17 tipů na to, co navštívit a vidět v Lisabonu – památky, architektura i gastronomie

Lisabon se nachází ve střední části Portugalska a žije v něm půl milionu obyvatel. Portugalské hlavní město má za sebou bohatou historii. Množství památek ovšem vybízí k jednoduché otázce – co vidět v Lisabonu na dovolené, abychom si město užili v celé jeho kráse?

Historie Lisabonu se píše od 12. století před naším letopočtem. V té době zde existovalo obchodní středisko Féničanů a z této doby pravděpodobně pochází také název města. Fénické allis ubbo znamená bezpečný přístav.

Později město dobyli Římané a následně muslimští Maurové. Ve 12. století našeho letopočtu během období reconquista město obsadil první portugalský král. V roce 1755 postihlo Portugalsko obrovské zemětřesení následované tsunami a požáry, které zničilo velkou část města.

Dnes je Portugalsko, a s ním i Lisabon, poloprezidentská republika. Nejlepší památky v Lisabonu přitom patří do období modernizované výstavby v 19. století. Ta dostala Lisabon zpět na mapu nejvýznamnějších měst Evropy. Pojďme si je společně projít.


Jak ušetřit v Lisabonu?
 • Lisabonská karta: 24, 48 nebo 72hodinový průkaz – umožňuje neomezený bezplatný vstup do systému veřejné dopravy, volný vstup do 39 muzeí, historických budov a dalších objektů. Je způsobilá pro metro, autobusy, tramvaje a lanovky Carris a funguje také ve vlacích CP mezi Cais do Sodré a Cascais a ve vlacích mezi Oriente, Rossio a Sintrou. Kompletní seznam památek naleznete zde. Kartu pořídíte od 22 eur za osobu.

Co navštívit a vidět v Lisabonu?

1. Alfama, Mouraria a Bairro Alto

Alfama, Lisabon
Alfama, Lisabon

Když se rodilého Portugalce zeptáte na to, co dělat v Lisabonu, doporučí vám návštěvu Maurské čtvrti. Úzké uličky v Alfama, Mouraria a Bairro Alto vzpomínají na dobu před zemětřesením pod nadvládou Maurů během jednoho z kulturních rozkvětů města.

Čtvrť se nachází v okolí rušného náměstí Martima Monize – jednoho z rekonkvistadorů Portugalska. Maurská čtvrť plně reprezentuje kosmopolitního ducha města. Vedle sebe najdete asijskou, africkou, arabskou i evropskou kulturu. Je jen na vás, kterým směrem se vydáte.

2. Hrad sv. Jiří (Castelo de São Jorge)

Hrad sv. Jiří (Castelo de São Jorge), Lisabon
Hrad sv. Jiří (Castelo de São Jorge), Lisabon (zdroj: visitlisboa.com)

Přímo v Maurské čtvrti se nachází hrad sv. Jiří patřící mezi nejlepší památky v Lisabonu. V dějinách Lisabonu hrál velkou roli. Obývali ho Féničané, Kartáginci, Římané a Maurové. Nakonec ho dobyl portugalský král a dnes slouží jako národní památka a muzeum.

Široké hradby stavby zasahují až do některých městských čtvrtí (farností). Hrad tvoří přibližně čtvercový půdorys, původně obehnaný hradbou, která chránila citadelu. Do památky se dostanete branou z 19. století. Ze zahrad a terasovitých náměstí máte nejlepší výhled na Lisabon.

Vstupné:

📅 Elektronická vstupenka a volitelný audioprůvodce od € 19 za osobu
📅 Hrad Sao Jorge Skip-the-Line Ticket s doprovodem od € 31,50 za osobu

📌 Otevírací doba denně 9:00 až 18:00 (neděle – zavřeno)

3. Avenida da Liberdade

Z historické památky se dostáváme na moderní lisabonský bulvár. V překladu Třída svobody je rušná a především nejdražší ulice v Portugalsku. Svou náladou připomíná Pařížskou ulici v Praze – jen momumentálnější, větší a dražší.

Ulice vznikla z parku už v 18. století jako součást rozšíření města na sever. Dnes se zde nachází 90 metrů široký a 1100 metrů dlouhý bulvár s 10 jízdními pruhy, chodníky pro pěší a zahradami. Moderní lisabonská ulice spojuje náměstí Markýze Pombala a náměstí Restauradores.

