Kdy je nejlepší jet do Chorvatska?

Chystáte se na jaře, v létě či na podzim do Chorvatska k moři? Pokud si nejste jisti, kdy jet, abyste si zajistili co nejlepší počasí, tento článek je právě pro vás. Dozvíte se v něm, jaké počasí a podmínky lze očekávat v různých částech Chorvatska během hlavní sezóny i mimo ni. Takže, kdy vyrazit do Chorvatska za sluníčkem a příjemně teplou vodou? Jdeme to zjistit…

Nejlepší období pro dovolenou u moře
červen až září

Vedlejší sezóna
zbytek roku bez koupání v moři


Zelené a svěží severní Chorvatsko

Chorvatsko je pro našince největším evergreenem mezi destinacemi pro letní dovolenou u moře. Díky své poloze nabízí velkou rozmanitost, pokud jde o prostředí i podnebí. Mezi nejbližší pobřežní letoviska patří ta na Istrijském poloostrově a u města Rijeka. Z Prahy je to sem jen něco přes 700 km. Z Moravy přes 600 km, z jižních Čech kolem 650 km.

Počasí v Chorvatsku - slunečno
Počasí v Chorvatsku – slunečno

Tato lokalita je velmi zelená a svěží. Jsou zde rozlehlé borové háje a stále zelené makchie – nízké středomořské lesíky a křovinaté oblasti s velmi bohatou florou. Pobřeží je typické členitostí, často jsou zde skály a útesy. Pláže bývají spíše malé a oblázkové. Podnebí v Rijece má blíže tomu k mírnému kontinentálnímu klimatu.

Náš tip: Kam na dovolenou na Istrii v Chorvatsku?

Průměrná roční teplota vzduchu je zde kolem 14°C. V zimě jsou teploty kolem 5-10°C, zatímco v létě dosahují 25-30°C. Průměrný roční úhrn srážek v Rijece je asi 1 400 mm, což je poměrně hodně ve srovnání s jižnějšími oblastmi. Nejteplejší a nejméně deštivý je zde červenec a srpen. Sezóna je ale v plném proudu i v červnu a září, kdy jsou však teploty v průměru o 2-5°C nižší. Květen zde však bývá ještě poměrně deštivý. Stejně tak vás mohou výraznější srážky zasáhnout i koncem září.

Pro návštěvu severní části Chorvatska tedy doporučujeme měsíce červen až začátek září, pokud si chcete užít klasickou prosluněnou dovolenou u moře a příjemně teplou vodu.

Okouzlující „střední“ Chorvatsko

Kousek pod Rijekou leží oblíbené ostrovní destinace Rab a Pag. Pak už následují přímořské destinace kolem známých větších měst středního Chorvatska. Zadar, Biograd na Moru, Šibenik, Split, Trogir. To vše jsou turisticky velmi oblíbené a vytížené cíle se spoustou letovisek okolo. Staré přístavy, velká města a často i poměrně velké pláže a krásná příroda. To vše zde můžete najít. A taky velmi příznivé počasí.

Zadar dělí od Splitu jen něco přes 100 km, ale rozdíl mezi teplotami zde v letních měsících bývá v průměru 1-2°C (tepleji je ve Splitu). Zadar má klima poměrně podobné jako Rijeka, aspoň pokud jde o letní teploty. Rozdíl se taky pohybuje kolem 1-2°C nebo jsou teploty srovnatelné. Na druhou stranu v Zadaru lze očekávat výrazně menší množství srážek. A to například i v květnu. V Zadaru je tedy menší riziko, že vám dovolená proprší, i pokud vyrazíte na časnější dovolenou zkraje sezóny.

Poreč, Chorvatsko
Poreč, Chorvatsko

Split je mezi červnem a srpnem ještě sušší než Zadar, ale v květnu zde paradoxně může někdy pršet víc. Opět platí, že ideálním obdobím pro návštěvu je především červen až září. Teplota vody v tomto období se v Zadaru pohybuje kolem 22-25°C, ve Splitu je to ještě o stupínek víc s kulminací v srpnu. Mimochodem, Split patří mezi vůbec nejteplejší oblasti Chorvatska společně se Šibenikem.

Náš tip: Nejkrásnější ostrovy Chorvatska

Makarská riviéra

Makarská riviéra je natolik známým místem, že si rovněž zaslouží speciální zmínku. Tato notoricky známá destinace se nachází mezi městy Brela a Gradac. Slibuje dlouhé pláže, malebná města a letoviska a nádherné velehorské panorama za zády v podobě pohoří Biokovo. Velmi populární jsou i příbřežní ostrovy Hvar a Brač.

Hvar i Brač patří mezi velmi suché ostrovy. Roční úhrn srážek se zde pohybuje kolem 670 mm, tedy skoro o polovinu méně než v Rijece. Průměrná teplota vody od června do září se v oblasti Makarské pohybuje v rozmezí 22-25 °C. Průměrné max. denní teploty zde v letní měsíce dosahují 30-32°C, průměrné minimální teploty kolem 21-23°C.

