15 tipů na nejlepší místa na dovolenou v ČR

Za krásnými památkami či přírodou nemusíme nutně jezdit daleko do zahraničí. I naše země skrývá mnoho úžasných míst. Pokud uvažujete, že letos zůstanete na domácí půdě a přemýšlíte, kam na dovolenou v ČR, tento článek je přesně pro vás. Připravili jsme pro vás totiž žebříček 15 nejlepších míst na dovolenou v ČR. Jsou mezi nimi města, hory, jezera a vodní nádrže i jiná místa, kde se dá odpočívat, výletovat, sportovat, koupat se nebo dělat leccos jiného.


1. Český Krumlov

český krumlov

Český Krumlov je považován za jedno z nejkrásnějších měst v ČR – a to je, v zemi kde je spousta nádherných historických měst, co říct. Krumlov je perlou Jižních Čech, leží na okraji Blanského lesa a v předhůří Šumavy mezi meandry ještě docela „mladé“ Vltavy. Na poměrně malé ploše nabízí obrovskou koncentraci památek a překrásných panoramat.

Celý historický střed tohoto pouze 13tisícového města je zapsán v seznamu UNESCO a památkovou zónou je třeba i předměstí Plešivec a velmi slavnou oblastí je i podhradní čtvrť Latrán. Dominantou města bude zřejmě hrad a zámek Krumlov, ale dalších věhlasných staveb a pamětihodností se ve starobylých uličkách skrývá neskutečné množství. Toto město je nesporně jedno z nejzajímavějších a nejvíce okouzlujících míst, která lze v ČR navštívit.

Náš tip: TOP 8: Nejlepší ubytování a hotely v Českém Krumlově


2. Jižní Morava

Jižní Morava s dětmi

Když se řekne jižní Morava, většině lidí se vybaví víno, úrodná půda a jakási prosluněná takřka jižanská idylka. V krajích jako je Pálava u nádrží Nové Mlýny si ostatně můžete skutečně připadat trochu jako u moře. Nádherné vísky s malebnými domečky, nekonečné vinohrady, krajina plná skal a dubových či jasanových lesů.

Jižní Morava má zkrátka opravdu silné kouzlo a atmosféru. Je to kraj pohostinný, plný pracovitých, ale neuspěchaných a vlídných lidí. Jižní Morava má vlastní velmi výraznou kulturu. Její snad nejvýraznější manifestací mohou být slavnosti vinobraní, které se konají například v Mikulově či Znojmě a v menší podobě v mnoha dalších vískách a městech.

K nejnavštěvovanějším místům patří zřejmě již zmíněná Pálava s nádržemi Nové Mlýny, Mikulovem a ikonickými Pavlovskými vrchy. Dalším místem je jistě Znojmo s překrásným přírodním parkem Podyjí a přehradou Vranov. Navštívit můžete taky pohoří Žďánický les či Chřiby nebo povodí Moravy s historickými městy jako Uherské Hradiště.

Náš tip: Dovolená s dětmi na jižní Moravě, tyhle ubytování budou děti milovat

Mimořádně známá je pak oblast kolem Valtic a Lednice se zdejšími parky a zámky. O kousek jižněji leží snad poslední kus skutečné divočiny na území ČR – lužní lesy známé jako moravská Amazonie. Na jižní Moravě si na své přijdou milovníci přírody, vína, relaxace, historie i kultury.


3. České Švýcarsko

České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko patří bezesporu k nejznámějším a nejoblíbenějším významným krajinným oblastem v ČR. Jde o jeden z pouhých čtyř našich národních parků. Není tomu tak dávno, co se dostal do popředí zájmu z nepříliš příjemných důvodů, totiž v důsledku jednoho z nejrozsáhlejších lesních požárů na našem území ve známé historii. Přes tuto katastrofu zůstává České Švýcarsko jednou z nejoblíbenějších a nejatraktivnějších českých destinací.

Národní park se může pyšnit především úžasnou přírodou. Kromě rozlehlých lesů zde najdete fascinující skály a skalní věže, rokle, soutěsky i celá skalní přírodní města a labyrinty. K nejvýznamnějším místům a dominantám patří jistě Tiské stěny, divoká Edmundova soutěska a pak samozřejmě legendární Pravčická brána.


4. Praha

Nejlepší hotely v Praze

Hlavní město snad není potřeba zvlášť představovat nejen našincům, ale ani většině vzdělaných obyvatel ostatních zemí – nejen v Evropě. Praha patří mezi nejnavštěvovanější místa ve střední, ba možná i celé, Evropě.

Tato věhlasná milionová metropole láká především impozantními památkami a výhledy. Pohled přes Vltavu a Karlův most na panorama Pražského hradu je snad nejznámější výjev z celé naší země. Mezi další nejznámější památky patří majestátní katedrála sv. Víta. Jako v jiném století se ocitnete při procházkách malostranskými a ulicemi Starého města.

