10 tipů na nejkrásnější a nejlepší poznávací zájezdy pro rok 2024

Na polehávání na pláži vás moc neužije, a když jste v cizině, chcete toho raději co nejvíc vidět, poznat a zažít? Poznávací a okružní zájezdy jsou skvělý způsob, jak uvidět velký kus světa a neminout nic důležitého. Pořádají je prakticky všechny významné cestovní kanceláře. Které jsou ty nejkrásnější poznávací zájezdy v současné nabídce? Pojďte se s námi podívat na TOP 10.

Nejlepší poznávací zájezdy v Evropě i mimo ni

1. Poznávací zájezdy za fjordy do Norska

Poznávací zájezdy za fjordy do Norska
Poznávací zájezdy za fjordy do Norska

Norsko patří bezesporu mezi nejkrásnější země Evropy i celého světa. Fjordy, chlouba Norska, jsou pak považovány za jeden z nejúžasnějších výtvorů přírody. Tato členitá hornatá pobřeží a zálivy lemují takřka celé západní pobřeží země u Norského moře. Mnohé ze zálivů se zakusují do země i na desítky kilometrů hluboko. Norsko skrývá i úžasné hory, krásnou přírodu a zajímavá města.

Na vyvalování u moře je pro našince v Norsku většinou trochu chladno. Proto sem více turistů míří spíše za poznávacími zájezdy. Nejoblíbenější jsou pak právě okružní jízdy po norských fjordech nebo i jiných zajímavých místech, jako jsou různé národní parky i některá města a podobně.

Vynikající okružní poznávací zájezd nabízí například CK Exim Tours. Jde o osmidenní dovolenou, na které se podíváte k nejkrásnějším fjordům – Hafrsfjordu, Lysefjordu, Sognefjordu, Geirangerfjordu a dalším. Fjordy si přitom dostanete příležitost prohlédnout z výšky i se po nich budete plavit na trajektu. Projedete taky horskými serpentýnami slavné Cesty Trollů, uvidíte ledovec Jostedalsbreen a mnoho dalšího. Norsko tak můžete prozkoumat opravdu zevrubně, aniž byste byli ochuzeni o pohodlí.


2. Plavba po Nilu

Plavba po Nilu
Plavba po Nilu

Málokterá země světa láká bohatstvím dějin, které stále zůstává zachováno v úchvatných památkách, tak jako Egypt. Egypt byl kdysi jednou z nejmocnějších a nejdéle trvajících říší světa. Civilizace kolem Nilu trvala nejméně tři tisíce let starověku bez výraznějších změn a zanechala po sobě pyramidy, sfingu, mocné chrámy i úžasné hrobky, sochy a další pamětihodnosti, které svou velkolepostí dodnes berou dech.

I když je Egypt velmi populární i jako přímořská destinace, pokud máte spíše dobrodružnější povahu a chcete poznat historický odkaz Egypta, poznávací zájezd bude rozhodně lepší volbou. A neexistuje lepší varianta než plavba po Nilu. Z vod této životadárné tepny můžete poznat celou zemi. Plavby po Nilu jsou populární už minimálně po celé dlouhé dekády. Ostatně, jedna se stala inspirací i pro dnes již legendární knihu Agathy Christie.

Dnes tyto plavby nabízí řada CK a opravdu zajímavou nabídku najdete u CK Bluestyle. Zde si můžete vybrat z několika variant plaveb podle délky (8, 11, 12 i 15 dní) i podle toho, co všechno bude plavba zahrnovat a odkud bude startovat (Hurghada či Marsa Alam). Na plavbě můžete navštívit slavný Luxor s jeho hrobkami, paláci a chrámy, ale taky Káhiru, pyramidy i další místa.


3. Nejkrásnější kouty Švýcarska panoramatickými drahami

Nejkrásnější kouty Švýcarska panoramatickými drahami
Nejkrásnější kouty Švýcarska panoramatickými drahami

Švýcarsko patří mezi další úžasné perly Evropy. Tato země v nejniternějším srdci Alp nabízí neopakovatelnou, překrásnou horskou přírodu, ale i krásnou atmosféru. Švýcarsko je země duší venkovská, přívětivá, klidná a přátelská, ale taky perfektně fungující, moderní a bohatá. Švýcarsko je prostě TOP třída ve všech ohledech a stojí za to ho navštívit – tím spíš, že od naší země neleží nijak daleko.

