Kam vyrazit na nejkrásnější vánoční trhy do Německa v roce 2023?

Německo je zemí s nesmírně silnými a bohatými vánočními tradicemi. Ostatně řada tradic, které jsme přijali za své (včetně vánočních stromků a jejich zdobení), k nám přišla právě z Německa. Historická německá města i moderní metropole jsou světoznámé svými bohatými, opulentními a překrásnými adventními trhy, které v Evropě jen těžko hledají konkurenci. Kam vyrazit, pokud chcete vidět to nejlepší? Máme pro vás žebříček nejkrásnějších vánočních trhů v Německu, který vám napoví a poskytne inspiraci.

Kam na vánoční trhy do Německa

1. Drážďany (Striezelmarkt)

Drážďany, Striezelmarkt
Drážďany, Striezelmarkt

Saská metropole Drážďany patří k německým velkoměstům, které se nacházejí nejblíže našich hranic. Může tak být perfektním cílem pro výlet za nádhernými vánočními trhy. Ty v Drážďanech navíc rozhodně nejsou jen tak ledajaké. Jde o slavné a trhy známé jako Striezelmarkt. A co je na nich tak výjimečného? Podle všeho jde o možná vůbec nejstarší a nejdéle konané vánoční trhy na světě. Jejich tradice sahá nepřetržitě až do roku 1434.

Striezelmarkt v současnosti každoročně hostí na 250 stánků a navštíví ho kolem tří milionů lidí. Zatímco v počátcích šlo o jednodenní trh, nyní už si ho mohou návštěvníci užívat po celý advent. Jde o jednu z největších událostí v Drážďanech za celý rok a trhem žije velká část historického centra města. Srdcem trhů je však náměstí Altmarkt ve Starém městě.

Nutno říct, že trh na náměstí obklopeném převážně modernizovanými až moderními budovami trochu ztrácí na kouzlu oproti trhům konaným v „historičtějších“ kulisách. Ale kvalita, atraktivita a zdobnost samotných trhů vše vyrovná. Ostatně jde o jedny z největších, nejlepších a nejznámějších trhů ve střední Evropě.

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 150 km

📅 Kdy se letos trhy konají? od 29.11.2023 do 24.12.2023

🌎 Zájezd: Jednodenní adventní zájezd do Drážďan autobusem / od 700 Kč za osobu

🛏️ Nejlevnější ubytování v Drážďanech najdete na Booking.com.


2. Norimberk (Christkindlesmarkt)

Norimberk, Christkindlesmarkt
Norimberk, Christkindlesmarkt

Druhé největší město Bavorska, půl milionová metropole Norimberk, se může rovněž pochlubit velmi krásnými vánočními trhy. Zdejší Christkindlesmarkt je vyhlášenou událostí, a dokonce je považovaný za světoznámý a jeden z největších v Německu. Každoročně ho navštíví kolem dvou milionů lidí. Historie tohoto trhu sahá pravděpodobně do první poloviny 17. století. Opět jde tedy i o tradiční, historickou záležitost.

Během trhu, který se koná po celý advent, zaplní norimberské náměstí Hauptmarkt a jeho okolí na 200 stánků. V těch můžete nakoupit nejrůznější tradiční cukrovinky, perníčky, pochutiny i jídla a samozřejmě i různé vánoční dekorace a dárky. Norimberský trh je velmi pěkný s příjemnou atmosférou a rozhodně patří k těm, které stojí za to navštívit.

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 300 km

📅 Kdy se letos trhy konají? od 01.12.2023 do 24.12.2023

🌎 Zájezd: Jednodenní adventní zájezd do Norimberku s průvodcem autobusem / od 999 Kč za osobu

🛏️ Nejlevnější ubytování v Norimberku najdete na Booking.com.


3. Berlín (Vánoční trh v berlínské čtvrti Rixdorf + další místa)

Berlín, vánoční trhy
Berlín, vánoční trhy

Asi vás nepřekvapí, že hlavní město Německa, Berlín, rovněž během adventu hostí skvělé vánoční trhy. A není jich málo. V Berlíně se jich před Vánoci a během svátku koná dokonce na padesát samostatných trhů v různých částech města! Některé trhy začínají už koncem listopadu a trvají až do ledna. Nejlepším obdobím pro návštěvu je však jistě adventní prosinec, kdy je vše v plném proudu.

Hlavní městský trh se koná na náměstí Bebeplatz (dočasně kvůli renovaci tradiční lokace Gendarmentmarkt). Vstup na trh je ovšem placený (2 Eura) a jsou zde poměrně přísná bezpečnostní pravidla. Nicméně tyto trhy nabízejí spoustu atrakcí, představení a show, které za těch pár Eur rozhodně stojí. Děti mají navíc vstup zdarma.

