Kdy je nejlepší jet na Seychely?

Nejlepší doba, kdy jet na Seychely
duben, květen, říjen a listopad

Vedlejší sezóna
Seychely lze navštívit po celý rok

Seychely jsou pro mnohé snem. Toto souostroví v Indickém oceánu patří mezi nejkrásnější místa na celé naší planetě. Seychely jsou esencí a symbolem exotiky. Najdete je severně od Madagaskaru, na úrovni pobřeží Tanzanie a Keni. Společně s Maledivami a Mauriciem jde o nejvýznamnější luxusní tropické destinace v Indickém oceánu.

Oproti Mauriciu jsou Seychely klidnější a mnohem více panenské. Příroda je zde úchvatnější. V tomto směru předčí i Maledivy, které zdaleka nejsou tak rozmanité, na druhou stranu jsou na Maledivách nejexkluzivnější resorty. Seychely však mají jednu další obrovskou výhodu. Zdejší klima. Seychely jsou (nejen) z hlediska klimatu dokonalým místem pro dovolenou. Přesto se vyplatí vědět, kdy je nejlepší jet na Seychely, abyste zastihli perfektní počasí.


Cesta na Seychely – doba letu

Z ČR je to na Seychely vzdušnou čarou kolem 7000 km. Ale souostroví je poměrně rozptýlené. Lety míří typicky na mezinárodní letiště v hlavním městě Victoria na ostrově Mahé. Pokud letíte z Prahy, nejspíše poletíte s mezipřistáním minimálně v Dubaji.

Cesta (včetně přestupů) trvá v průměru mezi 12 až 18 hodinami a cena zpáteční letenky se momentálně pohybuje nejčastěji mezi 20 až 40 tisíci Kč.

Charterové přímé lety zařízené např. přes CK mohou být přímé a cesta pak trvá kolem 9 hodin.

Počasí na Seychelách

Seychely leží jižně od rovníku. Nejdůležitější zmíněné ostrovy jsou od něj vzdáleny cca 500 km. Jde tedy o vyloženě rovníkovou, tropickou oblast. Celkově je však ostrovů na 115 a jsou rozptýleny na ploše o průměru přes 1000 km. Jen 33 ostrovů je však osídleno. Naprosto drtivá většina obyvatel Seychel žije na ostrově Mahé.

exotika Seychely
exotika Seychely

Tropické podnebí v této oblasti se vyznačuje mimořádnou stálostí, což je, jak jistě uznáte, velmi žádoucí prvek pro dokonalou dovolenou. Je jen minimální pravděpodobnost, že by vám ji pokazili jakékoli rozmary počasí. Celoročně jsou průměrné denní teploty mezi 24 až 30°C. Srážky jsou zde taky velmi hojné.

Za rok může spadnout v průměru i 3000 mm vody. Díky tomu si ostrov zachovává překrásně zelenou a svěží podobu. Srážky se však koncentrují převážně mimo hlavní sezónu, během ní pak mají podobu spíše přeháněk, které vám dovolenou rozhodně nepokazí. Nejvíce prší během ledna, dále února a pak prosince a listopadu.

Seychely a vlhkost vzduchu

Během „přechodných období“ zejména kolem listopadu a pak dubna panuje na Seychelách poměrně velmi teplé a vlhké počasí – vlhkost vzduchu dosahuje i 80 %. V kombinaci s bezvětřím, které zde touto dobou bývá, nastává typické tropické klima. Tedy občas tak trochu sauna. Teploty nejsou až tak vysoké (kolem 30 až 32°C), ale vysoká vlhkost zhoršuje pocitovou teplotu.

Je třeba se bát tropických bouří?

Bouřky jsou na Seychelách spíš slabší a méně časté. Pásmo silných tropických bouří leží jinde. Mohou se vyskytovat zejména od prosince do března a na Seychelách se projevují spíše pošmourným, větrným počasím.

Seychely a monzun – je na ostrovech větrno?

Zejména od prosince do března může být někdy větrnější počasí, teploty v této době bývají velmi příjemné – v průměru kolem 28°C. Větší větrnost podporuje příjemnější podmínky. Na druhou stranu jde o období dešťů. Mezi květnem a říjnem vanou jihovýchodní vánky a na ostrovech je velmi příjemné počasí. Extrémní vichry zde nejsou vůbec obvyklé.


Počasí na Seychelách v jednotlivých měsících

Leden

Teploty kolem 30°C a nejvyšší úhrny srážek. Průměrně spadne až 400 mm vody, tedy víc než o 100 mm víc než v ostatních měsících. Teplota vody se pohybuje kolem 30°C. Přestože jde o vrcholné období dešťů, pokazit dovolenou vám to nutně nemusí. Deště mají formu tropických přeháněk (cca 1 až 3 za den) a po dešti brzy není památky. Propršené celé dny ani v tomto období nehrozí. Díky vyšší větrnosti je vlhké, teplé počasí snesitelnější.