Pokud chcete Švýcarsko poznat opravdu zevrubně, můžete vyrazit na vlastní pěst, ale výrazně komfortnější může být využití poznávacího zájezdu s cestovní kanceláří. Výhodou je i to, že nemusíte bádat nad harmonogramem a můžete si být jistí, že se podíváte na všechna nejkrásnější místa.

Velmi pěkné poznávací zájezdy do Švýcarska nabízí například spolehlivá CK Čedok. V rámci 6denního zájezdu (který zahrnuje cestu vlakem z ČR) uvidíte horská města jako Sv. Mořic nebo Lucern a mnoho úchvatných alpských vrcholů, strání a údolí.

Cestovat vlakem budete i ve Švýcarsku a zažijete neuvěřitelné výhledy. Velmi pěkný zájezd.


4. Pobřeží a historie Portugalska

Pobřeží a historie Portugalska
Pobřeží a historie Portugalska

Dostáváme se i k trochu méně tradičním poznávacím zájezdům, které však mohou být o to atraktivnější a lákavější. Nechtěli byste poznat třeba takové Portugalsko? Země trochu turisticky opomíjená a přitom naprosto okouzlující, rázovitá a svébytná, stále žijící v autentickém jihoevropském rytmu. Portugalské pobřeží stýkající se s Atlantikem nabízí nespočet nádherných pláží, skalisek, útesů a zákoutí k prozkoumání. Zdejší města jsou jako z jiného světa. Krajina je rozmanitá a plná míst, na která se budete toužit zase někdy vrátit.

Pokud chcete Portugalsko procestovat, ale nemáte zrovna talent na cizí jazyky a obáváte se, že byste se mohli trochu zatoulat, řešením může být poznávací zájezd. Třeba ten od Exim Tours, který vám umožní z Portugalska poznat velký kus přírody, moře, kultury i gastronomie.

Poznáte půvabné a věhlasné Algarve s jeho překrásnými plážemi a vesničkami, uvidíte města jako Lisabon, Lagos, Faro i mnohá další. Ochutnáte portugalská vína i kuchyni, projdete se korkovým či eukalyptovým hájem, prohlédnete si i řadu slavných památek. Tento zájezd je opravdu velmi pěkně naplánovaný a stojí za to.


5. Poznávací okruh Ománem

Poznávací okruh Ománem
Poznávací okruh Ománem

Omán se poslední dobou stále více dostává do hledáčku českých turistů. Opět velká část z nich míří především do přímořských destinací. Pokud však chcete z této arabské země vidět co největší kus, doporučujeme spíše poznávací okruh. Třeba ten od Blue Style.

Tato CK nabízí více variant okruhů Ománem s různou délkou trvání, přičemž si zájezd můžete do jisté míry i přizpůsobit na míru, což je jistě skvělá výhoda. V každém případě vás v rámci základního harmonogramu čekají nejdůležitější města a místa – Salalah, Muscat, Súr. Podíváte se taky do nitra ománských hor, na horské laguny, řeky a kaňony, ale taky do pouštních oáz, osad a měst. A samozřejmě k moři. Užijete si velkou porci dobrodružství, ale zbude dost času i na odpočinek a luxus v některém z pětihvězdičkových ománských resortů.


6. Krásy ostrovů Malta a Gozo

Krásy ostrovů Malta a Gozo
Krásy ostrovů Malta a Gozo

Je libo Maltu? Ještě než přispěcháte s lopatou a kolečky, pak zdůrazňujeme, že máme na mysli tu ve Středozemním moři. Ostrov, který leží pod Sicílií, je jedním z nejrozpálenějších koutů Evropy. Na ploše jen 316 km2, což není zdaleka ani katastrální výměr Prahy, se pod horkým sluncem odehrál významný kus dějin. Spoustě lidí vytane na třeba řád maltézských rytířů, ale dějiny ostrova sahají až k megalitickým pravěkým kulturám přes Féničany a homérské Řecko, řádili zde i Římané a v nedávné historii třeba Napoleon.

Matla, i její menší ostrov Gozo, jsou plné dějin. Je zde však taky velmi jedinečná kultura, pozoruhodná města, nádherná pobřeží a pláže. I maltézská krajina je velmi půvabná a jedinečná. A to vše můžete poznat, pokud se sem například s CK Exim Tours vydáte na okružní jízdu. Budou vám na to stačit 4 dny a za tuto dobu uvidíte všechna nejdůležitější města, místa a pamětihodnosti. Město Valletta, zahrady Baracca, ospalé opevněné sídlo Mtina, útesy Dingly, chrámy Ggantija – a mnoho dalšího.


