Chorvatsko vlakem 2023 – vše, co potřebujete vědět

Chorvatsko patří mezi českými turisty stále mezi nejoblíbenější cílové destinace. Chorvatsko je klasika. Je poměrně blízko, je osvědčené – a taky krásné. Není tam ani nijak extrémně draho a snadno se domluvíte. Zkrátka, není se co divit, že velká část milovníků přímořské dovolené zamíří právě sem. Většina cestovatelů přitom k cestě do Chorvatska volí autobusovou dopravu, kterou často zprostředkovává CK, nebo jedou vlastním autem. O něco méně častá je (aspoň ve spojitosti s klasickými letními dovolenými u moře) letecká doprava. A pak je tu ještě jedna, někdy trochu opomíjená, možnost. Navštívit Chorvatsko vlakem.

Vlaková doprava do Chorvatska však rozhodně není nějakou okrajovou záležitostí. Naopak. V posledních letech je docela v kurzu. Proč? V cestování vlakem je jisté dobrodružství. Oproti fádní cestě autobusem po dálnicích můžete vidět i více z krás krajin, jimiž projíždíte. Vlak nabízí i větší míru prostoru a pohodlí. Cesta vlakem v sobě má jakési staromódní kouzlo a je to i kus zážitku. Ne jen přesun z bodu A do bodu B. Nikdo se nepochlubí, že jel na dovolenou autem či autobusem. Ale vlakem… to je jiná. Zní to dobře.

Ale jak se do Chorvatska vlakem dostat? Kdy to jede a odkud? Jak dlouho trvá cesta a kolik stojí? Na tyto i další otázky vám odpoví náš dnešní článek.


Odkud a kam se jezdí vlakem do Chorvatska?

Od roku 2022 jezdí přímé vlakové spojení na trase Praha-Rijeka-Split. Toto spojení provozuje poměrně velmi známá společnost RegioJet, která nabízí ve svých vlacích vysokou míru komfortu a úroveň služeb. Vlakové spojení tedy míří do větších přímořských chorvatských měst. První zastávkou je Rijeka.

Trasa pro rok 2023 bude následující: Vlaky RegioJet vyjíždí z Prahy a následně zastaví v Kolíně, Havlíčkově Brodu, Žďáru nad Sázavou, Brně, Břeclavi, Bratislavě, Celje, Záhřebu, Ogulinu a Rijece.

Jízdní řád vlaku do Chorvatska z ČR

Vlakem do Chorvatska 2023
Vlakem do Chorvatska 2023

Jízdní řád vlaku z Chorvatska do ČR

Vlakem z Chorvatska zpět do ČR - jízdní řád pro rok 2023
Vlakem z Chorvatska zpět do ČR – jízdní řád pro rok 2023

Rijeka a okolí

Toto město leží na severu Chorvatska, cesta sem bude vlakem za optimálních podmínek trvat něco přes 17 hodin. Autem by to bylo něco mezi 8-9 hodinami. Rijeka patří k nejbližším přímořským destinacím. Proto se těší velké oblibě. Samotné okolí Rijeky je plné letovisek a menších pláží a hotelů. Spousta návštěvníků však spíše zamíří na blízký ostrov Krk nebo na přilehlý Istrijský poloostrov s městy jako Pula, Rovinj, Poreč a obrovským množstvím zajímavých turistických destinací.

Okolí Rijeky a Istrijský poloostrov se mohou pochlubit krásnou, mimořádně zelenou přírodou. Dominují zde borové lesy, pobřeží je členité, romantické, poseté spíše menšími oblázkovými plážemi. Je zde spousta nádherných míst. Ubytování lze nalézt v hotelích i v kempech.

Na přímý vlak navazuje celá řada autobusových spojení, které vás odvezou do blízkých i vzdálenějších významných destinací. Nemusíte se tedy bát, že zůstanete trčet uprostřed města a do cíle budete muset taxíkem.

Navazující autobusové spoje z Rijeky pro rok 2023:

  • Rijeka vlak –> Opatija –> Rabac –> Medulin –> Pula
  • Rijeka vlak –> Rovinj –> Poreč
  • Rijeka vlak –> Malinska –> Krk –> Baška (HR)
  • Rijeka vlak –> Crikvenica –> Novi Vinodolski

Split a okolí

V roce 2023 nebudou vlaky RegioJet jezdit do Splitu

Cílovou stanicí přímého vlaku RegioJet je Split. Leží na jihu Chorvatska, takže cestu si prodloužíte poměrně výrazně. Trvat bude kolem 21-22 hodin. Na druhou stranu můžete z vlaku poznávat krásy Chorvatska.

