Kdy jet do Ománu? Nejlepší počasí a teplota moře

Nejlepší doba, kdy do Ománu
říjen až duben

Vedlejší sezóna
květen, červen a září

Vydejte se do exotického Ománu a užijte si pohodovou dovolenou plnou slunce a vysokých teplot. Zjistěte, kdy jet do Ománu, abyste si užili nejlepší možné počasí. V tomto článku se podíváme na to, kdy se Ománu vyhnout, jaké teploty v této zemi panují v jednotlivých měsících a kdy hrozí největší úhrn srážek. Omán je navíc exotickou destinací, kam se lze přepravit bez přestupu přímým letem.


Kdy je nejlepší počasí v Ománu

Omán je populární destinací, která láká stále více cestovatelů. Před samotnou cestou se ale vyplatí informovat se o tom, v jakých měsících zde převládá nejlepší počasí a kdy do této země raději nejezdit.

Vzhledem ke své geografické poloze je Omán destinací s celoročně vysokými teplotami. Přes léto může teplota v některých oblastech šplhat až přes nepříjemných 40 °C. Během zimních měsíců se naopak teploty pohybují kolem snesitelnějších 22 až 27 °C.

Kvůli větrnému proudění je jižní část Ománu ovlivňována monzunovým obdobím. To s sebou sice nepřináší neustálé deště, ale spíše dusné počasí a mlhy s omezenou viditelností. Dešťů jako takových se zde tedy příliš obávat nemusíte.

Hlavní sezóna v Ománu panuje od října do dubna. Naopak během července a srpna se objevuje silné monzunové období s výskytem mlhy a vysoké vlhkosti vzduchu.

Regiony Ománu mají rozdílné podnebí

Omán lze v závislosti na počasí rozdělit do čtyř základních oblastí. Pro každou z nich je přitom charakteristické trochu odlišné podnebí.

 • Hlavní město Muscat a severovýchodní pobřeží bývá charakteristické suchým počasím po celý rok. Od prosince do února se objevují spíše ojedinělé srážky.
 • Jižní pobřeží a Salalnabízí po celý rok suché a jasné počasí. Výjimkou je již zmíněné monzunové období přetrvávající od července do září, kdy se mohou objevit srážky, mlhy a velké dusno.
 • V případě Chasabu a severních hor je třeba počítat s možností častějších srážek, nejedná se však o nic, s čím byste si museli dělat starosti. Nejvíce srážek zde panuje od prosince do února.
 • Vnitrozemský Omán je prakticky celý vyplněn pouští. To znamená, že zde musíte celoročně počítat s velmi vysokými teplotami a suchým podnebím.

Teploty vzduchu, vody a průměrné srážky v jednotlivých měsících:

 • Leden: vzduch: 23 °C, voda: 25 °C, srážky: 17 mm
 • Únor: vzduch: 23 °C, voda: 25 °C, srážky: 17 mm
 • Březen: vzduch: 25 °C, voda: 27 °C, srážky: 17 mm
 • Duben: vzduch: 27 °C, voda: 28 °C, srážky: 8 mm
 • Květen: vzduch: 29 °C, voda: 29 °C, srážky: 3 mm
 • Červen: vzduch: 29 °C, voda: 28 °C, srážky: 3 mm
 • Červenec: vzduch: 26 °C, voda: 25 °C, srážky: 26 mm
 • Srpen: vzduch: 25 °C, voda: 24 °C, srážky: 10 mm
 • Září: vzduch: 26 °C, voda: 26 °C, srážky: 2 mm
 • Říjen: vzduch: 26 °C, voda: 28 °C, srážky: 1 mm
 • Listopad: vzduch: 26 °C, voda: 27 °C, srážky: 1 mm
 • Prosinec: vzduch: 24 °C, voda: 26 °C, srážky: 12 mm

Počasí v Ománu


Náš tip: Nejlepší hotely a resorty v Ománu

Leden v Ománu

Zatímco u nás udeří mrazy, v Ománu panují v prvním měsíci v roce velmi příjemné teploty pohybující se většinou v rozmezí od 20 do 25 °C. V okolí hlavního města mohou teploty výjimečně vyšplhat i k hranici 30 °C. Voda v moři má teplotu kolem příjemných 25 °C. V tomto měsíci se tedy připravte na většinou teplé a suché počasí s minimálním množstvím srážek. Noční teploty dosahují stále příjemných 15 °C.

Únor v Ománu

Počasí v Ománu v únoru se pohybuje kolem příjemných 23 °C. Opět platí, že v hlavním městě mohou teploty atakovat i 30 °C, naopak nejchladněji je na jihu země v oblasti Salály. Množství srážek je stále velmi nízké, průměrně v tomto měsíci v Maskatu zaprší zhruba třikrát. Teplota moře se pohybuje od zhruba 23 do 25 °C. Jedná se tedy o skvělé období jak pro odpočinkovou, tak i poznávací dovolenou.

Březen v Ománu

V březnu cestovatele přivítají opět o něco vyšší teploty než v předchozích měsících. Průměrně panují teploty od 28 do 30 °C. Na poušti se můžete setkat s teplotou i přes 35 °C. Teplota moře ještě více vybízí ke koupání a průměrně má 27 °C. Naopak srážky jsou velmi nízké, jejich průměrný úhrn dosahuje 17 mm. V okolí Maskatu prší minimálně, s přeháňkami se setkáte spíše v horských oblastech. Vlhkost vzduchu není nijak extrémní a tento měsíc je pro návštěvu země perfektní volbou.

