TOP 10: Nejlepší a nejkrásnější ostrovy na dovolenou v Evropě (a okolí)

Vydejte se na některý z nedalekých ostrovů a užijte si krásnou dovolenou. V tomto článku se podíváme na nejlepší ostrovy na dovolenou, kde zaručeně načerpáte síly. Každý z nich přitom nabízí něco trochu jiného. Na své si přijdete, ať už hledáte místo pro klidnou plážovou dovolenou, objevování historických míst, turistiku nebo třeba zkoumání nejrůznějších přírodních úkazů. Pojďme se podívat na to, jaká dovolená na ostrově stojí za to.

1. Santorini (Řecko)

Santorini

Za jeden z nejkrásnějších ostrovů vůbec na celém světě je považováno řecké Santorini. Těšit se zde můžete na úchvatné vilky v typickém modrobílém stylu, malebné úzké uličky, dechberoucí západy slunce a mnoho dalšího. Největším městem Santorini je Fira a společně s vesnicí Oia se řadí k těm nejkrásnějším a nejfotogeničtějším místům ostrova. Městečko Fira se rozprostírá na hraně bývalého sopečného kráteru a i z toho důvodu zde můžete sledovat krásné západy slunce nad mořem.

Santorini vybízí k nicnedělání a toulkám uličkami. Obdivovat zde můžete typické bílé domky vytesané do skály, které mnohdy mají několik podlaží a jsou propojeny. Pokud se budete chtít vydat na pláž, můžete vyzkoušet třeba pláž Red Beach, která vás uchvátí černými a rudými vulkanickými oblázky. Za nejkrásnější pláž Santorini bývá označována pláž Vlychada s drsným a skalnatým pobřežím. A za bohatými archeologickými nalezišti můžete vyrazit do starověké Thery, kde se dosud rozkládají poměrně zachovalé základy antického města.


2. Kanárské ostrovy (Španělsko)

Kanárské ostrovy

Oblíbenou teplou destinací, která od nás ještě pořád není tak vzdálená, jsou Kanárské ostrovy. Ty se skládají hned z několika ostrovů, přičemž každý z nich nabízí návštěvníkům něco trochu jiného. Pravděpodobně nejvyhledávanější destinací je ostrov Gran Canaria, který láká na překrásné písčité pláže a různorodost přírody. Pro Tenerife jsou charakteristické pláže nejen se zlatým, ale i vulkanickým černým pískem. Vzhledem k celoročně příjemným teplotám se mu přezdívá Ostrov věčného jara. A popularitě se těší také u milovníků turistiky a cyklistiky.

Ostrov Lanzarote zaujme velkým množstvím kráterů a vulkánů a také několika desítkami krásných pláží. Vůbec nejlepší pláže se skrývají na ostrově Fuerteventura. Mezi nejvyhledávanější pláže se řadí například Morro Jable či Playa de Cofete. Milovníci pěší turistiky si přijdou na své na ostrově La Gomera s horskou krajinou, vavřínovými lesy a hlubokými roklemi. Nejmenším ostrovem Kanárských ostrovů je poté El Hierro, který ocení milovníci pěší turistiky, potápění a rybolovu.

Náš tip: Nejlepší hotely na Kanárských ostrovech


3. Madeira (Portugalsko)

Madeira

Madeira bývá vzhledem k velké rozmanitosti zdejší přírody označována za takovou evropskou Havaj. Jedná se o poměrně malý ostrov, který se však může pochlubit velkou spoustou přírodních zajímavostí. Hlavním městem je Funchal, kde si můžete prohlédnout řadu historických památek. Nejvyšším vrcholem Madeiry je Pico Ruivo, který se tyčí do výšky 1 862 m. n. m. Přímo z vrcholu se vám naskytnou dechberoucí výhledy do okolí.

Pokud budete chtít poznat opravdovou Madeiru, vyplatí se také zavítat na stezku kolem levády Caldeirão Verde, která vede skrz husté smíšené a původní vavřínové lesy. Oblíbenou levádou na Madeiře je také Levada das 25 Fontes.

Při návštěvě tohoto ostrova doporučujeme nevynechat doslova magické místo, kterým je les Fanal. Jedná se o malou náhorní plošinu, kterou doplňují prastaré stromy původního vavřínu. Nejvíce vynikne během mlhavého počasí. Na ostrově dále můžete obdivovat například sochu Krista Garajau, která se tyčí do výšky 20 metrů na vysokém útesu nad mořem.


