Kam na nejhezčí vánoční adventní trhy v ČR v roce 2023?

Nic nedokáže tak povzbudit vánoční náladu jako návštěva adventních trhů. Nádherně rozzářených, vonících dobrotami a překypujících krásnými výrobky a ozdobami. Téměř každé město i městečko nějaké adventní trhy pořádá. Ale všechny je asi nezvládne objet ani největší nadšenec. Proto jsme vybrali desítku tipů na nejkrásnější vánoční trhy v ČR, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Kam na vánoční trhy v Česku?

1. Vánoční trhy Praha

Vánoční trhy Praha
Vánoční trhy Praha

Asi nijak zvlášť nepřekvapí, že jedny z největších a nejkrásnějších vánočních trhů můžete navštívit v našem hlavním městě, stověžaté Praze. Kam vyrazit na nejzářivější a nejkouzelnější trhy? Samozřejmě, že srdcem Vánoční atmosféry bude Staroměstské náměstí, které svými historickými kulisami s orlojem v hlavní roli, přidává na úžasné náladě a kráse trhů. Obrovské trhy se však konají taky na Václaváku. Další velmi pěkné najdete třeba i na náměstí Republiky či náměstí Míru a na řadě dalších míst v Praze, která pochopitelně hostí trhů velké množství – počítají se dohromady na desítky.

Čerstvá pražská šunka, klobásky, trdelníky, punče a svařáky a další dobroty včetně poněkud méně okoukaných specialit provoní mrazivý vzduch. Ve stovkách stánků můžete nakoupit vánoční dekorace a ozdoby, řemeslné ruční výrobky a další dárky a suvenýry – včetně jmelí, stromečkových ozdob, betlémů, andílků, svíček a adventních věnců. Samozřejmostí je i bohatý doprovodný program v podobě hudby, tanečních i jiných vystoupení. Chybět nebudou dětské či folklorní sbory. Ať si vyberete jakýkoli den, jistě si užijete spoustu zábavy.

Velkou výhodou hlavních pražských trhů je taky velmi dlouhá otevírací doba stánků – od 10 hod. dopoledne do 22 hodin, stánky s občerstvením mají dokonce až do půlnoci. Na punč tak můžete zajít i ve večerním čase. Týká se to ale hlavně trhů na Staroměstském a Václavském náměstí, ty menší mohou končit dříve.

To, že pražské trhy opravdu stojí za návštěvu, potvrzují i různé zahraniční žebříčky, v nichž se často objevují na předních místech. Naposledy se např. v žebříčku televize CNN objevily na 5. místě vedle evropských vánočních trhů ve Vídni, Štrasburku či Barceloně a Bruselu.

Kdy a kde se jednotlivé vánoční trhy konají?

 • Staroměstském náměstí: 2. 12. 2023 – 6. 1. 2024
 • Václavském náměstí: 2. 12. 2023 – 6. 1. 2024
 • náměstí Míru: 20. 11. 2023 – 24. 12. 2023
 • náměstí Republiky: 25. 11. 2023 – 24. 12. 2023
 • Malostranské Vánoce: 3. 12. 2023 – 1. 1. 2024
 • Tylovo náměstí: 26. 11. 2023 – 24. 12. 2023
 • Vánoční jarmark na Andělu 2023: 24. 11. 2023 – 24. 12. 2023
 • Adventní trhy na Jiřáku: 29. 11. 2023 – 23. 12. 2023

🛏️ Nejlevnější ubytování v Praze najdete na Booking.com.


2. Vánoční trhy Brno

Vánoční trhy Brno
Vánoční trhy Brno

Samozřejmě, že i brněnské trhy budou i letos opět stát za to. Ozdobami a stánky i dalšími atrakcemi a vánočními stromečky se rozsvítí náměstí Svobody, kde se konají hlavní městské trhy s každodenním programem a stylovým zimním barem. Zajímavé trhy nabídne i Dominikánské náměstí, které je menší, ale o to zajímavější a komornější atmosféru nabízí. I zde se můžete těšit nejen na stánky, ale taky hudební koncerty.

Milovníci pestré gastronomie, jejichž chuťové buňky ani o Vánocích nezahálejí, by pak rozhodně měli vyrazit ke Staré radnici. Zde se koná speciální akce „Gourmet Vánoce“, která nabízí přehlídku toho nejlepšího z brněnské gastronomie. Na starém dobrém Zelném trhu to bude žít tradičními řemesly, ale i atrakcemi pro děti a prodejními stánky. Moravské náměstí dokonce nabídne vyhlídkové ruské kolo a kluziště! Takže zdejší trhy byste rozhodně taky neměli minout.

Kdy a kde se jednotlivé vánoční trhy konají?