Parádní jsou i trhy na Alexanderplatz, kde je k dispozici taky kluziště a skvělé bývají i trhy v berlínské čtvrti Rixdorf, což je historická „česká“ čtvrť. Nejlepší trhy zde najdete na Richardplatz.

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 350 km

📅 Kdy se letos trhy konají? od konce listopadu až do ledna, nejlepší období je však během adventu (od 3. do 24. prosince)

🌎 Zájezd: Jednodenní adventní zájezd do Berlína autobusem / od 899 Kč za osobu

🛏️ Nejlevnější ubytování v Berlíně najdete na Booking.com.


4. Kolín nad Rýnem (Stadtgarten)

Kolín nad Rýnem, advent
Kolín nad Rýnem, advent

Kolín nad Rýnem je od českých hranic již poměrně daleko, toto velkoměsto leží na opačném konci Německa. Nicméně zdejší trhy jsou legendární a patří k velmi krásným. Během adventu se zde navíc koná hned několik nezávislých a různorodých trhů na více místech.

Trh Angels sídlí na malém náměstí Neumarkt – a jak název napovídá, nese se v andělském duchu. Skvělý trh je na náměstí Alter Markt blízko břehů Rýna. Zdejší atmosféra je opravdu okouzlující. A za zmínku rozhodně stojí taky trh, který se koná trochu neobvykle v parku – konkrétně v parku Stadtgarten. Tento trh však mají právě díky prostředí parku a jedinečnému kouzlu a atmosféře ve velké oblibě i místní obyvatelé. Návštěvu kolínských trhů vřele doporučujeme.

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 700 km

📅 Kdy se letos trhy konají? od 23.11.2023 do 23.12.2023

🌎 Zájezd: aktuálně bez zájezdu

🛏️ Nejlevnější ubytování v Kolíně nad Rýnem najdete na Booking.com.


5. Hamburk

Hamburk, advent

Slavné přístavní, hanzovní město Hamburk je metropolí severního Německa a druhým největším městem země. Zdejší vánoční trhy jsou obrovské a mají neopakovatelnou atmosféru. Svařáky, klobásky, dobrůtky a dárečky – to vše si můžete v Hamburku dopřát a nakoupit během adventu na celé řadě míst. Trhů se zde totiž koná podobně jako v Berlíně vícero.

Velké trhy jsou přímo na náměstí Rathausmarkt před radnicí v samotném srdci města. Další famózní trhy bývají např. ve čtvrti HafenCity, kde je tradičně pro návštěvníky i kluziště. Hamburk mívá i nádherné vánoční průvody, které se konávají o adventních sobotách. Dospělé návštěvníky pak můžou zaujmout kuriózní a poněkud „mládeži nepřístupné“ trhy na St. Pauli. Hamburk však dokonce hostí i unikátní Winter Pride – vánoční trh zaměřený na LGBT komunitu.

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 650 km

📅 Kdy se letos trhy konají? od 20.11.2023 do 23.12.2023

🌎 Zájezd: aktuálně bez zájezdu

🛏️ Nejlevnější ubytování v Hamburgu najdete na Booking.com.


6. Lindau v Bavorsku

Lindau, advent
Lindau, advent

Lindau je město krčící se na samotném jihu Německa mezi hranicemi s Rakouskem a nedozírnými vodami jezera Bodamského jezera. Oproti předchozím metropolím jde spíše o městečko, má jen na 25 000 obyvatel. Nicméně díky své poloze na pobřeží jezera nabízí jedinečné prostředí a atmosféru. Navíc jde o překrásné historické město, jehož centrum se nachází na ostrově.

Zdejší trhy nejsou nejpompéznější v Německu, ale bývají opravdu překrásné. Čistý mrazivý vzduch přicházející z vod Bodamsee a blízkých Alp jim dodává specifické kouzlo. Pokud dáváte přednost autentickým menším městům v nádherné krajině a silné atmosféře trhů před velikostí a bohatostí, pak jsou trhy v Lindau skvělá volba.

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 550 km

📅 Kdy se letos trhy konají? během adventu, od 03.12.2023 do 24.12.2023

🌎 Zájezd: aktuálně bez zájezdu

🛏️ Nejlevnější ubytování v Lindau najdete na Booking.com.