Opět platí, že na vlak navazuje celá škála autobusových linek, které vás odvezou do blízkých destinací. Mezi nejoblíbenější lokality patří ostrovy Brač či Hvar. Jen asi 30 km od Splitu leží slavná Makarská riviéra. A významných letovisek a destinací je v okolí samozřejmě mnohem a mnohem víc. Oproti Rijece se můžete těšit na o něco teplejší moře i podnebí.

Jak dlouho trvá cesta do Chorvatska vlakem?

Cesta vlakem je určitě delší než cesta do Chorvatska autem. Nicméně pohodlí se srovnat nedá. Ve vlaku si můžete pronajmout lůžko a celou cestu tak třeba proležet. Aktuální doba jízdy pak vypadá přibližně takto:

  • Praha – Rijeka: 17 hod 28 min (v červnu pak bude trvat 17 hod 55 min)
  • Brno – Rijeka: 14 hod 52 min
  • Bratislava – Rijeka: 13 hod 10 min
  • Rijeka – Praha: 18 hod 56 min (v červnu pak bude trvat 19 hod 16 min)
  • Rijeka – Brno: 16 hod 12 min
  • Rijeka – Bratislava: 14 hod 26 min

Kdy a jak často jezdí přímý vlak do Chorvatska?

Přímé vlaky od společnosti RegioJet nejezdí pravidelně po celý rok, nýbrž pouze během letní sezóny (červen-září). V roce 2023 jezdí prozatím tři spoje týdně (po, st, so) a v hlavní sezónu (červenec-srpen) to může být i denně. Konkrétní frekvence spojení se může v budoucnu lišit. Pro sezónu 2023 zatím RegioJet nespustil předprodej jízdného na přímé linky do Chorvatska.

Očekávat lze, že vlaky budou opět jezdit přes noc, tedy vyjíždět z Prahy kolem 17. hodiny. Podobně i zpáteční linky vyjíždějí v odpoledních hodinách.

Lze nastoupit i jinde než v Praze?

Ano. V sezóně 2023 je možný nástup např. na stanicích v Kolíně, Havlíčkově Brodě, Žďáru nad Sázavou, Brně či Bratislavě.


Nepřímé vlaky do Chorvatska

Pokud by vám přímé spojení provozované společností RegioJet nevyhovovalo, můžete se pokusit najít jiný spoj. Nicméně, vlaková spojení mezi ČR a Chorvatskem jsou jinak poměrně komplikovaná, často je nutné je zkombinovat s autobusovou dopravou a součástí je řada přestupů. Jinými slovy – takový způsob dopravy už není příliš atraktivní.

Lepší je v takovém případě zvolit čistě autobusovou dopravu. Autobusové linky – a to i přímé – jsou totiž na trase ČR-Chorvatsko poměrně velmi časté. Dostupné obvykle po celý rok. Řadu možností za výhodné ceny nabízí například společnost FlixBus.

Cestování se speciálními jízdenkami

Zajímavé možnosti cestování vlakem nejen do Chorvatska, ale po celé Evropě, nabízí některé speciální jízdenky. Například jízdenka Interrail umožňuje neomezené použití až ve 33 evropských zemích. Lze s ní projet až 40 000 vlakových stanic.

Jízdenky se prodávají na dobu určitou. Od 3denních po 3měsíční. Fungují tedy na podobném principu jako předplacená kartička na městskou dopravu. Jen místo města s nimi lze projet celý stát či několik zemí.

Existuje více variant těchto jízdenek. Můžete si například vybrat konkrétní zemi, ve které bude platit, nebo zvolit globální verzi pro všechny obsažené země. Tyto jízdenky lze pořídit na stránkách Bahn.com nebo na stránkách Českých drah (CD.cz).

Jaká je přibližná cena jízdenky vlakem do Chorvatska?

Pakliže se vrátíme k přímému vlakovému spoji provozovanému společností RegioJet, můžete se těšit na poměrně velmi přívětivé ceny. Základní jednosměrná jízdenka do Rijeky začíná v sezóně 2023 na krásných 690 Kč (sezení). Lůžko stojí od 890 Kč.

Celé kupé si pak můžete pro maximální komfort s rodinou či přáteli zarezervovat od 2 670 Kč.