 • náměstí Svobody: 24. 11. 2023 – 23. 12. 2023
 • Dominikánské náměstí: 24. 11. 2023 – 23. 12. 2023
 • Stará radnice: 24. 11. 2023 – 23. 12. 2023
 • Zelný trh: 17. 11. 2023 – 23. 12. 2023
 • Moravské náměstí: 24. 11. 2023 – 23. 12. 2023

🛏️ Nejlevnější ubytování v Brně najdete na Booking.com.


3. Vánoční trhy Olomouc

Vánoční trhy Olomouc
Vánoční trhy Olomouc

V hanácké metropoli nezahálejí a vánoční trhy jsou zde rozjeté už od 19. listopadu, končí den před Štědrým dnem. Trhy se táhnou od Horního náměstí přes Dolní náměstí k Tržnici a můžete si být jistí, že jsou každý rok fantastické. Olomouc je koneckonců krásné město, které je historické architekturou, ale mladé a velmi živé duchem.

Kromě bezpočtu stánků se můžete těšit i na doprovodný program stejně štědrý jako Vánoce samotné. Velkou chloubou je kluziště, ale taky dřevěná vyhlídka či vyhlídkové kolo a spousta dalších atrakcí a možností. Olomoucké trhy jsou pak tradičně vyhlášené skvělým punčem a celkově se rozhodně řadí mezi jedny z nejkrásnějších v naší zemi. Jsou plně srovnatelné s vyhlášenými trhy v rakouských, německých nebo polských městech.

Kdy a kde se jednotlivé vánoční trhy konají?

 • Trhy se táhnou od Horního náměstí přes Dolní náměstí k Tržnici: 19. 11. 2023 – 23. 12. 2023

🛏️ Nejlevnější ubytování v Olomouci najdete na Booking.com.


4. Vánoční trhy Ostrava

Vánoční trhy Ostrava
Vánoční trhy Ostrava, zdroj: ostravskevanoce.cz

Když se řekne „kouzelná atmosféra“, Ostrava obvykle není první město, které by obyvatelům naší malé země vytanulo na mysli. Ale nenechte se mýlit, zdejší trhy jsou nejen velké, ale i mimořádně pěkné. Ostrava zkrátka dělá vše, aby ukázala i svou vlídnou tvář a daří se jí to opravdu dobře. Trhy bývají nádherně vyzdobené. Pravidelně zde bývá i velké vyhlídkové kolo, kluziště a desítky stánků i jiné atrakce. Pochutnat si můžete i na lokálních dobrotách, jako jsou štramberské uši nebo valašské frgály. Samozřejmě proudem poteče punč, svařák i medovina.

Ostravské trhy mají taky více „ohnisek“. Jejich těžiště leží na Masarykově náměstí, kde bývá nejbohatší doprovodný program. Ale rozhodně vyrazte i na Jiráskovo náměstí či náměstí E. Beneše. Některé z nejlepších atrakcí najdete právě zde.

Kdy a kde se jednotlivé vánoční trhy konají?

 • Masarykovo náměstí: 25. 11. 2023 – 1. 1. 2024
 • Jiráskovo náměstí: 25. 11. 2023 – 22. 12. 2023
 • náměstí E. Beneše
 • Prokešovo náměstí

🛏️ Nejlevnější ubytování v Ostravě najdete na Booking.com.


5. Vánoční trhy Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou krásné už samy o sobě, ostatně jde o naše nejvýznamnější lázeňské město. Adventní trhy však dodají ulicím ještě větší lesk. Trhy se každoročně konají na Mlýnské kolonádě a začínají většinou až první adventní neděli. Doprovodná vystoupení často hostí významné české umělecké hvězdy, v zámecké věži můžete s dětmi navštívit vánoční tvořivou dílnu. Přestože nebývají karlovarské trhy úplně kolosální, mají velmi pěknou atmosféru a za návštěvu, zvláště spojenou s lázeňským odpočinkem, rozhodně stojí.

Kdy a kde se jednotlivé vánoční trhy konají?

 • Mlýnská kolonáda: 3. 12. – 26. 12. 2023

🛏️ Nejlevnější ubytování v Karlových Varech najdete na Booking.com.


6. Vánoční trhy Plzeň

Vánoční trhy Plzeň
Vánoční trhy Plzeň

Metropole západních Čech pochopitelně taky hostí skvělé vánoční trhy. Pořádají se na náměstí Republiky a bývají tradičně opravdu velké, krásné a zářivé. Desítky stánků, nádherný stromeček, nějaké ty atrakce pro děti – zkrátka vše, co k adventním trhům patří. Doprovodný program nevyjímaje. Navíc se můžete těšit i na vyhlídkové ruské kolo, velký betlém a vánoční „mini zoo“, respektive betlémský chlév s živými zvířátky. Pro obyvatele západního konce republiky rozhodně jedna z nejlepších lokalit pro nasávání vánoční atmosféry… a punče.

