15 nejkrásnějších míst v Itálii: Města a destinace, které vás uchvátí

Itálie se může pochlubit jedněmi z nejkrásnějších a nejpůvabnějších měst v Evropě. Pokud vás to táhne k takzvané „urban turistice“, Itálie může být dokonalým cílem. Ale která zdejší města jsou nejzajímavější a rozhodně se vyplatí je navštívit? Inspiraci najdete právě v našem žebříčku, ve kterém vám představíme hned 15 nejkrásnějších měst v Itálii. Vybrali jsme velké a slavné metropole, ale i menší, avšak velmi přitažlivá, místa. Tak kam vyrazíte?

Kam v Itálii do města? TOP 15 nejkrásnějších italských měst

1. Řím, hlavní město Itálie

Co vidět a dělat v Římě
Co vidět a dělat v Římě

Čím jiným začít náš žebříček než nejdůležitější italskou metropolí, městem, které bylo kdysi srdcem jedné z největších a nejslavnějších říší historie? Dnes skoro třímilionový Řím patří mezi turisticky nejoblíbenější a nejvděčnější města nejen Evropy, ale i celého světa. Dle legendy byl založen v roce 753 př. n. l. dvojčaty Romulem a Remem a vystavěn na sedmi pahorcích.

Toto živé a rušné velkoměsto nabízí nespočet antických, ale i pozdějších, například renesančních, památek. Mezi nejznámější patří koloseum či Forum Romanum, Pantheon nebo fontána Di Trevi, ale i nespočet chrámů, kostelů, bazilik a tak dále. Je zde taky město ve městě v podobě vnitrozemského státu Vatikán. Řím má neuvěřitelnou atmosféru a překrásnou architekturu především v obrovském historickém centru města. Toto město by měl aspoň jednou za život navštívit každý.

2. Benátky

Nejlepší hotely v Benátkách

Benátky jsou pro většinu světa symbolem romantiky. Toto město ležící ve stejnojmenné zátoce na severu Itálie má na čtvrt milionu obyvatel a proslavily ho především vodní kanály, které ho protkávají. Stará část města navíc leží de facto na ostrovech. Benátky byly v minulosti velevýznamným obchodním centrem, což se odráží v nádherné, bohaté architektuře. Staré město je rozlehlé, úžasně zachovalé, autentické a veskrze jedinečné.

Současné Benátky však mají i svou odvrácenou tvář. Přelidnění a davy turistů, často opravdu silné znečištění vodních kanálů (ale i ovzduší), stoupající hladina moře. Navzdory těmto problémům patří Benátky mezi nejnavštěvovanější města světa a téměř každý, kdo zde byl, si odnesl silný a úžasný zážitek.

3. Florencie, Toskánsko

Florencie, Itálie, pohled
Florencie, Itálie, pohled

Toskánská Florencie je fascinující perlou Itálie. Dnes leží toto vnitrozemské 360tisícové město snad malinko ve stínu známějších měst jako Řím, Benátky, Neapol nebo Milán, ale svého času šlo o metropoli, která – řečeno bez výraznější nadsázky – dala světu renesanci. Právě zde žili a tvořili umělci jako Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Dante Alighieri, Sandro Botticelli, Donatello a nespočet dalších.

Historické jádro Florencie, které není nijak velké, je zapsáno na seznamu UNESCO. Mezi nejúchvatnější památky patří chrám Santa Maria del Fiore, Palazzo Vecchio či Palazzo del Bargello. Dodnes je Florencie důležitým centrem umění a kultury a uchvacujícím, živým městem.

4. Boloňa, Emilia-Romagna

Bologna, Itálie
Bologna, Itálie

Boloňa (Bologna) je skoro 400tisícové velkoměsto ležící ve stejnojmenné provincii v méně známém severoitalském regionu Emilia-Romagna. V tomto městě se zrodila první univerzita světa. Je to město vzdělanosti, kultury, ale i gastronomie. Díky původní cihlové zástavbě je celé město (nebo především historické centrum) laděno do červených odstínů.

Pro Boloň jsou typické i úzké, vysoké věže – nejzachovalejším příkladem jsou věže Le Due Torri. Je zde spousta úžasných bazilik, uliček a náměstí. Fascinující je i knihovna Salaborsa nebo židovská čtvrť Ghetto Ebraico. Boloňa je velmi pozoruhodné město.

