Nejbližší moře od ČR (kam nejblíže k moři z Prahy, Brna či Ostravy)

Chcete vyrazit k moři autem či jinou vlastní dopravou? Jednou z největších položek ve výdajích bývá v takovém případě palivo. Zvlášť při dnešních cenách benzínu není divu, že lidé velmi pečlivě zvažují, kam vyrazí. Česko ležící v srdci Evropy naneštěstí nemá úplně ideální přístup k moři. Přesto nemusí být pěny vln a písky pláži tak vzdálené, jak by se mohlo zdát. Existuje množství přímořských destinací na severu i na jihu, které leží v relativně přijatelné vzdálenosti mezi cca 300 až 500 km. Do našeho článku jsme vybrali právě místa, kde je nejbližší moře z ČR. Nacházejí se v Itálii, Slovinsku, Chorvatsku, Německu i Polsku, takže o rozmanitost rozhodně není nouze. Stačí si vybrat cíl, který vás nejvíce osloví.

Kam nejblíže k moři autem z Prahy, Brna či Ostravy?

1. Grado, Itálie

🚗 Vzdálenost z Prahy: 735 km | vzdálenost z Brna: 650 km | vzdálenost z Ostravy: 795 km

Kanál ve městě Grado, Itálie
Kanál ve městě Grado, Itálie

Město Grado patří společně s Terstem (k němuž se ještě vrátíme) mezi nejsevernější přímořská sídla Itálie. Je tedy žhavým kandidátem pro náš žebříček. Z Prahy je to sem vzdušnou čarou nějakých 480 km, což je méně, než má ČR napříč. Ještě o desítky km blíže je to z Brna či jižní Moravy.

Grado je osmitisícové městečko ležící na ostrůvku v jaderském moři. Od pevniny ho však dělí jen úzké, pár metrů široké kanály, takže fakt, že jste na ostrově, je skutečně jen geografickou formalitou. Centrum městečka leží v jižní části ostrova přivrácené k otevřenému moři. Ve výhledech na široširý Jadran vám zde tudíž nebude nic bránit. Hned vedle centra směrem na západ leží taky poměrně velmi široká a rozlehlá městská pláž. Na regionální poměry jde tedy o velmi štědrou a pěknou městskou pláž. Směrem na východ se do dálek táhnou další dlouhé a široké pláže – a to až do vzdálenosti několika km.

Samotné centrum taky rozhodně stojí za návštěvu, jde o typické malebné, historické středomořské městečko. Dominantou centra je bazilika sv. Eufémie a jsou zde okouzlující třídy lemované restauračními zahrádkami a historickými domky.

Velkým lákadlem tohoto města jsou lázně, které se kdysi těšily velké oblibě i u habsburských monarchů. Dodnes rozhodně patří k těm, které stojí za návštěvu. Přímořský pobyt tak můžete spojit s lázeňským. Grado je poklidná destinace, která se hodí pro relaxační dovolenou v romantickém prostředí anebo rodinnou dovolenou s dětmi. Naopak milovníci dobrodružství, krásné přírody, výletů či vzrušení a bujarého života by se měli porozhlédnout jinde.


2. Bibione, Itálie

🚗 Vzdálenost z Prahy: 755 km | vzdálenost z Brna: 650 km | vzdálenost z Ostravy: 840 km

pláž v Bibione, Itálie
pláž v Bibione, Itálie

Bibione patří mezi ikonické italské destinace a letoviska. Leží na benátské riviéře jen cca 20 km od města Grado, čímž se rovněž řadí mezi nejdostupnější destinace (pokud jde o vzdálenost). Není divu, že Bibione bývalo pro Čechy jakousi přímořskou Mekkou. Dodnes jde o velmi rušné letovisko, které definuje především nesmírně široká a dlouhá písečná pláž. V některých místech je široká přes 200 m, na délku má mnoho km. Navzdory rozloze bývá však během sezóny takřka kompletně zahlcena lehátky a návštěvníky.

Bibione má perfektní zázemí a ubytovací kapacity pro desítky tisíc hostů. Má povahu doslova hotelového města, kde není žádná nouze o zábavné či sportovní aktivity, možnosti nakupování, odpočinku i jiná rozptýlení. Pokud máte rádi rušná a výborně vybavená letoviska, Bibione může být skvělou volbou. Nejde navíc o žádný ospalý odlesk zašlé slávy. Bibione se stále rozvíjí a patří mezi lukrativní, moderní destinace. Navíc si odtud můžete snadno udělat výlet třeba do Benátek, Terstu i vzdálenějších měst a míst.


