Kam na jaře k moři na dovolenou?

Jaro může být ideální dobou pro uskutečnění příjemné dovolené u moře. Ve většině oblíbených destinací ještě nepanují zběsilá vedra a taky zástupy turistů bývají o něco řidší. Samozřejmě ovšem záleží na tom, kam vyrazíte. Ne všechna místa jsou pro jarní dovolenou vhodná. V mnoha zemích může být příliš deštivo nebo ještě poměrně chladno či studené moře. V dnešním článku pro vás máme několik tipů, kam na jaře k moři.

Vybrali jsme desítku populárních (i méně populárních, ale o to zajímavějších) destinací a podíváme se na to, jaké počasí a podmínky zde panují během jara – tedy v březnu, dubnu či květnu. V některých zemích vás už touto dobou mohou zastihnout pekelná vedra a sezóna v plném proudu, v jiných se turistický život teprve pozvolna rozjíždí. Záleží jen na vás, jaké počasí i jiné okolnosti na dovolené upřednostníte.

Kam na jaře za teplem?

1. Egypt na jaře

Egypt a řeka Nil

Pokud vyrazíte do Egypta za poznáváním zdejších krás – tedy zřejmě především za historickými památkami rozprostřenými v povodí Nilu – ideální dobou je zima nebo právě časné jaro. Březen či duben. Vyhnete se extrémním vedrům i sezóně. Ale co když vyrazíte za mořem a koupáním? V dubnu či květnu už se teploty mohou běžně pohybovat nad 30°C. Zima vám tedy jistě nebude. Teploty však většinou nevyskočí nad 35°C. Naopak v létě už vás mohou snadno zastihnout i 40° vedra.

Můj tip ke čtení: Kdy jet do Egypta

Pokud jde o teplotu moře, samozřejmě záleží na konkrétní lokalitě. Přesto se nemusíte bát, že bude moře vyloženě pro otužilce. I přes zimu mívá Rudé moře kolem 22°C. V květnu už běžně krásných 25°C. Léto – zejména konec června až srpen – bývá v Egyptě vražedně ohnivé a vyprahlé. Suché pouštní horko sice většina lidí snáší lépe než vlhké horko, přesto nemusí jít o ideální čas k návštěvě, pokud si na vedra dvakrát nepotrpíte.


2. Kapvedské ostrovy na jaře

Kapverské ostrovy
Kapverské ostrovy

Kapverdy jsou souostroví ležící u západního pobřeží Afriky. Nacházejí se ještě cca o 1500 km jižněji než notoricky známé Kanárské ostrovy. Kapverdy nabízejí velmi příznivé počasí po celý rok. Je zde v průměru ještě o pár stupňů tepleji než na Kanárech. Jarní dovolené tedy v žádném případě nestojí nic v cestě.

Můj tip ke čtení: Nejlepší hotely na Kapverdských ostrovech

Od ledna do března je zde přes den mezi 22 až 29°C – tedy vlaho a příjemně. Březen navíc bývá již velmi prosluněný. Duben či květen jsou pak mnohými považovány za vůbec nejlepší měsíce pro návštěvu. Přes den bývá většinou do 31°C. Oceán má příjemnou teplotu. Perfektní čas.


3. Kanárské ostrovy na jaře

Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy mají velmi specifické podnebí a někdy jsou označovány jako „ostrovy věčného jara“. Skutečné jaro je zde pak ještě o to více jarní. Vše je šťavnaté, svěží, v rozpuku. V březnu bývá přes den kolem 20°C. Voda mívá cca o stupeň míň, je tedy dost osvěžující. Prší v průměru 2-6 dní. Toto období je ideální pro turistiku. Duben je o něco teplejší a květen už je měsícem, kdy se naplno rozproudí sezóna přímořských dovolených. Může být tedy skvělou volbou pro příjemnou dovolenou.


4. Zanzibar na jaře

Tulia Zanzibar

Zanzibar leží při pobřeží africké Tanzanie, kousek jižně pod rovníkem. Panuje zde tudíž pravověrné tropické klima. Nejtepleji bývá mezi lednem a březnem – tedy během naší zimy. Teploty se tlačí běžně nad 30°C. Naopak červen a červenec jsou chladnější. Tedy relativně. V průměru kolem 28°C. Oblíbenou sezónou je právě konec června až září, kdy není příliš horko a zároveň je počasí stálejší, s minimem srážek.

Můj tip ke čtení: České hotely a resorty na Zanzibaru

A jak je zde v dubnu a květnu? Teplo. Kolem 29-31°C v průměru. Avšak srážky jsou v těchto měsících nejvyšší. To je taky důvod, proč bývají pobyty v dubnu a květnu často nejlevnější. Pokud vám nevadí sem tam tropický „deštíček“, můžete ušetřit.


5. Maroko na jaře

Maroko, Marrakech
Maroko, Marrakech

Severoafrické Maroko slibuje mezi březnem a květnem ideální podmínky pro návštěvu. Je zelenější, méně vyprahlé a horké. Pro Středoevropana jde o snesitelnější podmínky než během žhavého léta. Průměrné denní teploty dosahují v tomto období maxima mezi 25-30°C, tedy žádná hrůza.

