Nejkrásnější jezera ve Slovinsku: TOP 8

Slovinsko je zemí úchvatných velehor, historických měst, vinařských krajů a taky skvostných jezer. A pokud vás to právě k jezerům táhne, vězte, že na Slovinsku budete mít žně. V našem článku pro vás máme tipy na osm nejhezčích slovinských jezer. Některá představují vhodnou destinaci i pro delší dovolenou, jiná mohou být spíše zajímavým cílem výletu nebo túry.

Nejkrásnější jezera ve Slovinsku

1. Bled – nejkrásnější slovinské jezero

jezero Bled, Slovinsko
jezero Bled, Slovinsko

Slovinské jezero Bled leží na severozápadě země na hranici Triglavského národního parku, kde se rozkládají Julské Alpy s nejvyšším vrcholem Slovinska, Triglavem (2 864 m. n. m.). Samotné jezero Bled je rovněž obklopeno horami, a to zejména ze západu, avšak již nižšími. Většina se netyčí výše než 600 až 800 metrů nad moře. Zdejší krajina zakrytá hustými lesy je nicméně nádherná a jezero Bled je jistě právem považováno za jedno z nejkrásnějších (ne-li nejkrásnější) v zemi. Ostatně je taky nejnavštěvovanějším jezerem.

Dominantou tohoto přes 2 km dlouhého a 1 300 metrů širokého jezera je ikonický ostrov Bled, z nějž vyrůstá barokní kostelík a je zde dokonce i velmi starobylý staroslovanský hřbitov z 9. století. Tento ostrov spolu s jezerem a horami v pozadí vytváří fascinující a nesmírně fotogenická panoramata.

A pak je tu samozřejmě ještě samotné město Bled, které se rozkládá na východním břehu jezera. Ve městě žije asi 5 tisíc obyvatel a jde o významné lázeňské a turistické centrum Slovinska. Nabízí spoustu možností ubytování, wellness a spa centra i skvělou gastronomii. Zdejší specialitou je zákusek kremna rezina, který si nemůžete nechat ujít. U města se na vysokém osamoceném útesu nad jezerem tyčí slavný bledský hrad, pod kterým se rozkládá zřejmě největší přírodní koupaliště na jezeře.

K jezeru Bled lidé vyrážejí za krásami přírody, koupáním a vodními sporty, do lázní, na turistiku – je zde zkrátka vše, co si lze přát. Kolem jezera vede skvělá promenáda a rozhodně se vyplatí vyrazit i na některou ze známých vyhlídek. Nejkrásnější pohledy nabídne zřejmě Mala Osojnica.

Dalším z turistických lákadel je i nedaleká skalní soutěska Vintgar s visutými stezkami. A s dalšími zajímavými místy a možnostmi, co na Bledu či kolem něj dělat, bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Rozhodně však jde o jedno z nejatraktivnějších míst země.

Kde se ubytovat u jezera Bled?

Co dělat na jezeře Bled:


2. Bohinj

jezero Bohinj, Slovinsko
jezero Bohinj, Slovinsko

Bohinjské jezero je pomyslným úhlavním konkurentem Bledu, pokud jde o oblíbenost a atraktivitu. Obě jezera od sebe dělí necelých 20 km vzdušnou čarou. Bohinj však leží hlouběji v národním parku a Julských Alpách, takže pokud jde o horstvo, nabízí ještě výrazně majestátnější panoramata. Zatímco Bled je ponořený do zeleně, Bohinj už obklopuje šeď masivních strmých skal a hřebenů hor, které mají i přes 1 700 m. n. m.

Kolem jezera vede i velké množství oblíbených turistických stezek a patří mezi typické cíle (či výchozí nebo průchozí body) různých i náročnějších treků. Skvělé místo pro náruživé turisty a milovníky horské přírody.

