Nejkrásnější pláže v Turecku –⁠ 9 míst, která vás okouzlí na první pohled

Kaputaş Beach, Kas
Kaputaş Beach, Kas
Turecko obecně patří mezi hojně vyhledávané destinace. Turisty totiž láká na příjemné podnebí, dlouhé písečné pláže a krásně azurové moře. Kromě koupání si můžete užít také procházky zelenou přírodou. A jaké jsou nejkrásnější pláže v Turecku? V tomto článku vám dáme 9 tipů na konkrétní pláže, které vybízí k odpočinku, koupání, potápění i nejrůznějším vodním sportům.

U relaxu na pláži přitom dovolená v Turecku rozhodně nekončí. Za zmínku stojí i zdejší gastronomie, které vévodí proslulý turecký kebab, pokrmy z cizrny a typický turecký chléb. Navštívit můžete také spoustu historických památek, jako jsou mešity, paláce či starodávná města.

TOP 9: Nejhezčí pláže Turecka

Turecko nabízí spoustu krásných pláží. Některé z nich zaujmou jemným pískem, u jiných se dočkáte spíše oblázků a skalnatých útesů kolem. V každém případě se ale můžete v hlavní sezóně těšit na příjemně teplé moře a jeho azurově čistou vodu. Jaké jsou nejlepší pláže v Turecku?

1. Bodrum Peninsula beach

Poloostrov Bodrum turisty láká na velké množství pláží, které rozhodně stojí za návštěvu. Během jedné dovolené tedy můžete navštívit hned několik z nich. Například pláže Bitez a Gümbet se těší velké popularitě u rodin s dětí, jelikož se jedná o pláže v chráněné zátoce s pozvolným vstupem do moře.

Pokud naopak dáváte přednost adrenalinovým vodním sportům, je skvělou volbou destinace Ortakent. V případě prakticky všech Bodrum pláží je třeba pamatovat na to, že se nejedná o pláže s bílým pískem. Spíše zde narazíte na hutnější žlutý písek a místy i oblázky.

2. Blue Lagoon, Ölüdeniz

Blue Lagoon, Ölüdeniz
Blue Lagoon, Ölüdeniz

Tuto krásnou pláž najdete na jižním pobřeží Turecka. Místo je vyhledávané zejména pro svůj jemný písek a stále se měnící odstíny tyrkysové a azurové v moři. Zpočátku mělká voda se postupně mění v hluboké moře, které je ideální pro milovníky potápění. U ústí laguny se dokonce nachází malý ostrůvek, na který mohou zdatní plavci doplavat.

Přímo na pláži si můžete od místních půjčoven zapůjčit šlapadlo nebo kánoi. Takový dopravní prostředek poté využijete pro prozkoumání okolního skalnatého pobřeží vnitřní laguny. Případně se tímto způsobem můžete dostat trochu dál od pobřeží a pustit se do klidného potápění. Doporučujeme na pláž vyrazit hned ráno, v průběhu dne bývá často přeplněná.

3. Çirali Beach, Kemer

Pláž Çirali Beach bývá právem označována za jednu z nejpopulárnějších v celém Turecku. Je dlouhá 3,5 km a nabízí jak písčité, tak i oblázkové úseky. Ze západní a z části i jižní strany je pláž obklopena kopci. Na jedné straně dokonce najdete historické ruiny, ke kterým se můžete projít.

Voda je krásně čistá, teplá a má pouze jemný proud. Součástí pláže jsou lehátka, ta ale slouží výhradně hostům z okolních hotelů. Celkově je tato pláž ideální jak pro páry, tak i rodiny s dětmi, které se zabaví zejména na písčitých úsecích. Jen je třeba počítat s tím, že zpočátku mělké moře se velmi rychle prohlubuje.

4. Konyaalti Beach a Lara Beach, Antalya

Antalya, Turecko
Antalya, Turecko

Nedaleko centra města Antalya se nachází dvě významné pláže, a to Konyaalti Beach a Lara Beach. Každá z nich je přitom svým způsobem jedinečná a když už tady budete, rozhodně stojí za návštěvu obě dvě.

Konyaalti Beach je oblázková pláž a v některých úsecích je přístup do moře trochu strmější. Z toho důvodu určitě doporučujeme přibalit si s sebou vhodnou obuv do vody. Výhodou je nicméně její skvělá dostupnost. Pláž se totiž táhne od centra města až po jeho západní okraj. V roce 2019 se zde otevřel plážový park, kde najdete skvělé plážové kluby pro večerní zábavu. Nedaleko se nachází také nákupní centrum Migros či aquapark. Díky tomu můžete návštěvu pláže spojit s dalším programem.