7. Mnichov (Bahnwärter Thiel)

Mnichov, vánoční trhy
Mnichov, vánoční trhy

Samozřejmě nemůžeme v našem žebříčku zapomenout na Mnichov. Tato třetí největší metropole Německa ostatně patří mezi vůbec nejnavštěvovanější českými turisty a výletníky. Našinci sem nejezdí jen za vánočními trhy, ale i za historickými krásami, za nákupy a jinými rozptýleními – třeba pivního rázu. Právě zde se totiž konává přeslavný Octoberfest.

Ale zpět k Vánocům. Asi vás nepřekvapí, že velkoměsto jako Mnichov nabízí nejeden vánoční trh. Ten centrální a nejznámější se koná na historickém náměstí Marienplatz a bývá opravdu velkolepý (na 140 stánků). Dominantou je na 30 metrů vysoký vánoční strom, ale nouze zde není ani o jiné atrakce. Velká koncentrace vánočních stánků bývá taky na ulicích Kaufingerstrasse a Weinstrasse a další, menší i větší, trhy najdete různě po celém městě.

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 385 km

📅 Kdy se letos trhy konají? od 27.11.2023 do 24.12.2023

🌎 Zájezd: Jednodenní adventní zájezd do Mnichova autobusem / od 999 Kč za osobu

🛏️ Nejlevnější ubytování v Mnichově najdete na Booking.com.


8. Leipzig (Lipsko)

Lipsko, vánoční trhy
Lipsko, vánoční trhy

Lipský vánoční trh rozhodně taky nemůžeme opomenout. Už z toho důvodu, že je druhým nejstarším a nejtradičnějším v Německu. Koná se již od roku 1458, čímž šlape na paty drážďanskému trhu. Dokonce i velikostí je s ním srovnatelný, neboť nabídne na 250 stánků, ale taky bohatý doprovodný program, kulturní, hudební i zábavní, vždy fantastický a obrovský vánoční stromek a mnoho dalších atrakcí. Tradicí je zde i obří (38 m vysoké) ruské kolo. V okolí hlavního trhu pak bývá i spousta dalších zajímavých vánočních akcí a atrakcí.

Jinými slovy, lipské vánoční trhy jsou rozhodně TOP třída nejen v rámci Německa, ale minimálně celé střední Evropy. Další výhodou je relativní blízkost města k českým hranicím. Zejména pro obyvatele severních, západních a středních Čech.

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 260 km

📅 Kdy se letos trhy konají? od 28.11.2023 do 23.12.2023

🌎 Zájezd: aktuálně žádné zájezdy

🛏️ Nejlevnější ubytování v Lipsku najdete na Booking.com.


9. Baden-Baden

Baden Baden, advent
Baden Baden, advent

Město Baden-Baden není sice extra velké a leží na opačném konci Německa, nicméně jde o jednu z nejznámějších destinací v celém Německu. Jde totiž o velmi významné lázeňské město, které je dokonce zapsané na seznamu UNESCO. Baden-Baden je tedy německou obdobou Karlových Varů. Ale vyrazit sem můžete nejen za lázeňskými požitky či na ozdravný pobyt, ale i za skvělými vánočními trhy. Případně můžete tyto dvě věci snadno spojit dohromady, pokud si lázně naplánujete na adventní čas.

Badenské vánoční trhy bývají velmi pěkné. Zdejším specifikem je pak čertí průvod – Krampuslauf – kterého se každoročně účastní na 150 maskovaných pekelných démonů. Samozřejmostí jsou i spousty stánků, představení a atrakcí. Baden-Baden zkrátka o Vánocích žije skutečně bohatým životem.

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 560 km

📅 Kdy se letos trhy konají? od 23.11.2023 do 06.01.2024

🌎 Zájezd: aktuálně žádné zájezdy

🛏️ Nejlevnější ubytování v Baden-Baden najdete na Booking.com.


10. Goslar

město Goslar, Německo
město Goslar, Německo

Rozloučíme se poměrně málo známými trhy v málo známém německém městě Goslar. Goslar leží v Dolním Sasku a jde o historicky významné důlní město. Goslar se však chlubí i opravdu nádherným historickým centrem – čili prostředím pro perfektní adventní trhy jako stvořeným. Pokud máte rádi trochu netradiční a méně turisticky „provařená“ místa a klidnější trhy – ty goslarské mohou být skvělá volba.

📌 Vzdálenost z Prahy: cca 430 km

📅 Kdy se letos trhy konají? od 29.11.2023 do 30.12.2023

🌎 Zájezd: aktuálně bez zájezdu

🛏️ Nejlevnější ubytování v Goslaru najdete na Booking.com.


Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

one × one =