Dovolená u moře pro seniory 55+ – 9 vhodných destinací

Dovolená pro seniory 55+Kam vyrazit na dovolenou ve vyšším věku? Dřívější ročník narození rozhodně nemusí být překážkou cestování. Právě naopak. Dnes už existuje i program Europe Senior Tourism, který zajišťuje dotace pro dovolenou 55+. Dovolené pro seniory nabízejí i mnohé české cestovní kanceláře a agentury, včetně Invia.cz. Senioři však již mohou mít jisté specifické nároky a ne každá lokalita či destinace pro ně musí být zcela ideální. Proto jsme taky sestavili tento žebříček, ve kterém najdete inspiraci na nejlepší dovolenou pro seniory.


1. Mar Menor 55+

Mar Menor je ideální destinací pro seniory 55+
Mar Menor je ideální destinací pro seniory 55+

Tato úžasná destinace leží na jihu Španělska blízko města Murcia, které je centrem stejnojmenného regionu. Mar Menor je pak nádherná přímořská laguna. V překladu její název doslova znamená „Menší moře“, ale někdy se jí přezdívá „Mrtvé moře Španělska,“ což je ještě přiléhavější označení. Proč?

Mar Menor je totiž ekologicky světově významná lokalita s mimořádnou hodnotou salinity vody. Voda je bohatá na minerální soli a další látky i léčivá bahna. Jde tedy doslova o přírodní léčivé solné a bahenní lázně. Lagunu od moře odděluje úzký pás země (kosa) a její rozloha je přes 30 tisíc ha. Na délku má přes 20 km, na šířku přes 10 km. Skutečné malé moře. A rozhodně vám zde nebude nic chybět.

Celé pobřeží je obsypáno skvěle zařízenými letovisky. Zdaleka nejvýznamnější je La Manga, která se nachází přímo na „kose“. Je to překvapivě velmi klidné a čisté letovisko plné zeleně, kaváren, restaurací a kvalitních ubytovacích zařízení. Pro seniory ideální destinace. Pláže jsou písčité, široké a nabízejí velmi pozvolný vstup do vody, což je další výhoda pro seniory, ale samozřejmě třeba i děti. Na dovolenou s vnoučaty dokonalá volba. Tím spíš, že teplota vody je zde po většinu roku až o 5°C vyšší než v sousedním Středozemním moři. Laguna za to vděčí mimořádně slunečnému klimatu a nízké hloubce.

Vody a bahno Mar Menor jsou bohaté na draslík, hořčík, vápník, fluor i další prvky. Skvěle se hodí pro léčbu chronických onemocnění kostí a kloubů (artritida, revma, osteoporóza,…), které jsou typicky spojeny právě s vyšším věkem. Léčí se zde ale i kožní choroby a další problémy.

Seniory, kteří milují kulturu a historii, potěší i blízkost historicky velmi významného města Cartagena, které založil kartaginský vojevůdce Hasdrubal již ve 3. stol. př. n. l. Bohatou historii a mnoho památek nabízí i jen o něco vzdálenější a dvakrát větší Murcia.

Mar Menor lze rozhodně označit za jednu z nejskvělejších lokalit vhodných pro seniory – a to minimálně v rámci jižní Evropy.


2. Andalusie 55+

Andalusie
Andalusie

Andalusie patří bezesporu k historicky a kulturně nejvýraznějším územím Španělska. Vždyť jejím centrem je slavná Sevilla. Perla Pyrenejského poloostrova, čtvrté největší město Španělska, kolébka kultury, kde se spojují prvky arabské s evropskými.

Taková je ostatně i celá Andalusie, která skrývá více legendárních měst a míst. Připomeňme třeba Málagu, rodiště Picassa a dodnes centrum umění. Anebo Granadu. Město na úpatí fascinujícího pohoří Sierra Nevada, které je kolébkou Flamenca a městem, kde se odehrály některé z nejvýznamnějších historických událostí formujících dějiny Španělska. Významem za Granadou či Sevillou v ničem nezaostává ani Cordóba. Spíše naopak. Narodil se zde již římský filozof Seneka a jde o jedno z historicky a kulturně nejvýznamnějších měst země.