7. Za krásami Andalusie

Za krásami Andalusie
Za krásami Andalusie

Andalusie na jihu Španělska je jedním z turisticky nejvděčnějších a taky nejkrásnějších a nejautentičtějších regionů této velké země. Andalusie je kolébkou a domovem flamenca. Právě zde se taky střetávala kultura arabská s evropskou, což kraji dodalo zcela jedinečný ráz. Jsou zde úchvatná pohoří jako Sierra Morena či Sierra Nevada, dokonalé pláže, autentická městečka a vesnice, ale i nesmírně slavná sídla a města jako překrásná Sevilla, přímořská Málaga, horská Granada, prastará Cordóba nebo přístav Cádiz.

Andalusii rozhodně stojí za to poznat, neboť nabízí čirou esenci toho nejryzejšího ze Španělska. V CK Exim Tours to dobře vědí, a proto připravili i zájezd, který se zaměřuje právě na tento kraj a jeho zevrubné poznání a prozkoumání. Budete na to mít příjemných 8 dní – podíváte se do všech nejdůležitějších měst a míst od Gibraltaru až po Granadu a Cordóbu. Zastavíte se i na vyhlášeném Costa del Sol, pobřeží slunce. Čekají vás opravdu báječné zážitky.


8. Víkend v Paříži

Víkend v Paříži
Víkend v Paříži

Ne vždy je nutné procestovat celou zemi, abyste toho viděli hodně. Někdy se spousta krás koncentruje na poměrně malé ploše – a to je nepochybně i případ mnoha slavných evropských metropolí, mezi nimiž má Paříž výsadní postavení. Paříž je město dějin, město lásky, umění, módy a bohémského života. Je to město plné inspirace a odkazu bohaté historie. Paříž je zkrátka úžasná.

Na dokonalé poznání Paříže by nemusel stačit ani celý život. Ale to nejlepší se dá stihnout za prodloužený víkend. Takový víkend můžete absolvovat třeba s Čedokem, který nabízí velmi příjemné zájezdy do Paříže z mnoha českých měst. Během výletu se podíváte do Louvru, Notre Dame, samozřejmě k Eiffelovce, do Sacre Coeur nebo na Montmartre a na mnoho a mnoho dalších úžasných a ikonických míst. To vše pohodlně a bez stresu či problémů s jazykovou bariérou.


9. Poznávací turistika a koupání na Madeiře

Poznávací turistika a koupání na Madeiře
Poznávací turistika a koupání na Madeiře

Madeira je překrásným klenotem Atlantiku a nepochybně jedním z nejpozoruhodnějších míst na zemi. Na tomto ostrově, který má 801 km2 najdete skoro dvoutisícové velehory, ale i unikátní vavřínové pralesy, které již takřka nikde jinde na světě nenajdete. Zdejší příroda je naprosto neuvěřitelná. Ale krásné je i zdejší moře a pláže lákající k odpočinku a koupání.

Proto se na Madeiře vyplatí spojit obojí – přímořský relax s poznávací turistikou. Přesně to taky nabízí Čedok na svém 8denním zájezdu. V jeho rámci uvidíte vše, co Madeira nabízí – hory i zmíněné pralesy, budete se prodírat tajuplnými stezkami, ale taky si krásně odpočinete na zlatých plážích. Podíváte se do měst, jako je Funchal, i horských a přímořských vesniček. Opravdu výborně koncipovaný zájezd.


10. Azorské ostrovy – Sao Miguel

Azorské ostrovy - Sao Miguel
Azorské ostrovy – Sao Miguel

Azory jsou další souostroví v Atlantiku. Oproti Madeiře leží o něco dále v oceánu a taky víc na sever. To se odráží i na krajině, která bude na našince působit přece jen povědomějším dojmem, ale i zde se nacházejí velmi exotické pralesy a tajuplná zákoutí vábící k prozkoumání.

Azory jsou velmi populární turistický cíl a k vidění je tu toho opravdu hodně. Pokud si chcete být jistí, že vám nic neunikne a že si cestu sem parádně užijete, můžete se svěřit do péče CK. Skvělé poznávací zájezdy nabízí například Exim Tours. Během osmi dní probádáte Azory, uvidíte zdejší unikátní čajové či ananasové plantáže, hory, jezera i města a vesnice.


Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

11 − 10 =