Kdy a kde se jednotlivé vánoční trhy konají?

 • náměstí Republiky: 23. 11. – 23. 12. 2023

🛏️ Nejlevnější ubytování v Plzni najdete na Booking.com.


7. Vánoční trhy České Budějovice

Vánoční trhy České Budějovice
Vánoční trhy České Budějovice

Budějovické historické náměstí Přemysla Otakara II. je co do rozlohy jedním z největších náměstí v ČR i střední Evropě, kterýmžto pádem je zde na báječné trhy místa víc než dost. A budějovičtí této výhody rozhodně využívají do puntíku. Mezi stánky se jim vejde i kluziště nebo dřevěná vyhlídková věž a další atrakce. Nechybí ani podium hostící nejrůznější umělce a sbory v rámci doprovodného programu či vyhlídkové kolo. Součástí programu trhů bývá i Ježíškova dílna pro děti.

České Budějovice patří k nejmalebnějším městům jižních Čech a zdejší trhy rozhodně nikoho nenechají chladným, protože o horký punč a svařák nebude nejmenší nouze. Stejně tak o lokální speciality, ale i osvědčené vánoční lahůdky oblíbené v celé ČR a širokém okolí.

Kdy a kde se jednotlivé vánoční trhy konají?

 • náměstí Přemysla Otakara II.: 18. 11. – 6. 1. 2024

🛏️ Nejlevnější ubytování v Českých Budějovicích najdete na Booking.com.


8. Vánoční trhy Liberec

Vánoční trhy Liberec
Vánoční trhy Liberec, zdroj: facebook.com/trhyvliberci/

Město Liberec, nad kterým bdí majestátní hora Ještěd, je rovněž dějištěm skvělých adventních trhů. Pravidelně zde na návštěvníky čeká na čtyřicet stánků s občerstvením nebo ozdobami, řemeslnými výrobky a dalšími produkty. Již v podstatě tradiční záležitostí je vyhlídkové ruské kolo, které má více než 25 metrů na výšku a můžete si z něj užít krásné, rozzářené panorama města. Mezi další atrakce patří například unikátní mechanický betlém a novinkou pro rok 2023 je i vláček. Ten jezdí mezi Soukenným náměstím a náměstím E. Beneše. Tedy mezi hlavními sídly libereckých trhů.

Kdy a kde se jednotlivé vánoční trhy konají?

 • mezi Soukenným náměstím a náměstím E. Beneše: 29. 11. – 23. 12. 2023

🛏️ Nejlevnější ubytování v Liberci najdete na Booking.com.


9. Vánoční trhy Český Krumlov

Český Krumlov, večerní pohled na město
Český Krumlov, večerní pohled na město

Český Krumlov je všeobecně považován a uznáván za jedno z nejkrásnějších historických českých měst. A zcela jistě oprávněně. Návštěva Krumlova je skvělým zážitkem celoročně, ale o Vánocích je atmosféra ještě kouzelnější. Doslova si budete připadat jako v pohádce! Ostatně ne náhodou si filmaři zvolili právě uličky Českého Krumlova jako ideální kulisy pro natáčení jedné z nejúspěšnějších vánočních pohádek posledních let – Anděl Páně 2.

Pokud chcete tuhle vánoční nádheru zažít na vlastní oči, rozhodně během adventu toto město navštivte. Trhy se konají na náměstí Svornosti. Nejsou sice zdaleka tak velké jako trhy ve větších městech, ale díky prostředí patří přesto k nejkrásnějším a výletu sem určitě nebudete litovat. Chybět nebude ani doprovodný program, lidová řemesla, betlém a další zábava.

Kdy a kde se jednotlivé vánoční trhy konají?

 • náměstí Svornosti: 1. 12. 2023 – 1. 1. 2024

🛏️ Nejlevnější ubytování v Českém Krumlově najdete na Booking.com.


10. Vánoční trhy Jihlava

Vánoční trhy Jihlava
Vánoční trhy Jihlava, zdroj: facebook.com/VanocnitrhyJihlava/

V Jihlavě se trhy rozjíždějí se začátkem adventu a konají se na Masarykově náměstí, které zaplní několik desítek prodejních stánků a kiosků s občerstvením. Těšit se můžete i na atrakce. Kromě stromečku, betlému, kulturního doprovodného programu či ukázek lidových řemesel patří mezi největší lákadla zajisté kluziště či vyhlídkové kolo. Od roku 2023 však po Jihlavě jezdí i vánočně vyzdobený trolejbus. Jihlava je tedy rozhodně další město, které stojí za to o Vánocích navštívit.

Kdy a kde se jednotlivé vánoční trhy konají?

 • Masarykovo náměstí: 3. 12. 2023 – 23. 12. 2023

🛏️ Nejlevnější ubytování v Jihlavě najdete na Booking.com.


Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

8 + 5 =