5. Matera, Basilicata

Matera, Itálie
Matera, Itálie

Matera je město méně známé a menší než předchozí v našem žebříčku. Ale rozhodně byste ho neměli minout. Toto skalní město je totiž naprosto fantastické – a to doslova. Budete si totiž připadat jako v nějakém fantasy filmu. Ostatně se zde nemálo filmových trháků různých žánrů natáčelo (např. Gibsonovo Umučení Krista).

V polovině minulého století šlo o zapomenutou „díru“, kde skutečně ještě přetrvával středověký způsob života. Dnes toto město ležící v kraji Basilicata na jihu Itálie, patří k důležitým turistickým centrům země.

6. Siena, Toskánsko

Siena, Itálie
Siena, Itálie

Toskánské město Siena je takovou menší, klidnější obdobou Florencie. Najdete zde překrásně zachovalé centrum, které je kompletně zapsané v seznamu UNESCO. Sídlí zde taky jedna z nejstarších univerzit. Dominantou města je však především okrouhlé historické náměstí Piazza del Campo s úchvatným palácem Pubblico.

Pokud máte méně času, Siena nabídne intenzivnější a koncentrovanější zážitek než velké italské metropole. Toto město rozhodně stojí za návštěvu.

7. Milán, Lombardie

Milano, Itálie
Milano, Itálie

Druhé největší město Itálie, světové centrum módy, ale i významná kulturní, finanční, obchodní a sportovní metropole. Takový je Milán, hlavní město severoitalské Lombardie, na kterou již dohlížejí štíty Alp. Milán má velmi rozsáhlé (a poněkud roztříštěné), úžasné historické centrum s naprosto dechberoucími a majestátními památkami, jako je chrám Duomo di Milano. Leží zde taky slavné divadlo a opera La Scala či mnoho významných galerií.

Milán je ale taky velmi živá, moderní metropole s obrovskou metropolitní oblastí. Jde o důležitý dopravní uzel, je zde na 12 univerzit nebo významná milánská burza Mibtel. Milán je město mnoha tváří. Je to komplikované, ale pozoruhodné místo, které stojí za prozkoumání.

8. Portofino, Ligurie

Portofino, Itálie
Portofino, Itálie

Pokud byste se potloukali po Janově či okolí, stojí za to zvážit návštěvu úžasného přístavního městečka Portofino. Toto město je oblíbenou součástí italské riviéry a okouzlí úžasnou přístavní zástavbou ohraničenou zelenými kopečky a útesy. Velmi půvabné místo, které má jen na 400 stálých obyvatel, je zde ale čilý ruch a skvělé turistické zázemí.

9. Alberobello, Apulie

Alberobello, Itálie
Alberobello, Itálie

Toto jihoitalské městečko ve sluncem rozpálené Apulii se v mnohém vymyká ostatním městům nejen v našem žebříčku, ale i Itálii obecně. Rozpoznatelné je okamžitě díky bílé zástavbě s velmi charakteristickými střechami tvořenými šedivými kužely. Jde o apulský sloh zvaný Trullo, ale pravděpodobně nikde ho neuvidíte v takové hojnosti a čistotě jako právě v Alberobello.

Alberobello působí romanticky a unikátně. Srdcem města je okouzlující široká hlavní třída Largo Martellota lemovaná zahrádkami kaváren a cukráren. Ideální místo pro příjemný jednodenní výlet nebo mezizastávku na cestách Itálií.

10. Cefalù, Sicílie

Cefalù, Itálie
Cefalù, Itálie

Pokud si potrpíte na teplo a sluníčko, můžeme vám rozhodně doporučit návštěvu Sicílie, ostrova, který bývá většinu času rozpálený do běla. Sicílie je turisticky přitažlivá, ale výrazně autentičtější a méně rušná než navštěvovanější místa a regiony Itálie. Sicílie pořád dýchá velmi svébytnou atmosférou. Velmi dobře ji můžete procítit například v přístavním městečku Cefalù, které leží cca 30 km východně od Palerma.

Cefalù není velké, má asi 14 tisíc obyvatel, ale je nesmírně okouzlující. Nejen velmi charismatickou, starobylou architekturou, ale především panoramaty, na nichž se dílo člověka snoubí s výtvory přírody v podobě skalnatých ostrožen a hor v povzdáli.

Cefalù je extrémně fotogenické, zejména právě díky 270 metrů vysoké skále La Rocca, která se nad ním tyčí. Jsou zde i krásné pláže. Rozhodně jde o jedno z nejzajímavějších měst Sicílie.

