Nejlepší místa na potápění a šnorchlování v Evropě a ve světě

Milujete sledování podmořského světa? Láká vás zažít nádherné šnorchlování nebo potápění v nejkrásnějších destinacích po celém světě? Inspirujte se a zjistěte, jaká jsou ta nejlepší místa na potápění. V tomto článku vám prozradíme tipy hned na 11 destinací, které lákají na korálové útesy s nespočtem barevných ryb, velké ryby, želvy a další mořské živočichy.

Oblíbené potápěčské destinace přitom lákají nejen na krásu podmořského života, ale i toho suchozemského. Takovou dovolenou tak můžete spojit s objevováním okolní přírody a místní kultury.

Kde se potápět a šnorchlovat

1. Egypt, Rudé moře

Nejlepší místa na potápění a šnorchlování

Pravděpodobně nejbližší destinací pro opravdu skvělý zážitek z potápění je Egypt. Jeho výhodou jsou i velmi nízké ceny za ubytování, díky čemuž se jedná o finančně dostupnou volbu. A kde se koupat a šnorchlovat v Egyptě? Konkrétně doporučujeme zavítat do letoviska Marsa Alam.

Například u hotelu Aurora Oriental Bay Resort se v moři nachází ohromný korálový útes sahající do hloubky 10 metrů. Se základním šnorchlovacím vybavením zde přitom uvidíte spoustu ryb, mant a někdy i malých žraloků.

Skvělé ohlasy na potápění získává také egyptská lokalita Sharm El Sheikh. I v tomto případě se přitom můžete ubytovat v množství hotelů, které nabízí skvělý přístup ke korálovým útesům.

Náš tip: Nejlepší hotely v Egyptě

V severní polovině egyptského pobřeží se dále nachází dvojice malých ostrovů pojmenovaných jako Bratrské Ostrovy. Najdete zde masivní útesové pilíře, které lákají především větší zvířata. Často zde můžete spatřit žraloky, Manty a Simby. Na ostrovy se dostanete prostřednictvím safari lodí, klasické pobřežní lodě zde neplují.

V Egyptě se můžete ponořit také k nejslavnějšímu vraku lodi Rudého moře. Nese jméno Thistlegorm a při ponoru si můžete prohlédnout vrak zvenčí a také nákladové prostory. Jelikož v místě vraku bývají silnější proudy, používají se pro ponor lana.


2. Maledivy

Potápění na Maledivách

Maledivy jsou právem považovány za opravdový ráj na zemi. Jelikož se jedná o malé ostrovy, řadí se zde právě potápění k oblíbeným sportovním aktivitám. Ve vodě se nachází velké množství planktonu, a proto se jedná o místo, kde můžete narazit na spoustu velkých ryb.

Často zde narazíte třeba na obřího rejnoka, který nese označení manta obrovská. Kromě toho je tato lokalita bohatá na výskyt nejrůznějších druhů žraloků a želv. Narazit můžete také na hejna menších ryb.

Náš tip: Nejlepší resorty na Maledivách

Na Maledivách se na každém z hlavních ostrovů nachází hned několik potápěčských škol a center. Zde si můžete zapůjčit kompletní potápěčské vybavení nebo si zaplatit výcvik. Stejně tak si můžete pronajmout svého soukromého podmořského průvodce, který se do hlubin moře ponoří společně s vámi. Zavést vás mohou také do podmořských jeskyní, které se ve vodách kolem Malediv poměrně hojně nachází.

Průměrná cena za zapůjčení kompletní potápěčské vybavení se na Maledivách pohybuje kolem 20 až 25 amerických dolarů za jeden ponor.


3. Bali a vrak lodi Liberty

Bali

Za šnorchlováním a potápěním můžete vyrazit také na Bali a užít si tak okouzlující podmořský svět Indonésie. V místních vodách se nachází řada korálových útesů, které v sobě ukrývají spoustu pestrobarevného života.

Mezi populární lokality pro šnorchlování se řadí zátoka v Pemuteranu, která nabízí pohled na nádhernou korálovou zahradu. Pokud se chcete potápět ke starodávným vrakům lodí, doporučujeme zavítat do Tulambenu. Ve zdejších vodách totiž můžete objevit vrak americké válečné lodi USS Liberty. Díky jeho velikosti jej v moři poměrně snadno najdete. Další vrak lodi je k vidění například v Amedu. Jmenuje se Japenese Wreck a je viditelný i při pouhém šnorchlování.

