Maledivy, Zanzibar, Seychely, Dominikánská republika nebo Mauricius? Srovnání exotických destinací

Snili jste vždy o exotické dovolené a rozhodli jste se, že přišel nejvyšší čas změnit tento sen v realitu? Nejste však zcela rozhodnuti, která exotická destinace pro vás bude tou pravou? Pokud vaše srdce vyloženě nehoří pro nějakou konkrétní zemi či destinaci, může být výběr poměrně náročný. Nádherných míst je na naší planetě nekonečné množství. Nejlepší by samozřejmě bylo navštívit je všechny. To se ovšem poštěstí málokomu. Pokud si musíte vybrat jednu zemi, kam vyrazit na luxusní dovolenou, pomoci by vám mohlo naše srovnání. Zaměříme se v něm na několik nejvíce oceňovaných, nejoblíbenějších a nejkrásnějších destinací. Věnovat se jim budeme z různých hledisek a vy si pak budete moci vybrat dle svých preferencí. Budou to Maledivy nebo Zanzibar? Seychely nebo Mauricius? Či třeba Dominikánská republika?

Porovnání dle polohy, doby letu a základních charakteristik

Mauricius

Mauricius
Mauricius

Mauricius leží asi 8900 km od ČR (Praha) v jižní části Indického oceánu, cca 900 km od východního pobřeží Madagaskaru. Jde o rozvinutou a demokratickou, moderní ostrovní republiku se silnou ekonomikou a velmi rozmanitým etnickým složením. Hlavním městem je 150tisícové Port Louis, nejvyšší hora má 828 m.

Mauricius je hustě osídlený, ale pořád zde zbývá dost místa pro nádhernou, divokou, tropickou přírodu. Můžete si zde tudíž užít i dobrodružnější a aktivnější dovolenou spojenou s poznáváním ostrova. Mauricius je známý i svou gastronomií, kořením a úchvatnými trhy či festivaly. Nabízí rozmanitost a všechny odstíny exotiky. Přímý let sem trvá něco přes 10 hodin.

Zanzibar

Zanzibar
Zanzibar

Zanzibar je ostrovní stát ležící cca 40 km od pobřeží africké Tanzanie. Rozkládá se na dvou ostrovech, ale známější je ostrov, na kterém leží přímo město Zanzibar. To patří k hlavním turistickým lákadlům, má dlouhou koloniální historii, asi 250 000 obyvatel a představuje úžasně pestrou směs afrických, ale i asijských vlivů.

Destinace Zanzibar je světově proslavená kořeními, trhy i fascinující kulturou, ale je zde i krásná příroda s nádhernými plážemi, faunou i florou. Zanzibar je pestrý a okouzlující. Spíše než pro dovolenou v uzavřeném resortu se hodí pro poznávací, dobrodružnější výpravu, kdy se necháte unášet proudem místní kultury. V tomto směru je Zanzibar možná ještě silnějším zážitkem než Mauricius. Od ČR je vzdálen cca 6600 km a přímý let trvá cca 7-8 hodin.

Seychely

Seychely

Seychely jsou jedním ze symbolů luxusní a dokonale romantické exotiky. Souostroví a stát Seychely leží severně od Madagaskaru. Asi 7100 km od ČR. Souostroví tvoří víc než stovka ostrůvků, z nichž mnohé jsou korálového původu. Osídlení je mnohem řidší než u Mauriciu či Zanzibaru, hlavní město Victoria má jen cca 25 000 obyvatel. Je zde tedy více prostoru pro čistou, nedotčenou přírodu.

Seychely mají coby turistická destinace charakterem blíže Maledivám než k Zanzibaru či Mauriciu. Ideální jsou pro trávení času v odpočinkovém resortu v některém z bezpočtu nádherných hotelů. Jsou zde překrásné pláže, skály a palmové lesy a háje, tropické pralesy i hory, křišťálové moře. Klid, romantika, luxus, nádherná a panenská příroda – to jsou hlavní lákadla. Stále více lidí sem však vyráží i za výšlapy, turistikou či poznáváním než jen za relaxací na plážích.  Přímý let sem trvá asi 9 hodin.

Maledivy

Maledivy
Maledivy

Maledivy leží cca 600 km jihozápadně od Indie a 7500 km od ČR. Jde o řetězec devatenácti korálových atolů a celkem ho tvoří na 1200 ostrovů a ostrůvků. Trvale obydleno je asi 200 z nich. Maledivy jsou opravdu vysoce specifické tím, že mnohé ostrovy jsou opravdu maličké a najdete na nich jediný luxusní a plně vybavený resort. Tyto ostrovní resorty jsou zcela izolované a z letiště v hlavním městě Male na stejnojmenném ostrově (rozloha jen 5,8 km2 a přes 130 000 obyvatel) se na ně dostanete hydroplánem nebo lodí.

