Kam na dovolenou v květnu? Dovolená u moře květen

Vydejte se na letní dovolenou v předstihu, ještě než začne hlavní turistická sezóna ve většině evropských destinací. V mnoha letoviscích již rtuť teploměru přesahuje více jak 25 °C ve stínu. Když vyjedete na dovolenou k moři v květnu, nebudete se mačkat na pláži ani u historických památek, ušetříte peníze a v konečném důsledku i vaše nervy. Na dovolenou před sezónou vyráží stále více Čechů a ti nemusí již do vzdálené exotiky, stačí navštívit pár vybraných lokalit jihu Evropy nebo severu Afriky.

Kam tedy na dovolenou v květnu za teplem k moři?


1. Egypt v květnu / počasí

Egypt v květnu
Egypt v květnu

Teplota vzduchu: 33 °C
Teplota moře: 24-26 °C
Sluneční svit: 10-11 hodin
Déšťové srážky: 1 mm
Doba letu z Prahy: zhruba 3,5 hodiny

Proč na dovolenou do Egypta v květnu? Čeká vás fantastické počasí s denními maximy až 33 °C, nízké ceny zájezdů a hotely bez návalu turistů. Květen je téměř bez srážek a zároveň poslední měsíc před vypuknutím vysokých teplot. Moře se již pomalu ohřívá a často dosahuje příjemných teplot 24-26 °C, což může být teplejší než v řadě bazénů. Během noci očekávejte průměrné teploty kolem 22 °C.

A kam vyrazit do Egypta v květnu? V posledních letech jsou to především letoviska Marsa Alam, pro rodiny s dětmi Hurghada, pro seniory Safaga a pro partu přátel Sharm El Sheikh. Novinkou je pak letovisko Marsa Matruh, které je ovšem lepší navštívit o něco později, protože leží u středozemního moře a teploty mohou být až o 4-5 °C nižší.

Náš tip: Nejlepší hotely v Egyptě podle hodnocení tisíců lidí


2. Tunisko v květnu / počasí

Djerba
Djerba

Teplota vzduchu: 28 – 30 °C
Teplota moře: 22 °C
Sluneční svit: 11 hodin
Déšťové srážky: minimální
Doba letu z Prahy: zhruba 2 až 3 hodiny

Proč do Tuniska v květnu? Je tu tepleji než například v Turecku a koupací sezóna už na jihu Tunisu propuká naplno. Nejkrásnější počasí je na ostrově Djerba, kde slunce svítí 11 hodin denně s teplotami kolem 28 až 30 °C. Teplota moře činí 22 °C. Naopak třeba letovisko Tabarka nabízí průměrné teploty „jen“ 25 °C.

Kam vyrazit v květnu do Tuniska? Nejlepší a nejdoporučovanější destinací je ostrov Djerba s krásnými písečnými plážemi a luxusními hotelovými resorty. Navíc tu na vás čeká spousta aktivit – jako třeba jízdy na velbloudech nebo jízda na čtyřkolkách v poušti. Pro vaši inspiraci tu máme tipy na nejlepší hotely na ostrově Djerba a také tipy, pokud vyrážíte na Djerbu s dětmi.


3. Kypr v květnu / počasí

Kypr
Kypr

Teplota vzduchu: 29°C
Teplota moře: 22 °C
Sluneční svit: 11 hodin
Déštivé dny: 3
Doba letu z Prahy: zhruba 2 až 3 hodiny

Proč na Kypr v květnu? Všechno krásně kvete a hýří barvami. Květen je jedno z nejhezčích období na Kypru. Počasí je velmi teplé v denních maximech přes 30 °C. V noci se pak trochu ochladí na cca 14 °C. Středozemní moře má v průměru 22 °C, což bude chtít trochu otužilosti, ale nic v čem by se nedalo vykoupat a osvěžit. Vhodná je hlavně druhá polovina května kvůli vyšším teplotám a stálosti pěkného počasí.

Kam vyrazit v květnu na Kypr? Kypr se může pyšnit nádhernými plážemi, ty nejkrásnější naleznete u letoviska Ayia Napa. Těšit se můžete také na fantastickou středomořskou kuchyni, kyperské víno a třeba i bohatý noční život. Další oblíbená letoviska jsou Farnaka či Famagusta.