Václavské náměstí, Vyšehrad, Petřín… to jsou jen některá z desítek a stovek slavných a zajímavých míst, která můžete vidět, aniž byste se museli vzdálit centru. Kdo by si chtěl udělat výlet i někam dál, třeba do přírody, za návštěvu rozhodně stojí Divoká Šárka s jejími lesy a skalami. Zkrátka skvělá možnost, kam vyrazit na dovolenou v ČR.


5. Jezero Lipno

Stezka korunami stromů - Lipno
Stezka korunami stromů – Lipno

Česko sice nemá moře, ba ani nijak extrémně rozlehlá jezera, přesto se i našinec má kde vykoupat, i když nechce opustit hranice domoviny. Jedním z nejznámějších míst je zajisté vodní nádrž Lipno na Šumavě. Lipno láká na krásnou, lesnatou horskou přírodu i na rozlehlé vodní plochy, které lze využít ke koupání, ale i mnoha vodním sportům. Ať už jste příznivci jachtingu, windsurfingu, paddleboardingu či jiné disciplíny – na Lipně dostanete prostor.

Spoustu krásných míst a cílů pro vycházky a výlety však nabízí i okolí Lipna. Je zde třeba famózní stezka korunami stromů, za vodními atrakcemi můžete jít do aquaparku Aquaworld Lipno, navštívit můžete unikátní Boubínský prales, vystoupat k některé z mnoha rozhleden, projít si Medvědí, Jezerní či jinou známou stezku a tak dále. Lipno je svou koncentrací aktivit, atrakcí a krás skutečně unikátním místem.

Náš tip: TOP 8: Nejlepší ubytování a hotely na Lipně


6. Šumava

Šumava, Lipensko

Jeden z našich národních parků a největších pohoří. Šumava. Divoká a krásná i rozlehlá. Plná příležitostí pro zimní sporty v „letoviscích“ jako Železná Ruda či Kvilda i pro letní aktivity a turistiku. Navštívit můžete jedinečné slatě a rašeliniště – třeba Jezerní či Chalupskou slať, Mrtvý luh a mnohé další. Minout byste rozhodně neměli horská jezera jako Černé jezero, Čertovo jezero či jezero Laka.

Rájem lyžařů je hora Špičák, ale i ski areály Kvilda, Nové Hutě či Zadov, Lipno a další. Milovníci divokých kaňonů a skal si mohou udělat výlet do Amálina údolí či na Dračí skály. Vyrazit můžete na některou z rozhleden (třeba na Pancíři či Poledníku), z nichž budete mít pohoří jako na dlani. A je toho samozřejmě mnohem víc.


7. Jeseníky

Jeseníky

Hrubý a Nízký Jeseník s nejvyšší horou Praděd jsou dalším turisticky oblíbeným pohořím v naší zemi kam vyrazit na dovolenou. Tahle oblast je rájem jak pro lyžaře a jiné zimní sportovce, tak pro výletníky a turisty. Kromě ikonického Pradědu s jeho věží můžete navštívit třeba známý vrchol Šerák, Točník či rozhlednu na Medvědí hoře. Jsou zde krásné vodopády – kupříkladu Poniklý, Hučavy nebo Borové. Vydat se můžete naučnými stezkami jako Bílá Opava. Prohlédnout si třeba Obří či Sokolí skály nebo Ztracené kameny.

Lázně Jeseník vás po náročných túrách přivítají hřejivou náručí. Ve Velkých Losinách zas najdete slavný renesanční zámek. Vynechat byste neměli ani návštěvu vodní nádrže a elektrárny Dlouhé stráně.


8. Beskydy

Beskydy

Nejznámějším a největším pohořím východní Moravy jsou Beskydy, které zasahují do několika států. Na české straně je největším vrcholem Lysá hora (1323 m), která patří k nejoblíbenějším výletním cílům. Za ní oblibou i výškou následuje Smrk. A pak je tu legendární Radhošť, který je možná vůbec nejslavnějším místem Beskyd. Tyčí se nad městem Rožnov pod Radhoštěm, kde najdete mimo jiné úžasný valašský skanzen, a nabízí jedny z nejkrásnějších výletů. Třeba na Pustevny či k soše Radegasta. U Pusteven je i parádní stezka v korunách stromů Valaška, která už přiléhá spíše k dalšímu známému vrcholu – Tanečnici.

Beskydy jsou krásné, plné zajímavých míst, vesnic a městeček a možná stále o něco méně turistické a poněkud více divoké a panenské ve srovnání s mnoha jinými českými pohořími. Pokud milujete klid, autentičnost a rázovitou valašskou kulturu, Beskydy mohou být správnou cílovou stanicí pro dovolenou.


9. Krkonoše

Krkonoše

Naše nejvyšší pohoří Krkonoše patří mezi notoricky známé a nejoblíbenější destinace pro zimní i letní výlety a dovolené. Krkonoše jsou největším lyžařským rájem v ČR. Města jako Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn či Harrachov mají dnes podobu zimních letovisek takřka světového formátu.