Bohinjské jezero je dlouhé přes 4,3 km a široké 1,25 km. Co do rozlohy je více než dvakrát větší než Bled. Ale koupání zde je spíše pro lehce otužilejší nátury. Voda je zde výrazně chladnější než v Bledu, které ohřívají termální prameny. Ani v létě se většinou nevyšplhá nad osvěžujících 21°C. Kromě koupání si zde však můžete udělat okouzlující projížďku výletní lodí anebo se věnovat vodním sportům – třeba kajaku, raftingu, windsurfingu,…

Vesničky okolo jezera nabízejí autentickou kulturu a gastronomii. Skvělým výletním cílem může být vodopád Savica, anebo si můžete lanovkou vyjet na vrch Vogel, odkud budete mít jezero jako na dlani – s ním i velkou část Alp.

Bohinjské jezero je poněkud méně notoricky turistické než Bled, ale přinejmenším srovnatelně nádherné. Rozhodně může být skvělou volbou i pro poněkud dobrodružnější a aktivnější návštěvníky.

Kde se ubytovat u jezera Bohinj?

  • Bohinj Eco Hotel – oblíbené ubytování u jezera Bohinj, první ekologicky šetrný hotel ve Slovinsku, volný vstup do aquaparku o rozloze 3 500 m².
  • Hotel Bohinj – 100 metrů od jezera Bohinj, výhled na hory, před hotelem se nachází velká zahrada, zábavní program.

3. Triglavská jezera – sedm jezer v jedné dolině

Triglavska jezera, Slovinsko
Triglavska jezera, Slovinsko

Pokud milujete panenskou, drsnou horskou přírodu a chcete poznat tu nejdivočejší a nejautentičtější část Slovinska, Triglavská jezera jsou jasná volba. Jde o soubor sedmi (nebo i více – dle toho, co se mezi ně zrovna počítá) horských jezer, která se nacházejí v 8 km dlouhém údolí nazvaném příznačně Dolina triglavských jezer.

Tato dolina se táhne pod vrcholem Triglav, takže nabízí víc než dost možností pokochat se pohledy na největší horský masiv Slovinska. Výlet po těchto jezerech je ideální pro dobrodružné povahy a milovníky nespoutaných míst. Cesta vede prakticky pustou horskou divočinou. Je zde však několik horských chat. Nepočítejte ale s žádným luxusem. Jde spíše o autentické horské salaše.

Turistika dolinou je vhodnější přece jen už pro poněkud zkušenější zájemce, ale věřte tomu, že i hodně ostřílení cestovatelé a dobrodruzi budou tímto koutem světa, kde se čas zastavil a kde stále neomezenou mocí vládne příroda, nadšení.


4. Krnské jezero – vysokohorské jezero

Krnské jezero leží hluboko v lůně Julských Alp v Triglavském národním parku a jen cca 10 km od v předchozím bodě představené Doliny triglavských jezer. Toto ledovcové a krasové jezero se krčí mezi alpskými hřebeny a vrcholy hor Mali Šmohor, Veliki Lemež či Vrh nad Peski. Největším zdejším vrchem je však 2 244 metrů vysoký Krn, podle nějž nese jezero název.

I samotné jezero se nachází ve značné nadmořské výšce přes 1 300 metrů, je dlouhé skoro 400 metrů a široké na 150 metrů. V nejhlubším místě má až 18 metrů. Pokud sem vyrazíte, můžete se těšit na fantastickou vysokohorskou turistiku – na své si přijdou i zkušení a nároční horalé. Spočinout či přespat pak můžete v blízké, známé horské chatě Planinsky dom.

I když je jezero docela studené, návštěvníci se v něm rádi koupou. To vám ovšem nedoporučujeme, protože toto chování ohrožuje místní velmi bohatý, ale stejně tak křehký ekosystém. Raději zůstaňte u obdivování jezera z jeho břehů. I tak to stojí rozhodně za to.


5. Jasna u Kranjské Gory

jezero Jasna, Kranjska Gora, Slovinsko
jezero Jasna, Kranjska Gora, Slovinsko

Pokud nepatříte mezi vyznavače těžší turistiky a do hlubin divočiny vás to až tak netáhne, ale přesto byste si chtěli užít krásu autentického horského jezera, skvělou volbou může být menší jezero Jasna, které leží poblíž městečka Kranjska Gora.