Nutné je však říct, že ceny jízdenek nejsou stálé, nýbrž dynamické. To platí v případě RegioJet pro vnitrostátní i mezistátní spojení. Ceny se tedy mohou i poměrně významně lišit v závislosti na zaplněnosti vlaku i dalších faktorech. Obvykle je výhodnější rezervovat lístky s dostatečným předstihem. Nejen kvůli ceně, ale i většímu výběru sedadel či kupé.

Protože množství přímých spojů a jejich kapacity jsou omezené, doporučujeme neváhat a zarezervovat si jízdenky na léto co nejdříve.

Výhody a nevýhody dovolené v Chorvatsku vlakem

Proč cestovat vlakem, nebo naopak zvolit jiný způsob dopravy? Každé řešení má své výhody i nevýhody.

Cesta vlakem (v tomto případě bereme v potaz přímé spojení) nabízí poměrně vysoký komfort cestování. Můžete si zarezervovat sedadlo, lůžko nebo i celé kupé. Budete mít dost prostoru pro pohyb. Pro velmi malé děti, ale třeba i seniory bude cesta jistě snesitelnější a zábavnější než cesta autobusem, možná i vlakem.

Vlakové trasy obvykle vedou volnou krajinou a nabízejí hezčí výhledy než cesty po dálnicích, které bývají naopak značně nudné. Vlaky jsou taky velmi bezpečné – ve srovnání s cestováním autem či autobusem.

Nevýhodou může být poměrně dlouhá doba cesty. Pojedete výrazně déle než autem a pravděpodobně déle než autobusem. Vlak může navíc nabrat zpoždění. Na druhou stranu na cestách vás rovněž mohou potkat kolony a jiná zdržení, zvláště v sezóně.

Pokud nemáte rezervované kupé, může se stát, že se střetnete s hlučnými či jinak nepříjemnými spolucestujícími. To se vám může stát samozřejmě i v autobuse. Jistě by se našly i další výhody i nevýhody cestování do Chorvatska (i jinam) vlakem. V případě nepřímého spojení bude samozřejmě nevýhod zásadní měrou přibývat.

Jaké služby vlak nabízí?

Pokud jde o vlaky RegioJet, očekávat můžete poměrně vysokou míru pohodlí a kvality služeb. Sedadla jsou prostorná, kupé čistá. Jde o moderní vlaky. Zvolit můžete i různé třídy: Low cost, Standard, Relax a Business. Ty se liší úrovní pohodlí, rozsahem služeb i doplňkovými možnostmi. K dispozici mohou být i spací vozy, dětská kupé, tichá kupé apod.

Typicky je na palubách vlaků RegioJet dostupná bezplatná Wi-Fi, dovážka občerstvení k místu sezení či kupé, denní tisk, samozřejmě WC, ale třeba i zásuvky (ne nutně u všech tříd).

Za speciální zmínku stojí občerstvení. To je možné objednávat i online prostřednictvím aplikace. Servis vám pak objednané občerstvení dopraví k vašemu místu. Součástí nabídky jsou teplé i studené, alkoholické i nealkoholické nápoje. Taky nejrůznější jídla. Bagety, croissanty, saláty atd. Hlady ani žízní tudíž trpět nebudete. Ceny taky nebývají přemrštěné.

Je však možné, že vám nabídka přece jen nebude vyhovovat. Pokud máte speciální nároky nebo cestujete s rodinnou či přáteli, může být cenově výhodnější i pohodlnější vzít si jídlo s sebou.

Dovolená v Chorvatsku vlakem s ubytováním a spojem do hotelu

Na portálu Dovolena.cz si můžete prohlédnout nabídku zájezdů do Chorvatska vlakem, jejichž součástí je ubytování ve vybraném hotelu a také obstarání návazných autobusů, které vás dovezou do cílové destinace přímo k hotelu nebo jeho docházkové vzdálenosti.

Aktuální nabídka čítá více jak 18 hotelů! Termíny pro rok 2023 jsou již v prodeji. Cena začínají od 5223 Kč za dospělou osobu.

Pokud si nevyberete, můžete se podívat také na nabídku hotelů s vlakovou dopravou na portálu Invia.cz. Aktuální nabídka čítá přes 2000 hotelů! Patrně si však budete muset zajistit následné spoje do hotelů po vlastní ose nebo vlastními prostředky.


Přidat komentář

6 + seven =