Pokud chcete prozkoumat krásy Krkonoš, jistě byste neměli vynechat obligátní výstup na 1602 m vysokou horu Sněžku a navštívit Obří důl. Nádherné výhledy pak nabízí skály Sněžné jámy, i když už jsou na polské straně. Mezi nejvíce ikonické dominanty pak patří 148metrů vysoký Pančavský vodopád. Další vodopád najdete ve známém údolí Labský důl s Labskou boudou. Podobně jako na Šumavě jsou zde i rašeliniště – třeba Úpské. A mnoho a mnoho dalších pozoruhodných míst.


10. Mariánské Lázně

Mariánské lázně

Mariánské Lázně jsou společně s Karlovými Vary zřejmě nejvýznamnějšími lázeňskými městy v ČR. Oproti Karlovým Varům jsou však Mariánské Lázně přece jen poněkud menší, klidnější a komornější, přitom leží ve stejném kraji. Historie Mariánských Lázní sahá až do 12. století a během staletí se tu léčili či rekreovali osobnosti jako britský král Eduard VII., T. A. Edison, Sigmund Freud, F. Nietzsche, Mark Twain a mnoho dalších.

Mariánské lázně leží v nádherném přírodním prostředí Slavkovského lesa a jde o město položené ve vysoké nadmořské výšce skoro 600 m. Unikátní klima a prostředí činí z těchto lázní opravdu nádherný kout a oázu klidu a zdraví pro vaši dovolenou v ČR.


11. Karlštejnsko

Karlštejn

Karlštejn bychom mohli jistě označit za jeden z nejznámějších a zároveň nejvíce „pohledných“, efektních a turisticky přitažlivých hradů. Karlštejn, jehož historie sahá do poloviny 14. století, je krásný a impozantní. Ale neméně úžasná je krajina okolo, která skrývá ještě mnoho jiných krás.

Karlštejn leží v oblasti Českého krasu. Mezi zdejší nejoblíbenější cíle patří třeba lomy Velká a Malá Amerika či úžasné skály, které se táhnou podél řeky Berounky. K vidění a prožití je tu toho na malé ploše víc než dost a Karlštejnsko s Českým krasem rozhodně stojí za návštěvu.


12. Jizerské hory

Jizerské hory

Jizerské hory leží hned vedle Krkonoš a taky tak trochu v jejich stínu. Přesto je zde rovněž spousta krásných míst, která stojí za vidění. Rozhlédnout se můžete z rozhledny na vrcholu hory Smrk, skvělým vyhlídkovým místem jsou i známé Pytlácké kameny. Milovníci nespoutané přírody budou u vytržení z pralesa Jizera či rašeliniště Jizery u osady Jizerka, která patří k nejpěknějším v této oblasti.

Úchvatné jsou i vodopády na Černé Desné a od krás přírody si můžete odskočit do okouzlujících měst, jako je Liberec či Frýdlant. Skvělé lyžování zas nabízejí třeba ski areály kolem Tanvaldu, Desné a hory Špičák.


13. Máchovo jezero

Máchovo jezero

Starý dobrý Mácháč patří mezi osvědčená místa, kam se zejména obyvatelé Čech jezdí koupat a odpočívat v krásném prostředí. Toto místo si ostatně oblíbil i básník K. H. Mácha, podle nějž dostalo nakonec jezero a celý kraj i jméno. Máchovo jezero však ve skutečnosti není ani tak jezero jako rybník. Navíc až teprve šestý největší rybník v ČR.

Máchovo jezero zůstává i dnes bezesporu kouzelným místem, přestože ho turismus poněkud změnil. Jarmilina skála, ostrovní zřícenina Myšín nebo vrchy Borný či Šroubený, vyhlídka Králův Stolec. Hrad Bezděz. To jsou jen některá z krásných míst, která zde lze navštívit.


14. Karlovy Vary

Nejlepší hotely v Karlových Varech

Největší a nejvýznamnější lázně naší země se nacházejí na opačném konci Slavkovského lesa než již zmíněné Mariánské lázně. Zdejší kraj však není o nic méně krásný. A i samotné městu nabízí spoustu věcí k vidění.

Historické centrum skrývá pompézní kolonády a luxusní hotely, sochy, prameny, kostely i muzea. Zkrátka je to opravdu pozoruhodné město. I blízké okolí skýtá spoustu zajímavých cílů. Například je zde opravdu požehnaně rozhleden. Najdete zde i zámečky, jako třeba Doubí, ba i hrady jako Loket. Zdejší krajina je mimořádně lesnatá a ideální pro vycházky, výlety i dlouhé túry.

Náš tip: TOP 11: Nejlepší hotely v Karlových Varech


15. Kutná Hora

Kutná Hora

Kostel sv. Jakuba, Vlašský dvůr, chrám sv. Barbory, Breuerovy sady, slavná kostnice Sedlec, Jezuitská kolej a mnoho a mnoho dalších památek a úžasných míst nabízí Kutná Hora, město, které leží jen cca 60 km od Prahy. Řada míst v tomto městě, které je historicky spojené s těžbou stříbra, se zařadila na seznam UNESCO a míří sem turisté z naší země i celého světa. I toto je náš tip na pěkné místo, kam letos na dovolenou v ČR.


LukasP

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat komentář

nineteen + twenty =