4. Hvar (Chorvatsko)

Hvar

Kdo by nerad cestoval do nedalekého Chorvatska. Při své příští návštěvě přitom můžete zavítat právě na ostrov Hvar, který se u turistů těší velké popularitě a právem se řadí mezi nejkrásnější ostrovy Evropy.

Jedná se o čtvrtý největší ostrov v Jaderském moři a zaujme poměrně rozmanitou faunou a flórou. Ostrov zároveň bývá označován za centrum chorvatské literatury. Láká na krásné a rozmanité pláže, které jsou často doplněny neposkvrněnou přírodou.

Z konkrétních míst, které na ostrově navštívit, stojí za zmínku například Stari Grad, kde se tyčí například kostel sv. Štěpána a dominikánský klášter. Na seznamu kulturního dědictví je zapsána zdejší starověká kulturní krajina skrývající se pod označením Starigradská pláň.

Mezi další krásná města na ostrově se řadí například Jelsa a Sućuraj. Z přírodních zajímavostí ostrova Hvar můžeme zmínit třeba zátoku Dubovica. Na túru se můžete vydat na horu Sv. Nikola, která se tyčí do výšky 626 metrů nad mořem. Ostrov Hvar bývá mnohdy označován jako taková chorvatská Madeira.

Náš tip: Nejkrásnější chorvatské ostrovy


5. Mallorca (Baleárské ostrovy)

Mallorca

Jaký evropský ostrov zvolit pro dovolenou dále? Třeba Mallorcu. Ta je součástí Baleárských ostrovů a turisty láká zejména na nádherné pláže s průzračně čistým mořem. Hlavním městem je Palma de Mallorca, která láká zejména na historické památky a malebné uličky. Za těmi nejkrásnějšími plážemi musíte z hlavního města trochu popojet. Za zmínku stojí například letovisko Cala Millor, písčitá pláž Palmanova, Playa de Muro či pláž Cala Llombards.

Z dalších zajímavostí nesmíme opomenout pravděpodobně nejfotogeničtější místo celého ostrova, kterým je Cap de Formentor s majákem. Z tohoto místa si užijete nádherné výhledy na masivní skalnaté útesy a moře. Pokud se vám líbí procházky malebnými uličkami měst, zpozorněte. V tomto ohledu totiž stojí za zmínku historická městečka Valldemossa se spoustou malých obchodů, restaurací a kaváren.

Nedaleko se také nachází vesnička Deia. Port de Sollér je jedním z mála míst, kde si můžete při pobytu na pláži užívat výhled na okolní hory. Dopravit se zde můžete přímo z hlavního města historickým elektrickým vláčkem.


6. Zakynthos (Řecko)

Zakynthos

V našem žebříčku nejkrásnějších ostrovů na dovolenou v Evropě nesmí chybět ještě jeden řecký zástupce, a to Zakynthos.

Tento malebný ostrov turisty přitahuje vzhledem k dlouhým písčitým plážím a dechberoucímu pobřeží. Kromě toho si zde užijete krásnou přírodu a tradiční venkovskou atmosféru. Proslulou pláží Zakynthosu, na níž se nachází vrak lodi, je pláž Navagio. Někteří lidé ji dokonce označují za nejkrásnější pláž v Evropě. Mezi nejzajímavější přírodní úkazy ostrova se řadí Blue Caves (neboli Modré jeskyně) s vápencovými skalami a nádhernou tyrkysovou barvou moře.

K nejkrásnějším plážím na ostrově Zakynthos patří pláž Banana Beach nacházející se u letoviska Vasilikos. Největším a zároveň nejrušnějším letoviskem ostrova je Laganas, kde si plnými doušky vychutnáte nejen oddych na pláži, ale i bohatý noční život. Pokud se rozhodnete pozorovat karety, doporučujeme nevynechat návštěvu Želvího ostrova, který se nachází zhruba 3 km od pobřeží.

Náš tip: Tipy na nejkrásnější řecké ostrovy


7. Sardinie (Itálie)

Sardinie

Sardinie je ostrovem plným protikladům a rozmanitosti. Zatímco při pobřeží na vás čekají luxusní letoviska, v horách můžete narazit na typický venkovský způsob života, kde se ovce a kozy pasou prakticky na každém rohu.