Maledivské resorty mají velmi podobnou formu a většinou je tvoří početné tropické vilky (obvykle stylizované jako chýše), které jsou nezřídka umístěny v řadách na kůlech přímo v moři. To samozřejmě působí nesmírně exoticky, exkluzivně a romanticky. Lákadlem jsou nádherné pláže, čisté moře s bohatým korálovým podmořským světem a palmové háje. Maledivy jsou destinací pro opravdu luxusní odpočinkovou a maximálně klidnou dovolenou daleko od ruchu ostatního světa. Přímý let trvá cca 9 hodin.

Dominikánská republika

Dominikánská republika
Dominikánská republika

Dominikánská republika je další tropickou exotickou perlou. Leží však v Karibském moři, 8000 km od ČR. Nachází se na ostrově Hispaniola, který sdílí s dalším ostrovním státem, Haiti. Hispaniola patřila k prvním lokalitám „Nového světa“ kolonizovaným Evropany. Hlavní město Santo Domingo má milion obyvatel a další tři miliony v aglomeraci. Samotná Dominikánská republika je spíše průměrně zalidněná. Mnohem méně než Mauricius či Zanzibar.

Je však těmto místům podobná svou rozmanitostí a rázovitostí. Bohatým a autentickým životem. Je zde množství historických památek a především obrovské přírodní bohatství. Najdete zde nádherné pláže i velehory (nejvyšší hora 3087 m. n. m.). Vyrazit sem můžete stejně tak do klidného plážového resortu, jakož i za dobrodružstvím, cestováním a poznáváním. Přímý let trvá cca 11 hodin.

Srovnání dle přírodních krás a čistoty moře

Láká vás krásná a rozmanitá nebo divoká či romantická příroda? Je pro vás zásadní i nádherné, čisté na podmořský život bohaté moře? Kam tedy vyrazit?

Největší přírodní rozmanitost nabízí zřejmě Dominikánská republika. To je dáno i rozlohou. Jsou zde rozlehlé velehory, bezpočet přírodních parků a rezervací, mnoho krásných autentických vsí a míst. Resorty jsou zde sice pěkné, ale byla by věčná škoda zůstávat jen v nich. Tato země je tedy ideální pro cestování a poznávání. Za ní následuje Seychely, které nabízí velmi unikátní a takřka nadpozemské přírodní scenérie. Mauricius a Zanzibar se pochopitelně taky mají čím pochlubit, ale jsou více zalidněné. Maledivy tvoří velmi malé ostrůvky, kde není prakticky žádné převýšení. Příroda je zde nádherná, ale více „pohlednicového“ charakteru. Tvoří ji hlavně palmové háje kolem resortů.

Pokud jde o nejkrásnější pláže a nejčistší moře pak bychom pro změnu vítězství udělili Seychelám a Maledivám. V obou případech se destinace mohou pochlubit i nádherným podmořským světem a jsou rájem pro potápěče. Ostatní destinace budou shodně na druhém místě.

Srovnání dle autentické kultury a vyžití

Pokud vám jde spíše o autentický život, zajímavá města, městečka a vesnice, místní gastronomii a kulturu, kam bude nejlepší vyrazit?

Z hlediska autentičnosti a kulturní bohatosti bychom na první příčku umístili Zanzibar a Dominikánskou republiku. Mají nejdelší a nejbohatší historii. Jde o tradiční země s velmi svébytnou kulturou, kterou se můžete nechat unášet. Obě jsou velmi rozdílné, protože leží na skoro opačných koncích světa, společnou však mají autenticitu, sílu a charisma. Druhý bude v závěsu Mauricius, který je – řečeno s nadsázkou – v tomto směru slabším odvarem Zanzibaru. Seychely a zejména pak Maledivy jsou kulturně méně bohaté a více turistické, exkluzivní a luxusní. Na Maledivách se můžete nechat dokonale rozmazlovat, ale nepoznáte téměř nic z autentického místního koloritu.