Náš tip: TOP 10+2: Nejlepší hotely na Kypru


4. Turecko v květnu / počasí

Turecko v květnu
Turecko v květnu

Teplota vzduchu: 25 až 28 °C
Teplota moře: 21 až 22°C
Sluneční svit: 11 hodin
Déšťové srážky: 42 mm
Doba letu z Prahy: zhruba 4 hodiny

Proč jet v květnu do Turecka? V Turecku začíná v květnu koupací sezóna, narozdíl třeba od dubna, kdy k tomu ještě počasí nevybízí. Doporučujeme hlavně druhou polovinu měsíce, kdy je průměrně o 4 °C teplejší počasí. Těšit se můžete až na 27 °C, v denních maximech pak na 29 °C. Prší tu maximálně 5x do měsíce. Voda v moři je stále trochu chladnější (v průměru 21 až 22°C), ale bohatě to vynahradí rozlehlé hotelové bazény.

Předsezónní dovolená v Turecku je levnější a vhodná pro ty, kteří nemají rádi velká vedra. V letoviscích vládne ještě poměrně klid a všichni se připravují na propuknutí hlavní sezóny, která začíná od června.

Kam vyrazit do Turecka v květnu? Nejnavštěvovanějším letoviskem je Antalya, což je také skvělá volba pro dovolenou s rodinou a dětmi. Alanya vám poskytne pocit evropské dovolené, Kemer je zase destinací pro klidnější dovolenou. Za bujarým nočním životem vyrazte do Marmarisu a za archeologickými památkami zase do Side. Tajným tipem je moderní letovisko Belek, které je rájem cestovního ruchu v Turecku.

Další čtení a inspirace o Turecku:


5. Spojené Arabské Emiráty v květnu / počasí

Abu Dhabi
Abu Dhabi

Teplota vzduchu: 31 °C
Teplota moře: 26 až 28 °C
Sluneční svit: 11 hodin
Déšťové srážky: 0 mm
Doba letu z Prahy: zhruba 6 hodin

Poslední měsíc než vypuknou v Emirátech až 40 °C vedra. Sezóna s příjemnějšími teplotami zde začíná znovu v listopadu. Teploty průměrně dosahují 31 °C, v denních maximech mohou vyšplhat až k 37 °C. Pokud hledáte destinaci, kam v květnu za teplým mořem. Emiráty a Dubaj mohou být dobrou volbou. Moře může mít v průměru nádnerných 26 až 28 °C. Jistotou je také stabilní a slunečné počasí.

A kam vyrazit do Spojených Arabských Emirátů v květnu? Jako první se nabízí Dubaj. Tato megapole nabídne dovolenou ve víru velkoměsta, ale také nádherné pláže v hotelových resortech. Ostatně na tipy na nejlepší hotely v Dubaji u pláže si můžete prohlédnout zde.

Jako další se nabízí emirát Abu Dhabi. Nádherné pláže, luxusní hotely a spoustu možností aktivit z něj dělají vysoce navštěvovanou lokalitu. Vydat se můžete také do emirátu Ras al-Khaimah, kde najdete u pobřeží Perského zálivu krásné hotely přímo na pláži.


6. Řecko v květnu / počasí

Řecko
Řecko

Teplota vzduchu: 25 až 26 °C
Teplota moře: 20 °C
Sluneční svit: 11 hodin
Déšťové srážky: ??
Doba letu z Prahy: zhruba 3 až 4 hodiny dle lokace

Proč jet v květnu do Řecka? Řecké ostrovy Rhodos, Kréta, Kos či Santorini jsou v květnu téměř ideální volbou. Rtuť teploměru ukazuje až 26 °C, v denních maximech i 29 °C. Všechno krásně na jaře kvete zeleně než vegetaci spálí slunce. Déšť tu v těchto měsících téměř neznají. Vždyť třeba na Rhodosu svítí slunce 330 dní v roce. Kréta je o něco chladnější (průměrně 25 °C), avšak svěžejší než v průběhu léta. Pokud chcete vyrazit do Řecka v květnu, doporučujeme zejména druhou polovinu měsíce a jižnější řecké ostrovy.

Naopak na koupání to ještě asi nebude na Korfu, Lefkadě či Zakynthosu, kde to prozatím jen vše kvete, ale průměrné teploty jsou „jen“ kolem 23 °C.


7. Kapverdské ostrovy v květnu / počasí

Kapverdy
Kapverdy

Teplota vzduchu: 27 °C +
Teplota moře: 24 °C
Sluneční svit: 11 hodin
Déšťové srážky: 1 mm
Doba letu z Prahy: zhruba 6,5 hodiny

Květen na Kapverdských ostrovech nabídne už vysoké teploty, které se v průměru pohybují kolem 27 °C, což je téměř idylické počasí. Zchlazovat vás bude jednak vánek vanoucí od moře (vítr je tu častý jev), tak i jeho teplota. Ačkoliv se moře začíná oteplovat v průměru má v květnu kolem 24 °C, ve druhé polovině května až 25 °C. Začíná tu hlavní turistická sezóna, takže cestovní kanceláře disponují širokou nabídkou zájezdů, hotelů a termínů.