Pokud vyrážíte za koupáním, doporučujeme nevynechat vůbec nejkrásnější pláž Sardinie nacházející se v zátoce Cala Mariol. Úžasně modrá voda se zde prolíná s úchvatnými vápencovými skalami, které lemují pobřeží. Mezi další krásné pláže na Sardinii se řadí například Cala Luna.

Z dalších turisticky atraktivních míst můžeme zmínit třeba malebnou vesnici Bosa, která zaujme barevnými fasádami domů, oblázkovou dlažbou a městskými paláci. Oblíbeným letoviskem v severozápadní části ostrova je městečko Stintino.

Smaragdové pobřeží Costa Smeralda je dlouhé 10 km a láká na mnoho zátok, malé pláže s jemným bílým pískem a doslova karibskou atmosféru. Sardinie zkrátka a jednoduše nabízí opravdu nespočet nádherných letovisek, kde dokonale načerpáte síly. Navíc se jedná o skvělou volbu v případě cestování s dětmi, a to díky upravovaným plážím a mnohdy příjemnému pozvolnému vstupu do moře.


8. Korsika (Francie)

Korsika

Korsika je ideální volbou, pokud upřednostňujete spíše aktivní dovolenou plnou pohybu. Pyšní se totiž krásnými horami, divokými údolími a roklemi, díky čemuž vybízí k turistice nebo třeba cyklistce. Kromě toho si však můžete také odpočinout na některé z krásných pláží.

Za takovou vstupní bránu ostrova je považováno přístavní město Bastia, do kterého připlouvají trajekty z Francie a Itálie. Na své si zde přijdou milovníci historie a starých opevnění.

Mezi další zajímavosti ostrova se řadí například oblast skalních útvarů Calanche, které se zvedají do výšky 250 až 300 metrů nad mořem nedaleko vesnice Piana. V samotném srdci Korsiky se nachází městečko Corte, které je ze všech stran obklopeno horami.

Za nejnavštěvovanější pláž na Korsice je považována krásná písčitá pláž Palombaggia s jemným bílým pískem. Díky křišťálově čisté vodě si zde navíc užijete i šnorchlování. Mezi další krásné pláže na Korsice lze zařadit například pláž Rondinara, kde vzhledem k chráněné poloze nejsou prakticky žádné vlny.


9. Kypr

Kypr

Pestrá příroda, krásné kláštery a muzea, archeologická naleziště a malebné pláže. To všechno je charakteristické pro populární ostrov Kypr.

I když se jedná o spíše menší ostrov, nabízí spoustu různých aktivit a turistických zajímavostí. Jednou z nejnavštěvovanějších přírodních rezervací na ostrově je mys Cape Greco, ze kterého si můžete vychutnat krásné výhledy na širé moře. Za zmínku stojí také unikátní jeskyně Sea Caves, které jsou jakoby vytesané ve skalách ve výšce zhruba 10 metrů nad mořskou hladinou.

Mezi populární plážová letoviska se řadí například Nissi Beach, která zaujme nejen jemným světlým pískem, ale i mělkou vodou a pozvolným vstupem do moře bez jakýchkoliv nástrah. Vzhledem k tomu se jedná o populární destinaci u rodin s dětmi.

Z dalších krásných pláží lze zmínit třeba Konnos Beach, Protaras, letovisko Ayia Napa či Petra tou Romiou. Za archeologickými vykopávkami se můžete vydat do místa Nea Paphos.


10. Malta

Malta

Malta je velmi malým ostrovem, který procestujete během pár dnů. Svým návštěvníkům má však rozhodně co nabídnout. Těšit se zde můžete nejen na nespočet kulturních zajímavostí, ale i krásné pláže s křišťálově čistou vodou, která patří k nejteplejším ve Středozemním moři.

Při návštěvě doporučujeme nevynechat hlavní město Valletta, které se pyšní titulem nejmenšího hlavního města Evropy. V zátoce Anchor Bay můžete obdivovat filmové kulisy, které proslavilo filmové zpracování Pepka Námořníka.

Většina pláží na Maltě je kamenitých, najdete zde ale i výjimky. Jednou z nich je pláž Golden Bay, která zaujme zlatavým pískem, širokou zátokou a krásným udržovaným okolím. Z přírodních zajímavostí na Maltě můžeme zmínit třeba Modrou jeskyni (Blue Grotto), která má podobu skalních útesů u moře. Zavítat můžete také na nejmenší obydlený ostrov Malty, který nese označení Comino. Láká zejména milovníky šnorchlování.


Přidat komentář

14 + 15 =