3. Caorle, Itálie

🚗 Vzdálenost z Prahy: 770 km | vzdálenost z Brna: 665 km | vzdálenost z Ostravy: 830 km

Pláž v Caorle, Itálie
Pláž v Caorle, Itálie

Město Caorle leží asi 10 km západně od Bibione a obě místa v podstatě spojuje dlouhá pláž prolomená jen několika vodními kanály. Caorle je o něco větší než Grado a má poněkud modernější a rušnější charakter. Menší historický střed je spojen s rozlehlým předměstím, které zároveň do značné míry funguje jako letovisko.

Město se může pochlubit opravdu obrovskými plážemi plně srovnatelnými s těmi v Bibione. Taky zde můžete navštívit aquapark a celkově se můžete těšit na perfektní vybavenost po všech stránkách. Caorle je tedy rozhodně lákavou a atraktivní destinací.


4. Rijeka, Chorvatsko

🚗 Vzdálenost z Prahy: 790 km | vzdálenost z Brna: 645 km | vzdálenost z Ostravy: 810 km

Rijeka, Chorvatsko
Rijeka, Chorvatsko

Rijeka platí za jednu z nejsevernějších a tedy nejbližších destinací Chorvatska (společně s městy Novigrad či Poreč, o nichž ještě bude řeč). Z Prahy je to sem vzdušnou čarou nějakých 532 km, obyvatelé Brna či jižní Moravy pak dělí od Rijeky jen cca 450 km. Zejména pro Moravany je tedy tato destinace jednou z nejbližších a nejdostupnějších mořských lokalit vůbec.

Rijeka je město, které návštěvníky přivítá vysokými panelovými domy rozesetými v divokém koberci zeleně. Terén je zde velmi hornatý a členitý. Rijeka díky tomu dokáže okamžitě zaujmout a upoutat pozornost, vzbudí touhu prozkoumávat její různá zákoutí i okolí. Pláže a pobřeží mají ovšem spíše charakter podobný jako na istrijském poloostrově. Pobřeží je převážně skalnaté, tvořené krásnými a často vysokými útesy a členitými zátočinami. Pláže jsou menší, stísněnější a oblázkové.


5. Terst, Itálie

🚗 Vzdálenost z Prahy: 745 km | vzdálenost z Brna: 605 km | vzdálenost z Ostravy: 770 km

Terst, Itálie
Terst, Itálie

Terst patří mezi známé severoitalské přímořské destinace. Leží ve stejné oblasti jako Bibione, Grado i Caorle, prakticky těsně na hranici se Slovinskem. Oproti již zmíněným místům a městům je Terst větší a historicky významnější. Má již charakter historické italské metropole – ovšem se silným středoevropským vlivem daným tím, že město v minulosti patřilo pod rakousko-uherskou monarchii.

Terst se může pyšnit nádherným velkoměstským historickým centrem s vysokými starobylými domy, prostornými náměstími a památkami. Můžete se snadno cítit jako v Praze, Vídni nebo i Římě. Terst je však i důležitým přístavem. K vidění je tu toho opravdu hodně. A jak je to s koupáním? Tady Terst poněkud zaostává, jak už to u velkých a rušných přístavních měst bývá. Městské pláže jsou malé, stísněné, většinou mají podobu jen vybetonované terasy. Terst tedy láká spíše na historii a kulturu než koupání.


6. Novigrad, Chorvatsko

🚗 Vzdálenost z Prahy: 850 km | vzdálenost z Brna: 650 km | vzdálenost z Ostravy: 820 km

Novigrad, Chorvatsko
Novigrad, Chorvatsko

Istrijské pětitisícové město Novigrad leží vzdušnou čarou ve vzdálenosti asi 500 km od Prahy a kolem 430 až 450 km od jihomoravských měst. Toto městečko patří k perlám Chorvatska a je turisticky velice oblíbené. Je poklidné, ale rozhodně ne ospalé. Naopak patří mezi vyhledávané turistické cíle. Malebná zákoutí a historické uličky si jistě zamilujete. Kolem města je navíc krásná příroda, spousta velmi pěkných, byť malých a převážně kamenitých, pláží a spousta možností pro ubytování.