Kranjska Gora je považována za bránu do Triglavského národního parku a jde o velmi moderní a špičkové turistické letovisko se skvělými možnostmi ubytování i nádhernými výhledy. Bohaté turistické zázemí najdete i u samotného jezera a na své si přijdete, i pokud máte poněkud vyšší nároky na komfort ubytování. Jsou zde i luxusnější penziony, hotýlky a resorty, ale taky kempy, apartmány… zkrátka cokoli, co hrdlo ráčí.

Jezero a jeho okolí je doslova dech beroucí. Typické jsou pro něj panoramata velmi divoce rozeklaných horských štítů, zpola zalesněných a zpola již skalnatých. Jsou zde taky rozlehlé oblázkové pláže a parčíky i různá příjemná zákoutí. Celkově okolí jezera překvapí čistotou, upraveností a moderností, takže si spíš můžete připadat jako někde ve Švýcarsku nebo Rakousku.

Kde se ubytovat u jezera Jasna?


6. Ptujské jezero

jezero Ptuj, Slovinsko
jezero Ptuj, Slovinsko

Nyní se konečně přesuneme do trochu jiné části Slovinska. Konkrétně do jeho východního kouta k městu Ptuj. Zde se nachází stejnojmenné jezero, které pro změnu leží na čistokrevné rovině. Jezero – resp. přehrada – má přes 7 km na délku a něco přes kilometr na šířku. Je poměrně mělké, v nejhlubší části má jen 12 metrů.

Město Ptuj, které na nádrž „dohlíží“ je někdy označováno za nejstarší slovinské město. Jeho historie sahá až do keltských a římských dob. Dominantou městečka je ptujský hrad, ale je zde i řada dalších památek. Rovinatý kraj je pak zasvěcený především vínu a užít si zde můžete i specifickou kulturu. S jistou nadsázkou bychom mohli Ptuj s jeho jezerem a okolím označit za slovinskou Pálavu.

Ptuj láká i lázeňskou tradicí a najdete zde jeden z významných slovinských termálních aquaparků – Terme Ptuj. Jezero samotné pak láká k rybolovu i různým vodním sportům a je bohaté na zajímavou faunu, především ptactvo.


7. Cerknické jezero

Toto jezero rozhodně nepatří mezi turistické hity Slovinska, ale o to může být zajímavějším místem pro návštěvu. Jde totiž o velmi zajímavou přírodní památku. Zdejší krajina je unikátní, má charakter mokřadních lesů a jako soubor mokřin vypadá i samotné jezero, které navíc periodicky vysychá.

Příroda kolem jezera je překrásná a má nesmírně silnou atmosféru. Po jezeře se můžete projet i na kajaku. Ten si nemusíte přivézt s sebou – je zde loděnice, kde si můžete pronajmout plavidlo i s průvodcem.

Cerknické jezero nabízí pohled na jinou tvář slovinské divoké přírody, která nemusí být jen o alpských velehorách. Výhodou je, že jezero leží jen cca 25 km jižně od Lublaně, takže může být výhodným cílem pro jednodenní výlet, pokud budete v hlavním městě trávit více času. Pokud byste u jezera chtěli strávit více času, ubytovat se můžete v blízké obci Dolenje jezero.


8. Jezero Zelenci

Zelenci, Slovinsko
Zelenci, Slovinsko

Na závěr se ještě přece jen na skok vrátíme zpět do Julských Alp. Posledním místem v našem žebříčku totiž bude jezero – nebo lépe řečeno jezírko – Zelenci. Toto jezero leží poblíž již výše zmíněného města a letoviska Kranjska Gora, ale má i něco společného s Cerknickým jezerem z předchozího bodu. Sdílí s ním panenský, mokřadní charakter.

Jezero Zelenci je obklopené slatěmi a vedou kolem něj dřevěné haťové chodníky. Je zde úžasná, bohatá a rozmanitá fauna i flora. Nejde navíc o nijak zvlášť turisticky vytížené místo, takže se nemusíte bát davů nebo ruchu. Naopak jde o skvělé místo, pokud se chcete nadechnout čistého vzduchu a užít si ničím nerušený klid jedinečné přírody a křišťálově čisté vody. Velmi pěkný cíl pro výlet, pokud budete například trávit dovolenou v Kranjske Goře.


Články na téma jezera:

Přidat komentář

15 − 9 =