4. Muzeum moře (Museu do Mar)

Muzeum moře (Museu do Mar), Lisabon
Muzeum moře (Museu do Mar), Lisabon (zdroj: visitlisboa.com)

Na březích nejdelší pyrenejské řeky Majo v moderní lisabonské čtvrti se nachází Muzeum moře. Prostor původně sloužil sportovnímu klubu Cascai. V roce 1992 zde ale město otevřelo monumentální poctu vodní ploše, které bezpochyby patří mezi to nejlepší, co vidět v Lisabonu.

Muzeum se dělí do několika tematických sekcí:

 • Cascais na cestě vraků
 • Mořská biodiverzita
 • Lidé moře
 • Moře a plavba
 • Mořské zkameněliny
 • Dom Carlos a oceánografická věda

Do muzea se dostanete každý den kromě pondělí. Podobně jako v řadě dalších portugalských památek je i zde vstupné zdarma.

5. Miradouro da Senhora do Monte

Miradouro da Senhora do Monte, Lisabon
Miradouro da Senhora do Monte, Lisabon (zdroj: visitlisboa.com)

V občanské farnosti São Vicente se nachází skvělá vyhlídka, která skvěle slouží, když nevíte, co vidět v Lisabonu. Výstup ke kapli Nossa Senhora do Monte vám otevře výhled na moře, hrad sv. Jiří, lisabonské centrum anebo údolí Avenida Almirante Reis na severu města.

Na vrcholu kopce stojí kaple Nossa Senhore do Monte zasvěcená biskupovi Sao Gensovi. Ten zde byl podle pověsti v roce 284 umučen. Do historie vstoupil nejvyšší vrchol Lisabonu ještě jednou – na této hoře se utábořil král Afonso Enriques během dobývání města.

6. Tramvaj č. 28

Tramvaj 28, Lisabon
Tramvaj 28, Lisabon

Historická tramvaj patří bezpochyby mezi nejzajímavější věci. V Lisabonu, stejně jako v italském Miláně, existuje historická linka s původní tramvají z roku 1930. Veškeré vybavení včetně leštěného dřeva a měděných obložení si stroj zachoval dodnes.

Linka E28, po které stejnojmenná tramvaj jezdí, je zařazena mezi běžnou hromadnou dopravu v Lisabonu. Nezaplatíte za ni víc, než je nutné. Naopak vás doveze do míst, kam se jiné linky z důvodu prudkých zatáček a stoupání nedostanou a představí vám Lisabon z jiné perspektivy.

Jízdní řády tramvaje č. 28, žlutého symbolu Lisabonu, najdete v oficiálních jízdních řádech města. Pokud ale plánujete výlet, přivstaňte si. Z důvodu zájmu turististů je tramvaj přeplněná už od ranních hodin.

7. Museu do Fado

Museum of Fado, Lisabon
Museum of Fado, Lisabon (zdroj: visitlisboa.com)

Co navštívit dále? Třeba muzeum portugalského hudebního stylu fado. Tématem písní z 19. století je nešťastná láska a provází je všudypřítomná melancholie. Ne nadarmo zní hudební motto jižanského státu: „Portugalsko zpívá, když má chuť plakat.“

Muzeum mapující životy představitelů Carlose Paredese, Amálie Rodrigues a Dulce Ponteho má otevřeno od úterý do neděle. V muzeum se konají pravidelné hudební akce a kytarové workshopy. Dobrá je i jeho dostupnost – nachází se jen pár minut chůze od hradu sv. Jiří.

Ceník Museu do Fado

Dospělý 5 €
13–25 let 2,5 €
65+ 4,3 €
Držitelé Lisabon karty 4 €
Děti s Lisabon kartou 2 €
Děti do 12 let Zdarma

8. Bacalhau a pastel de nata

Pastel de nata, Lisabon
Pastel de nata, Lisabon

Je jen málo gastronomických pochoutek zapsaných na seznamu národního dědictví UNESCO. Portugalské sladké pečivo pastel de nata sem ale patří právem. Košíčky se žloutkovým krémem připravují Portugalci již od 19. století a svou recepturu si pečlivě tají.

Mezi portugalské gastronomické speciality patří i rybí pokrm bacalhau. Na v soli nakládanou tresku narazíte téměř v každé restauraci, kde je připravují v různých variacích. Tradiční pokrm miluje celé Portugalsko už od 15. století, kdy námořníci zjistili, že ryby naložené v soli vydrží déle.

Určitě tedy v některé z čtvrtí tyto lahůdky ochutnejte.

9. Lisabonský přístav

Přístav v Lisabonu
Přístav v Lisabonu

Do vašeho seznamu zahrňte i historický portugalský přístav. Dva výletní terminály Alcantara a Santa Apolonia představují důležitý dopravní uzel jižní Evropy. Přístav se navíc nachází v historickém i kulturním centru Lisabonu a je to vhodný výchozí bod při procházkách po městě.