Andalusie žije tradicí a nesmírně svébytnou a intenzivní kulturou. Je dokonalým rájem pro milovníky Španělska v celé jeho rozmanité kráse. Andalusie je totiž ryzí esencí všeho španělského v té nejautentičtější podobě.

A těšit se můžete i na nádhernou přírodu. Zemi křižuje několik pohoří včetně Sierra Morena a Sierra Nevada, do kterých můžete vyrazit za nespoutanou přírodou. A nechybí ani množství nádherných přímořských destinací v čele s famózní Costa del Sol blízko Málagy.

Skvostné prostředí i moře a spousta hotelů a resortů mimořádně přívětivých i pro seniory.


3. Sardinie 55+

Sardinie a nádherné pláže
Sardinie a nádherné pláže

Vyšší věk se rozhodně nevylučuje s dobrodružnější povahou. Ba naopak. Spousta lidí objevuje krásu cestování a poznávání i méně probádaných končin teprve v pozdějším věku s nabytými zkušenostmi a taky, když už má člověk trochu více času. Sardinie může být vynikající volbou, pokud chcete vycestovat mimo „nejprofláklejší“ turistické destinace. Jde o ostrov ve Středozemním moři, který má punc panenské divokosti. Přesto už je zde dnes velmi dobré turistické zázemí a nic vám zde nebude chybět.

Sardinie nadchne autentičností. Je to země s prastarou historií sahající nejméně k nuragické civilizaci z bronzového věku. Dodnes jde o zemi mimořádně tradičně založenou, která – zejména mimo větší města a turistické lokality – působí dojmem, že se zde zastavil čas. Pokud rádi objevujete svébytné kultury v čisté a nezkažené podobě a v podobném stavu máte rádi i přírodu, Sardinie může být skvělá volba.

Sardinie má navíc úchvatné pláže a skvostnou, křišťálovou vodu. Pláže jako Cala Brandinchi u San Teodoro, Cala Gabbiani u Dorgali nebo Cala Goloritzè patří k nejnádhernějším v celém Středozemním moři.


4. Madeira 55+

Divoká Madeira
Divoká Madeira

Podobně jako Sardinie je i Madeira cílem ideálním i pro dobrodružné povahy a cestovatele, kteří nechtějí zůstávat jen na hotelové pláži. I když i těch je tu samozřejmě spousta a jsou překrásné. Nicméně Madeira patří z hlediska přírodních krás a bohatství mezi nejcennější perly Evropy. Tento ostrov v Atlantiku vzdálený tisíc km od pobřeží Portugalska je světem sám o sobě. Navíc světem zcela unikátním.

Madeira má rozlohu pouhých 801 km2, ale skrývá toho tolik, co celý jeden světadíl. Tento ostrov byl údajně znám už starým Římanům, souvislejší osídlení však získal až po portugalské kolonizaci v 15. století. Na Madeiře se tyčí hory vysoké přes 1800 metrů. Moře okolo je hluboké až 4 km a skrývá četné podmořské sopky. Ostrov je domovem zbytků unikátních vavřínových pralesů, které už se prakticky nikde jinde nedochovaly, v mořských úžinách můžete zahlédnout velryby.

Zázemí pro objevování Madeiry můžete najít v některém ze skvěle vybavených letovisek. Nejoblíbenější jsou lokality kolem samotného hlavního města Funchal. Madeira skrývá pláže jako Formosa, Machico, Prainha a další, které jsou dokonalým veledílem přírody. Koupat se můžete i v parádních lávových jezírkách. Místo lávy je zde samozřejmě mořská voda. Vypadají jako přírodní bazény noblesního wellness centra.