Únor

Třetí srážkově nejsilnější měsíc. Teploty vzduchu kolem 29°C, stejná je průměrná teplota vody. Deště mají opět formu přeháněk (1 až 2 za den). Vanou mírnější, příjemné větry. Pokud vám trocha deště nevadí, můžete směle vyrazit na dovolenou.

Březen

Teploty kolem 30°C a nižší srážky. Voda má kolem 30°C. I tento měsíc může být vhodným časem pro dovolenou.

Duben

Nejteplejší měsíc, kdy průměrné teploty stoupají i ke 32°C, zároveň nastává bezvětří a oproti březnu stoupají srážky. Vlhkost vzduchu je vysoká. Pro někoho může být takové počasí zatěžující. Pokud vám však typická tropická vedra nevadí, je toto období skvělým časem pro potápění a šnorchlování.

Květen

Teploty kolem 29°C, voda má až 31°C a výrazně ubylo srážek. Květen může být velmi dobrým časem pro dovolenou. Stále panuje bezvětří, ale díky nižší vlhkosti a mírně nižším teplotám jsou podmínky příjemnější. Výhodou je velmi teplá voda a skvělá viditelnost při potápění. Pro tyto aktivity ideální čas.

Červen

Téměř sucho, přeháňka jednou za pár dní, lehké vánky a příjemné teplo kolem 28°C. Skvělý čas pro dovolenou u moře. Teplota vody se pohybuje kolem 28°C. Tento měsíc patří rozhodně k nejlepším pro návštěvu.

Červenec

Opět takřka sucho a teploty vody i vzduchu (denní) kolem 27°C. Další perfektní měsíc pro báječnou dovolenou bez deště, extrémních veder či jiných nepříjemností.

Srpen

Velmi podobné počasí jako v červenci a červnu. Teploty kolem 28°C, příjemné vánky. Opět vynikající měsíc pro návštěvu.

Září

Další stálý a příjemný měsíc. Podobné podmínky jako v srpnu. Ke konci září může trochu častěji pršet.

Říjen

Deště už je o něco víc (nad úrovní dubna), ale jako obvykle jde o přeháňky, které trvají pár minut až desítek minut a přicházejí jen jednou za pár dní. Nic co by narušilo, natož pokazilo dovolenou. Teploty jsou příjemné, kolem 28°C a ještě vane příjemný vítr, který poskytuje osvěžení při vyšší vlhkosti.

Listopad

Srážky se drží na úrovni října, ale stoupne teplota. Zároveň typicky ustává vítr. Listopad se tak společně s dubnem vyznačují častějšími tropickými, dusnějšími podmínkami. Pokud vám to nevadí, může být i listopad vhodnou volbou. Zvláště pokud vyrážíte za potápěním a šnorchlováním.

Prosinec

Po lednu nejdeštivější měsíc. Teploty kolem 28°C, tropické vlhké horko zmírňuje příjemný vánek, který se opět vrací. Ani prosinec není pro dovolenou nijak zapovězený.

Kam na Seychely?

Jak bylo řečeno, Seychely je rozptýlené souostroví. Mnohé z nich jsou velmi malé až „mikro“ ostrovy ne zcela nepodobné Maledivám. Největší a nejvýznamnější ostrovy se koncentrují poblíž sebe na severu souostroví. Je zde největší ostrov Mahé s hlavním městem Victoria, kde žije asi 25 000 obyvatel. Jde o velmi malebné tropické město s koloniálním charakterem.

Jen zde i překrásný národní park Morne Seychelles, spousta úžasných zátok, pláží, skal a pralesů – i nemálo turistických resortů a hotelů. Jen pár desítek km severně leží zřejmě nejatraktivnější ostrovy – Praslin a La Digue či Fregate. Funguje mezi nimi lodní doprava (trajekty). Jsou zde mnohé z nejkrásnějších pláží souostroví a jde o častý cíl turistů. Tomu odpovídá i zázemí opět s množstvím resortů a hotelů.

Mezi nejkrásnější pláže Seychel patří Beau Vallon na Mahé, Anse Lazio na Praslinu, Grand Anse či Petit Anse na La Digue. Další úchvatné pláže najdete na ostrově Fregate (Anse Victorin, Anse Macquereau) a samozřejmě i na dalších ostrovech.

Všechny tyto ostrovy jsou velmi blízko sebe a panuje zde prakticky totožné klima. Proto se v našem článku zaměříme primárně na tuto oblast. Ovšem klima na celém širším souostroví Seychely je opravdu velmi podobné.


Přidat komentář

20 − seven =