Mimo hemžení rybářů a námořníků zde najdete rybí restaurace podávají bacalhau (viz. bod výše) a původní kavárnu podávající pasteis de belém (tradiční lisabonské koláčky). Díky kosmopolitnímu mísení se vedle sebe nacházejí různé kulturní vlivy, které překvapí na každém rohu. Není divu, že lisabonský přístav pro Portugalsko dlouho znamenal bránu do světa.

10. Palácio da Pena

Palácio da Pena, Lisabon
Palácio da Pena, Lisabon

Jen pár kilometrů od Lisabonu se nachází další místo patřící mezi nejlepší památky v Lisabonu. Místo je dostupné autem i hromadnou dopravou a zařadilo se mezi jeden ze sedmi divů Portugalska.

Na hradním vrchu nedaleko od Lisabonu v Sintře se nachází palác s klášterní kaplí, kterou zde v roce 1493 vybudoval král Jan II. Posléze zde vystavěl klášter, který v 18. století zničil blesk a silné zemětřesení. Klášter nepřežil a zůstala z něj pouze kaple Jana II.

Stavbu dal do současné podoby mladý princ Ferdinand II., který mu dal podobu romantického zámku. Dnes Palácio da Pena přitahuje turisty.

Vstupné:

📅 Sintra: Vstupenka do paláce a parku Pena od € 14 za osobu
📅 Nabídku organizovaných výletů (ve skupině či privátně) najdete třeba ZDE

11. Město Cascais

Cascais u Lisabonu
Cascais u Lisabonu

Přímořské město Cascais leží přibližně 30 km od Lisabonu na pobřeží Estorie, kterou místní řadí do portugalské riviéry. Do města se dostanete autobusem nebo pohodlně lodí přímo z hlavního města Portugalska. Nebo si pořiďte Lisabonskou kartu, která vám zabezpečí dopravu a vstupy i v rámci Cascais na 24, 48 nebo 72 hodin.

V Cascais se nacházejí muzea, paláce i pláže. Dvousettisícové město překypuje energií, kterou nasajete hned po příjezdu. Trojice pamětihodností: Citadela, radnice a socha Petra I. Portugalského a maják Farol de Guia hravě předčí i nejlepší památky v Lisabonu.

Ideální pokud chcete na jednodenní výlet. Nabídku výletů z Lisabonu si můžete projít tady.

12. Kostel sv. Rocha (Igreja de São Roque)

Místo, na kterém dnes stojí jeden z prvních jezuitských chrámů na světě, původně sloužilo jako pohřebiště obětí moru. V roce 1533 pozemek převzalo vzniknuvší Tovaryšstvo ježíšovo a postavilo zde kostel zasvěcený sv. Rochovi – ochránci před morem.

Na první pohled jednoduchý exteriér kostela mate pohledem. Bohatě zdobený interiér kombinuje manýristické a bohaté styly a obsahuje osm kaplí a tři velké oltáře. Celému výjevu dominuje malovaný strop se scénami apokalypsy.

Kostel sv. Rocha překvapí i tím, že obsahuje minimum uměleckých děl. Ta se až na výjimky nacházejí ve vedlejším muzeu São Roque, které shromažďuje umělecké sbírky.

13. Palác Mafra

Palác Mafra, Lisabon
Palác Mafra, Lisabon

Z Lisabonu se přesuneme do jeho nejbližšího okolí. 40 km od města se nachází palác Mafra vystavěný v letech 1717–1730 v barokním a klasicistním stylu. Památka na první pohled nezapadá do portugalského stylu – více připomíná styl italských pamětihodností.

Palác vystavěl král Jan V. a ve své době představoval jednu z nejokázalejších portugalských staveb. Šest symetricky rozmístěných budov chrání dvě věže a dominuje jim centrální bazilika. S palácem Mafra se pojí také spousta legend, mezi které patří zvěsti o krysách velikosti člověka nacházejících se ve sklepení.

Vstupné:

📅 Vstupenka od € 8 za osobu
📅 Jednodenní výlety od € 72 za osobu

14. Ribeira das Naus

Ribeira das Naus, Lisabon
Ribeira das Naus, Lisabon, (zdroj: visitlisboa.com)

Pokud už nevíte, co vidět v Lisabonu, vydejte se mezi domorodé Portugalce. Na říční pláž se širokými stupni se denně scházejí obyvatelé z celého města. V řece je sice zákaz koupání, jedná se ale o skvělé místo k opalování.