11. Sorrento, Kampánie

Sorrento, Itálie
Sorrento, Itálie

Městěčko Sorrento leží na pobřeží poblíž Neapole a zajímavé je už svou polohou na strmém útesu, který se svažuje k moři, v povzdáli se zase tyčí skalnaté hory. Nejen díky tomu je Sorrento velmi působivé, fotogenické a turisticky atraktivní. Má charakter terasovitého města. Pokud budete na dovolené například v Neapoli, toto okouzlující město se rozhodně vyplatí navštívit.

Ještě úchvatnější výhledy a panoramata pak může poskytnout blízké Positano, které leží na opačném břehu téhož malého poloostrova. Toto místo je proslulé skalnatými terasami a horami, ale i krásnými plážemi, z nichž je na toto skalní město úžasný výhled. Skutečně impozantní podívaná, kterou rozhodně stojí za to spatřit.

12. Taormina, Sicílie

Taormina, Itálie
Taormina, Itálie

Toto menší město leží kousek jižně od sicilské Messiny. Jde především o půvabné přímořské městečko a letovisko, jehož okolí nabízí spoustu pěkných pláží a zajímavých přírodních zákoutí, jejichž krásu umocňuje přítomnost hor a skal. Z některých míst ve městě je dokonce úžasný výhled přímo na Etnu.

Taormina je turisticky velmi populární a jsou zde i zachovalé antické památky – například řecký amfiteátr. Rozhodně jde o parádní místo pro rodinnou nebo romantickou dovolenou.

13. Verona, Benátsko

Verona, Itálie
Verona, Itálie

Toto město v Benátsku má za sebou slavnou, dlouhou a významnou historii. Přesto ho pravděpodobně nejvíce proslavilo Shakespearovo drama Romeo a Julie, které se zde odehrává. Verona má na čtvrt milionu obyvatel a opravdu krásné starobylé jádro, které působí možná poněkud čistěji a úhledněji než v mnoha jiných oblíbených turistických italských městech. Rozhodně je však srovnatelně rušné.

Když se budete procházet mezi veronskými věžemi, dómy a paláci, jistě brzy pochopíte, proč si slavný dramatik vybral jako dějiště své nejznámější hry právě toto město. Verona je zkrátka kouzelná.

14. Pompeje, Kampánie

Pompeje, Itálie
Pompeje, Itálie

V přímém kontrastu k sousední živé, rušné a bujné metropoli Neapol leží prastaré a dávnou katastrofou navždy ustrnulé a zakonzervované mrtvé antické město Pompeje. Dnes má tato stará část pohřbená erupcí sopky Vesuv v roce 79 n. l. podobu archeologického skanzenu. Na jeho návštěvu si vyčleňte dostatek času, protože Pompeje bývaly svého času velké, slavné a bohaté město. Je zde tedy co prozkoumávat.

15. Neapol

Neapol, Itálie
Neapol, Itálie

Říká se, vidět Neapol a zemřít. Tato okřídlená fráze dnes dostává poněkud specifické konotace. Neapol je město fascinující a v mnoha ohledech krásné, ale taky chaotické, přelidněné a do jisté míry i nebezpečné (ale obvykle ne při běžné turistice). Je to vroucí kotel nejrůznějších vlivů, které se zde mísí. Neapol bychom mohli označit za obdobu francouzského města Marseille. Stojí tedy za to sem vůbec zavítat? Nepochybně ano.

Neapol je dobrodružnější a živější než Řím, i když zřejmě méně romantická. Nabízí skvělou gastronomii a spoustu možností pro zajímavé výlety do okolí (Pompeje, Vesuv,…). Je to velmi bujná metropole s množstvím úžasných panoramat a mimořádnou různorodostí. Je zde i řada památek v podobě bazilik, hradů či pevností. Jisté je, že v Neapoli se rozhodně nebudete nudit.

Lukáš Pavelka

Vždy jsem rád sdílel své zážitky s rodinou a přáteli a proto jsem se rozhodl vytvořit blog o cestování. Chci sdílet své poznatky a zkušenosti s ostatními a inspirovat je k vlastnímu objevování světa. Na blogu najdete tipy na cestování, recenze na hotely a atrakce, jakož i informace o nejlepších destinacích pro dovolenou. Rád bych vám pomohl objevovat nové místa a užívat si každou cestu.

Přidat zkušenost

7 + 16 =