7. Poreč, Chorvatsko

🚗 Vzdálenost z Prahy: 820 km | vzdálenost z Brna: 680 km | vzdálenost z Ostravy: 845 km

Poreč, Chorvatsko
Poreč, Chorvatsko

S jistou nadsázkou by se dalo říct, že Poreč je větší variací na Novigrad, který už jsme v našem žebříčku navštívili. Je to starobylé přístavní město s historií sahající až do římské éry. Dnes zde žije na 16 tisíc lidí a najdete zde krásné památky, například Eufráziovu baziliku. Ještě snad zajímavější je však spousta nádherných, autentických uliček, které se vinou historickým jádrem města.

Okolí má podobný ráz jako všude v Istrii. Spousta borových hájů a svěží zeleně, kamenité a členité pobřeží s oblázkovými plážemi. Skvělé místo pro romantiku i rodinnou dovolenou nebo výlety za poznáváním krásné krajiny a zajímavých míst.


8. Koper, Slovinsko

🚗 Vzdálenost z Prahy: 760 km | vzdálenost z Brna: 620 km | vzdálenost z Ostravy: 785 km

Malebnými historickými městy a přístavy i příjemnými možnostmi ke koupání v moři se může pochlubit taky Slovinsko. Slovinsko bylo dlouho považováno za jakousi popelku turismu. V poslední době se však těší rostoucímu zájmu i českých cestovatelů. Tato země se s mořem stýká na pobřeží dlouhém pouze 43 km. Přesto je to dost, aby se sem vešly pláže, přístavy i nějaká ta letoviska.

Za oblíbenou destinaci platí historické město Koper. Největší „metropole“ slovinského pobřeží s 25 tisíci obyvateli. Historické jádro se svými hrádky, věžemi a podloubími trochu připomíná malé Benátky. Za koupáním můžete vyrazit na malou, ale docela příjemnou městskou pláž – anebo raději kousek dále. Na sever za městem je například mušlová pláž Školjk.

Náš tip: Kam do Slovinska k moři?


9. Usedom (ostrov Uznojem), Německo

🚗 Vzdálenost z Prahy: 575 km | vzdálenost z Brna: 750 km | vzdálenost z Ostravy: 745 km

Usedom, Německo
Usedom, Německo

Stojí za to obrátit pozornost i k severu, k Baltskému moři. To se rovněž každoročně těší náporu turistů, přestože pro Čechy je Balt tradičně „druhořadým“ mořem. Důvodem jsou asi přece jen poněkud nižší teploty vody než na jihu Evropy. Přesto by byla velká škoda na severní pobřeží rezignovat, protože zde můžete prožít krásnou přímořskou dovolenou v často velmi charismatickém prostředí. A navíc je to velmi blízko. Zatímco Moravané mají výhodu větší blízkosti Jadranu, obyvatelé Prahy či severu Čech to mají kousíček právě k Baltu.

Jednou z nejbližších destinací je Usedom v Německu. Z Prahy je to sem jen něco přes 420 km, ze severu Čech dokonce jen něco kolem 330 km! Usedom neboli Uznojem přitom nabízí opravdu nádhernou, takřka čarovnou, krajinu, které dominují rozlehlé písečné pláže, krásné lesy, mokřiny a další úžasná místa.


10. Mezizdroje, Polsko

🚗 Vzdálenost z Prahy: 585 km | vzdálenost z Brna: 700 km | vzdálenost z Ostravy: 695 km

Miedzyzdroje pláž, Polsko
Miedzyzdroje pláž, Polsko

Ostrov Usedom se nachází těsně u hranic s Polskem, na druhé straně se nachází polské letovisko Mezizdroje. Jde o důležitou baltskou turistickou destinaci, mnohem rušnější než tichý a místy nespoutaný ostrov Usedom. Město nabízí parádní, rozlehlé pláže, ale jde taky o důležité lázeňské centrum. Rozhodně může jít o cílovou stanici pro skvělou přímořskou, odpočinkovou, ale i zábavnou dovolenou.

Náš tip: Tipy na nejlepší hotely v Polsku u moře


Přidat komentář

4 × 5 =