Pokud budete chtít, existuje na Bali mnoho českých potápěčských center. Díky tomu se do tohoto sportu můžete ponořit bez obav z jazykové bariéry a na všem se pohodlně domluvíte.


4. Zanzibar, Atol Mnemba

Oblíbenou lokalitou pro potápění a šnorchlování je také Zanzibar. Obzvláště lze doporučit jeho východní pobřeží, které je lemováno dlouhým bariérovým útesem. Vydat se můžete jak do mělkých vod pro začátečníky, tak i do těch hlubokých za bariérovým útesem, které jsou vhodnější pro zkušené potapěče. V místních vodách můžete údajně spatřit přes 350 druhů ryb, karety obrovské a delfíny.

Náš tip: Nejlepší hotely na Zanzibaru

Nejkrásnější korálové zahrady světa jsou k vidění v místní přírodní rezervaci Chumbe Island. Ale aby se krása korálů zachovala, je zde dovoleno pouze šnorchlování, nikoliv potápění.

K potápění je vhodná lokalita Nankivell, záliv Menai a také břehy ostrova Mnemba. Na Zanzibaru je údajně 80% šance, že spatříte delfíny ve volné přírodě. Pokud tedy budete mít štěstí, můžete si společně s nimi zaplavat.


5. Austrálie, Velký bariérový útes

Velký bariérový útes - Austrálie

V žebříčku nejlepších míst na potápění rozhodně nesmíme zapomenout na Austrálii a zdejší Velký bariérový útes. Jedná se o největší korálový útes na světě a není tedy divu, že je domovem spousty barevných živočichů. Navíc se jedná o místo pro rozmnožování velryb, které migrují přes Atlantik.

Hlavním centrem vstupu k Velkému bariérovému útesu je městečko Cairns, ve kterém objevíte nepřeberné množství potápěčských agentur. U nich si můžete zakoupit plavbu právě k útesu a pustit se do potápění či šnorchlování. Pokud si chcete celý zážitek užít opravdu na maximum, můžete si objednat několikadenní potápěčské plavby.

Kromě stovky pestrobarevných rybek zde můžete spatřit rejnoky, žraloky, mořské želvy, medúzy nebo třeba mořské koníky.


6. Havaj, havajský ostrov Maui

Havaj

Pokud se vydáte na opačnou stranu zeměkoule, můžete se potápět v nádherných vodách Havaje. Obzvláště populární je částečně ponořený sopečný kráter Molokini, který se nachází mezi ostrovy Maui a Kaho’olawe. Díky srpkovitému tvaru jsou potápěči chráněni před velkými vlnami a silnými proudy.

K nejoblíbenějším ostrovům ke šnorchlování na Havaji patří dozajista ostrov Maui. Především lze doporučit potápění v jižní části ostrova, která je bohatá na korálové útesy a pestrobarevné živočichy. Pokud se budete chtít za tímto sportem vydat, můžete využít služeb několika různých agentur, které se přímo na ostrově nacházejí.


7. Galapágy

Galapágy, Ekvádor

Potápění na Galapágách se právem řadí k těm úplně nejkrásnějším, jaké můžete zažít. V místních vodách se stejně jako na Maledivách vyskytuje velké množství planktonu, díky čemuž se jedná o domov spousty živočichů. Spatřit zde můžete hejna malých ryb, ale i větší ryby, například kladivouny, galapážské žraloky, velrybí žraloky nebo manty atlantské.

K těm nejlepším lokalitám pro potápění na Galapágách se řadí Wolf a Darwin, které jsou vzdáleny zhruba 8 hodin plavby od hlavních galapážských ostrovů. Pokud se zde vydáte, vyplatí se zaplatit si vodní safari a absolvovat několikadenní plavbu, jejíž součástí bude hned několik ponorů.