Oproti tomu Lara Beach je písčitá pláž. Většina all inclusive hotelů v Antalyi se nachází právě u této pláže. Z toho důvodu je spousta úseků této pláže soukromá a určená výhradně pro hotelové hosty. Veřejnou pláž najdete na západní straně, blíže centru města. I v tomto případě se ale můžete těšit na několik plážových klubů, které nabízí občerstvení, nápoje nebo třeba příležitosti pro vyzkoušení vodní dýmky.

5. Patara beach, Gelemiş

Pokud bychom měli jmenovat jednu z největších pláží v Turecku, byla by to právě Patara beach. Ta dosahuje šířky 200 až 300 metrů a na délku měří 18 km. Co se týče lokality, najdete ji na pobřeží Turecké riviéry. Samotná pláž nabízí příjemný jemný písek a mělké moře.

Zajímavostí u této pláže je fakt, že zde mořské želvy pravidelně snáší svá vajíčka. Vzhledem k tomu se jedná o chráněné místo a s trochou štěstí zde můžete želvy spatřit. Navíc se jedná o skvělou lokalitu pro pozorování romantických západů slunce.

6. Kaputaş Beach, Kas

Kaputaş Beach, Kas
Kaputaş Beach, Kas

Kaputaş Beach nacházející se na pobřeží Lýkie bývá právem označována za jednu z nejkrásnějších pláží v celém Turecku. Pláž je dlouhá 150 metrů, má zlatavý písek a vede do nádherného tyrkysově zbarveného moře. Dominantou této lokality je metr vysoký útes. Zpočátku je moře hezky mělké, zhruba po 8 až 9 metrech se ale již dostanete do pořádné hloubky.

Tato lokalita je rovněž často navštěvovaná výletními loděmi, které zde zastavují. Díky nim si můžete prohlédnout okolní jeskyně, přičemž tou nejznámější je Modrá jeskyně. Nabízí možnost proplavat malým otvorem ve stěně útesu a tuto impozantní jeskyni si prohlédnout hezky zblízka.

7. Cleopatra Beach, Alanya

Další krásnou tureckou pláží je Cleopatra Beach, která je dostatečně dlouhá a široká. Na první pohled vás zaujme příjemně jemným pískem a azurově čistým mořem. Podél pláže se nachází krásná promenáda s širokou nabídkou nejrůznějších obchodů, restaurací a míst pro občerstvení.

Pronajmout si zde za menší poplatek můžete lehátko včetně slunečníku. Pláž doporučujeme navštívit i k večeru, kdy můžete obdivovat okouzlující západy slunce nad mořem. Při vstupu do moře místy narazíte na placaté kameny, obejdete se ale bez speciální obuvi do vody (zpravidla totiž nejsou ostré).

8. Iztuzu, Dalyan

Tato pláž má v podstatě podobu písečného valu mezi Středozemním mořem a deltou řeky Dalyan. Její délka dosahuje 4,5 km a veřejnosti je přístupná pouze od 8 do 20 hodin. Poté je zavřená, jelikož zde karety obecné hojně kladou svá vajíčka. Ve speciálně označených zónách navíc nemůžete umisťovat lehátka ani slunečníky.

Vzhledem k této lokalitě je třeba počítat s tím, že dno moře má lehce bahnitou konzistenci. Písek se zde totiž mísí s jemným štěrkem. Voda je v sezóně příjemně teplá a v blízkosti se nachází restaurace s terasou sloužící k občerstvení.

9. Kabak Beach, Fethiye

Pláž Kabak Beach najdete u turecké zátoky, kde se potkává modrá a zelená barva moře. Celá zátoka je zároveň obklopena zelení a vy si tedy můžete užít koupání uprostřed přírody. Ve vysokých svazích zároveň najdete přírodní bazény a vodopády, které rozhodně stojí za návštěvu.

Pláž je poměrně malá, i přesto ale můžete narazit na dny, kdy zde budete téměř sami. Zhruba 100 metrů od pobřeží má moře hloubku až 5 metrů a je ideálním místem pro potápění. Dno je místy kamenité, nezapomeňte si proto s sebou přibalit boty do vody. Pokud se na pláž vydáte pěšky, můžete si vychutnat skvělou procházku divokou přírodou a cestou si prohlédnout zajímavé výhledy.

Hana Smětáková

Přidat komentář

ten + nineteen =