5. Řecko 55+

Řecko je vhodnou destinací pro seniory
Řecko je vhodnou destinací pro seniory

Řecko je kolébkou evropské kultury a aspoň jednou za život by ho měl navštívit každý. Spatřit athénskou akropoli. Pozůstatky slavných Mykén. Horu Olymp, na které sídlili bohové. Ochutnat musaku, ouzo, pravý gyros, tzatziki, metaxu a řecké víno. Zatančit si řecký tanec sirtaki proslavený filmem Řek Zorba, který budou jistě všechny starší ročníky dobře znát. Nasát atmosféru prosycenou temperamentem a chutí do života, která nekončí ani ve vysokém věku.

Řecko může pomoci znovu objevit elán, obrodit energii a vitalitu. Je zde mnoho míst s obrovským geniem loci – sílou, která dokáže člověka prostoupit. Najdete zde mnoho z nejstarších a nejslavnějších evropských památek. Jsou zde mnohá místa s přenádhernou přírodou.

Řecko i jeho ostrovy jsou především hornaté a divoké. Pokud máte rádi více zeleně a barev, zamiřte spíše na západní pobřeží či ostrovy v Iónském moři. Lokality jako Korfu, Zakynthos, Kefalónie či pevninská Parga jsou úchvatné. Ostrovy v Egejském moři jsou více vyprahlé, ale o to jedinečnější atmosféru nabízejí. Kromě nejznámějších ostrovů, jako je Kos či Rhodos můžete vyzkoušet úžasný a klidnější Naxos, Mykonos, Paros a mnoho dalších.

Náš tip: Podívejte se na méně známé řecké ostrovy

Řekové jsou však taky rození obchodníci. Zdaleka ne vždy v nejpoctivějším smyslu slova. Dávejte si proto pozor na turistické pasti a leckdy spíše zdánlivou vřelost místních. Zejména starší senioři mohou být náchylnější nechat se zmámit.

Nicméně Řecko patří mezi ideální destinace pro seniory i krátkou dobou letu.


6. Bulharsko 55+

Bulharsko a jeho krásné pláže
Bulharsko a jeho krásné pláže

Proč by mohlo seniory zaujmout staré dobré Bulharsko? Nemá smysl zastírat, že jedním z nejzajímavějších důvodů mohou být ceny. Bulharsko je zkrátka levné. Z běžných a relativně blízkých a velmi populárních destinací patří k nejlevnějším, přitom je zde obrovské turistické zázemí. Nekonečno hotelů nabízejících solidní služby. Dlouhé, písčité pláže. Pozvolný vstup do vody.

Náš tip: Kam na dovolenou do Bulharska

Bulharsko se svými nejznámějšími destinacemi, jako je Burgas či Nesebar a riviérami jako Zlaté písky či Sluneční pobřeží, rozhodně není rájem pro dobrodružnější povahy. Trochu krutě by se naopak dalo označit za zoufale nudné. Pro mnoho seniorů to však může být spíše příjemný a žádoucí faktor. Touží-li po klidné relaxaci u moře. Pro dovolenou s malými vnoučaty je pak Bulharsko dokonalé a nezruinuje rozpočet.


7. Turecko 55+

Turecko s all inclusive je oblíbeným cílem seniorů
Turecko s all inclusive je oblíbeným cílem seniorů

Turecko je zábavnější, dobrodružnější a rozmanitější, ale i luxusnější a dražší variantou Bulharska. Turecko – zejména se svou riviérou na jižním pobřeží s letovisky Alanya, Side či Antalya – nabízí nádhernou přírodu, ale taky rušná letoviska s myriádami krásných až exkluzivních a rozlehlých resortů a dokonalými plážemi. Pro velmi komfortní a luxusní all inclusive dovolenou pro seniory 55+ může být Turecko prvotřídní volbou – zvláště pokud jde o poměr ceny a kvality.

Náš tip: Nejlepší hotely v Turecku

Destinace na Turecké riviéře jsou perfektně připravené pro evropské hosty, na které se zaměřují. Jsou naprosto bezpečné a nabízejí kromě prvotřídního zázemí, pohodlí a vybavenosti i úchvatná horská panoramata. Kolem letovisek, jako je Antalya, se rozkládají i mnohé národní parky s úžasnými krásami přírody, do kterých si můžete udělat výlet. Turecko tedy můžeme nejen seniorům jednoznačně doporučit. A to i pokud mají poněkud vyšší nároky.