Srovnání dle možností sportovních aktivit

Zde je srovnání velmi těžké, protože záleží na konkrétních aktivitách. Maledivy či Seychely, ale i ostatní místa jsou skvělá pro potápění. Mauricijské a Maledivské resorty mívají nejšpičkovější sportovní zázemí (golf, potápěčské kurzy, výlety, vodní sporty, kurty,…). Pokud vás láká spíše turistika a sportování mimo resort, pak nejlepší možnosti nabídne Dominikánská republika a Mauricius. Seychely jsou na turistiku rovněž vhodné (mimo mikroostrovy), ale jinak zde mnoho sportovního vyžití není.

Srovnání dle počasí a klimatu

Z hlediska klimatu a počasí nabízí nejdokonalejší podmínky Seychely. Klima je zde zcela mimořádně vyrovnané a stále po celý rok. Na Maledivách je opravdu velmi teplo, ideální místo pro milovníky pravých tropů. Občas vás může vyrušit tropický déšť, ale ten obvykle netrvá dlouho a počasí se rychle vrátí k prosluněnému. Na Mauriciu je nejtepleji v době našeho podzimu, zimy a raného jara. Přes červen až září (tedy naši sezónu) zde probíhá zima a není zde kdovíjak teplo. V teplých obdobích zde zas může poněkud častěji pršet. Zanzibar má podobně vyrovnanější klima jako Seychely. Nejlepší doba pro návštěvu je leden až březen (sucho a velmi teplo) nebo červen či říjen. Dominikánská republika nabízí celoročně průměrné teploty 26 až 34°C, ale doporučujeme vyhnout se dvěma obdobím dešťů (květen-červen, říjen-listopad).

Srovnání dle klidu/rušnosti

Milujete rušný denní i noční život a bujarý život, anebo dáte přednost co nejklidnějšímu prostředí, kde vás nebude nic vyrušovat od odpočinku?

Za nejklidnější destinaci lze zřejmě považovat Seychely, kde ani resorty obvykle nemívají o večerech rušnější zábavu. Maledivy jsou díky izolovanosti jednotlivých ostrovů dokonale odříznuté od světa, resorty nicméně mají často diskotéky, kluby, akce. Nemusíte se však účastnit a klid vám tyto omezené aktivity nenaruší.

Naopak Dominikánská republika či Zanzibar jsou skvělými místy, pokud si chcete plnými doušky užívat ruch a noční život, ať už v resortu nebo mimo něj. Mauricius je někde uprostřed.

Srovnání dle úrovně ubytování a kvality služeb

Za nejexkluzivnější lze v průměru považovat maledivské resorty. Jde o soukromé, dokonale vybavené a projektované, ostrovy. Snad nikde jinde nezažijete takový pocit výjimečnosti. Z tohoto hlediska jsou Maledivy naprostý top.

Luxusní destinace však najdete i v ostatních destinacích. Na Mauriciu bývají spíše bohatěji vybavené, na Seychelách spíše klidnější. Dominikánská republika, ale i Zanzibar nabízejí obrovskou rozmanitost ubytování. Jsou zde velké hotelové komplexy, klidnější odlehlejší resorty, ale i spousta možnosti ubytování v penzionech, hotýlcích, apartmánech, ubytovnách či u místních dle toho, jaký typ dovolené plánujete.

Zhodnocení: Maledivy, Zanzibar, Seychely, Dominikánská republika nebo Mauricius? Kterou zemi zvolit?

Takže která destinace je nejlepší? Samozřejmě záleží na tom, co očekáváte a jaké máte preference.

Maledivy jsou etalonem exkluzivity, luxusu a soukromí. Ideální pro svatební cestu a intimní romantiku. Zaostávají však kulturní i přírodní rozmanitostí a bohatostí.

Zanzibar je zemí nesmírně autentickou, s bohatými tradicemi, živou kulturou. Je unikátní a úchvatný. Přírodními krásami či mořem však neosloví tak jako jiné destinace.

Mauricius je koncentrací všeho na malé ploše. Nádherná příroda, hornatá pobřeží, překrásné pláže i moře, rušné i klidné resorty, živá města, bohatá kultura, skvělá gastronomie. Ode všeho trochu, ale v málokterém ohledu ze srovnání vyjde jako naprostý vítěz.

Seychely nabídnou dokonalý klid a snad nejvíce nedotknutou, magickou a fotogenickou přírodu. Avšak není zde zrovna čilý ruch nebo živá kultura. Seychely jsou „ospalejší“ než ostatní destinace.

Dominikánská republika představuje dokonalou všehochuť. Je autentická jako Zanzibar, příroda je srovnatelně krásná jako na Seychely. Co do exkluzivity a luxusních resortů se však nevyrovná např. Maledivám.

Přidat komentář

10 + 10 =