Můj tip ke čtení: Kam na dovolenou do Maroka?

Jaro je sice v porovnání se zdejším létem deštivější, ale úhrny srážek jsou obecně poměrně nízké, takže pravděpodobnost, že vám celou dovolenou proprší, je opravdu malá. Alespoň se vyhnete letním pařákům, kdy může teplota vyskakovat až na 50°C.


6. Turecko na jaře

Marmaris, Turecko

Ještě do března je v subtropickém Turecku poměrně deštivo. Teploty jsou přijatelné, ale zvlášť se neprohřejete. Pohybují se do 20°C ke konci měsíce. V dubnu už se můžete těšit na v průměru o 5°C více a o něco méně srážek. Moře bude mít stále spíše kolem 20°C. Samozřejmě záleží na konkrétní lokalitě.

Můj tip ke čtení: TOP 10: Nejlepší hotely v Turecku

Ale pak přijde květen, srážky výrazně klesnou a teploty stoupnou. Běžně bude mezi 25-29°C. Moře se ohřeje na cca 23°C v průměru. Květen je měsícem začínající sezóny. Vyhnete se vedrům i největším návalům. Může tedy jít o velmi dobrý čas pro návštěvu.


7. Řecko na jaře

Řecko s dětmi

Řecko leží v podobných zeměpisných šířkách jako Turecko, takže podnebí je zde podobné. Ale s o něco menšími sklony k letním extrémům. Zima a časné jaro jsou obdobími vyšších srážek. V Řecku se může značně lišit mikroklima ostrovů a pevniny. Taky jsou rozdíly mezi západním a východním pobřežím. Západní -–např. Iónské ostrovy – jsou šťavnatější a zelenější. Ty východní v Egejském moři, jako např. Rhodos, jsou obecně vyprahlejší.

Můj tip ke čtení: Nejkrásnější a nejlepší Řecké ostrovy

Zejména květen může být vhodnou dobou pro přímořskou dovolenou, pokud nutně nevyžadujete tropická vedra (ale i ta mohou přijít). Zároveň můžete za pobyt ušetřit, protože sezóna se teprve rozbíhá. Červen už platí za plnokrevnou letní sezónu.


8. Tunisko a ostrov Djerba na jaře

Sentido Djerba Beach

Tunisko s příbřežním ostrovem Djerba patří mezi nejoblíbenější severoafrické turistické destinace pro dovolenou u moře. Už v březnu zde může být přes den běžně nad 20°C. Občas může sprchnout, ale obecně je zde srážek málo. V dubnu o nějaký ten stupínek stoupne teplota vzduchu i moře a začátkem května obvykle přichází rapidnější oteplení. Teploty se už mohou šplhat ke 30°C, voda bude mít kolem 22-23°C.

Květen už tedy pro cestovatele z našich končin nabízí dostatečně vlídné počasí, ale „otužilejší“ jedinci sem mohou samozřejmě zamířit i dříve zjara. Během července a srpna lze naopak očekávat velmi tvrdá vedra, která každému nemusejí být zcela po chuti.


9. Izrael na jaře

Izrael

Izrael láká především na kulturní bohatství a památky. Avšak nabízí i opravdu parádní přímořská letoviska s dlouhými a krásnými plážemi. Čechů sem každoročně míří mnoho tisíc a zájem o Izrael se rok od roku zvyšuje.

Po celý rok zde panuje příznivé klima podobně jako např. v Egyptě. Teplota moře většinou neklesne pod 20°C. Už v březnu zde běžně bývá přes 20°C, ale ještě trochu více prší. Duben a květen už nabídnou prosluněné počasí a teploty běžně kolem 25°C a vyšší.

Na jihu už ale i v květnu bývá nezřídka vysoko přes 30°C. Rozdíl mezi severem a jihem je zde celkem výrazný. V létě často v Izraeli panují úmorná vedra. Jaro je tudíž optimální čas jak pro osoby, které hůře snášejí vysoké teploty, tak i pro poznávací dovolenou. Izrael totiž nabízí spoustu krás, které stojí za to prozkoumat. Zůstat opravdu jen u moře by zde byla přece jen trochu škoda.


10. Spojené Arabské Emiráty na jaře

Pohled na Dubaj

Spojené Arabské Emiráty se stávají terčem turismu, přičemž kýžený střed se nachází ve městě Dubaj – moderní metropoli a turistickém letovisku světového významu zároveň. V případě Dubaje a Emirátů jsou jarní měsíce březen až květen pro návštěvu ideální.

Už v březnu zde bývá běžně 28 až 30°C nebo i více a téměř neprší. V dubnu už je průměrná denní teplota kolem 32°C a v květnu dokonce kolem 37°C.

I na jaře je zde tedy na naše poměry celkem ukrutné vedro a v létě to bude ještě výrazně horší. Teploty k 50°C nebudou výjimkou. Rozhodně tedy nemusíte čekat na červenec a srpen. Alespoň pokud se neradi smažíte za živa. Jaro, klidně hned zezačátku, je pro návštěvu Dubaje nebo jiného místa v Emirátech adekvátní doba.


Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

twenty − 2 =