8. Černá Hora 55+

Netradiční destinací pro seniory je Černá Hora
Netradiční destinací pro seniory je Černá Hora

Černá Hora leží v turistickém stínu sousedního Chorvatska. Přesto ho v posledních letech začínají lidé objevovat – podobně jako rovněž sousední Albánii, se kterou má leccos společného. Obě země jsou levnější než Chorvatsko, což mnozí senioři ocení. Obě země nabízejí krásné pláže a dokonalé moře, ale i skvostnou, především horskou, přírodu.

Černá Hora je navíc stále spíše poklidnější lokalitou. Pokud chcete mít svůj klid a netoužíte prodírat se davy turistů, můžete zde najít mnoho parádních míst. Černá Hora svědčí vyvalování u moře, ale aktivnější a dobrodružnější senioři zde mohou najít víc než dost vyžití, pokud se odhodlají vypravit hlouběji do vnitrozemí.

Například národní park Durmitor skýtá neskutečné pohledy, procházky a túry. Podobně Pivský kaňon, klášter Ostrog, Skadarské jezero, horské město Cetinje či Djurdjevićův most přes řeku Taru. Z přímořských nádherných měst, letovisek a destinací nelze nezmínit Kotor, Perast či Bečici. Dále Ulcin, Petrovac nebo Budva, Sutomore nebo Bar či Herceg Novi. Jak vidíte, zajímavých míst je zde víc než dost.


9. Sicílie 55+

Sicilie 55+
Sicilie 55+

O něco výše jsme měli Sardinii a do našeho žebříčku se vejde ještě další italský ostrov. Sicilie. Většina lidí ji bude znát především jako kolébku mafie. Vždyť název Palermo, což je jméno hlavního města Sicílie, se vžil jako symbol něčeho proradného, prožraného korupcí a ovládaného podsvětím. Ale současná realita už je zcela jiná. Sicílie je dnes bezpečná a krásná lokalita, do které mohou bez obav zavítat i senioři, kteří už si na žádná rizika a adrenalinové akce rozhodně nepotrpí.

Sicílie je úžasně prosluněná, teplo se vám dostane hluboko do kostí. Místní klima společně se solí ve vodě a vzduchu může pomoci zmírnit příznaky revmatických onemocnění anebo onemocnění dýchacích cest. V jistém smyslu lze Sicílii označit za jedny velké lázně.

Sicílie nabízí krásnou přírodu, kterou si můžete plnými doušky užít např. v přírodním parku Madonie či horských vesničkách jako Caltabellota. Je zde mnoho krásných měst. Kromě Palerma lze zmínit Cefalu či Monreale. Sicílie je taky mimořádně bohatá na památky. Až překvapivě. Jsou zde slavné antické Syrakusy, údolí chrámů Agrigento či Taormina s římským divadlem a výhledem na Etnu.

Sicílie taky nabízí božsky čisté moře a skvělé pláže. Je zde neuvěřitelný klid a jedinečná atmosféra. Sicílii si prostě musíte zamilovat.


Co je dotovaný program pro seniory 55+?

Dotované programy pro seniory 55+ jsou obvykle vládní nebo neziskové iniciativy navržené tak, aby podpořily a zlepšily životní podmínky starších lidí.

Jaké mají zájezdy pro seniory výhody?

  1. Na zájezdech se setkáte se svými vrstevníky
  2. Doporučené destinace jsou vhodné pro seniory a můžete si vybrat z několika úrovni obtížnosti zájezdu (hlavně u poznávacích zájezdů)
  3. V cílových destinacích je dobrá zdravotní péče
  4. Sebou můžete vzít třeba vnoučata za zvýhodněných podmínek
  5. V nabídce cestovních kanceláří jsou osvědčené hotely s patřičným komfortem pro seniory
  6. Součástí zájezdů je péče delagátů a průvodců, kteří poradí a jsou vám plně k dispozici

Přidat komentář

twelve − two =