krki

Jen pár kilometrů od chorvatského Zábřehu leží jedno z nejstarších měst bezpochyby patřící mezi nejkrásnější místa Slovinska. Malebné historické centrum přímo vybízí k několikadenní dovolené v obklopení ryzí esence balkánského státu.

Městu se přezdívá slovinské Benátky. Může za to změť kanálů na řece Krka. Město v minulosti nemělo obrannou zeď a je otevřené do okolní přírody. Nebyl proto důvod – sídlo se nachází na ostrově.

Malebné místo skýtá dostatek gastronomických a ubytovacích příležitostí. Kostanjevica na Krki tvoří naprostý opak turistického Slovinska a procházek po horách. Zde se zastavíte a užijete si fascinující genius loci.


11. Divača

Když jsme u malých obcí, je tu Divača – další z bodů, co vidět ve Slovinsku. Urbanizovaná oblast nedaleko italského Terstu není typicky turistickou oblastí. Pokud ovšem projíždíte Slovinskem, zastavte se zde alespoň na jednu noc.

Pár kilometrů od Divače objevíte obec Škocjan s jícnem přes 90 metrů hluboké propasti přímo v centru vesnice. Divača je turisticky vděčná a levná oblast se silným italským vlivem, která rozhodně stojí za návštěvu.


12. Maribor

Maribor, Slovinsko
Maribor, Slovinsko

Z malé obce zamiřme do druhého největšího města. Zajímavá místa ve Slovinsku jsou plná mariborských památek. Které z nich to jsou?

 • Muzeum rádia
 • Galerie Media Nox
 • Slovinské vojenské muzeum
 • Oblastní muzeum
 • stadion mariborského fotbalového týmu

Město s 96 tisíci obyvateli skrývá ještě jednu raritu. Nacházíme se zde ve středu slovinské vinařské oblasti a nachází se zde nejstarší exemplář vinné révy na světě. První záznam o Stara Trta pochází z roku 1657 a původní červená odrůda je plodná i v dnešních dnech.


13. Hřebčín Lipica

Hřebčín Lipica, Slovinsko
Hřebčín Lipica, Slovinsko

Patříte mezi obdivovatele ztepilých bílých koní z pohádek? Pravděpodobně jste narazili na lipicány. Toto snadno cvičitelné plemeno koní je filmařsky vděčné a jejich centrum se nachází pár kilometrů od obce Divača.

V areálu hřebčína si projděte historické i nové stáje. Milovníci jízdy na koňském hřbetu mají možnost jízdy na lipicánech, případně si vyzkoušet koňskou drezuru.

Přes 400 let starou historii hřebčína dokládá kaple ze 16. století zasvěcená patronovi stád – svatému Antonínu. Jen o pár let mladší je stáj Velblanca s klenutým stropem, která na svém místě stojí od roku 1703.


14. Idrijski žlikrofi a další pochutiny

Návštěva Slovinska bez ochutnání zdejších pochutin je pouze poloviční. Nejkrásnější místa Slovinska se úzce pojí se zdejší gastronomií. Ta se podobá balkánské kuchyni, zachovává si ovšem středoevropské rysy a promítá se do ní také italská kuchyně.

Mezi nejznámější slovinské pochoutky patří idrijski žlikrofi. Obdoba italských raviol se plní bylinkami, brambory, cibulí, mletým masem nebo slaninou. Podává se s omáčkou ze skopového či králičího masa, ve street foodové variantě je žilikrof omaštěný sádlem a posypanými škvarky.

Obara je tradiční polévka podávaná s pohankovými škubánky. Nabývá podobu silného hovězího vývaru s kořenovou zeleninou, obsahuje ale vnitřnosti. Tím se podobá tradiční české ovarové polévce.

Co ochutnat jako slovinský dezert? Blejska kremna rezina je kombinace vanilkového pudinku, vrstvy šlehačky vložená mezi plátky listového těsta. Jednoduchý dezert je typický pro cukrárny na břehu Bledského jezera.


15. Ptujska klet

Ptuj, Slovinsko
Ptuj, Slovinsko

Nejstarší město ve Slovinsku Ptuj leží v centru vinařské oblasti na řece Dráva. Jeho dominantou jsou Ptujské vinné sklepy (Ptujska klet) – jejich historie sahá do prvního století před našim letopočtem, čímž se řadí mezi nejstarší sklepy ve Slovinsku.

Město Ptuj kromě vína tvoří i historické pamětihodnosti. Ptujská hrad, dominikánský klášter  a kostel sv. Jiří doplňuje i moderní termální lázně a aquapark.


Nejzajímavější místa ve Slovinsku

Co vidět ve Slovinsku? Obujte pohorky a teplé oblečení a vydejte se na túry po horských kopcích. Díky množství turistických chat zvládnete i několikadenní track. A nezáleží na tom, zda se vydáte na nejvyšší vrchol Slovinska Triglav nebo na jeden z nižších vrcholů.

Dovolená ve Slovinsku jde ale strávit i jiným způsobem. Navštivte jedno z malebných měst a vychutnejte si poklady slovinské gastronomie. Na mléčné produkty spojené s vinným párováním jednoduše nezapomenete.

Jakkoliv se Slovinsko jeví jako zapomenutá země, turistický ruch zde vzkvétá rychlým tempem. Díky tomu roste i vybavenost a nabídka hotelů a restaurací. Na zajímavá místa ve Slovinsku narazíte na každém kroku, máte už sbaleno?

Náš tip: Přečtěte si, kam do Slovinska k moři?

Přidat komentář

nineteen + nine =