A kam vyrazit na Kapverdy v květnu? V současné době můžete vyrazit na dva hlavní ostrovy: Sal a Boa Vista. Sal je oblíbeným místem se spoustou hotelů, které zde vyrostli v nedávné době a stále rostou. Má nádhernou pláž táhnoucí se několik kilometrů. Ostrov Boa Vista nabídne klidnější resorty na krásných písečných plážích. Resorty však mohou být od sebe vzdáleny, takže tu budete mít dostatek místa i soukromý.

Náš tip: TOP 12: Nejlepší hotely na Kapverdských ostrovech


8. Bali v květnu / počasí

Bali
Bali

Teplota vzduchu: 31 °C +
Teplota moře: 28 °C
Sluneční svit: 11 hodin
Déšťové srážky: 29 mm
Doba letu z Prahy: zhruba 16 hodin

Květen je první z měsíců po dešťovém období (avšak stále zde počítejte s přeháňkami). Nicméně teploty jsou vysoké, kolem 31 °C a pomalu začíná tu hlavní turistická sezóna. Ta trvá až do října. Může to však mít neblahý vliv na ceny hotelů a zájezdů. Moře je tu teplé celoročně. V květnu je průměr 28 °C. Pokud vám tedy nevadí větší vzdálenost a téměř 16 hodin v letadla, Bali je rozhodně místem, kam můžete v květnu vyrazit za teplem.

A kam na Bali vyrazit? Za nočním životem a surfováním vyrazte do letoviska Kuta, Canggu či Southwest Beach. Za jógou a meditací můžete letět na Ubud. Za plážemi a lenošením u moře do Seminyaku. Za klidem a golfem do letoviska Sanur.


9. Kanárské ostrovy v květnu / počasí

Kanárské ostrovy
Kanárské ostrovy

Teplota vzduchu: 25 °C
Teplota moře: 20 °C
Sluneční svit: 9 hodin
Déšťové srážky: 3 mm
Doba letu z Prahy: zhruba 4,5 hodiny

Květen je vhodným měsícem pro návštěvu Kanárských ostrovů. Teploty se zvedají a začínají atakovat v denních maximech i 28 °C, většinou však počítejte s krásnými 25 °C. Teplota moře na Kanárech nemá větší výkyv, takže zde nikdy nebude dosahovat vysokých teplot. Nicméně v květnu je spíše ještě pro otužilé, dosahuje v průměru 20 °C. Výhodou května pak není jen dobré počasí, ale také stále ještě nízké ceny zájezdů před vypuknutím hlavní turistické sezóny.

A kam vyrazit na Kanárské ostrovy v květnu? Nejteplejšími ostrovy jsou Tenerife, Fuerteventura. Následují Lanzarote a Gran Canaria. Nicméně teploty se až tolik neliší. V zásadě v průměru o 1 stupeň.


Další destinace, kam na dovolenou v květnu

 • Barbados (30 °C)
 • Mexiko (31 °C)
 • Jamajka (31 °C)
 • Bahamy (29 °C)
 • Maroko (25 °C)
 • Maledivy (31 °C)
 • Thajsko (33 °C)
 • Florida (30 °C)
 • Francouzský Polynésie (30 °C)

Nejznámější festivaly v Evropě v květnu

Filmový festival v Cannes
Filmový festival v Cannes

Květen vyhání lidi do ulic a proto vám ještě přinášíme inspiraci na nejznámější festivaly, kulturní události a jiné akce.

 • Noto Flower Festival – zážitkem může být festival květin na Sicílii. Koná se v druhé polovině května v malebném historickém městečku Noto, kde jsou květiny na každém kroku.
 • Fèsta de ƚa Sènsa – v italských Benátkách se slaví svátek Nanebevstoupení Páně, kdy budete moct obdivovat regatu lodí.
 • Filmový festival v Cannes – kdo by neznal slavný filmový festival v Cannes na Azurovém pobřeží ve Francii. Koná se každoročně v druhé polovině května a sjíždí se sem filmový fanoušci z celého světa.

Jaké je počasí v květnu v Turecku, Řecku, Egyptě, Tunisku, Dominikánské republice, Mexiku, na Kypru, Bali, Kapverdských ostrovech či ve Spojených Arabských Emirátech? Zjistily jsme to za vás.

Byli jste v květnu na dovolené u moře? Potřebujete se zeptat, jaké bylo počasí v dané lokalitě a co vás na místě čeká? Zapojte se do diskuse a poraďte ostatním kam na dovolenou za teplem k moři v květnu.

Leden | Únor | Březen | Duben | Květen | Červen | Červenec | Srpen | Září | Říjen | Listopad | Prosinec

Přidat komentář

14 − six =