Duben v Ománu

Duben je prvním měsícem v roce, kdy v Ománu převládne doslova letní počasí. V severní části Ománu se teploty běžně pohybují až kolem 34 °C, jižně kolem Salály dosahují průměrně 31 °C. Srážky se objevují spíše sporadicky, jejich průměrný úhrn v dubnu činí pouhých 8 mm. Moře se prohřívá na velmi příjemných 26 až 30 °C, a to podél celého Ománu.

Květen v Ománu

Květnové počasí přeje perfektní tropické dovolené zejména jižní části Ománu. V Salále se teploty průměrně šplhají k 32 °C, výjimečně se může jednat až o 37 °C. Naopak v severní části Ománu již bývají teploty mnohdy neúnosné. Průměrně se jedná o 39 °C, teploty se ale mohou vyšplhat až k 43 °C. Také teplota moře stoupá až k hranici 30 °C. Déšť je spíše výjimečný a tento měsíc je vhodný spíše k odpočinkové dovolené u moře či u bazénu než pro objevování země.

Červen v Ománu

V červnu již cesty do Ománu příliš doporučit nelze, a to kvůli velmi vysokým teplotám, které zde v tomto období panují. V severní části země se může jednat až o 43 °C, v jižní části se teploty drží u příjemnějších 32 °C. Přibližně v druhé polovině června se ovšem o slovo přihlásí monzunové období. To sice není charakteristické příliš vysokým úhrnem srážkem, ale projevuje se zamračenou oblohou. Teplota moře se dostává ke svému maximu za celý rok a může činit až 33 °C.

Červenec v Ománu

Horké počasí Omán neopouští ani v červenci. V severní polovině země se teplota vzduchu pohybuje až mezi 38 až 47 °C. V jižní části se jedná o příjemnějších 32 °C v Salále. Právě v jižní části přitom stále panuje monzunové počasí, dusno a husté mlhy. Zhruba dvakrát až třikrát do měsíce se objevuje silná bouřka, stálé deště se ale nevyskytují. Právě zmíněná mlha je přitom nepříjemná a i vzhledem k tomu se v červenci v Ománu moc turistů nenachází.

Srpen v Ománu

Srpen je svým počasím charakteristický podobně jako červenec. V jižní oblasti okolo Salály stále panuje dusné monzunové počasí s mlhou, v severní části země nejsou výjimkou teploty v rozmezí od 38 do 45 °C. Ani v tomto měsíci tedy nelze dovolenou v Ománu jednoznačně doporučit.

Září v Ománu

Situace se začíná mírně měnit s příchodem září. Tehdy monzunové počasí začíná pomalu odeznívat, mlhy jsou však stále na denním pořádku. V severní části země panují teploty kolem 36 až 40 °C.

Říjen v Ománu

V říjnu v Ománu pozvolna ožívá turistická sezóna. V Salále deště a mlha ustupují a panuje zde již opět jasné počasí s teplotou kolem 31 °C. Sever Ománu je charakteristický počasím prakticky bez deště a teploty vzduchu se zde pohybují zhruba od 35 do 39 °C. Teplota moře činí velmi příjemných 28 °C.

Listopad v Ománu

I listopad lze pro návštěvu Ománu jednoznačně doporučit. Skvělé podmínky jsou důvodem, proč se právě v tomto měsíci do Ománu pořádá velká spousta zájezdů. Teploty vzduchu v maximech činí příjemných 30 °C, moře je prohřáté zhruba na 26 až 29 °C.

Prosinec v Ománu

Prosincové počasí v Ománu vybízí jak k odpočinkové, tak i poznávací dovolené. Teploty vzduchu činí příjemných 27 °C a v zemi panuje neustále jasné počasí. Pár přeháněk se objevuje spíše na horách nebo v Maskatu. Rovněž teplota moře je stále příjemná a činí zhruba 24 až 27 °C.

Teplota moře v Ománu

Teplota moře v Ománu dosahuje po celý rok velmi příjemných teplot, které jsou ideální pro koupání a relaxaci. Nejchladnějším měsícem v tomto ohledu bývá srpen, kdy průměrná teplota moře činí zhruba 24 °C. Naopak nejvyšší teploty moře si můžete užívat během května a to až 29 °C.


Nejčastější otázky a odpovědi

Kdy nejlépe do Ománu vyrazit na plážovou dovolenou?

Pro pohodovou plážovou dovolenou panují nejlepší teploty v Ománu zhruba od konce října do konce dubna.

Kdy nejezdit do Ománu?

Vzhledem k velmi vysokým teplotám a monzunovému počasí nelze doporučit návštěvu Ománu v období od července do září.

Jaká je průměrná teplota moře v Ománu?

Teplota moře v Ománu se v průběhu roku pohybuje v rozmezí od 24 do 29 °C.

Jaké počasí je charakteristické pro jednotlivé oblasti Ománu?

Zatímco na severu země převládá středomořské klimatické pásmo, jižní část země se nachází v tropickém a suchém pásmu. Vzhledem k tomu je jižní část země v průběhu roku ovlivněna monzunovým počasím, které se ale severní části vyhne.


Hana Smětáková

Přidat zkušenost

1 × 2 =