8. Ostrov Fiji

Ostrov Fiji se nachází v Oceánii a cestovatele láká na krásnou přírodu na pevnině i v moři. Fiji je známé pro krásné měkké korály, ve kterých se ukrývá spousta malých barevných obyvatelů. Navštívit můžete také lokalitu Tonga, která je jedním z mála míst na světě, která umožňují zažít šnorchlování s velrybami. Licenci na toto šnorchlování ale má jen omezené množství lodí a je třeba se připravit na to, že si za takový zážitek docela připlatíte. V chráněné oblasti Pacific Harbour se můžete ponořit do světa žraloků.


9. Omán, Musandam Peninsula a záliv Six Senses Zighy Bay

Vody Ománu jsou plné života, a proto není divu, že i tato destinace je u potápěčů velmi populární. Konkrétně za tímto sportem doporučujeme vyrazit na poloostrov Musandam, kde se nachází nejlepší místa na šnorchlování v Ománu. Spatřit zde můžete třeba zelené mořské želvy, žraloky velrybí a další větší i menší ryby. Lokalita je zajímavá pro skutečně vysoké hory, které klesají do hlubokého moře.

V Ománu stojí za návštěvu také resort Six Senses Zighy Bay, kde si užijete klidné ubytování v soukromých vilách a nespočet aktivit, mezi které se řadí právě i potápění. Čekat tu na vás totiž bude korálový útes plný barevného podmořského života.


10. Palau, Blue Corner

Tento ostrovní stát se nachází v Mikronésii. Tvoří jej přibližně 350 různých ostrovů a ostrůvků, které nabízí perfektní podmínky pro šnorchlování i potápění. Markantní většina těchto ostrovů je neobydlená a Palau proto nabízí možnost zažít opravdovou divokou džungli a klid od všemožných ruchů moderního světa.

Mezi proslulá potápěčská místa na Palau se řadí German Channel, New Drop Off a především Blue Corner. Za výlety za šnorchlováním přitom zaplatíte podle toho, pro jakou lokalitu se rozhodnete. Jediné místo, kde si můžete užít šnorchlování zdarma, je Malakal v Long Island Parku. Ale pokud si budete chtít vychutnat potápění se vším všudy, je třeba si na to připravit finanční rozpočet.

Z hlediska zvířat můžete počítat s tím, že pravděpodobně zahlédnete žraloky. Žije jich tady totiž opravdu spousta. Kromě toho se můžete ponořit i za nejrůznějšími vraky lodí, nachází se zde totiž například pozůstatky japonské flotily z 2. světové války.


11. Indonésie, Národní park Komodo

Indonésie je obecně populární destinací, co se týče potápění. Zavítat můžete například na ostrov Nusa Penida nebo ostrov Lombok a jeho zátoku Blongas Bay. Pravděpodobně nejlepší destinací na potápění v Indonésii je národní park na Komodských ostrovech. Pod vodou se zde můžete setkat s nejrůznějšími druhy žraloků, velkými mantami, dugongy i měsíčníky. Kromě toho se můžete těšit i na velké množství hejnových ryb.

Potápění v parku Komodo můžete spojit i s procházkou po souši. Spatřit zde můžete největšího suchozemského ještěra, varana komodského.


6 komentářů

1 + one =

  • Pěknej článek .Jen něco přihodím.Bali potápění s Měšíčňíkem.Nusa Penida 5 mant na jednom místě . Super zážitek. Fiji doporučuji Aquatreck ráno odvezou sud s masem do moře a v 10 hod se jde potápět. Všude samej žralok. Tonga šnorchlování s verlybami. Na Filipínách Cebu šnorchlování s Verlybími žraloky. Ostrov Apo zaniklá želví rezervace. Malapascua potápění s liščími žraloky. Egypt: Sharm vrak Thistlegorm s dětmi; Marsa – Malikia rezort.

  • Suprově zpracovaný článek, díky za něj. Egypt už mám proježděný tak bych tentokrát chtěl za potápěním do nějaké větší exotiky. Ale ještě se rozhoduju kam přesně…. Maledivy asi musí stát za to ale ty ceny tam už míň

    • Zkus hledat, dá se najít ubytko za 800kc/noc a letenky jsou teď za 13tis přímý let nebo 3 přestupy za 5000kc.
      Stačí pořádně hledat a dostaneš se tam za pár korun když nejsi náročný.

      • Hm, ted vidim, ze i za 11, ale samozrejme mimo letni prazdniny.