Na břehu řeky Tejo se nachází i spousta stánků a kiosků s místními pochutinami. Narazíte zde na nakládanou tresku, jiné rybí speciality i další tradiční jižanské speciality. Kromě už zmiňovaných ochutnejte i chouriço – grilovanou nebo vařenou klobásu podávanou s domácím chlebem.

15. Parque das Nações

Parque das Nações, Lisabon
Parque das Nações, Lisabon

Koho nebaví historické pamětihodnosti, ocení moderní Parque des Nações. Čtvrť založená v roce 1998 k příležitosti výstavy EXPO v Lisabonu se po skončení akce změnila na moderní obytnou a obchodní čtvrť.

Postupně zde vyrostla moderní architektura a luxusní obchody, které překypují jedinečnou energií. Ve čtvrti se mimo jiné nachází lisabonské oceanárium Museu do Mar, Casino Lisboa a Altice Arena – víceúčelový krytý stadion.

16. Klášter jeronymitů (Mosteiro dos Jerónimos)

Mosteiro dos Jerónimos, Lisabon
Mosteiro dos Jerónimos, Lisabon

Jedna z nejznámějších a nejkrásnějších staveb v Lisabonu. Od roku 1983 ji můžete najít na seznamu světového dědictví UNESCO. Dílo pochází z 16. století a najdete jej na břehu řeky Tajo. Dnes patří mezi součást portugalské kultury a identity.

Gotickou architekturu můžete obdivovat i uvnitř. Za 12 euro získáte vstupenku. Buďte však připraveni na to, že památka je natolik oblíbená, že můžete čekat i delší dobu ve frontě, než se na vás dostane řada. Což je trochu kaňka na jinak krásném místě.

Vstupné:

📅 Lisabon: Vstupenka do kláštera Jerónimos od € 12 za osobu

17. Lisabonské Oceánarium

Lisabonské Oceánarium
Lisabonské Oceánarium

Více než 8000 mořských živočichů ze ze 4 oceánských biotopů. Podíváte se na to, co žije v mořích severního Atlantiku, Antarktidy, mírného Pacifiku a tropického Indického oceánu. Jedná se zároveň o největší evropské akvárium.

Vidět můžete žraloky, korálové útesy či vzácné mořské vydry. Jedno z nejnavštěvovanějších míst v Lisabonu. Od roku 1998 sem zavítalo už 28 milionu lidí.

Vstupné:

📅 Lisabon: Vstupenka do oceanária v Lisabonu od € 25 za osobu


Co vidět v Lisabonu?

Lisabon je typický představitel kosmopolitního města, ve kterém se střetávají kultury, rasy a historické události. Díky tomu překypuje jedinečnou energií a nejlepší památky v Lisabonu kombinují různé historické styly.

V Lisabonu objevíte bohatou portugalskou kuchyni, moderní památky i několik stovek let staré hrady a paláce. V historických lisabonských uličkách nasajete unikátní atmosféru města a na každém rohu vás čekají nové zážitky.

KDE SE UBYTOVAT V LISABONU?
Nevíte, kde se ubytovat v Lisabonu? Prošli jsme nabídky butikových hotelů a vybrali ty nejlepší v poměru cena / výkon. Tady je náš výběr:

 1. Hotel Roma – nachází se v dobré čtvrti Alvalade, jen 5 minut chůze od metra Roma a navíc jej skvěle hodnotí dosavadní návštěvníci.
 2. Ibis Styles Lisboa Centro Marquês de Pombal – hotel světoznámého řetězce Ibis. Nachází vedle parku Eduarda VII. 50 metrů od hotelu je veřejné parkoviště pro auta. 2 minuty chůze od metra a 5 minut od Avenida da Liberdade. Hotel je bez snídaně.
 3. Holiday Inn Express – Lisbon – Plaza Saldanha, an IHG Hotel – ubytování s zahradou, soukromým parkovištěm, sdíleným loungem a barem. Oblíbený a dobře hodnocený hotel mezi cestovately.
 4. Hotel Travel Park Lisboa – jen 100 metrů od stanice metra Anjos a 15 minut chůze od rušného náměstí Praça Dom Pedro IV. Bar s terasou.
 5. MYRIAD by SANA Hotels – luxusní hotel a ubytování včetně restaurace s Michelinskou hvězdou. Pokoje s panoramatickým výhledem na řeku nebo Parque das Nações. 10 minut autem od mezinárodního letiště v Lisabonu.

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

3 × two =