Město v Chorvatsku
Město v Chorvatsku

Jih Chorvatska

Jako zástupce jižní části Chorvatska si zvolíme oblast kolem známého města Dubrovník. Pokud byste čekali, že čím jižněji pojedete, tím větší horko zde bude, pak můžete být malinko zklamáni. Dubrovník je totiž teplotně srovnatelný se Splitem. Samozřejmě pouze v průměru. Není zde průměrně ani více hodin slunečního svitu (v červenci je to v průměru až 12 hodin denně) ani výrazněji teplejší voda.

Pokud by vám tedy šlo čistě o teplo, nemusíte si zajíždět a zpravidla stačí zůstat ve Splitu či okolí. V Dubrovníku dokonce o něco víc pršívá. Ale je to znát nejvíce mezi lednem a březnem, během pozdního jara je četnost srážek vcelku srovnatelná.


Kde je v Chorvatsku nejtepleji?

Pokud vyrážíte za teplem, mezi nejteplejší oblasti Chorvatska patří Split, Dubrovník či ostrovy Hvar a Vis nebo třeba riviéra Pelješac na stejnojmenném poloostrově u Makarské. Už v květnu se v těchto místech dočkáte poměrně příznivých teplot. V průměru vyšších než v jiných částech Chorvatska.

Taky v září zde bývá stále tepleji. V tomto období patří k velmi teplým i ostrov Mali Lošinj, který přitom leží na severu země. Může být tedy vhodnou blízkou destinací pro pozdně letní až časně podzimní dovolenou.

Kde je v Chorvatsku nejčistší moře?

Za starých časů byl pro našince Jadran jakýmsi etalonem čistoty – ve srovnání s např. Černým mořem. Dnes už však toto moře doznává jistých škod v důsledku negativního lidského působení. Kam tedy za čistým mořem do Chorvatska? Podmínky se mohou značně lokálně lišit a průběžně i měnit v závislosti na řadě okolností. Mezi místa s velmi pěkným a čistým mořem a/nebo krásnými plážemi však patří např.:

 • Souostroví Kornati mezi Zadarem a Šibenikem
 • Ostrov Mljet v jižní Dalmácii
 • Souostroví Brijuni u pobřeží Istrie
 • Pláže u města Rovinj v Istrii
 • Ostrov Brač (za zmínku stojí mys Zlatni rat u města Bol)

Krásných pláží a míst v Chorvatsku s čistou vodou by se však zajisté dalo najít mnoho. Mezi nejoceňovanější, navíc písečné, pláže patří například Rajska plaža na ostrově Rab. Vyhlášená je i pláž Sipar na Umagu, pláž Dunat na Krku a tak bychom mohli pokračovat.

Náš tip: Nejkrásnější písečné pláže v Chorvatsku

Kdy nejezdit do Chorvatska kvůli obtížné dopravě?

V hlavní sezóně mohou být trasy z ČR do Chorvatska značně vytížené. To může vést k dlouhému čekání v kolonách. Mnohahodinové zdržení vám může znepříjemnit začátek dovolené. Pokud vyrážíte v hlavní sezónu, snažte se vyhnout odjezdu v pátek odpoledne a večer nebo v sobotu ráno. Jde o dobu, kdy odjíždí na dovolenou nejvíce lidí. Lze tedy čekat největší zdržení.

Neděle je výrazně méně vytížená. A ještě lépe na tom mohou být všední dny – od pondělí do čtvrtku. Můžete si ušetřit nervy i spoustu času.

Průměrné teploty vody a vzduchu v Chorvatsku v jednotlivých měsících

Pokud si chcete udělat rámcový obrázek, jaké teploty čekat v Chorvatsku po celý rok, může vám pomoci následující orientační tabulka. Jde ovšem o zprůměrované hodnoty pro celou zemi. Ale jak již víte, teploty mezi jednotlivými oblastmi se mohou i citelně lišit.

 • Leden: Vzduch: 9°C, Voda: 12°C, Srážky: 71mm
 • Únor: Vzduch: 10°C, Voda: 11°C, Srážky: 55mm
 • Březen: Vzduch: 12°C, Voda: 12°C, Srážky: 66mm
 • Duben: Vzduch: 15°C, Voda: 14°C, Srážky: 63mm
 • Květen: Vzduch: 19°C, Voda: 18°C, Srážky: 70mm
 • Červen: Vzduch: 23°C, Voda: 22°C, Srážky: 50mm
 • Červenec: Vzduch: 26°C, Voda: 25°C, Srážky: 33mm
 • Srpen: Vzduch: 26°C, Voda: 25°C, Srážky: 52mm
 • Září: Vzduch: 23°C, Voda: 23°C, Srážky: 105mm
 • Říjen: Vzduch: 18°C, Voda: 20°C, Srážky: 121mm
 • Listopad: Vzduch: 14°C, Voda: 17°C, Srážky: 118mm
 • Prosinec: Vzduch: 10°C, Voda: 14°C, Srážky: 97mm

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

4 × 1 =